Náhlé změny u Intelu: ruší své velké technické konference, už ohlášené IDF 17 nebude

21
Umělecká vložka z IDF 16 v Šen-Čenu (Zdroj: Intel)

Pokud nás nebo i jiné hardwarové zpravodajství často čtete, asi vám něco bude říkat zkratka IDF. Skrývá se pod ní série konferencí Intel Developer Forum, které pořádá dvakrát do roka Intel a asi jste si všimli, že se při nich dostávalo ven množství detailů k procesorům i dalším technologiím této firmy. Detaily architektur CPU jader a dalšího hardwaru (eDRAM coby L4 cache, integrovaná napěťové regulátory a tak dále) byly obvykle zveřejněny právě na IDF. Vedle toho byly tyto akce také důležité pro vývojáře, součástí bylo velké množství různých odborných seminářů. Píšu o ní teď v minulém čase, jelikož dle překvapivé čerstvé zprávy Intel tuto tradici náhle opouští: oznámil, že žádná další konference IDF nebude a tato tradice končí. Nejbližší IDF 17 bylo přitom očekáváno v srpnu.

Intel již dříve vyhlásil, že letos nebude pořádat první ze dvou IDF, to zimní v Číně. Ovšem u letního amerického „eventu“ stále nikoho nenapadlo očekávat, že by tato dvacetiletá tradice zanikla kompletně. Možná to nemusí hned působit jako závažná věc, ale IDF hrálo i úlohu čehosi jako výkladní skříně Intelu a jeho partnerských firem, akce měla velkou publicitu a novinářskou návštěvnost. Rozhodnutí ji nadobro zrušit tedy vyvolává otázky po tom, zda byl problém v nákladnosti velké akce nebo zda třeba nemůže jít o projev nějakých zatím netušených problémů, zmítajících jinak suverénní firmu – jež je s přehledem největším světovým výrobcem polovodičů.

Konference IDF měly dvacetiletou tradici

Zpráva se objevila přímo na stránce, která na IDF 17 v San Franciscu zvala. Krátké sdělení říká, že Intel program konferencí IDF byl zrušen v souvislosti s tím, jako „portfolio eventů“ firmy „prošlo evolucí“. Oznámení o konci pořádání těchto akcí děkuje minulým účastníkům a dodává, že podpora ve formě dokumentace, softwaru, nástrojů a podobných zdrojů pro vývojáře, programátory a tvůrce hardwaru je dostupná nadále. Jen jinými formami, zejména prostřednictvím webových stránek a zastoupení firmy.

intel-idf-2017-zrusenoZdá se, že Intel rozhodnutí akci zrušit zdůvodňuje tím, že se zaměřovala hlavně na svět PC, zatímco záběr firmy je dnes mnohem širší: nevolatilní paměti a SSD Optane, byznys v zakázkové výrobě, FPGA, automobily (po akvizici Mobileye), internet věcí, bezdrátová komunikace a velkou roli hrají serverová CPU. Nicméně toto zdůvodnění je zvláštní – proč prostě náplň IDF nerozšířit o tato témata? Ostatně v posledních ročnících se jim akce a její semináře věnovaly.

Intel chce údajně s médii, odborníky a průmyslovým ekosystémem nyní komunikovat místo akce IDF novými způsoby. Mezi těmi by měly být i nepravidelné konference, držené příležitostně k různým novinkám či tématům. Nedávno například Intel představoval své výrobní technologie na tzv. Manufacturing Day (nestihli jsme se mu moc věnovat, vzešel z něj ale například tento snímek 28jádrového procesoru Skylake-SP); podobných akcí tedy asi bude více a Intel bude své PR rozpočty vkládat do nich. Z čistě praktického pohledu je asi lepší, pokud máte co nejvíce „eventů“ během roku, než dva velké. Více menšími akcemi si zajistíte větší viditelnost v médiích. O informace z pod pokliček tak asi nepřijdeme, nicméně nové konference už možná nebudou tak hloubkové a informativní, jako bývaly IDF.

