Firefox bude zase o něco rychlejší. Pomůže „zahřívání panelů“

2
Firefox Aurora
Firefox Aurora (Ilustrační foto)

Mike Conley, který v Mozille pracuje na optimalizacích prohlížeče, na svém blogu prozradil, že Firefox bude pocitově zase o kousek svižnější. Firefox 57 Quantum přinesl kompletně novou architekturu a změn si museli všimnout všichni. Nová optimalizace bude spíš nenápadnou změnou.

Autor ji nazývá „tab warming“, tedy něco jako zahřívání panelu. Pokud máte v prohlížeči více otevřených panelů, přepínání mezi nimi se zrychlí. K načítání kódu (tj. obsahu) sice dochází na pozadí, ale po přepnutí se vše musí ještě vykreslit. A to hlavně u složitějších stránek hodně využívající CSS animace a vektorovou grafiku může zobrazení zpozdit. Ne nijak výrazně, jde o milisekundy.

Jak říká sám Conley, on to na svém MacBooku Pro pozoruje a vytvořil i demo stránku, na které můžete chování vyzkoušet. Já sám na desktopu s Core i5 žádné čekání nepozoruji ve Firefoxu ani Chromu, ale třeba na pět let starém a už tehdy moc rychlém Chromebooku nepatrně delší odezva je. Animace se spustí až po chvilce, někdy nejdříve problikne jen bílá stránka.

Tab warming dělá to, že pokud kurzorem myši najdete nad „ouško“ panelu v horní liště, na pozadí se už začne vykreslování připravovat. A než stihnete kliknout, vykreslení už je připravené. Logicky to tedy bude fungovat u přepínání myší, ale ne u klávesových zkratek, dotykových panelů nebo gest na touchpadu.

Novinka je dostupná v experimentálním sestavení Firefox Nightly. Zatím je standardně vypnutá, funkci povolíte ve skrytém nastavení about:config.

Firefox bude zase o něco rychlejší. Pomůže „zahřívání panelů“

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE