Mozilla se připojuje ke Googlu. Ve Firefoxu bude podporovat jeho formát WebP

1
WebP
WebP

Obrazový formát WebP před týdnem oslavil osm let od vydání první verze. Potenciální univerzální nástupce JPEGu, PNG a GIFu je vyvíjen Googlem, který jej uvolnil jako open source, takže jej může používat každý bez omezení nebo placení licencí.

Dosud se ale netěšil zrovna široké podpoře. Google s tím sice počítá v Chromu, Androidu a na jeho webech, ale zároveň musí kvůli zachování zpětné kompatibility vše pro jistotu ukládat ještě ve stávajících formátech. Pomalu se to ale mění, WebP již lze zpracovávat v programech jako XnView, IrfanView, Gimp nebo Pixelmator, skrz pluginy jej lze používat i ve Photoshopu apod.

WebP JPEG
WebP slibuje o čtvrtinu menší velikost při stejné kvalitě jako PNG nebo JPEG

Brzy si s ním poradí i prakticky všechny webové prohlížeče. Kromě Chromu a na Chromiu založených odnožích (Opera, Vivaldi atd.) jej od letoška podporuje také Microsoft Edge. Mozilla WebP roky odmítala, předloni jej začala testovat, ale do ostrých verzí Firefoxu jej nenasadila. To se ale v dohledné době změní. Mozilla potvrdila magazínu Cnet, že podporu přidá v první polovině roku 2019. WebP se prý stává relevantním formátem a Mozilla reaguje mj. i na kroky Microsoftu.

Firefox pro počítače a Android si tedy s WebP poradí od příštího roku, lišák pro iOS si s novým formátem ale rozumět nebude. Důvodem je to, že všechny prohlížeče na mobilním systému od Applu mají společné vykreslovací jádro se Safari. To sice WebP rovněž testovalo, ale pak od něj ustoupilo. Pro Apple je formátem budoucnosti HEIF, který zvládne totéž, ale je svázán přísnou licencí.

HEIF vychází z videoformátu HEVC (H.265), WebP stojí na základech VP8. Mozilla plánuje podporovat i otevřený AVIF postavený na formátu AV1. Cílem všech formátů je plně zastoupit stávající trojku (JPEG pro fotky, PNG pro grafiku, GIF pro animace). Slibují o desítky procent menší velikost souborů při zachování obrazové kvality.

Mozilla se připojuje ke Googlu. Ve Firefoxu bude podporovat jeho formát WebP
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (97.14%) 7 hlasů

1 komentář