Mozilla omezila vývoj Firefoxu pro Android. Na příští rok chystá velkou novinku

Co bude onou novinkou? Co je Fenix? Nabízí se vysvětlení, kam Mozilla směřuje, více než náznaky a spekulace ale v konečném důsledku nabídnout nemůžeme.

6
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Loni v listopadu vyšel úplně nový Firefox. Od té doby vývoj běží jako na drátkách a dalších vylepšení do prohlížeče proudí, to ale platí jen pro verzi pro tradiční počítače. Mobilní odnož sice nějaké novinky v posledních měsících získávala, to se ale mění.

Jak vyplývá z příspěvků Emily Kager, jež pracuje na mobilním Firefoxu, a dalšího zaměstnance Mozilly na Redditu, aktuálně je vývoj Firefoxu pro Android výrazně omezený. Prohlížeč byl de facto odstaven na servisní kolej, tj. nadále se pracuje na opravách chyb a záplatách slabých míst zabezpečení, nové funkce však pro něj vyvíjeny jsou jen v omezeném rozsahu. (Jak naznačuje další zaměstnanec, nějaké novinky pro Firefox se pro tento rok ještě chystají, takže o úplném zastavení vývoje hovořit nelze.)

Mozilla totiž pracuje na něčem velkém. Aktuální informace jsou jen kusé a nekonkrétní. Jednoznačně si je lze interpretovat tak, že organizace aktivně vyvíjí prohlížeč pro Android. Bude to úplně nový prohlížeč, tj. produkt s novým jménem? Rozhodně by mělo jít o aplikaci, která pod kapotou bude výrazně jiná než stávající Firefox, do kterého by jinak bylo možné průběžně přidávat nové funkce jako doposud.

Není však jasné, jestli ponese stejné jméno a jednoho dne (a ne dříve než v příštím roce, jak uvedla Kager) se objeví v Google Playi jako aktualizace stávajícího Firefoxu. Jak jsem už mnohokrát uvedl, i Firefox 57 byl na tradičních počítačích úplně novým produktem, jenž s tím starým měl společné snad jen logotyp a název. K podobnému skoku může dojít i na mobilech.

Více Firefoxů pro Android a zrod knihovny GeckoView

Aktuálně Mozilla udržuje více prohlížečů pro Android. Kromě tradičního Firefoxu uvedla loni experiment s názvem Firefox Focus (o dva roky dříve pro iOS), jenž se zaměřil na ochranu soukromí a rychlé načítání stránek. Kromě toho v Indonésii poskytuje Firefox Rocket. Tento prohlížeč se pro změnu zaměřuje problematiku omezeného připojení a na pomalý hardware. Dojde ke sjednocení portfolia?

V této souvislosti strojí za zmínku, že Firefox Focus donedávna nevyužíval domácí vykreslovací jádro. Opíral se o to, které nabízel Google skrze WebView. Původní Gecko použito nebylo, protože by tím prohlížeč přišel o klíčový prvek odlehčenosti. Koncem června však noční sestavení Focusu přešla na domácí GeckoView.

To je knihovna, jež na Androidu aplikacím třetích stran nabídne vykreslovací jádro podobně, jako to dělá WebView. Dosavadní zkušenosti naznačují, že toto řešení bude rychlostně srovnatelné s WebView. Mozilla na své wiki ovšem přiznává, že GeckoView zatím není připravený na ostré nasazení. Je ale dost možné, že právě tady se skrývá odpověď na otázku, proč Mozilla výrazně omezila vývoj Firefoxu pro Android, resp. kam hodlá směřovat.

Další prohlížeč jménem Fenix

Michalovi Stankemu, aktivnímu členovi české komunity Mozilla.cz, neušlo, že se na Githubu objevil čtvrtý prohlížeč pro Android od Mozilly. Projekt byl založen před několika měsíci, ale teprve nedávno začal být aktivní. Tento prohlížeč se nazývá Fenix. Nabízí se vysvětlení, že tohle bude další generace Firefoxu pro Android, jež bude využívat knihovnu GeckoView.

S ohledem na podtitul stránky „Fenix is not your parent’s Android browser“ není vůbec zřejmé, zda bude tento prohlížeč nakonec označen prostě jako Firefox, nebo půjde o jinak označený prohlížeč orientovaný na mladší uživatelky a uživatele, jak slogan opatrně naznačuje. Mozilla by tím diverzifikovala portfolio a nabídla více produktů cílených pro rozdílené cílové skupiny.

Ačkoli nás se svými záměry Mozilla může seznámit dříve, reálně se nového produktu, ať už bude jakkoli pojmenován a koncepčně pojat, dočkáme až v příštím roce. Závěrem ještě jednou opakuji, že pokud Firefox pro Android používáte, nemusíte ho zahazovat. Jeho život ukončen nebyl a minimálně servisní aktualizace bude získávat i nadále. V příštím roce se uvidí, co bude dál.

Mozilla omezila vývoj Firefoxu pro Android. Na příští rok chystá velkou novinku
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (87.69%) 13 hlasů

6 KOMENTÁŘE

 1. Nemáte tušení, kdy už konečně někdo vyrobí internet browser který bude naprosto multiplatformní a plně synchronizovatelný? To je to jediné co od věci internetový prohlížeč očekávám a ještě nikomu v dějinách se to nepovedlo. Vždycky to buď něbylo multiplatformní, nebo to nešlo synchronizovat a když už to mělo hodně blízko k tomu všemu, tak to zase nešlo používat, protože to buď padalo, nebo tam nešlo nic nastavit.

   • No tak FF jak tu píšou pro Android jde do kopru a pro Linux je poslední dvě vydání naprostá katastrofa. Edge nefunguje ani pod Windows, Vivaldi nesynchronizuje a tak zbývá Chrome, ale to bych se mohl rovnou vrátit k Microsoftu a založit si tam účet. Ta provázanost s ostatními věcmi od G je úplně stejně obludná.

    • A tak to jo, já to asi jen vidím z jiné perspektivy. Na Fedoře byla nějaká padavá verze 60.x asi tři dny, ale pak to opravili, a na Android verzi tam _teď_ přestanou pracovat tak moc, takže IMHO nejdřív za rok by se daly očekávat první kosmetické problémy s novými standardy.

     Soudě podle toho, jak dlouho se mi někdy v 2016 dařilo na Androidu žít s Pale Moon (který tehdy na mobilech vývojáři opustili úplně), mi v krátkodobém výhledu ty změny žádné vrásky nedělají.

 2. Fenix? Asi zkratka pro Firefox zalozeny na Chromiu.

  Windows – Vivaldi, Edge
  Linux – Vivaldi
  Android – Samsung Internet Browser

  Ten Edge se postupne docela zlepsuje, ale bylo by fakt dobry, kdyby ho MS plnohodnotne vyvijel i pro Android pripadne pro linux, vzdyt Nadella linux miluje, ne?

  Souhlas s tou plnohodnotnou synchronizaci, to je skoda, ze to nikdo neumi, mohl by mit velkou konkurencni vyhodu na jinak preplnenem poli webovych prohlizecu.