Před pěti lety přišla mobilní revoluce. Operátoři, chceme další (komentář)

1
O2, T-Mobile a Vodafone
O2, T-Mobile a Vodafone
-
Zdroj: loga: O2 / T-Mobile / Vodafone / koláž: Cnews

Ještě v březnu 2013 si operátoři za tarif s neomezeným voláním, SMS a trochou dat neváhali účtovat přes 3000 Kč. Změnilo to O2, které i pod hrozbou možné regulace ze strany ČTÚ představilo nové tarify Free, které ceny srazily na čtvrtinu. Vlajkovou nabídkou byl Free O2 CZ za 749 Kč, za což klienti mohli volat i psát, jak chtěli, a navrch dostali 1 GB na surfování.

Konkurence byla v šoku, ale dokázala pohotově reagovat. Vodafone na druhý den spíchnul dočasný tarif „Red 2“ za 691 Kč, který ale obsahoval jen 600 MB dat. T-Mobilu reakce trvala ještě o den déle, ale růžoví kopírovali důkladněji (dokonale). Za 749 Kč v tarifu S námi síť nesíť nabídli neomezené volání, SMS i 1 GB dat.

Během měsíce, respektive dvou ještě proběhly korekce, konkurenti uvedli konečnou podobu tarifů a doplnili i levnější varianty. U oněch vlajkových nabídek to znamenalo, že T-Mobile za 749 Kč nabídl hned 1,5 GB dat a Vodafone svůj finální Red zdražil na 699 Kč, ale rovněž dodal 1,5 GB. Kromě toho měl i vyšší tarify s výhodami v roamingu a mezinárodním voláním. Konkurenti se tam od sebe alespoň naoko trošičku odlišili.

Pět let (ne)vývoje

Máme rok 2018 a vlastně se toho moc nezměnilo. Operátoři si stále zvládnou konkurovat tak, že od sebe navzájem opisují to dobré i to špatné. Tím dobrým jsou například zvýhodněné rodinné tarify nebo nabídka fixního neomezeného LTE internetu (které zase maskují mizernou nabídku kabelového připojení). Ty špatné ale s internetem také souvisí.

V roce 2013 se teprve začalo budovat LTE, většina národa se trápila na špatně dostupném 3G o maximální teoretické rychlosti okolo 40 Mb/s. Dnešní LTE díky lepší efektivitě a možnosti využití více pásem současně atakuje rychlosti 400 Mb/s. Desetkrát víc.

V roce 2013 byl celkový objem přenesených dat v mobilních sítích (dle údajů operátorů poskytnutých ČTÚ) zhruba 20 petabajtů, dnes je to přibližně 200 petabajtů. Desetkrát víc.

Objem dat přenesených v letech 2011 až 2017
Objem dat přenesených v letech 2011 až 2017 (zdroj: ČTÚ)

V roce 2013 jste za 749 Kč dostali neomezenku s 1,5 GB, dnes dostanete 1,5 GB. Deset… Ne, stejně. Tohle je trochu manipulativní příklad, ale takový tarif v nabídce O2 opravdu stále najdeme. Všichni tři operátoři vám už nabídnou i víc, ale pořád se pohybujeme v řádu jednotek gigabajtů a hlavně tarify oproti stavu před pěti lety prodražily.

Vlajkové tarify operátorů v roce 2013 a 2018

O2 2013 O2 2018 TM 2013 TM 2018 VF 2013 VF 2018
paušál 749 Kč 849 Kč 749 Kč 799 Kč 699 Kč 777 Kč
volání
SMS
internet 1 GB 6 GB 1,5 GB 4 GB 1,5 GB 4+2 GB

V datech se desetkrát rozhodně nezvyšovalo. Naopak se utahovaly opasky, protože v roce 2013 ještě bylo slušným zvykem po vyčerpání dat surfovat zpomaleně. Dnes už takovou možnost O2, T-Mobile ani Vodafone nenabízí. Vyčerpals data? Plať (standardně nastaveno), nebo jsi bez internetu.

Argument, že rychlost po aplikaci FUPu byla omezující a lidé to ve skutečnosti nechtěli používat, má něco do sebe. Operátorům ale nic nebránilo tyto rychlosti zvýšit, v zahraničí nabízeli i 1 Mb/s. A hlavně tuto možnost mohli ponechat těm, kterým zpomalení vyhovovalo a jen v případě potřeby by si dokoupili další balíček.

Zásek v čase

U nejdražších tarifů sice dnes dostanete více dat (avšak za příplatek), ale u levnějších paušálů nebo předplacenek nedošlo ani k takovému posunu. O2 si v roce 2013 účtovalo 350 Kč za 1 GB tzv. Internetu v mobilu. Dnes obdobný balíček stojí 299 Kč a obsahuje 1,5 GB.