Logo konference IDF je na řadě dokumentů, které odhalovaly důležité architektonické detaily CPU Intel
Logo konference IDF najdete na velké řadě dokumentů odhalujících důležité detaily CPU Intel (zde rok 2015, prezentace k architektuře Skylake)

Horečné změny uvnitř Intelu?

Přesto zůstávají určité otázky nad náhlostí tohoto kroku, zejména vzhledem k tomu, proč se nemohla naposled konat alespoň poslední ohlášená IDF. Na webu přitom Intel ještě nedávno uváděl, že se v San Franciscu odehraje a mluvil o tom, že se chystá „změněný formát“. Podle AnandTechu dokonce ještě dokonce stále má rezervovány prostory. Trošku to budí dojem chaotičnosti – že se v Intelu dělají poměrně velká rozhodnutí a změny strategie náhle a s krátkou dobou na přípravu.

intel-idf16-keynoteTato podezření by asi normálně nevyvstávala (ostatně také nejde přímo o technologickou záležitost, ale jen o marketingovou a komunikační stránku), jenže poslední dobou se objevují různé zvěsti o chaosu uvnitř firmy. V Intelu podle nich údajně na některých úrovních managementu dochází ke zmatkům a firma si není jistá svou dlouhodobou orientací, takže u některých programů dochází k časté změně strategie, odchodům vedoucích a překotnému rušení a zase iniciování produktů. Zda je na těchto drbech něco pravdy, se zvenku ale špatně zjišťuje. To, že bylo IDF zrušeno náhle místo nějakého hladšího a více předem avizovaného přechodu na novou koncepci, by do tohoto obrazu ale možná mohlo zapadat. Intel má sice díky dobrým ziskům dost peněz, takže bych nesoudil, že bylo IDF třeba zrušeno kvůli potřebě šetřit. Nicméně určitý tlak jiného druhu (nervózní snaha o změnu strategie, restrukturalizace, či možná reakce na teprve anticipované budoucí problémy) by za tím asi být mohla. Jako obvykle když nějaká firma vypadá nejistá v kramflecích, vede to ke spekulacím o tom, zda se nepotýká z nějakými závažnými průšvihy.

Ohodnoťte tento článek!

21 KOMENTÁŘE

 1. Každý, kdo někdy pracoval ve velké korporaci asi tuší, co se děje. 😀
  Spousta pojídačů koláčů nyní v očekávání masivního zeštihlování firmy emituje práci aby v krizové situaci, po otřesu s AMD (což otřes dozajista je), prokázali svou potřebnost a předvedli, že bez nich ta firma padne na hubu, a tedy že je v žádném případě nelze propustit.

  Intel zřejmě přechází na úsporný režim, což pravděpodobně dokazuje, že počítá s chudšími léty, která nebudou přát opulentním akcím. Je ale taky možné, že fámulusové CEO (někdy též označovaní jako vykladači prdů) špatně pochopili sdělenou myšlenku a iniciativně se chopili nápadu, který rozvedli do netušených rozměrů. 😀

  • Vzhľadom na rozpočet, akým disponuje Intel, je naozaj možné, aby pre nich takéto konferencie boli tak nákladné, aby ich rušili? To podľa mňa nebudú ani v chudobnejších rokoch. Možno že nemajú nič zaujímavého na ukázanie. Ale skôr to zaváňa nejakým prúserom. 🙂 Fakt sa mi nezdá, že by šetrili na konferenciách, ktoré pre nich nemôžu nič znamenať z hladiska výdavkov a ešte aj prezentujú firmu ako takú. Toto berte iba ako úvahu. Netuším koľko reálne tieto konferencie stoja pre ich organizátora.

   • A to ja si zase klidne dokazu predstavit, ze setri na tomto 😀
    Zazil jsem setreni v jedne firme stylem..ze zrusili kafe pro zamestnance. Vzhledem k rozpoctu firmy to muselo byt 0.0000NIC , ale setrilo se 😀
    Pravda, duvody nezname. Muze to byt kombinace viceroduvodu..

