Místo Intelu a AMD zavedou v Rusku atomové bobry: počítače s procesory Baikal od Rosatomu

66
Delta Computers Bobjór s procesorem Baikal BE M1000 1600
Počítač Delta Computers Bobjór s procesorem Baikal BE M1000
-
Zdroj: Delta Computers

Protože západní procesory Intel a AMD jsou problém, snaží se Rusko postavit alternativu na vlastních procesorech s architekturou ARM. Při jejich výkonu to ale může být trochu na bobříka trpělivosti.

Rusko má po svém útoku na Ukrajinu a uvalení sankcí problémy s dostupností počítačového hardwaru a podobně jako třeba Čína se snaží o nějaké vlastní domácí alternativy. Pokud se odhlédne od kontextu, vznikají tím zajímavé nestandardní platformy, jakou je i nové PC, které teď chce vyrábět firma Delta Computers. Používá v něm lokálně vyvinutý procesor, ovšem jak už to chodí, také dost zastaralý. Výrobcem je přitom ironicky odnož Rosatomu.

Ruský atom budou kontrolovat Bobry

Delta Computers, dceřiná firma státního podniku Rosatom zabývajícího se mimo jiné jadernou energetikou, pro potřeby tohoto koncernu vyprodukovala počítač, který je postavený na čipu Baikal M1 (BE-M1000) od Baikal Electronics, o němž jsme už dříve psali. Jde o 28nm SoC s osmi jádry ARM Cortex-57 a příslušnou konektivitou.

Jader je sice osm, ale jde o starou mikroarchitekturu patřící zhruba do roku 2014, přičemž Baikal CPU dostal na trh až s několikaletým zpožděním. Spolu s nízkým taktem 1,5 GHz tedy nejde o moc výkonný procesor, i v mnohojádrovém výkonu budou nejlevnější aktuální procesory mnohem dál. Nemluvě o tom jednojádrovém, který je pravděpodobně pod úrovní Raspberry Pi 4. To už běží na výše taktovaném Cortexu-A72.

Prezentace ruského procesoru Baikal BE M1000 03
Ruský procesor Baikal BE-M1000 (zdroj: technolong)

Tip: V Rusku vyrábí počítače s vlastními ARM procesory, Baikal M s osmi jádry Cortex-A57

Delta Computers tento SoC osazuje do malé desktopové skříně (použitelné ve starém smyslu slova, kdy desktop znamenal počítač ležící naplocho pod monitorem oproti „tower“ skříním, ale na jiných fotkách stojí i vertikálně).

Počítač se jmenuje pikantně Bobr (Bobjór, бобёр) a běží na něm ruský Astra Linux. Opět kvůli nezávislosti a bezpečnostním ohledům, ale nic jiného stejně nezbývá, protože ARM verze Windows nejspíš tento exotický procesor a jeho periferie nepodporuje.

Delta Computers Bobjór s procesorem Baikal BE M1000
Počítač Delta Computers Bobjór s procesorem Baikal BE M1000 (zdroj: Delta Computers)

Zatímco deska a CPU jsou nestandardní, počítač používá běžný zdroj typu ATX a paměti DDR4 (až 64 GB) a disky HDD či SSD, které asi obvykle budou dodávány ze zahraničí (na SSD ale lokální ruský projekt existuje). Počítač má klasickou konektivitu USB 3.0 a 2.0, PS/2 pro klávesnici, sériový port, dva adaptéry Ethernet, zvukovku a obrazový výstup HDMI. Uvnitř by měly být sloty PCIe 3.0 ×8 na rozšíření, zvolená skříň ovšem vyžaduje nízkoprofilové karty.

Zdá se, že výroba má za cíl nikoliv běžný ruský trh, ale použití přímo interně v Rosatomu a státní energetické infrastruktuře. Rosatom nakoupil první várku těchto počítačů a nyní jsou údajně testovány. Cílem je mít eventuálně počítačovou infrastrukturu v kritickém energetickém odvětví zcela pod kontrolou a nezávislou na použití západní techniky.

