Progresivní webové aplikace se brzy objeví v Microsoft Storu. Přidávat je bude i sám Microsoft

Letos na jaře Microsoft šlápne na plyn, co se progresivních webových aplikací týče. Pomohu změnit situaci v Microsoft Storu?

2
Windows Store

Progresivní webové aplikace (PWA) jsou vlastně jen dnešní moderní webové aplikace, které umí to, co webové aplikace dříve neuměly. Zobrazují oznámení, i když je aplikace vypnutá, mohou pracovat v režimu bez připojení apod. Což z nich činí potenciální konkurenci k nativním aplikacím. Už jsme je řešili mj. v podcastu loni na podzim. Podporuje je Chrome, ale také Firefox – aspoň na mobilech.

Tyto aplikace minimálně mají potenciál a konečně se o ně v poslední době zajímá i Microsoft. Ten teď představil plány, které s nimi souvisí. Správně tušíte, že ve Windows 10 verze 1803 je bude podporovat Edge, resp. jádro EdgeHTML 17. Podpora se konkrétně objevila v sestavení 17063, kde EdgeHTML konkrétně začal podporovat klíčovou technologii Service Workers.

Tip na progresivní webovou aplikaci: Twitter Lite

PWA vlastně představuje soubor více moderních webových technologií a tento soubor dnes Microsoft považuje za kompletní. Čerstvé oznámení však jasně, říká, že tímhle Redmondský gigant neskončí. Možná správně tušíte, že se pokusí těmito moderními aplikacemi naplnit Microsoft Store, což může pomoci platformě Windows 10.

Historie se zopakuje

Snaha naplnit Store webovými aplikacemi není vůbec nová, Microsoft umožňuje přidávání takových aplikacím do Storu již řadu let. Tentokrát však bude sám aktivně indexovat web a sám začne kvalitní PWA přidávat do katalogu. Dovolím si připomenout, že ani to se nestane poprvé. V dobách Windows Phone firma rovněž bojovala s vyprázdněným katalogem aplikací.

Microsoft se Store stále snaží naplnil. Loni hodně sázel na klasické aplikace z desktopu
Microsoft se Store stále snaží naplnil. Loni hodně sázel na klasické aplikace z desktopu

Ne každému se líbilo, že firma sama od sebe bez domluvy přidala webové aplikace do Windows Phone Storu. Microsoft byl kvůli negativním reakcím donucen mnohé aplikace zase odebrat. Týkalo se to např. Southwest Airlines, Atari Arcade nebo Cars.com. Teoreticky takový postup mohl zajistit službám uživatele a uživatelky navíc, aplikace bez oficiální podpory ovšem mohla jejich jméno poškodit. To byl rok 2013.

Letošní sázka na jinou technologii

Microsoft samozřejmě stále doufá, že uspěje i jeho platforma UWP, na ní postavených (zejména pak kvalitních) aplikací ve Storu mnoho nenajdeme. Když se ukázalo, že tato platforma vývojářskou populaci více méně míjí, začal Microsoft tlačit na pilu ohledně přidávání klasických desktopech aplikací do Storu. Tedy programů postavených na platformě Win32. To bylo loni.

Tip: V roce 2015 Microsoft představil obří misi, jak naplnit Store

Také se v posledních letech objevilo pár portovaných aplikací z iOS, ale jak jsem popisoval, ty Windows 10 nespasí. I v případě progresivních webových aplikací platí, že nenabídnou plnohodnotnou integraci s prostředím, zejména co se vzhledu nebo způsobů ovládání týče. Každá platforma si drží svůj styl, univerzální aplikace navržené pro každý internetových prohlížeč ale typicky nenabízí více různých verzí.

Jedna verze funguje všude, kde se nachází prohlížeč. To by nemuselo tolik vadit, aspoň pokud PWA nabídnou lepší výkon než zmíněné porty. Oproti nim se ani nestane, že by docházelo k pomalému vydávání nových verzí oproti mateřské platformě – web se zaktualizuje jedenkrát pro všechny.

Kdo přijde do Storu?

Microsoft samozřejmě umožňuje, abyste PWA do Storu přidali manuálně. Jen připomínám, že taková webová aplikace získává přístup k API poskytovaným systémem, takže může např. využívat aktivní dlaždici nebo si vyměňovat data s jinými aplikacemi.

Pro co nejsnazší přidání Microsoft poskytuje nástroj na konverzi webu do kontejneru AppX. Jenže firma také uvedla, že chce PWA do Storu přidávat sama. Vhodné kandidáty na webu hledala rok a našla jich kolem 1,5 milionu. Jen malou část z nich ovšem do Storu vpustí. Mělo by k tomu dojít během pár týdnů. O kritériích kvalitních aplikací mluví velmi Redmondští jen obecně.

Stále proto visí ve vzduchu otázka, jakých aplikací se dočkáme, byť potenciál pro zlepšení situace ve Storu v této souvislosti vidím. Dále se obávám, zda se strategie nesetká se stejným přijetím jako v roce 2013, viz výše. Počkejme si na Windows 10 Spring Creators Update, jehož vydání se blíží mílovými kroky. Bude rok 2018 rokem progresivních webových aplikací?

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE