Microsoft to dokázal. Na mobilech bude moci spustit Windows 10 včetně Photoshopu nebo WoT

17

Nebyly to jen fámy. Microsoft opravdu našel způsob, jak na mobilním hardwaru s procesory ARM spustit plnohodnotný systém Windows 10 a s ním i klasické x86 programy. Ukázal to v Číně během konference WinHEC.

Na prototypu počítače s čipsetem Snapdragon 820 (čtyři ARMová jádra Kryo) a 4 GB RAM spustil Desítky a na nich plnohodnotný Photoshop CC, desktopový Word nebo hru World of Tanks. Microsoft slibuje dobrý výkon, ale na příkladu Photoshopu je vidět, že použití bud opravdu jen nouzovka. Asi jako na Intel Atomu. I to je ale úspěch.

 

Windows 10 bude pracovat s nemodifikovanými soubory, spustí tak opravdu všechny programy stažené nejen z Windows Storu, ale i přes klasické instalátory, aniž by s nimi tvůrci museli něco dělat. Microsoft dokonce zmiňuji využití nových periferií. Na Desítkách běžících na ARMu by tak mohly běžet i tiskárny, skenery a další připojené produkty, které jinak pro Windows 10 Mobile nemají ovladače.

Klíčem k tomuto kouzlu je emulace. Microsoft nesdělil žádné detaily, ale evidentně spolu s Qualcommem našel způsob, jak na ARMu emulovat x86 instrukce, aniž by to mělo výrazný výkonnostní dopad. Jestli tomu pomáchá nějaká hardwarová akcelerace, nebo jde o čistě softwarovou emulaci (jako u Dosboxu), není jasné. Spíš bych si tipl na druhou možnost, protože Microsoft při prezentaci nijak nezmiňoval Intel, který by jinak musel hardware kompatibilní s x86 licencovat.

Windows 10 na Snapdragonu 820
Windows 10 na Snapdragonu 820

Ukázka systému navíc běžela na současném čipu Snadpragon 820, nikoliv chystaném Snapdragonu 835, který by zase měl být o kus rychlejší. Zatím to nicméně vypadá, že Windows 10 na ARMu poběží nejdříve na zvláštních noteboocích nebo tabletech. Těch bychom se mohli dočkat už na podzim příštího roku spolu s Redstonem 3.

Kdy se technologie dostane i na mobily a dovolí x86 aplikace spouštět i na Windows 10 Mobile, je zatím ve hvězdách. Pro Microsoft je to ale určitě cíl. Meta, která mu pomůže vytvořit bájný Surface Phone.

Je však třeba vzít v potaz, že emulace je stále jen nouzové řešení. Možná donutí Intel dělat lepší mobilní čipy, protože dostane novou konkurenci, kterou mu už neposkytuje AMD. Pro Microsoft je ale emulace především překlenutím softwarové krize u starých (tzv. legacy) programů používaných ve firmách (různá účetnictví apod.), jež by jinak na mobilech nebo úsporných ARMových počítačích běžet nemohly.

Správce úloh ukazuje čtyři jádra a 4 GB RAM
Správce úloh ukazuje čtyři jádra a 4 GB RAM

Photoshop CC
Photoshop CC

World of Tanks
World of Tanks

MS Word
MS Word

Zdroj: Microsoft

Ohodnoťte tento článek!

17 KOMENTÁŘE

  1. Tak tohle se mi líbí. Už teď ten výkon vypadal dobře, na to, že to jelo na ARMu. Do budoucna super.
    Dovedu si představit, že za pár let napíchnu tablet na monitor, klávesnici, myš a budu normálně pracovat na plnohodnotných Windows.

  2. Z principu se mi to sice líbí, ale, už vidím, jak si účetní nadšeně na mobilu spouští staré účetnictvím, které navíc není ani upravené na dotyk. Možná to má trochu smysl v Continuum, ale i tak asi nic moc, protože když má někdo monitor+klávesnici+myš, tak už tak má většinou i levné PCčko. Emulace nebude nikdy plně funkční, vždy tam budou nějaké výjimky apod., vzpomeňme si na začátky virtualizačních (resp. emulačních, to je vlastně rozdíl) SW.

    Jsem zvědav, zda to dotáhnou. Je to podstatně složitější, jak emulace Androidu, kterou už skoro hotovou nakonec zabalili. Z mého pohledu by dávalo větší smysl opak – dohoda s Intelem o výrobě mobilních x86 CPU, zrušení Windows na ARM a tvorba mobilních aplikací přes Win32/.NET apod.

  3. Jsem si vzpoměl na Xda, že by mi to mohli portnout na na Snapdragon 800, pak jsem si ale vzpoměl, že v té době byl (a asi ještě je) standard 16GB ROM, takže to asi opravdu do mého founu nedostanu..