Nebeský internet se blíží. Tento satelit pokryje letadla nad Evropou

0

Nad Evropou od minulého týdne visí nový komunikační satelit Inmarsat S EAN, jinak pojmenovaný též Hellas-Sat 3. První název mu dodal satelitní operátor Inmarsat, druhý pak jeho výrobce Thales Alenia Space. Satelit bude klíčovou součástí nové telekomunikační sítě European Aviation Network (EAN).

Letadla nad Evropou dostanou díky satelitu a pozemní síti LTE stanic rychlý internet, který pak mohou prostřednictvím palubní Wi-Fi nabídnout cestujícím. Dvouapůltunovou družici na orbitu vynesla raketa Ariane 5 vypuštěná 29. června z Kourou ve Francouzské Guyaně. Z pozice 39° E bude její signál dostupný pro všech 28 členských zemí EU, Norsko a Švýcarsko.

O satelitní pokrytí se stará Inmarsat, o to pozemní pak Deutsche Telekom (matka českého T-Mobilu). LTE upravené pro EAN využívá buňky s mnohem větším dosahem (až 150 kilometrů). Síť je dimenzována na rychlosti až 1200 km/h a výšku letu až 3000 metrů. Nad touto hranicí převezme úlohu satelit.

TIP: Využijte náš test rychlosti připojení k internetu a zjistěte, jak rychlý máte internet.

V Evropě vyroste 300 pozemních vysílačů, z toho čtyři v Česku (už stojí). Komerční dostupnost EANu je plánovaná na druhou polovinu roku 2017, ale až začátkem roku 2018 bude síť plně dokončena.

Reálnou dostupnost ovšem nejvíce ovlivní zájem aerolinek. Letadla musí být kvůli EANu doplněna o dvě antény na trupu a spoustu další elektroniky uvnitř. Zatím jediným potvrzeným zákazníkem je International Airlines Group, pod kterou patří přes 300 letadel společnosti British Airways, španělských Vueling a Iberia nebo irské Aer Lingus.

https://www.youtube.com/watch?v=uxUk9u_Ewws

Ohodnoťte tento článek!