Mobilní Firefox 58 podporuje progresivních webové aplikace. Dnes ho můžete testovat

Progresivní webové aplikace budou podporovány v blížící se verzi Firefoxu 58, který je zatím k dispozici na úrovni nočních sestavení.

2
Firefox Nightly

Mozilla reaguje na vývoj webu a konkurenci. Chrome již podporu pro progresivní webové aplikace získal, Firefox se k němu přidává nyní. Weby splňující určité náležitosti budete moct přidat na domovskou obrazovku svého smartphonu a tyto aplikace webové se budou chovat podobně jako aplikace nativní.

Příkladem takové aplikace je Twitter, který se značně podobá nativním klientům. (A na jeho základě také následně vznikla odlehčená nativní aplikace Twitter Lite.) Pokud je detekována progresivní webová aplikace, objeví se na obrazovce tlačítko umožňující přidat web do telefonu. Konkrétně v adresním řádku; nese symbol domku se znaménkem plus. Funkci jako první získává Firefox Nightly.

Progresivní webové aplikace a Firefox

Prozatím se jedná o experimentální funkci, kterou je nutné nejdříve zapnout v Settings | Advanced | Experimental features. Tato úroveň podpory progresivních webových aplikací bude dostupná ve Firefoxu 58, jenž ve finální verzi spatříme zhruba v polovině ledna 2018. Pokud tedy nechcete testovat nehotový prohlížeč, nebudete na ostré vydání čekat dlouho.

Ačkoli již bude možné používat nativní webové aplikace, zatím ve Firefoxu nevyužijete všechny jejich možnosti. Citelně zatím chybí synchronizace na pozadí, která právě z těchto webových aplikací vytváří aplikace o dva řády mocnější, jež již mohou konkurovat aplikacím nativním. Synchronizace na pozadí se ale snad dočkáme už ve Firefoxu 59.

Práce na podpoře progresivních webových aplikacích budou pokračovat i posléze. Firefox Nightly naleznete v Google Play.

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE

  1. Prohlížeče se nám pomalu, ale jistě mění v OS. Třeba se časem dočkáme jejich vlastních antivirových/malwarových rozšíření. 🙁

    Pozn. k nadpisu. Podporu koho/čeho aplikací. Případně v kom/čem aplikacích.

  2. Fajn. Takže původní idea, že by prohlížeče mohly nějak sjednotit platformy se ztrácí do pozadí, když každý prohlížeč bude mít vlastní ekosystém aplikací, kterým se to zase úspěšně roztříští. Aplikace nebudou závislé na OS (i když, reálně asi bude spousta výjimek), ale na prohlížeči. Smysl v tom nevidím. Je to z bláta do louže.