Deska pro procesor Baikal BE M1000
Deska pro procesor Baikal BE-M1000 (zdroj: ITWeek.ru)

Nicméně procesory Baikal se momentálně nevyrábí, jsou totiž navržené pro 28nm proces TSMC. Tato tchajwanská společnost zřejmě respektuje sankce a odmítla další výrobu. Současné dodávky těchto počítačů tedy asi využívá vzorky a šarže, které Baikal stihl vyrobit do ukončení spolupráce s TSMC, a je otázka, kolik jich ve skladech dokáže najít. Až dojdou, může být po bobrech, pokud se firmě nepovede přepracovat návrh pro výrobu v čínských továrnách SMIC. To nemusí být úplně přímočaré. Už dosažení jen 1,5 GHz u čipů vyráběných na 28nm procesu TSMC naznačuje, že fyzická implementace mohla být pro Baikal trošku výzvou.

Zdroje: Tom’s Hardware, 3DNews

Místo Intelu a AMD zavedou v Rusku atomové bobry: počítače s procesory Baikal od Rosatomu
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90%) 8 hlasů
💉💉💉💉 Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * * * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * * * Nerád: trollové, nespravedlnost * * * Rusko, иди на хуй

66 KOMENTÁŘE

 1. Uzavřený a relativně malý hospodářský prostor Ruska nikdy nebude dostatečně výkonný na to, aby dokázal produkovat výrobky konkurenceschopné k výrobkům mnohonásobně většího hospodářského prostoru zbytku světa. Ani ta Čína není dostatečně velká.

  • když se vezme v úvahu prostor Ruska Indie a Číny + nějaké menší ale lidnaté státy okolo tak to vůbec není malý prostor, naopak dominující zbytku světové populace. O nějakém odříznutí Ruska nelze mluvit pokud má podporu minimálně 3 miliardového trhu.

     • zkus si predstavit, ze existuje i „EU propaganda“..to je ta, kterou ty tady jedes. Tm nerikam, ze vsechno co se v ramci „EU propafandy“ rika, je chybne nebo ze tam nejsou pravdive veci. Jen tim ti chci naznacit, ze ti nerikaji vsechno. SLovo propaganda je od slova propagovat.. to znamena, ze to neni o tom „rikat pravdu“, ale propagovat to co je „videno jako spravne“.
      Kazdy system ma propagandu. EU neni vyjmak, stejne jako US ma propagandu, Cina ma propagandu, RF ma propagandu. Maximalne se mzues bavit o tom, ktera z tech ‚propagand‘ ty veci ‚upravuje‘ mene, potazmo je treba blize nejake relaite, nez ta druha. ALe to je asi tak vse. Historie je v tom naprosto neoblomna.

      • Zkus být konkrétní v čem spočívá EU propaganda a nech mě samotného ať si tebou předkládané argumenty posoudím.

      • Pokud ti nestaci to, ze jsi si mohl loni precist titulky typu, ze RF zbankrotuje nekde nejpozdeji zacatkem leta, a podobne perly, tak konkretni priklady novinariny by ti asi rekli lip nekde na Karlovce, nebo spis na nejake mene ‚viditelne‘ univerzite. Ja jsem to prestal od urcite doby sledovat.
       Ale muzu ti dat treba jeden trosku jiny priklad krasne EU propagandy, ktery jsem videl zrovna tenhle tyden v metru..
       „Ty jsi evropa!“ na plakate, kde je skupina lidi. Uplne jasna propaganda na utuzeni povedomi ‚EU‘, potazmo zvyseni povedomi typu „ja jsem EU“ namisto narodniho citeni. Nez se tomu zacnes mozna smat, tak si zkus (principem) srovnat se sloganem „V jednote je sila“, coz byl jeden z vymivacih sloganu za doby realneho socialismu, kde na dotycnych plakatech byli take skupinka lidi, kde smyslem bylo take utuzeni „kolektivniho“ nadnarodniho povedomi (RVHP, socialistickych statu, atd.)
       Jak se veci v historii opakuji, co?

      • „titulky typu, ze RF zbankrotuje nekde nejpozdeji zacatkem leta, a podobne perly“
       – O začátku léta minulého roku nikdo nehovořil, pamatuji si odhady na začátek letošního roku. Když někdo významný sdělí svůj odhad, proč by o tom novináři nenapsali? Můžeme se rozčilovat nad jejich senzacechtivostí, ale toto není propaganda. Btw Rusko již v bankrotu (defaultu) je, nebylo schopné uhradit splátku dluhu na dohodnutý účet věřitele.

       „Ty jsi evropa!“
       – Proč ne? Dnes v době rozklížené společnosti je dobré lidem připomínat, že jsme Evropa, Západ, NATO a EU, díky čemuž se dnes těšíme dříve nevídanému blahobytu.

