Microsoft Photos Companion přenese fotografie z mobilu do počítače bezdrátově na lokální síti

Nová experimentální aplikace chce usnadnit přenos fotek z mobilu do počítače, pakliže nepoužíváte cloudová řešení.

3
Microsoft Fotky

Koncem loňského listopadu jsme se dozvěděli, že Microsoft chystá aplikaci pro mobily, která bude sloužit jako doplněk k povedeným Fotkám z Windows 10. Tento nástroj byl poprvé uvolněn ke stažení a nazývá se Photos Companion. K čemu slouží?

Za pomoci tohoto nástroje bezdrátově přenesete své fotografie a videa z mobilního zařízení do počítače s Desítkami, pakliže v nich máte nainstalovanou aplikaci Fotky verze 2018.18011.13110.0 či novější. Děje se to samozřejmě jen v případě, že jsou obě zařízení připojena ke stejné Wi-Fi. Takhle to aspoň uvádí Microsoft. Není tedy jasné, zda jsou mimo hru zařízení připojená k lokální síti kabelem.

Fotky se v posledních měsících výrazně zlepšily. Nabízí možnost automatizovaného zpracování videa.

Ke spárování zařízení slouží unikátní kód QR, který vygenerují Fotky na počítači. Kód naskenujete telefonem a pak už jen zvolíte multimediální soubory, které mají být odeslány. Microsoft dnes podobně jako jiní primárně spoléhá na cloud, takže pokud používáte např. OneDrive, nebude pro vás toto řešení zajímavé. Kdo ale o cloud zájem nemá, mohl by podobný přístup ocenit.

Bezdrátový přenos je jednodušší než hledání kabelu, byť ten může být zase spolehlivější. Sám jsem si aplikaci nicméně zatím nevyzkoušel, protože možnost vygenerování kódu na svém počítači ve Fotkách zatím k dispozici nemám.

Budoucnost nástroje

Jedná o experimentální aplikaci vznikající v dílně Microsoft Garage. Lze proto předpokládat, že aplikace nemusí fungovat vždycky stoprocentně. V hodnoceních lze najít pár stížností na spolehlivost řešení. Někdy např. dojde k přenesení jen části fotografií.

Protože jde o experiment, nemá projekt zaručenou životnost. Pokud budou Redmondští se zkušenostmi spokojeni, mohou Photos Companion uvést jako plnohodnotný produkt ve svém portfoliu, případně jej integrují do některých svých jiných aplikací. Může se ale také stát, že firma na prezentovanou myšlenku zanevře.

Pokud ovšem chcete, dnes si nástroj Photos Companion můžete vyzkoušet na zařízeních s AndroidemiOS. Zpětnou vazbu můžete případně odevzdat na UserVoice.

Ohodnoťte tento článek!

3 KOMENTÁŘE

  1. Ve Fotkách do Nastavení a až úplně dole si možnost testování importu přes WiFi zapnout.

    Osobně jsem ztroskotal na tom, že se mi mobil připojuje na 5 GHz a noťas na 2,4, i když umí oboje. Pak to není stejná síť. Vzhledem k tomu, že fotky nepotřebuju na noťas, ale do PC (které nemá WiFi) a k tomu, že je mám z mobilu na OneDrive, jsem se na to zase rychle vykašlal.

  2. Doporučuji se na tohle vykašlat (mimochodem, takových softů je několik, třeba Nero BackItUp), a použít aplikaci Sweet Home WiFi Picture Backup. Zálohuje přes WiFi do LAN na smb disk – třeba během nabíjení.

    • Jednoznačný souhlas. A nejen na tuhle ptakovinu se vykašlat, ke všem těm Microsoftím „novotám“ existují daleko kvalitnější alternativy třetích stran a to už celá léta, takže jsou prověřené a funkční a to mílovými klientem počínaje, přes browser a multimediální player až po přenos jakýchkoliv souborů po stejné síti. O Linuxu samozřejmě ani nemluvím, tam jsou o světelné roky napřed ve všech (podstatných, užitečných a smyslupnych) směrech …