Zdraží RAM? Obchodní spor Japonska a Korey žene ceny nahoru, prý snad jen krátkodobě

V červenci silně zdražily paměti DRAM a NAND vinou sankcí Japonska na Koreu. Zatím to ale není definitivní, dlouhodobý trend zlevňování prý může vydržet.

5

Velké výkyvy v ceně pamětí RAM v posledních letech způsobily, že už jsme tu měli úplný seriál zpráv o jejich budoucím vývoji. V poslední epizodě ze začátku června to vypadalo na pokračování příjemného zlevňování RAM mimo jiné díky zchlazujícímu vlivu, který má obchodní válka Číny a USA a speciálně spor o Huawei na globální poptávku po pamětech. Ovšem do toho přišel nenápadně jiný obchodní konflikt, tentokrát mezi Japonskem a Jižní Koreou. A ten hrozí pozitivní vývoj otočit a naopak paměti zdražit. Jeho efekt ale ještě není úplně jasný.

 

Paměti obětí sporu Koreje a Japonska

O co tu vlastně jde? Informace o obchodním sporu Japonska a Jižní Korey možná v českém zpravodajství tolik nevynikla, podrobnosti se můžete dočíst například zde v Hospodářských Novinách nebo v tomto článku webu Seznam Zprávy. Ve zkratce jde o dozvuky křivd z druhé světové války a let před ní a kompenzací za ně, které obě země řeší už dlouhou dobu. V Koreji v poslední době soudy rozhodly o odpovědnosti konkrétních japonských firem a nařídili jim platit odškodné, což Japonsko nese nelibě (vnímá to jako narušení předešlých paušálních jednání a dohod o odškodnění) a v tomto sporu se rozhodlo zatlačit na Koreu obchodními cestami. A to konkrétně omezením exportů některých nezbytných chemikálií a surovin vyráběných v Japonsku a kritických pro Korejské firmy. Problém pro nás je, že postižené jsou zde korejské továrny na paměti, Samsung a Hynix.

Japonsko rozhodlo o uvalení složitějších regulací na vývoz těchto surovin, což má znamenat, že schvalovací proces pro jejich dodávky do Jižní Korey se výrazně prodlouží. Teoreticky není omezen objem vývozu pro „trestané“ firmy. Ale došlo k tomu, že doba potřebná pro jejich schválení je delší, než doba, na kterou mají výrobci suroviny nyní v zásobě. Pokud tedy do té doby nedojde ke smírnému řešení, může se stát, že jim materiál dojde a budou muset na nějakou dobu výrobu zastavit.

Hynix a Samsung vyrábí hodně velkou část pamětí NAND (vedle WD a Toshiby (respektive brzo podniku Kioxia) a amerického Micronu), ale ještě větší část produkce pamětí DRAM, tedy DDR4, LPDDR4 a tak podobně. Jejich vyřazení z provozu by tedy vedlo k masivnímu nedostatku pamětí na trhu. Je jasné, že následně by ceny pamětí vyletěly velmi vysoko, protože Micron by nedokázal ani zdaleka zásobit celý trh. Pokud by nedostupnost korejských pamětí trvala, byl by asi dopad nesrovnatelný s poslední krizí let 2017–2018.

LPDDR4X od Samsungu. Tyto paměti jsou poslední a zatím nejvýkonnější typ RAM pro mobilní zařízení; se stejnou šířkou sběrnice mívají dokonce vyšší efektivní takty než DDR4 v PC

Už se objevily zprávy, podle kterých je zdražování skutečné. Na burze pamětí DRAM stoupla cena za základní jednotku této komodity (4Gb/512MB čip DDR4) až o 25 % proti stavu před ohlášením japonských sankcí. Z 3,03 $ 5. července (což už bylo po vyhlášení) narostly do pátku 19. na 3,736 $ (dle TheKoreaTimes). Také NAND kvůli tomu zdražovala, ale jen o 6,1 %. Stejně jako výroba DRAM bude asi postižen i tento artikl, ale vliv sankcí na tento trh je asi menší.