       Když to tedy shrnu, vadí ti loňské odhady krachu Ruska a reklama v metru na Evropu. Nemáš tam nějakou údernější západní propagandu? 🙂

      • Pokud jde o mě, tak na základě vlastních zkušeností dám přednost tzv. „EU propagandě“ před „pluralitní a vyváženou“ informovaností státem kontrolovaných médií náckovsko-komoušského světa Ruska a Číny (a mezi ně počítám i všelijaké rádoby soukromá média více, či méně navázaná na státní peníze jmenovaných mocností). Lidi jsou evidentně nepoučitelní. Tak jako před 90 lety naskakovali na Stalinovy lži, tak dnes naskakují na stejné vidle znova.

      • @gi
       Hele to nema smysl pokracovat dal. Evidentne jeste nejsi ve stavu, kdy by jsi se byl schopny oprotstit od toho, co se ti libi nebo povazujes za spravne a divat se nad veci jinou optikou. Coz je bezny stav cloveka, ktery se citi soucasti nejakeho celku nebo tuhle cast povazuje za spravnou. V ten moment dokazes hodnotit veci pouze velmi subjektivne, coz jen opet potvrujes to, co jsem se ti snazil vysvetlit, ale ty to nechapes, poazmo chapat nechces.
       Jinak uplne stejne ‚verici‘; byli i za socialismu, stejne jako ty jsi ‚verici‘ v EU. ve sve podstate tam neni rozdil.
       Jinak za „Ty jsi EU“ si muzes klidne dosadit neco jineho, trosku vic udernejsiho. Napr. „Se Sovetskym svazem na vecne casy a nikdy jinak“, jen tam vymenis „Sovetsky svaz“ za „EU“. Osobne jsem si nikdy nemyslel, ze jeste znovu uvidim „plakaty realneho socialsmu“, po sametove revoluci.
       Komentar CHoze je jen dalsi potvrzeni, ktery nechape vlastne o cem je rec a jen se snazi vehementne ‚branit‘ to co povazuje za spravne nebo lepsi, pricemz o to tady vubec nejde.

      • @gi: naprostý souhlas.
       @tombo: v tomto se zcela určitě neshodneme. Pohled „jinou optikou“ zavání docela dost demagogií. V EU nejsme proto, že nás tam pod pohrůžkou násilí dostáhli Němci, ale proto, že to je ekonomicky, politicky i lidsky výhodné. na rozdíl na RVHP a VS máme svůj vlastní hlas a nic nám nebrání vystoupit. EU je obrovský moloch a leckdy (vlastně pořád) poměrně těžkopádný. Ale vždy a za všech okolností svobodný. A není to náhoda, že „evropský diktát“ akcentují nedemokratické strany jako KSČM anebo její protipól SPD.

       Řeč je o tom, že se Rusko potýká s ekonomickými těžkostmi způsobenými sankcemi. A ty sankce fungují, přestože se snaží obcházet sankce přes Čínu, Indii a Írán – jednoduše proto, že transakční náklady jim enormně vzrostly a zároveň jsou nuceni dělat výprodej nerostného bohatství za daleko nižší ceny, než by mohli realizovat západní Evropě.
       V praxi to znamená, že tanky které dnes posílají na Ukrajinu už nemají evropské systémy pro noční vidění, nemají sofistikované zaměřovače a obecně tato technika kvalitativně klesla někam na úroveň 60. let. Nevím, zda to je dost či málo na to, aby se Ukrajinci ubránili, ale je to přímý dopad evropských sankcí a bylo by velmi hloupé to zpochybňovat.

      • No ja toho klidne necham, nimene ani jeden z vas nechape pointu, kterou se snazim rict. Ja jsem na zacatu celkem jasne psal, ze nepisu o tom co je lepsi a nebo hrosi a nebo ze ta strana je takova nebo onaka. Pisu o obecnem principu. A ten obecny princip propagandy plati, at chcete nebo se Vam to libi/nelibi. Plati pro kazdou spolecnost. Ja jsem nikde nepsal, ze EU je stejna jako Rusko nebo Cina. Jen pisu, ze pouziva pro sve ucely svou propagandu, coz je zrejme i z vasich komentaru, protoze v ni sami jedete. Opet nikdke nepisu, ze je to ci ono lepsi nebo horsi, to si do toho vkladate akorat vy. Nicmene princip mezi plakatem „Ty jsi Evropa“ a plakatem „Ty jsi pionyr“ je stejny, at se Vam to libi nebo ne.
       To stejne pak plati i pro informace, ktere kazda propafanda nejakym zpusobem ohyba. Opet muze se Vam to nelibit, ale to je asi tak vsechno, co muze.
       Ostatni veci, co mi tady pisete, si do toho dosazujete sami a dela te z toho „boj dobra se zlem“, o cemz nebyl vubec muj prispevek ani v jednom, co jsem psal.
       Rovnez se Vam muze libit nebo nemusi, ze sankce proti RUsko nejsou takove, jak by jste si asi predstavovali a jeden z duvodu je presne to co napsal Saruman, ze kdyz ma RF sanci delat bussines se zememei jako je Indie, Cina a dalsi, tak nejakym zpusobem bude prezivat dal. Jednoducha vec, kterou nehcete z nejakeho duvodu akceptovat. Ale to je vas problem, ne muj. Ja tady neobhajuji RF ani nic jineho.

