Microsoft překročil čáru. Reklama ve Windows 10 aktivně propaguje Edge [komentář]

13

V červenci se ve Windows 10 začala objevovat propagační zpráva o tom, že Edge je díky optimalizacím méně náročný na počítač, což vede k prodloužení výdrže oproti případům, kdy na webu brouzdáte pomocí jiného prohlížeče. Microsoft své prvenství v této oblasti dokázal, výsledek podporují také jiné (nezávislé) zdroje. Jen rozdíly mezi prohlížeči v těchto testech nejsou nutně tak propastné.

Mé stanovisko k tomu, že Windows propaguje program od Microsoftu, si můžete přečíst ve starší zprávě. Stručně shrnuto, nevadí mi pasivní doporučení. Redmondští ale v poslední době začali zobrazovat jiné upozornění. Situaci popsal jedinec s přezdívkou illCodeYouABrain na Redditu. Když spustil Firefox, nad ikonou Edge připnutou k hlavnímu panelu se zobrazilo informační okno sdělující, že Edge je bezpečnější, protože blokuje o 21 % malwaru spojeného se sociálním inženýrstvím.

Propagace Edge ve Windows 10
Propagace Edge ve Windows 10 | Foto: illCodeYouABrain

Tento člověk měl Edge připnutý k hlavnímu panelu. Lze předpokládat, že kdyby neměl, informační okno by se neobjevilo. Jistě to ovšem nevíme. Microsoft každopádně využil toho, že ví, že byl spuštěn konkrétní cizí prohlížeč. Využil zřejmě současně rovněž nedávno uvolněných výsledků testu provedeného NSS Labs, kde bylo zjištěno, že Edge dokáže odhalit více případů phishingu než Chrome a Firefox. Kde přesně vzal oněch 21 %, není jasné.

Propagace na vlastním území

Osobně mi pasivní notifikace nevadí. Respektive, zvykl jsem si. Google na svém webu propaguje Chrome jako bezpečnější a rychlejší prohlížeč. Mimochodem, viděli jste někdy široké upozornění na prohlížeč od Seznamu, když jste pracovali s Mapami.cz? Tato upozornění mohou ubírat prostor webové aplikaci, proto je aspoň já osobně zavírám.

Tu možnost máme, pochopitelně mi ale vadí, že služba nechápe zásadní věc. Svůj prohlížeč používám z určitých důvodů, což by ona měla tiše respektovat. Místo toho po milionté zavírám informační pruh, protože Chrome nepoužívám a mám důvody, proč na něj přejít nechci. Například. Propagační okno ve Windows pravděpodobně jednou zavřu a už se neobjeví. Situace v prohlížečích je mnohanásobně horší než v operačním systému, protože když se smaže příslušná cookie, výzva se objevuje znovu.

Situace není radostná ani v různých webových službách
Situace není radostná ani v různých webových službách

Přitom nelze říct, že by si Google nemohl mou volbu a chování pamatovat. Když sem přihlášený k účtu Google, internetový gigant ví, že jsem výzvu k instalaci Chromu v minulosti zamítl. A potom ještě milionkrát. Těžko lze považovat za omluvitelné, že se v každé nové relaci potýkám se stejnou výzvou. Rozdíl mezi Google Maps a Windows 10 nicméně existuje.

Svoboda a sebevědomá tvrzení

Reklamy aktivně upozorňující na Edge ve Windows 10 považuji za hranou, podobně jako reklamy objevující se např. v aplikacích od Googlu či Seznamu. Obtěžují všechny a vždy platí, že narušují mou svobodu volby. V případě těchto dvou uvedených firem zabývajících se primárně vyhledáváním bych ještě propagaci omluvil tím, že své produkty poskytují zadarmo. Jejich cílem je vydělat skrze reklamu, což jim nepřímo umožnují jejich prohlížeče.