Toto vypadá hodně špatně, protože skokové zdražení o 25 %, které nemusí být posledním, nás připravuje o hodně z pozitivního cenového vývoje posledních měsíců a navíc se všechno teprv může zhoršit, pokud by továrny stály dlouhou dobu. Naštěstí ale ještě není definitivně jasné, že na nás tyto rány opravu dopadnou.

Továrna Samsungu v Hwasongu, vyrábějící paměti

TrendForce: japonsko-korejský spor dlouhodobé zlevňování nepřekazí

Podle analytické firmy TrendForce totiž předešlé číslo nemusí být tak černé, jak vypadá. Jde o tzv. spotové ceny, tedy částky, za které lze paměť nakoupit okamžitě na volném trhu, kde turbulence v reálném světě způsobují vyšší krátkodobé výkyvy. TrendForce ale upozorňuje, že více jak 90 % pamětí se neprodá takto, ale je dodána v rámci dlouhodobých kontraktů. A tyto kontrakty budou mít proto zásadní roli v tom, jestli opravdu dojde ke globálnímu zdražování.

A to zatím TrendForce nečeká. V analýze, která vyšla v úterý 16. července – tedy už v době zdražování DRAM, i když ještě asi v té chvíli byl nárůst cen nižší – uvádí TrendForce, že efekty japonsko-korejského sporu by zřejmě neměly vést ke dlouhodobému zdražení. Doslova analýza této firmy uvádí, že je pořád jen malá šance, že se obrátí strukturální situace na trhu a dojde k dlouhodobému nedostatku čipů a situaci převisu poptávky nad nabídkou. Přičemž to je právě to, co vyvolává ony dlouhé nárůsty cen. Pravděpodobnější je podle TrendForce, že naopak stále přetrvá situace, kdy je po pamětech méně poptávky, než výrobci nabízejí či vyrábějí, a tudíž bude trend cen pořád klesající nebo nanejvýš stagnující.

Modul DIMM s pamětí DDR5 od Hynixu. Jde o paměť typu registered pro servery

Výrobci mají několikaměsíční zásoby a poptávka zůstává slabá

Jak je toto možné? Podle TrendForce je třeba vzít v úvahu, že japonské blokační opatření neomezuje objem vývozu dotyčných látek a jde v něm zjednodušeně řečeno o zdržování – procedury s vývozem budou trvat podstatně déle, ale eventuálně firmy dostanou, co potřebují. To znamená, že i pokud by Hynix a Samsung musely na pár měsíců výrobu odstavit, mohou poté výrobu zase zvýšit a manko dohnat, protože momentálně výrobní linky DRAM nejednou naplno. Finančně by to pro ně bylo hodně nepříjemné, ale dlouhodobě by nepřišli o schopnost svoji produkci na trh dodávat a udávat ji tam.

Vtip přitom je v tom, že podle TrendForce mají výrobci DRAM nyní pořád skladové zásoby stačící na více než tři měsíce dodávek pro současný trh. Tedy poměrně velký polštář, který může absorbovat či ztlumit i na první pohled velkou šlamastyku. A zároveň podle TrendForce globální poptávka po pamětech zůstává slabá, takže ačkoliv zuří v spotových cenách bouře, její efekt by měl eventuálně vyšumět a ceny dlouhodobých kontraktů v delším horizontu nakonec podle TrendForce zůstanou nízké. Proto teď smluvní ceny pamětí pro výrobce s dlouhodobými kontrakty pravděpodobně budou dál klesat, což by mělo udávat tempo celému trhu a obchodní válka by tedy neměla pozvolné zlevňování obrátit.

TrendForce thinks the possibility of a structural reversal of supply and demand in the DRAM market to be slim.

Podobné to prý má být i s pamětí NAND, kde se také trošku zvýšily ceny, navíc na tomto trhu teď situaci komplikuje výpadek výroby NAND u Toshiby a WD. Ale také v této oblasti prý dlouhodobě převládne zlevňování kvůli slabé poptávce a vysokým skladovým zásobám, které se nashromáždily výrobcům.