      • @tombo: a propagandu tedy vnímě kde přesně? Je státní, nebo nějaké mediální skupinky? A nebo je to tak, že to jsou „senzace“ které produkuje třeba jeden konkrétní člověk?

       Propaganda má ten významný znak, že je výhradní, tj. většinou jde ruku v ruce s cenzurou. Jako příklad můžu uvést právě to Rusko, kde Roskomnandzor v podstatě vykonává cenzuru a nad ní si ruské vedení staví mediální virtuální propagandistickou realitu. Ve srovnání s Evropou, kde se odehrává mediální soutěž o odhalování pravdy (a investigativci mají status celebrit) je to jako noc a den. Ty si dokonce můžeš svobodně vybrat úplně pošahané „zdroje“ konspiračních informací…

       Realita sankcí je taková jaká je, těžko šlo očekávat úplné ustřižení od Ruska, i tak ale tyto sankce mají a dávají smysl.

      • Ja bych ti na to odpovedel, ale nebudu to tady uz psat. Pokud jsi nekde z Prahy nebo okoli, muzeme se sejit na pivko, pokecat o AMD-Intelu a probrat politiku. Nemam zajem tady ‚bojovat‘ s modryma pionyrama jako je gi a jini jen proto, ze treba se zabyvam valecnou historii a ty paralely co jdou videt s dnesnim denim jsou jednoduse neodiskutovatelne.
       Nestoji mi to za to a je smutne, jak se nase spolecnost stala vyhrocenou, utocnoou a nedokaze tolerovat jiny pohled. Kldine bych nektere lidi prirovnal ke komunistickym kadrum 50 a 70 let, jen v opacnem garde. Kdyby se narodil v tehdejsi dobe, byli by z nich treba skvely uvedomeli komunisti, kteri by razne zakrocili proti ‚valecnym stvacum“ a nepratelum socialistickeho zrizeni.
       Jak se rika, Lidi se nemeni, jen kulisy ve kterych hraji.

      • tombomino, celá diskuze se točí kolem “propaganda”. A ta, jak tynyt celkem pěkně popsal, jde ruku v ruce s cenzurou. Plakáty o EU jsou spíše “hype”.
       Různé paralely s historií tu žel jsou, argumentace a manipulační techniky jsou také dobře známé, ale fakt je velký rozdíl mezi “propagandou” a “reklamou”. Jestli narážíš i na to, že za schvalování “speciální vojenské operace” a otevřené podpory Ruska bereš jako nesvobodu a část propagandy, tak problém je hlavně v tom že o žádnou “speciální vojenskou operaci” nejde. Rusko prostě násilně vstoupilo na území jiného státu s mezinárodně uznanými hranicemi. Ten stát se logicky brání. Správný termín pro tenhle jev je válka. Odsuzování a trestání byť jen slovní podpory války není propaganda ani útlak demokracie. Právě naopak.

