Mobily se ještě více přiblíží PC. Takhle by měl fungovat budoucí Windows 10

6
Ukázka Windows 10 Mobile se CShell (zdroj: Windows Central)

Magazín Windows Central se dostal k neveřejnému buildu Windows 10 Mobile. Na HP Elite x3 jim běží nová větev systému, která ukazuje ještě těsnější propojení světa smartphonů a desktopů. Přestože již Windows 10 a Windows 10 Mobile sdílejí společné jádro i API pro aplikace, uživatelské rozhraní je zatím jen podobné. Díky CShellu (viz Petrův článek) ale bude i prostředí totožné a vždy se přizpůsobí konkrétní obrazovce. A nebude se to týkat jen PC a mobilů, ale také tabletů, Xboxu One nebo Hololens. A Windows Central si s první ukázkou CShellu pohrál.

Na první pohled nejsou změny tolik patrné, stále tu máme dlaždice. Ty nejspíš i zůstanou. Nově je však možné aktivovat velkou čtvercovou dlaždici jako na PC. A u dlaždic lze vyvolat kontextovou nabídku, v níž je možné měnit velikost, vypnout funkci Live Tile nebo aplikaci odinstalovat.

Změnilo se také Centrum akcí. Po vzoru PC jdou na spodní části obrazovky přepínače (Wi-Fi, svítilna, letadlo apod.) a nad tím notifikace. Ty zůstávají interaktivní, na zprávy lze rovnou odpovídat, události z kalendáře lze odložit, gestem lze oznámení smazat atd.

Domovská obrazovka si poprvé poradí s režimem na šířku, dlaždice se ale nijak nepřeuspořádají. Konečně také přichází pokrok v režimu Continuum. Aplikace už lze spouštět v okně a připínat je krajům monitoru. Desktopové rozhraní moderních aplikací (například přehrávač Groove) již používá nový designový jazyk Fluent. A jak už víme z dřívějška, v této větvi Windows 10 již nepoběží aplikace v Silverlightu.

Více informací však zatím nemáme. Není jisté, jestli tato nová verze Windows 10 Mobilu bude dostupná pro starší zařízení. Nevíme ani, kdy přijde. Podzim asi není reálný, možná se dočkáme příští rok spolu se „Surface Phonem“.

Fakt, že se Microsoft mobilnímu systému stále věnuje, naznačuje, že se smartphony to v Redmondu stále myslí vážně. I když je možná nebudou označovat jako smartphony. Ostatně o novém Surface Pro firma také nemluví jako i tabletu, ale laptopu. Surface Phone se vůbec nemusí jmenovat Phone, ale jen Surface. Protože to nebude smartphone, ale kapesní počítač.

Ohodnoťte tento článek!

6 KOMENTÁŘE

    • Mobilní systém pořád vyvíjejí, ale nemá teď prioritu, je jen v udržovacím stavu. Ani v tom Creatores Updatu nedostal všechny novinky z desktopu. Zatím to vypadá, že opravdu chystají něco „nového“. Ta nová větev by mohla opravdu znamenat jeden systém pro všechna zařízení. Akorát že na mobilu by nebyla vrstva pro Win32 aplikace (nebo tam bude ta virtualizace, kdo ví).

    • Vypadá to, že pro současné W10M bude už jen pár drobných změn a pak nějakou dobu bezpečnostní záplaty. Nové W10M vzniknou úpravou W10 pro ARM. Jestli se budou nebo nebudou jmenovat nějak jinak nebo jestli nebude všechno jinak, to je ve hvězdách. MS už radši nic v tomto směru neslibuje, aby neměl zase ostudu s nedodržením slibu…

      • Tak stejne uz je vetsina kodu ve W10M a W10 stejna. Dava smysl to dotahnout. Cim min rozdilu mezi temi systemy bude, tim mene to bude stat Microsoft udrzovat a rozvijet a tim padem budou moct mnohem vic (levneji) mobilni Windows podporovat.