Řada menších virtuálů rovněž zamrzla v čase (z části i kvůli ne zrovna výhodné velkoobchodní nabídce síťových operátorů). Coop Mobil spadající pod stejnojmenný obchodní řetězec si i dnes řekne o 399 Kč za 1 GB. Oskarta, což měla být dravá značka Vodafonu lákající mladé, nabízí jediný měsíční balíček: 200 MB za 77 Kč. V roce 2018, kdy půl hodina videa na YouTube ve slušné kvalitě spotřebuje skoro giga.

Zneužívání vs. využívání

A je to hlavně YouTube a další videoplatformy jako Netflix či Facebook, kterých se operátoři nejvíce bojí. Stále mluví o tom, že uživatelům nemohou nabídnou neomezené datové připojení, protože by to sítě nezvládaly a lidé by je zneužívali.

Slovo „zneužívání“ v tomto kontextu nemám rád. Jasně, že ustavičné stahování velkých souborů a streamování čehokoliv je velkou zátěží pro všechny rádiové sítě, ale od toho jsou rychlostní limity jako u pevného připojení. Na mobilu nepotřebuji 1 GB dat o rychlosti 400 Mb/s, ale spíš 100 GB o rychlosti 4 Mb/s. Nebo rovnou neomezené množství, i když v tomhle případě je to jedno. Nestahoval bych jako zběsilý, už bych se prostě jen přestal ohlížet, kolik že dat mi to do konce měsíce zbývá. Stejně jako u neomezeného volání nesedím na telefonu 24/7 z mobilu si neudělal komerční SMS bránu.

V zahraničí již neomezená mobilní data fungují, aniž by sítě kolabovaly. Předloni to ukázala jeden pěkný test v Austrálii. Dánský Telenor, který v přepočtu za 500 Kč nabízí neomezenku se 40 GB dat zase před týden přinesl jiné zajímavé číslo. Tamní fotbalisté hráli osmifinále s Francií zrovna době, kdy ještě lidé byli v práci nebo cestovali domů. Ti tak zápas sledovali na mobilu. Objem přenesených dat ten den překonal rekord (aniž by to síť nějak zdevastovalo) a byl o polovinu vyšší než v běžné dny. Ve druhém poločase ale vytížení kleslo o 30 %, lidé už totiž zbytek utkání sledovali doma na televizi. Lidé ví, kdy sledovat televizi, kdy používat pevný i mobilní internet.

Neneomezeně

Neomezený mobilní internet už v Česku funguje, všichni tři operátoři mají v ceníku tarify konkurující nebo doplňující nabídce VDSL. Jak ukazuje graf výše, tzv. fixní LTE už dnes zabírá skoro polovinu celkového objemu dat. T-Mobile a Vodafone se pohybují na hraně síťové neutrality (a O2 za hranou), když různé audio a video služby nezapočítávají do běžných datových balíčků, je to přitom YouTube, Netflix nebo televizní vysílání, co nejvíce vytěžují sítě.

Pokud se operátoři tolik bojí, že by lidé internet v mobilu využívali jako náhradu pevného připojení, mohou přece takový tarif nabídnout jen těm domácnostem, kterým už dodávají i pevný internet.

Všechny ty StreamOny, Vodafony Passy a v rodině sdílené balíčky jsou jen dočasná křeč. Další revolucí bude, až data budeme opravdu pouze spotřebovávat, nikoliv počítat. První revoluce přišla, když operátorům hořela koudel za zadkem a hrozilo, že jim díky aukci kmitočtů přibude nová konkurence. Revoluce přišla, nováček ne. Potenciální čtvrtý operátor už si ale opět brousí zuby.

Před pěti lety přišla mobilní revoluce. Operátoři, chceme další (komentář)
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (95.45%) 22 hlasů

1 komentář

  1. Je to tristni. Klidne bych bral tarif, kde budu mit rychly giga mesicne plnou rychlosti LTE a kdyz vypotrebuju 1GB, tak klidne at se to zpomali na 1Mbps, nakonec ja bych nemel problem ani s 512kbps aby meli operatori jistotu, ze nezahlcuju sit. A klidne at udelaji placene balicky, ktere budu moci dokoupit na video nebo na cokoli jineho, aby se rychlost zase zvysila.
    Ale to co je ted, ze mam 400MB za stovku a potom konec, to je proste tragedie. Se mi na chalupe zaktualizoval Steam, zaktualizovala virova databaze a overila jedna hra, kterou jsem instaloval predtim na pevnem pripojeni doma a bylo 300MB pryc.
    To se neda a na chalupe proste nic nez LTE k dispozici nemam. :-/