      • @Remmes
       problem s cenzurou je ten, ze existuje neco jako „oficialni“ cenzura. Typicky v dobe pred listopadem, kdy byla spousta ‚cenzoru‘ na ruznych urovni, ktera kontrolovala obsah novin, TV vysilani, divadelnich her, atd.
       Nicmene to neni jediny druh cenzury. Jiny druh cenzury, ale stejne skodlivy je treaba „v dnesni dobe to uz nikdo nenatoci“. Mas porady, napr Ceska soda (pokud se bavime o nas), ktere v dnesni dobe „politicke korektnosti“ si nikdo nedovoli natocit. I presto, ze je to satiristicky porad. A pokud to natoci, bude pranyrovany za „sexismus, rasismus, fobie, atd.“. To je jasny druh cenzury. To stejne plati principielne o cele zapadni kulture. Kde jsou „tabu“ o kterych se bud nemluvi nebo mluvi jen urcitym zpusobem. Jine prikaldy byl covid, atd. Takze kdyz to obratis, existuje ‚propaganda‘, kdy kdyz pracujes s nformacemi, ktere jsou v protikladu, tak jednoduse to neprojde.
       Podivej se na tzv. ‚dezinformace‘. Kdo urcuje a jak urcujes, co je to ‚dezinformace‘? Snad nechces po politikovy aby urcoval co je pravda a co ne, kdyz politik ohyba realitu a tim apdem lze kudy vlastne chodi., Cely ten koncept je postaveny na hlavu. Tim nerikam, ze neexistuje neco jako ‚nesmysl‘, ale kazdy ma pravo verit tomu cemu chce. Nekdo veri tomu, ze existuji mimozemstani. Nekdo veri v Boha, nekdo veri v to, ze Fialova vlada je schopna neco vyresit. A tak muze pokracovat dal a dal.
       Kdyz tady nekdo napsal, ze nikdo nevio, jak se naklada se zbranemi na Ukrajine, hned ho tady oznamkovali jako nekoho kdo podleha ruske propagande. Tihle lidi si ale neuvedomui, ze prekrocenim hranice kdkoliv mimo UK ztraci kontrolu nad temi zbranemi. UK je krajina s nejvyssi korupci v Evrope, pokud nepocitas RF jako takove. Takze si myslet, ze neexistuje neco jako, koupce v teto oblasti jen ukazuje, ze ti ldii nejsou schopni domyslet veci trochu do konce. To samzorejme neznamena, ze se rozkrade vsechno. ono to stejne nikdo presne nevi. Historicky napr za druhe svetove dochazelo k obrovskemu rozkradani v americke armade ve francii a td. To ze to o tom u nas vicemene nikde nedoctes, je vicemene opet dukaz nejake skryte cenzury, potazmo neni to politicky v kurzu, atd..
       Cela ta problematika je slozita a neni to cerna-bila.

   • Jenže ta úvaha je špatná.Čína potřebuje západ,nikoliv Rusko.Rusko je pro Čínu zajímavé pouze tím že mu plundruje Sibiř a má z Ruska levné suroviny.Indie pouze levné suroviny.Až se bude lámat chleba a Rusko definitivně prohraje a přijde o Krym,Čína a vůbec ne Indie nebudou Rusko zachraňovat…Rusko je pro ně takový pitomeček který vyždímají pokud to jde a později odhodí…
    Ruská trh a směšná ruská kupní síla nemůže vůbec konkurovat bohaté EU o USA ani nemluvě.
    Ono není od věci zapomínat že Rusko je ekonomický trpaslík a dnes i vojenský…

    • Rusko bych takto nepodceňoval. Totéž zkoušel Hitler a před ním další a nikdo neuspěl. Když budu srovnávat techniku ruskou a západní, vojenskou, počítačovou, automobily, rakety nebo přímo ruční zbraně, ty ruské jsou jednodušší, spolehlivější, snadněji vyrobitelné, snadněji opravitelné, ale stejně účinné a je několik zbrojních oborů, kde Rusko vede. Mimojiné se to týká zbraní s tlumičem, kde Rusko jako první pochopilo, že nestačí stávající ráže upravit jinou střelou a prachem, ale že je lepší pro tento účel zavést ráže nové a mají tlumenou odstřelovací pušku s nejdelším dostřelem. To že nemají často takové možnosti jako západ, je totiž naučilo lépe využít, to co mají. Já ruský režim nijak neobhajuji, totéž ale platí i o řadě dalších. Ale jako člověk, který se o zbraně a balistiku zajímá víc do hloubky, mám obecnou úctu pro zbrojní konstruktéry. Ty zbraně za svůj původ nemůžou, ani za to kdo a jak je používá. To mne taky naučilo jistému nadhledu.

 2. Rusko si kdykoli doveze libovolný počet procesorů a dalších dílů přes další státy – ono jich cca 150 žádné sankce nevyhlásilo, většinou nechápou, proč by se mělo Rusko trestat za něco, co USA dělají beztrestně. Například Kazachstán za poslední rok více než zdvojnásobil dovoz počítačového hardwaru.

  To ovšem neznamená, že Rusko nebude zkoušet vlastní vývoj.