Tip: Zase havárie ve výrobě NAND. 13minutový výpadek zničil miliony TB pamětí Toshiby a WD

Mohlo by jít jen o přechodný výkyv

Situace s trhem pamětí pod vlivem těchto mezinárodních sporů je tedy docela komplikovaná. Musíme asi doufat, že se TrendForce v odhadu nemýlí a opravdu půjde o krátkodobou komplikaci, po níž se zase obnoví zlevňování. V ideálním případě by se třeba ani nárůst spotových cen nemusel tolik projevit do dostupnosti RAM v obchodech, protože hodně výrobců modulů má ony dlouhodobé smlouvy (nicméně je pravda, že své vlastní ceny mohou výrobci a pak prodejci nastavovat pružně, aby využili obav/paniky zákazníků).

sk hynix nand ssd pameti
Paměti NAND a SSD (Foto: Hynix)

Je zde ale na druhou stranu také možnost, že Japonsko třeba ony vývozní komplikace ještě zpřísní a ve výsledku by mohli mít Korejci větší problémy po delší čas. Pokud by se vyčerpaly ony skladové zásoby a obchodní spor by Korejský polovodičový průmysl ochromil dlouhodobě, pak by samozřejmě úvaha TrendForce padla a došlo by k onomu zdražování. Snad k tomuto ale nedojde a obě asijské země budou víc nakloněné smíru a nějakému oboustranně výhodnému výsledku, než jak to třeba vypadá v případě konfliktu USA × Čína.

Japonské sankce mohou zdražit i displeje a další výrobky

Mimochodem, stejná krize s japonskými surovinami se netýká jen pamětí. Měla by podobně ohrožovat i výrobu dalších polovodičů v Koreji. Tedy i logických čipů třeba pro mobily, ale také LCD a OLED displejů. I tam tedy může nastat zdražování a opět nezbývá než doufat, že to nebude dlouhodobý trend.

Galerie: Čipy DRAM pro operační paměti a NAND Flash pro SSD

Zdraží RAM? Obchodní spor Japonska a Korey žene ceny nahoru, prý snad jen krátkodobě
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

5 KOMENTÁŘE

  1. Lidé, v tomto případě Korejci, jsou nepoučitelní. Místo aby ocenili, že už 75 let mají se svým sousedem Japonskem mír, který se mimo jiné velkou měrou podílel na výrazném zvýšení životní úrovně v obou zemích, tak do toho budou rejt a vytahovat křivdy na prapředcích. A jediné co získají je, že ublíží svým vlastním podnikům v násobně vyšší míře, než z toho mají šanci získat.

    • Já bych řekl, že cena by měla jít hodně dolů, protože dnešní ceny jsou stále na úrovni roku 2011. Tehdy jsem kupoval 16 GB za 101 euro (přepočteno z korun tehdejším kurzem). To, že ani po 8 letech cena počítačové komponenty neklesla navzdory pokrokům ve výrobních technologiích, je opravdu smutné. Mimochodem mezi lety 2001 a 2011 klesla cena asi 100x, tedy za stejné peníze člověk získal 100x větší kapacitu. Kdyby mi někdo v tom roce 2011 řekl, že v roce 2019 bude stát paměť stejně, tak se mu vysměju a budu ho mít za blázna.

      • V roce 2011 IIRC taky byla výš, tam byl taky ten cyklus. Ale v roce 2012 na podzim bylo takové to minimum a kupoval jsem v listopadu 4GB modul DDR3 za 407,-. Stejné 8GB byly za 811,-, to jsem si pak pozděj nadával, že jsem ušetřil pár stovek a nebral 2*8 místo 2*4.

        Byly to tedy ty vtipný moduly co jsem o nich psal na apríla, ale třeba za 450 určitě tehdy byl nějaký bezproblémový 4GB kingston/crucial nebo tak něco.