Propagaci Edge můžeme sice brát jako dobře míněnou a nemyslím si, že by Microsoft uvedenými reklamami vyloženě klamal. Ačkoli bezpečnost prohlížeče např. nemůžeme jednoznačně vyhodnotit pouze podle účinnosti detekce sociálního inženýrství. Je to jen jedna disciplína. Podobně nelze jednoznačně říct, že nám Edge uspoří energii v akumulátoru, protože vždycky záleží na tom, jak prohlížeč používáme, tedy kolik v něm otevřeme stránek a jaké stránky to budou.Microsoft pro VentureBeat potvrdil, že se toto oznámení zobrazuje také v případě, že používáte Chrome. Distribuce oznámení byla podle firmy zahájena v listopadu.

Vzhledem k perfektním optimalizacím využívající možnosti operačního systému na maximum je sice pravděpodobné, že Edge vyjde i u vás jako nejúspornější prohlížeč, přesto bych byl opatrný. Do rovnice můžeme přidat další proměnnou, a to velmi kritickou. Operační systém od Microsoftu není zadarmo. Řada z nás Desítky sice získala bezplatně formou upgradu, k novým počítačům jej však stále kupujeme, nejčastěji formou licence OEM.

Platím za svět bez reklam

Nemáme snad v případě placených produktů nárok na prostředí bez reklam? Toleroval bych to, kdyby existovala jednoznačná předvolba pro vypnutí těchto upozornění. (Má to tak mj. Avast.) Jestli lze tyto reklamy vypnout, ovšem nyní nevíme jistě. Troufám si každopádně tvrdit, že ačkoli můžeme brát propagaci Edge jako dobře míněnou, pořád platí, že aktivní upozorňování v placeném produktu je porušení určitých zásad.

Sám si mobilní aplikace obvykle kupuji, výměnou za své peníze dostávám prostředí bez reklam. Je to férový přístup s jasně stanovenými pravidly. Jakkoli může být Edge šetrnější než Chrome či Firefox, máte na svou volbu právo. Předpokládat, že o Edgi nevíte, ale kdybyste věděli, určitě se pro něj rozhodne, nemůže ospravedlnit obtěžování reklamními okny, byť malými.

Malé upozornění v nabídce zobrazené po klepnutí na ikonu napájení vedle hodin považuji za příhodné. Prostředí placeného operačního systému však nepovažuji za vhodný prostor pro aktivní způsob propagace svého prohlížeče. V tomhle bodě už Microsoft překročil hranici a porušil důvěru zákazníků a zákaznic. To jsem mu vytýkal před několika měsíci, když zahrnul reklamu do bezpečnostní aktualizace. Nebo když přepracoval podobu dialogu vyzývajícímu k bezplatnému upgradu na Desítky tak, že vás v podstatě obelstil k upgradu.

Oživeno: Jak reklamy vypnout

Microsoft jednak přítomnost reklam potvrdil, jednak uvedl, že je možné se jich zbavit tím, že vypnete předvolbu Zobrazovat tipy, triky a návrhy při používání Windows v Nastavení | Systém | Oznámení a akce.

Vypněte reklamy na Edge ve Windows 10
Vypněte reklamy na Edge ve Windows 10

Microsoft překročil čáru. Reklama ve Windows 10 aktivně propaguje Edge [komentář]

Ohodnoťte tento článek!

13 KOMENTÁŘE

 1. Spíše by to mělo být: „Microsoft opět překročil čáru.“ Ale stejně to jsou jenom smyšlené čáry. Realita je taková, že je takové chování většině uživatelů šumák.
  Mimochodem jakoukoliv další nucenou aktualizací může MS změnit jakékoliv nastavení v systému. Takže návod „Jak reklamy vypnout“ bych bral jako dočasné řešení, které budu muset náhodně opakovat.

 2. Ach můj bože.. .co se to děje???
  A škodovka si dovoluje propagovat Fabie a Hyundai i30..
  To je ale hodně přes čáru.
  Kvůli takovým kravinám co všichni řeší se do toho systému akorát nacpou další bloatwary a nesmysly.
  Na pracovním NTB jsem musel začít používat Explorer a překvapivě je to stejné jako na chromu

 3. Nevím, proč to tolik lidí řeší. Je jasný, že chtějí propagovat svůj výrobek, ale stále nám nabízejí jakýsi nedodělek, co funguje a nefunguje.
  Já osobně dávám přednost Firefoxu, kvůli dobrému zálohování a přehlednosti v nastavení a tak, celkové spokojenosti. Edge nemá v mém PC co pohledávat, takže celková odinstalace.