  • Nejde o počet zemí (150 nebo kolik?). Jde o ekonomickou sílu. Většina soudných lidí chápe, že bombardování civilistů, infrastruktury, zabíjení, znásilňování, mučení, unášení dětí, vyhrožování jadernými zbraněmi a další ohavnosti Kremlu na území cizího demokratického státu, jsou činy, za které by se mělo Rusko trestat. USA nic takového nedělají, jak se snaží tvrdit ruští propagandisté aby tím odvrátili pozornost od zvěrstev, které páchá Rusko PRÁVĚ TEĎ.

   Sankce jsou vyhlášené a mají žádoucí efekt, i když se obchází. Každé obcházení totiž vyžaduje prostředníka, který výsledný produkt pro Rusko prodraží. Jak díky logistice, tak díky přirážce. To je i případ ruské ropy, přijala se taková opatření aby ruská ropa na trh stále proudila, ale aby z toho Rusko mělo pokud možno co nejméně. Náš ropovod Družba má z těchto ropných sankcí zatím výjimku. Ruská ropa tedy může být vyvezena do Indie, rafinována na jiné produkty a ty se následně mohou dostat i do EU, ale Rusko z toho bude mít menší (pokud vůbec nějaký) zisk.

   • Odhaduje se, že RF opustilo v roce 2022 přes 100 000 IT specialistů (často narychlo a nalehko) a většina z nich patrně zakotvila u jižních sousedů. Uspokojení jejich potřeb po HW vcelku logicky ovlivní velikost dovozu HW do těchto zemí.

    Jelikož většina HW a SW dnes „volá domu“ dá se asi učinit představa o míře, zdroji a směru šedého dovozu.

    • Odhady exodu střední třídy dosahují až 1 miliónu. 300 tisíc narukovalo v první vlně mobilizace (z periferních regionů), ale vzdělaní lidé z větších měst, tvořící HDP, jsou velmi často za hranicemi na „home“ office. Zajímalo by mě, jak na tom jsou v JetBrains, kteří měli hlavní kanceláře v Petersburgu a Praze. Kolik vývojářů se přesunulo do Prahy.

    • Jo a právě proto byla železná opona za socíku. A právě proto bude muset Putinistán vytvořit novou železnou oponu. Jinak Putin přijde o lidi co na ně budou pracovat nebo bojovat a přijde pak nejen o programátory ale zbude mu jen jeho vládní „elita“ (teda spíše jelita).

   • to je právě to, spousta lidí má krátkou paměť a pak se debata vede vlastně jen o tom co bylo dřív – jestli slepice nebo vejce…
    Když to shrnu tak us-eu zkusili natlačit ukrajince do přidružení k eu za velmi nevýhodných podmínek a rusové se rozhodli je jednoduše přeplatit. Do té doby to bylo vlastě ok, takové přetahování o „ukrajinskou nevěstu“. Ovšem grády tomu dodalo zaplacení extremistů amerikány a evropani zůstali v roli statistů jen se přidali na stranu toho co byl bohatší – ba co víc vědomně rusům lhali aby proběhl chorvatský scénář, žádná dohoda o neutralitě a konfederaci.

    • US-EU nikoho nikam netlačila. Janukovyč před volbami voličům sliboval podepsat přístupovou dohodu s EU, ale po vyhraných volbách od slibu znenadání upustil. Proto vznikla Majdanská revoluce. Rusové se rozhodli je „přeplatit“ vměšováním a vyslali agenty do cizí země s cílem udržet Janukovyče u moci. To se jim naštěstí nepovedlo a demokratické síly zvítězily. V demokratických prezidentských volbách zvítězil Porošenko a po něm za další volební období Zelenský (co by Rusové za takové bezproblémové střídání potentátů u moci dali, že? 🙂 ).

     O Ukrajinské nevěstě mluví jen Rusové, kteří se tím snaží naznačit malost a nesvéprávnost Ukrajiny, o jejíž osudu musí rozhodovat jiní. Je to takové Ruské „dobrosrdečné“ velikášství 🙂 I Putin před invazí na adresu Ukrajiny řekl „Trp, moje krasavice“.

