Microsoft příští rok ukončí Internet Explorer. Uživatelé mají přejít na Edge, který nabídne tzv. IE mód

3
Internet Explorer
Internet Explorer
-
Zdroj: logo: Microsoft | koláž: Petr Urban / Cnews

Microsoft příští rok v červnu definitivně ukončí podporu prohlížeče Internet Explorer. Uživatelé mají přejít na Microsoft Edge, jež postavený na jádru Chromium. Microsoft si tak na ukončení nechal více než rok, přestože migrovat uživatele na Edge se snaží již roky.

Budoucnost Internet Exploreru je v prohlížeči Edge“, řekl Sean Lyndersay z Microsoftu. „Edge je rychlejší a bezpečnější a kompatibilitu se staršími weby může zajistit také“. Internet Explorer (v aktuální verzi 11) již nebude podporován ani na webech Microsoftu. Například na službě Office 365 či ve webovém Outlooku. Některé služby Microsoftu už ale IE11 opustily dříve.

Microsoft vydal první verzi Edge před šesti lety, zatímco Internet Expolorer je s námi již více než čtvrtstoletí (od Windows NT 4.0). Aktuální podíl Internet Exploreru je podle některých statistik již pod jedním procentem, podle jiných jej používá ještě pět procent uživatelů. Edge je na tom lépe, žebříčkům však kraluje Chrome. Však také Microsoft i u Edge opustil jádro EdgeHTML a přešel na Chromium. Edge později vyšel také pro Linux.

Prohlížeč Edge obsahuje tzv. IE mód, který zpřístupňuje například prvky ActiveX. Ty stále využívá mnoho korporátních uživatelů. Hlavně ale obsahuje staré renderovací jádro. Tento režim by měl v Edge zůstat ještě minimálně několik let. Poznáte jej podle malé ikonky IE v záložce.

IE 11 timeline
Časová osa ukončení podporu Internet Exporeru (zdroj: Microsoft)

Ukončení podpory Internet Exploreru se týká všech uživatelských verzí Windows 10, zatímco v některých speciálních (serverových) verzích by ještě mohl zůstat. Datem konce má být 15. červen 2022.

zdroj: Blog Windows

Microsoft příští rok ukončí Internet Explorer. Uživatelé mají přejít na Edge, který nabídne tzv. IE mód
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84%) 5 hlasů

3 KOMENTÁŘE

  1. Internet Explorer ve verzi 11 jsem měl rád. Roky jsem ho spokojeně používal. Kdyby nepřišel nový Edge tak IE11 používám asi dodnes. Bohužel začalo docházet k tomu, že web se neustále vyvíjí a jde vpřed a nebohý IE11 už dávno nedostal žádnou aktualizaci či bezpečnostní záplatu. Škoda…..nový Edge je taky fajn dokonce je uživatelsky přívětivější než Chrome, aspoň mě to tak přijde.

  2. Internet Explorer jsem ukončil před 15ti lety, do té doby už řadu let sloužil pouze pro stažení normálního prohlížeče , Windows jsem definitivně zařízl před pěti lety a žít s tím dokážu naprosto normálně 😀 Teď jsem ještě ke všemu někde zaslechl že aktualizace pro ten desítkový paskvil Microsoft odložil na neurčito, takže bude snad klidné léto, bez běhání po klientech co jim po každém update toho neštěstí upaží PC. Snad zase až na podzim, bohužel ….