Microsoft po tlaku slíbil, že přezkoumá opravitelnost Surfaců a Xboxů

0
Oprava počítače
Oprava počítače
-
Zdroj: Depositphotos

Microsoft jako první velká firma bude možná podporovat tzv. právo na opravu. Týká se to hlavně zařízení Surface, ale také Xboxu. Ještě se neradujte, zatím jen trošku podlehl tlaku akcionářů a hodlá to půl roku zkoumat.

V současnosti jsou hlavní produkty Microsoftu, když nepočítáme Windows, jen velmi těžko opravitelné. Počítače Surface používají místo šroubků hlavně lepidlo a nevyměníte si v nich skoro nic. Neuspějete bohužel ani v nezávislých servisech a právě to by se mohlo do budoucna změnit. Nyní se totiž často oprava v autorizovaném servisu ani nevyplatí a zařízení končí vyhozené.

Nejde přitom primárně o rozhodnutí Microsoftu. Prvotní iniciativa pochází od akcionářů prostřednictvím advokátní skupiny As You Sow. Na její žádost Microsoft začne přezkoumávat, jaké by to přineslo výhody. Microsoft měl podle zprávy najmout nezávislé odborníky, kteří pro něj všechny možnosti prověří. Jde hlavně o přístup k náhradním dílům a k informacím ohledně postupů oprav tak, aby nedošlo k únikům obchodních tajemství.

Výsledky studie mají být známé v květnu 2022. Kyle Wiens z webu iFixIt, který se opravitelností elektroniky zabývá dlouhodobě, označil dohodu za krok správným směrem. Podobnou dohodu se část akcionářů snaží prosadit i s Applem.

zdroj: As You Sow via gizmodo.com

Microsoft po tlaku slíbil, že přezkoumá opravitelnost Surfaců a Xboxů
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 8 hlasů