     Američané žádné extremisty na Ukrajině neplatili. To bylo Rusko, které organizovalo nepokoje pomocí svých agentů GRU. Rusku (Putinovi a FSB) se nelíbilo, že by se Ukrajina mohla vymanit z područí Ruska, lidem by se tam mohlo začít dařit lépe a tím by byl bezprostředně ohrožen ruský totalitní režim (Rusové by se začali ptát, proč se mají v Ukrajině lépe). To je odvěký boj demokracie a totality. Proto se totalitní režimy podporují a uvádějí příčinu jejich neúspěchů kapitalisty a demokracii. USA jako mnohaletá a úspěšná demokratická země je první na paškálu.

    • Doporucuju aspon trosku diverzifikovat zdroje zprav. Preci jen to co tady prezentujete zavani notne rusackymi notickami. Umite anglicky? Nemecky? Francousky? Zkuste zdroje na zapad od nas, nejakou nezavislou zurnalistiku s tradici. Budete prekvapen co se tam dozvite. Jo, taky doporucuji si dat nejakeho Timothy Snydera pro historicky prehled misto Putina. Tem vam o Ukrajine a Rusku dovede rict hodne zajimavych veci…

   • Nejak v tech tvych rovnicich opravdu vypadava Cina a Indie a dalsi staty Pokud vim, tak dokonce vetuji ruzna usneseni. Tudiz tudy vede urcite cesta pro Rusky bussines nebo aspon jeho cast. A to je jen to, co vime. O neoficialnim bussinesu se samozrejme nemluvi. Ty vychazis z toho, co ti tady predmila EU a jeho ‚novinari‘, ale to opravdu neni ‚cely svet‘ a to ani nahodou. Pokud jsi byl nebo pobyval nekdy v Asii, tak pochopis dost rychle, ze Eu je jeden z hracu a to je vsechno. Pokud vubec se da EU za jednoho hrace povazovat.
    “ bombardování civilistů, infrastruktury, ..“
    .. ma trochu naivni predstavy. Tohle bude casti bussinesu uplne jedno. Vem si treba holy fakt z historie, kdy takove Svedsko a jine zeme obchodovali s nacistickym Nemeckem i po zacatku druhe svetove. Proc by to tady melo byt ted jinak..

    • Pokud vím, snad lepe… 🙂 Tak je mi známo, že poslední usnesení OSN vetuje jen Rusko, Severní Korea, Eritrea, Nikaragua, Mali, Bělorusko a Sýrie. Čína i Inde se při hlasování zdržely.

     https://www.aljazeera.com/news/2023/2/24/un-tells-russia-to-leave-ukraine-how-did-countries-vote

     EU je poměrně silný partner a zpřetrhání ekonomických vazeb je pro Rusko poměrně zásadní zhoršení situace. Díky dostatečné informovanosti bychom naštěstí nemuseli sklouznout do nevědomého podporování tyrana a mohli bychom dát vyniknout našemu pevnému charakteru, není-liž pravda? 🙂

     • „Čína i Inde se při hlasování zdržely.“
      .. to je ale principielne to stejne. Proste podrzely Rusko. Nic vic nic min.
      „Díky dostatečné informovanosti bychom naštěstí nemuseli sklouznout do nevědomého podporování tyrana a mohli bychom dát vyniknout našemu pevnému charakteru, není-liž pravda?“
      .. opet zcela naivni nazor. Indie, Cina ma vsechny informace jako ma EU, US, atd. Presto RF podrzeli. Takze co?
      Vybiras si to co si myslis, ze je z tveho pohledu spravne a ignorujes realitu (at je jakakoliv) toho co nevis, nehodi se ti a nebo nechces vedet.
      Ja tady nejsem od toho, abych nekomu stranil nebo se zastaval, jen se ti snazim ukazat realitu ze strany, kterou ty nevidis/nechces videt.

      • Když nechápeš rozdíl mezi vetováním usnesení a zdržením se hlasování, nedá se s tebou vézt rozumná diskuze 🙂

      • Ja ji chapu, ale ty ne..
       vysledek je ten, ze RF podrzeli. Opet to ze ty si to vykladas, jak se ti to zrovna hodi, je s prominutim uz tvuj problem.

      • 2 gi: Nedělal bych si velké naděje o postoji Indie. Zdržení se hlasování je asi maximum co jim stud dovolí. Myslím, že by rádi RF podpořili otevřeně, ale bojí se důsledků. Jejich animozita vůči Západním zemím (nejsou schopni rozlišit, že řada evropských zemí kolonie neměla) je větší než výhrady k RF.

