Microsoft změnil rozhodnutí. Podpora první verze Windows 10 bude ukončena v květnu

Ukončení podpory se týká dvou běžných aktualizačních kanálů, které Microsoft všem doporučuje používat. Nic se neděje, stačí upgradovat na novější vydání Windows 10.

11
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Již jsem poukazoval na to, že koncept Windows jako služby zcela nefunguje, protože ačkoli by jednu verzi měla nahradit jiná, Microsoft dosud udržoval při životě všechny dosud vydané verze. V tuto chvíli jde již o verze čtyři, byť ta poslední na trh prorazila teprve před několika dny. Pro lepší přehled opět přidávám tabulku dosavadních vydání Desítek:

Verze Vydání Windows 10 pro PC Marketingový název Finální sestavení
1507 29. července 2015 Windows 10 10.0.10240
1511 12. listopadu 2015 November Update 10.0.10586
1607 2. srpna 2016 Anniversary Update 10.0.14393
1703 11. dubna 2017 Creators Update 10.0.15063

Reálně si tak Redmondští práci spíše přidělali, protože dříve nové verze Windows přicházely po několika letech, jenže Desítky se na nás v nových hlavních verzích valí dvakrát do roka. První oznámení, že firma ukončí podporu pro úplně první vydání Desítek z července 2015, přišlo v lednu. Bylo uvedeno, že tato verze nebude nadále podporována v aktualizačním kanále Current Branch for Business. (Pak se vyjasnilo, že podpora skončí též v kanále Current Branch.)

Nový plán: konec nastane v květnu

Konec měl nastat v březnu, k čemuž z neznámého důvodu nedošlo. V původním oznámení na TechNetu již od začátku března stojí, že konec podpory nastane až v květnu. Mimochodem, všimněte si, jak Microsoft někdy efektivně skrývá důležitější oznámení do oznámení relativně banálních. Místo, aby článek na TechNetu v nadpise referoval o ukončení podpory, raději hlásá dostupnost obrazu ISO s novějším vydáním Windows. Tam přesně bych oznámení o ukončení podpory hledal.

Tip: Jak zjistíte, kterou verzi a edici Windows 10 používáte?

Další věc, která mi vadí, je přidávání nových informací do starých článků, kde informace jednoduše zapadnou. Změny oznámení jsem si tak dříve nevšiml – to lze vlastně vztáhnout na většinu lidí. Windows 10 v1507 by již dnes na počítači z běžných spotřebitelů a spotřebitelek neměl mít nikdo. Windows Update se stará o to, abyste měli aktuální software, takže teoreticky není třeba nad koncem podpory verze 1507 vůbec přemýšlet. (Nemělo by být třeba zabývat se číslem verze.)

Microsoft nabízí tabulkový přehled, v rámci jakých kanálů jsou podporovány vydané verze Desítek.

Přiblížení konce podpory Windows 10 v1507

Pokud se však aktualizační mechanismy o upgrade z nějakého důvodu nepostaraly, vynuťte aktualizaci na novější hlavní verzi Desítek např. skrze Pomocníka s aktualizací. Samozřejmě, že se ukončení podpory netýká kanálu LTSB. To znamená, že i nadále budou podporovány Windows 10 Enterprise 2015 LTSB a Windows 10 IoT Enterprise 2015 LTSB.

Creators Update na Windows Update dorazil v záplatovací úterý 11. dubna 2017
Creators Update na Windows Update dorazil v záplatovací úterý 11. dubna 2017

Zmíněná verze 1507 nebude podporována v běžných aktualizačních kanálech Current Branch a Current Branch for Business. Týká se to všech edic aktualizovaných pomocí jednoho z těchto kanálů, tedy Home, Pro, Entrerprise a Education. Poslední dávka aktualizací pro tyto produkty dorazí 9. května 2017. Jak jsem již uvedl, není se ale čeho obávat, protože stačí přejít na novější vydání Desítek. To se ve většině případů děje zcela automaticky.

Velký dík tedy patří Richardu Hayovi z Windows IT Pro, jenž změnu v rozhodnutí o ukončení podpory pro Windows 10 v1507 zaznamenal.

Ohodnoťte tento článek!

11 KOMENTÁŘE

 1. On to ještě fakt někdo nepochopil že “ koncept Windows jako služby zcela nefunguje“ protože je to pouze terminus technikus pro v praxi naprosto nerealizovatelný nesmysl a že to co je v tabulce označeno jako „verze“ je úplně obyčejné, nic neříkající číslo jakéhosi update (okopirovano u Canonical) jen trošku většího než obvykle? To už pište články i o každém prdu typu vyšel nový nástroj pro odstranění škodlivého software a nové definice pro defender. Zbytečné je to úplně stejně ale jako vata je to ideální a hejla to udrží ve stavu mysli kdy je přesvědčen že Windows 10 jsou něco nového a extra…

 2. Windows jako služba, neustále aktualizovaná, nemůže nikdy fungovat, už kvůli podnikovému prostředí. Tam si jen tak neustálé upgradování nemohou dovolit, i jednotlivé záplaty se před firemní centralizovanou distribucí (přes WSUS) pečlivě vybírají a testují. Riziko, že něco přestane fungovat, není malé. Proto musí a bude muset MS nějakou dobu udržovat stabilní major verze.

  • Tak ono hlavně služba, by to byla v případě, že by systém běžel na serverech Microsoftu a uživatel by se k němu připojoval pouze před terminál, to by byla služba. Vzhledem k tomu jak Windows 10 fungují teď (jsou nainstalovany na vašem hw a internet, respektive připojení k serverům MS vůbec nepotřebuji k životu, stejně jako jej nepotřeboval nikdy předtim) musí opravdu i hodně příbržděný jedinec pochopit že to prostě nemá se službou nic společného. Když půjdete k holíči a on vás ostriha, je to služba, když se budete doma pižlat dám, tak ano, ten úkon vypadá velmi podobně, e služba už to není …

   • Z tohoto pohledu to SaaS opravdu není. Není to ani předplatné.
    Jako službu bych to chápal ve smyslu, že máme Windows 10 a nestaráme se o upgrady, protože je to neustále udržované a upgradované, byť na našich PC a ne někde v gridu/cloudu (nevím, který buzzword teď zrovna frčí 🙂 ).

    • Ale tak to bylo vždycky přece, vohnout si na svém PC zapnul automatické aktualizace a už se nikdy o nic nestaral. Do PC se mu pravidelně naloudoval všechen balast který mu Microsoft v úterý podstrčil, i když ho ze 3/4 vůbec nepotřeboval (stejně jako je tomu dneska s Windows 10) a nikdo u toho nemusel přemýšlet a starat se proč nebo k čemu (to je důvod proč je Windows nejrozšířenější desktopový system na světě). Rozdíl je akorát v tom že myslící člověk to mohl ovlivnit, zatímco dneska nemůžeš nic ….
     A že někdo rád píše o Windows, to je vpořádku, ať píše když ho stokrát nic ještě neumořilo, ale proboha fakta a ne nějaké svoje infantilní dojmy střihnuté opapouškovaným PR Microsoftu …

 3. Ono je legrace, ze se delaji treba netbooky, kde je mala flash ssd pamet a tam vam ten ‚upgrade‘ neprojde k vuli nedostatku mista. Takze mate od pocatku nefungujici ‚sluzbu‘ :)) Takze ony ty 4 udrzovane revize davaji smysl v tak nesmyslne ‚sluzbe‘.