 4. Božíčku, já bych Edge rád používal – kdyby to šlo. Jeho práce s Oblíbenými je tak pitomá, že se to prostě nedá. Snad se hodí pro lidi, kteří se spokojí s pár odkazy na liště, ale jinak je to fakt na hov…

 5. Aneb socialistický smýšlení.
  Už jen to, že jsem se zaregistroval kvůli napsání tohoto příspěvku značí, jak tímhle článkem, komentářem u mě autor klesnul.

  Autor fotky, zřejmě Edge používá, když ho má připnutý k hlavnímu panelu. Nebo je to BFU a vůbec netuší co je to to éčko. V takovém případě informace o tom, že je to prohlížeč, dá běžnému uživateli záminku ho vyzkoušet. A když se nebude líbit, nevadí, MS vám nedrží pistoli u hlavy.

  Je absurdní, jak dokážete vařit z vody. Ano MS udělal pár nemoudrých kroků, ale tohle je totálně mimo mísu. Je rozdíl informovat, co je již součástí systému a co opravdu reklamuje a nabízí k prodeji.
  Kdyby se toto stávalo všem a opakovaně, tedy neustálé hlášky o Edge a jeho výkonu, kde by ještě MS prosil o vyzkoušení. Já jsem s tím nikdy neměl problém, asi proto, že jsem Edge odepnul z hlavního panelu a pohrál si v nastavení.
  Píšete o svobodě, ale běžný uživatel jen tak sám nevyzkouší nový prohlížeč. MS tak informuje a tyto informace lze vypnout.

  Znova opakuji, situace v MS je, že pravá ruka neví, co dělá levá, ale toto je zbytečný skandování a vykřikování do tmy. Windows 10 mají větší a více problémů.
  S PC a W10 pracuji dlouho a v programu Insider jsem od začátku jeho spuštění a zrovna na problémy, které tu vrháte do popředí jsem nenarazil a neměl jsem problém odkliknout „Nemám zájem“ případně něco povypínat.

  Opravdu mi připomínáte aktivisty, kteří chtějí, aby se zrušila časová pásma a byl všude stejný čas.

  • Ahoj, Lael. Jsi to ty? 😀
   „jsem Edge odepnul z hlavního panelu a pohrál si v nastavení“
   tak počkej, až ti MS nějakou aktualizací zase vrátí Edge na panel a jenom tak hodí všechna nastavení do default. Je to jak tamagoči. O ten systém se musíš furt starat, nebo chcípneš. A někomu už to asi dost leze na nervy a vytočí ho pak kdejaká volovina.

 6. Google s jeho otravováním mi vadí nesrovnatelně víc. Ne, nebudu používat váš prohlížeč, už jste po internetu rozlezlí až až. Používám kombinaci Opery a Edge a vyhovuje mi to. Na tabletech (resp. zařízeních 2-v-1) je Edge lepší, než většina konkurenčních produktů, zatímco na desktopu mi víc vyhovuje Opera.

  Zajímavé je, že se toto jednání vždycky začne propírat, až když se ho dopustí Microsoft.

   • Neospravedlňuje, ale uvádí do řádného kontextu. Pokud Google všude na svém internetu lidem vnucuje svůj Chrome, který v posledním roce brutálně válcuje doposud dominantní IEčko od Microsoftu, kdo se proboha může divit, že se Microsoft snaží lidi přesvědčit o výhodách Edge v prostoru, kde je naopak silný on – tj. desktopový OS?

    Ideální stav je, aby byly jak googlí služby, tak microsoftí OS browserově agnostické a své řešení nikomu nevnucovaly, nicméně to je v současné situaci nereálné. Takže nebudu Microsoftu zazlívat, že se snaží svůj browser propagovat a využít googlí postupy.