       Po začátku invaze soudce MSD z Indie (hlasoval v rezoluci proti RF). V Indickém tisku se strhla lavina vysvětlování, že on nereprezentuje Indii (na funkci se kandiduje individuálně).
       https://www.ndtv.com/world-news/in-world-court-indian-judge-justice-dalveer-bhandari-votes-against-russia-for-invading-ukraine-2827412

       Před dalším hlasováním v OSN zástupce RF oznámil, že na zdržující se hlasy bude nahlížet jako na hlasy proti RF. Opět vzlyky na Indické straně, která netušila jak se tedy má v hlasování zachovat.

       Myslím, že ta dělící čára není dána mírou demokratičnosti zemí, ale hodnotou lidského života. Na YT byl rozhovor s jedním penzionovaným indickým generálem, který analyzoval dosavadní průběh SMO a deklaroval, že kromě technologií je důležitá i liská síla. A pochvaloval si, že v tomto Indie nouzí netrpí. Patrně s vojenským materiálem nakoupili i vojenskou doktrínu.

      • PetebLazar: Reagoval jsem hlavně na faktickou lež „Pokud vim, tak dokonce vetuji ruzna usneseni.“. Indie i Čína NEvetovaly poslední usnesení OSN. Fabulovat, že to znamená veto, je hloupost.

      • 2 gi: Já si zase myslel, že slovo Například a tři odkazy budou k pochopení příspěvku stačit, jak jsem se mýlil.

       Malé upřesnění: Šlo o hlasování Valného shromáždění OSN, kde nikdo nemá právo veta (veto .. právo zabránění přijetí bez ohledu na výsledky hlasování je možné pouze v rámci hlasování v Radě bezpečnosti a to pouze jejími stálými členy), takže zástupci členských států mohou pouze hlasovat pro, proti, či se zdržet a rozhoduje většina hlasů.

    • Protože riziko sekundárních sankcí neberou tyto země na lehkou váhu. Například Indie má nyní šanci v nastalém období stahování investic/výroby z ČLR na nové zahraniční investice a technologický rozvoj. Pokud si to pokazí příliš zjevnou podporou RF, mohou investice zakotvit jinde (například ve Vietnamu), který se Západem problém nemá.

     Indie a Čina patří mezi země, které považují vojenský konflikt za regulerní cestu k zisku jimi nárokovaných území. Již toto jim brání v jednoznačném odsouzení postupu RF. Dalším důvodem může být dlouhodobá vojenská spolupráce (vetšina zbraní Indie má původ v SSSR/RF).

      • Ano i když je to k neuvěření i čínští soudruzi jsou po penízkách. Dokonce vyrábí pro svého největšího rivala hlavně, že ten rival dobře platí.

      • Tak ono v historii asi najdes malo prikladu, kdy tomu bylo naopak..
       Jak mi opakoval jeden obchodak se kterym jsem delal..penize nesmrdi

      • 2 Dedekhribb: To chtějí, abychom si mysleli. Ve skutečnosti je jejich prvotní cíl udržení CCP u moci, peníze jsou u toho vedlejším produktem, případně nástrojem k dosažení cíle.

       To patrně bude ta marxistická dialektika. Z původního Leninova: Kapitalista nám rád prodá provaz, na kterém ho oběsíme. Je to nyní „Kapitalista si u nás rád nechá vyrobit provaz, na kterém …“. Pokrok nezastavíš.

   • Domaci vyroba? Myslite v Rusku? To je skoro protimluv ne? 😉 — v kazdem pripade i v dobe vychodniho bloku byla kremikarna soustredena v satelitnich vazalskych statech — treba takova CSSR s Teslou. V Rusku? Tam radeji chlastaji…
    No a dneska? Dneska si tam ani tu diru do zeme nevyvrtaji bez zapadni technologie…

  • Rusko má jiné důvody stejně jako Čína. Prostě chtějí vlastní technologie prostě proto, aby případně ztížili průnik z vnějšku do kritických struktur, což je pochopitelné a nechtějí to dělat s pomocí kupovaných komponent. To že jde o procesor na dané architektuře vůbec nemusí znamenat, že zde nejsou nějaké modifikace, které si záměrně nechávají pro sebe.

  • Hlavní důvod vlastního vývoje uzavřené platformy je v tom, že ji tak dokáží lépe uzpůsobit pro své účely a lépe zabezpečit. Ostatně toho využívá Apple, HW konfigurací mají o několik řádů méně než Android, Windows nebo Linux a je to znát. Totéž platí pro konzole, hry jsou optimalizované pro daný HW a reálně z něj tak dostanou lepší výkon, než PC uživateli může zdát možné.