NBCUniversal chystá konkurenci pro Netflix. Bude částečně zdarma

3

Americký Comcast loni prohrál s Disneym boj o studio Fox a letos navíc svému rivalovi přenechal rozhodovací práva ve streamovací službě Hulu (která konečně zamíří do Evropy). Přesto má velké ambice, že na internetu uspěje i bez těchto posil.

Pod Comcast totiž spadá NBCUniversal, podnik zahrnující televizní společnost NBC a filmové studio Universal Pictures. Právě na jejich základě firma odstartuje novou streamovací službu. Zatím neznáme její název, ale ředitel NBCUniversalu Stephen Burke už prozradil, že bude spuštěna v dubnu 2020. Její technologická platforma bude vycházet z Now TV, což je online videoslužba televize Sky, jež funguje v Británii, Irsku a Itálii.

Z dřívějšího oznámení firmy též víme, že nová služba nabídne minimálně dva tarify. Jeden bude zdarma, avšak videa budou přerušována reklamou. Placený tarif bude bez reklam. NBCUniversal službu postupně odstartuje v USA a na „dalších hlavních světových trzích“. Jestli mezi nimi bude i Česko, to zatím samozřejmě nevíme. Filmová a televizní studia na sebe nicméně pletou bič, protože na vlastní tvorbu si již chtějí ponechat exkluzivní práva a jejich obsah by tak chyběl na Netflixu a jiných službách. Když pak sama nezamíří na světové trhy, jejich filmy a seriály nebudou legálně ke zhlédnutí.

TIP: Filmová a TV studia tak moc milují internet, že tím akorát posílí pirátství 

NBCUniversal chce po vzoru konkurence produkovat originální obsah, ale Burke je s plány opatrný. Miliardy dolarů ročně investovaných Netflixem, Disneym nebo Applem se zde patrně nedočkáme. Služba se spíš opře o již natočené. Firmě se brzy vrátí výhradní práva na vysílání amerického seriálu The Office (více info na naší Edně), který je dle Burkeho nejpopulárnějším na americkém Netflixu. Dle analýzy agentury Nielsen má na svědomí 5 % času strávená na Netflixu.

TIP: Netflix a spol. dostanou novou konkurenci. Quibi už láká velké režiséry

NBC momentálně vysílá oblíbené seriály jako The Blacklist, Právo a pořádek nebo Will & Grace. Produkuje talentové a sportovní soutěže (America’s Got Talent, The Voice,
American Ninja Warrior) nebo zábavní pořady jako Saturday Night Live či The Tonight Show Starring Jimmy Fallon. Universal se zase aktuálně opírá o výdělečné filmové série Rychle a zběsile, Jurský Park/Svět, Já, padouch nebo horory v koprodukci se společností Blumhouse.

Zdroj: Comcast via Engadget

NBCUniversal chystá konkurenci pro Netflix. Bude částečně zdarma
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

3 KOMENTÁŘE

    • Ja sa uz logiku velkych distributorov nesnazim ani pochopit. Ta bola uz od svojich zaciatkov proti zdravemu rozumu. Asi si kazdy mysli, ze cim viac bude distribucnych kanalov, tak tym viac budu ludia platit (naozaj nechapem ako k tej blbosti dosli). A pritom tu krasny priklad toho, ako to moze fungovat mame (steam, spotify). Ale tak co uz, druhy zlaty vek piratstva prichadza 🙂

  1. Nebylo Hulu dosud on-line distribucí premiérového obsahu (různých TV sítí)? Otázkou je, zda neztratí své původní kouzlo přímo úměrně tomu jak si TV sítě budou premiérový obsah šetřit pro své vlastní streamovací služby. Hulu by se tak mohlo stát sreamovací službou pro obsah svého majoritního majitele a případně okrajových vydavatelů.