   • Rozpočet, milý Marku, v tom nehraje žádnou roli. Korporace mají někdy až úplně šílený způsob ekonomického uvažování (kde nemalou položku dělají interní výkony a vnitrofakturace), který dává smysl těm u kormidla, ale běžnému smrtelníkovi to připadá jako rozpočet Kocourkova. 🙂

    A co se týká reality, ta může být ledasjaká. Hnízdo dole spekuluje na téma obrazu Intelu coby firmičky vyznávající určitou formu guerilla marketingu, já mu to neberu, i to je možné.

    • Nerika se tomu guerilla marketing, ale opportunistic marketing. Microsoft to dela uz davno, z vetsi casti svoje akce presunul na web do telekonferenci, castu a moderovanych poradu, zejmena proto, ze nema fyzicke produkty.
     Jenze vetsina velkych korporaci prichazi na to, se zpozdenim deseti let, ze dnes nikdo nepoleti pres pul sveta proto, aby videl nejakou maketu cipu. Paradoxne na veletrzich zustavaji male firmicky, ktere se potrebuji zviditelnit a navazat kontakty na jednotlivych malych firemnich rautech.

 2. Samozřejmě nejde ani o peníze, ani o Ryzen. Nejde ani o nějaké zmatky. Zimní IDF byla zrušeno dávno, a už tehdy se vynořovaly zprávy, že intel myšlenku IDF zcela opouští, ale byly tehdy považovány za fantasmagorie. Celosvětově se ustupuje od složitých monstrakcí a přechází se na malé, flexibilní akce ke konkrétním produktům, které tyto produkty lépe vypíchnou a nedojde k jejich utopení mezi ostatními. Jako např. ten Manufacturing day.

  • Pochopitelně. Jen tyhle signály a zprávy obvykle nikdo nevnímá a o to více se spekuluje, když k tomu dojde (prý AMD/Ryzen…). Dalo se to čekat a jen to kopíruje ústup od zbytečných óbrakcí (viz, jak dopadly různé oborové veletrhy), které ani pro bohatý Intel nejsou zrovna laciné. Mám od známého, co v minulosti na IDF celkem pravidelně jezdil, že se to za ta léta taky dokur..lo, zvl. když workšopy začali hojně obsazovat různí …žeři na vejletě.

 3. bude to víc věcí, ale zřejmě poslední ranou byl úspěch AMD na cpu poli. Jestli spoléhali na to že jádra AMD budou pořád slabší a měli pro to přichystáno pokračování ve stejném stylu co doteť tak to vlastně ztratilo smysl a jen by šlo o trapas.

   • 😀 Skvělé, ty budeš nejspíše Ante-ego Much Doge-a z DIITu 🙂 Takto sofistikovaný trolling na intelisty, to se jen tak nevidí. 😉

    Osobně nevidím důvod, aby Intel zareagoval v horizontu několika měsíců cenově, a v horizontu roku až dvou výkonově (tj. srovnatelnými produkty). Možnosti na to mají, ale předpokládá to třeba ukočení technologického úprku (tick-tock, ale i tick-tack-tock je z ekonomického pohledu dnes IMHO stále příliš rychlý).

    A balit krám? To je naprostý eufemismus, protože Intel má na poli mikroelektroniky tolik patentů, know-how a technologií, že by nemusel nic dělat 10 let, a stále by ta firma měla docela zajímavé příjmy.

    • Nejde asi jen o případně zmenšený tržní koláč Intelu, ale kam se posune průměrná cena prodaného CPU (případně cena/výkon v enterprise řešeních). A jestli něco víme, tak že Intel težko svůj obrat/zisk udrží na menším počtu prodaných lacinějších CPU. Ty nejlacinější (do SF/TBL) dle výsledné bilance snad přímo dotoval. Když se k tomu přidá nekončící pokles PC/NTB trhu a případný další nástup ARMu (ať již kdekoli), zrušená konference je asi proti těmto starostem prkotinou.