Není dost audio čipů a síťovek, Realtek nemá kapacity. Může to zastavit výrobu PC a notebooků

27
Realtek ilustrace cip 1600
Realtek
-
Zdroj: Realtek

Bez čipů Realtek se počítače a notebooky téměř neobejdou. Teď jich ale není na trhu dost, což by mohlo výrobu PC úplně ochromit.

Asi netřeba sdělovat, že zavládla krize dostupnosti hardwaru – jsou vyprodané procesory Ryzen 5000 i další, výrobcům chybí součástky, aby toho nebylo málo, přidaly se výpadky továren v tento nejhorší možný čas (prý kvůli tomu možná nebudou SSD Samsung). Ze všeho nejvíc pak chybí grafické karty, v nichž nastala opět kalamita kvůli těžařům kryptoměn, u nichž zase vznikla spekulativní bublina.

Nikdy nebylo tak zle, aby nemohlo být hůř, praví klasik, a tak se zdá, že máme na krku další problém. Nastává nedostatek čipů firmy Realtek, na kterých závisí drtivá většina notebooků i základních desek pro stolní PC.

Většina síťovek, skoro všechny zvukovky v PC

Realtek je Tchajwanská firma, která vyrábí řadu různých čipů, mezi nimiž na nás mají největší dosah dvě linie: první jsou síťovky Ethernet, které jsou na většině základních desek, vyjma nějaké modely s čipy Rivet Networks Killer a početnější menšiny se síťovkami Intel.

Gigabitový adaptér série Realtek RTL8111
Gigabitový adaptér série Realtek RTL8111 (Zdroj: ExtraHardware.cz)

Druhá pak jsou integrované zvukovky, kde je to horší. Realtek má teď prakticky monopol na audio čip v desktopových PC a noteboocích, dříve aktivní VIA, Analog Devices a C-Media už se na deskách neobjevují (v noteboocích býval ještě Connexant,). Toto znamená, že každé PC dnes potřebuje dva, v některých případech jen jeden čip od Realteku. Například v noteboocích prý Realtek pokrývá 70 % spotřeby audio a Ethernetových čipů. Někdy ovšem zajišťuje i další hardware, třeba Wi-Fi nebo Bluetooth.

A bohužel teď přichází zprávy, že Reaktek nestíhá uspokojovat poptávku po těchto součástkách – sice je nepotřebují těžaři, ale poptávka po PC stoupá a zejména se asi zhoršuje dostupnost výrobních služeb – samotných továren vyrábějících čipy, ale i následného zpracování (pouzdření, testování) a zřejmě i používaných surovin. Protože se o jejich omezené kapacity teď všichni bijí, není jich dostatek na uspokojení poptávky.

Logo firmy Realtek (Zdroj: Realtek)

Podle tchajwanského webu DigiTimes nestíhá Realtek vyrábět a není schopen uspokojit poptávku několika klientů, což mohou být výrobci desek, nebo notebooků a celých PC. To, že výroba nestíhá, se zatím projevuje prodloužením dodacích lhůt (vytváří se tedy určitý dluh do budoucna), které se natahují s tím, jak aktuální objednávky musí saturovat šarže, které budou vyrobené dál a dál v budoucnosti. Nyní se údajně čekací doba na čipy Realteku prodloužila na 32 týdnů, tedy dejme tomu sedm a půl měsíce.

Kvůli čipům Realtek se může zastavit výroba notebooků, PC nebo desek

Výrobci počítačů patrně mají nějaké zásoby, ale až je vyčerpají, může kvůli odkladu dodávek nových síťovek a zvukovek dojít k tomu, že nebudou moci dál vyrábět a produkce části počítačů a desek tak třeba může být zastavena. Pravděpodobně by se pak se zastavila například výroba nejlevnějších noteboků, chromebooků a desktopových desek či mini PC, aby měli výrobci potřebné čipy pro dražší a výnosnější produkty.

Integrované audio Realtek ALC889 (Zdroj: Hardware Canucks)

Výrobci mohou také reagovat tím, že se pokusí chybějící čipy nahradit, takže například upřednostní výrobu desek, kde není Ethernet od Realteku, ale třeba od Intelu. Zejména ten by asi mohl pomoci u Ethernetových adaptérů, otázka ale je, zda by najednou dokázal začít dodávat masivně zvýšené objemy svých síťovek. A problém s nedostatkem zvukovek nevyřeší. Další problém je, že někdy nebude možné jednoduše nahradit ve výrobě desku s Realtekem jiným existujícím produktem s čipem odjinud, ale bude nutné nejdřív takovou alternativu navrhnout a provést všemi koly vývoje, což stojí peníze a hlavně hodně času.

Jakou máte v počítači nebo notebooku síťovou kartu (Ethernet)?

Problém v celém průmyslu, na dlouhou dobu

To skutečně špatné na tom je, že již nejde o izolované problémy jedné firmy, ale systémovou krizi, kdy celková výrobní základna Foundry továren na čipy patrně nemá dost kapacity pro všechny. Pokud by Realtek dokázal vyjednat zvýšení výroby, zase to ubere z kapacity někomu jinému, takže se může stát, že by nakonec výrobcům těch samých počítačů zase chyběly nějaké jiné součástky (třeba pro napájení).

Vzhledem k tomu, jak mnoho různých produktů je nedostatkových, bude patrně trvat mnoho měsíců – ne-li roky – než se všechny takto vzniklé deficity podaří dohnat, zase vytvořit skladové zásoby různých komponent a dostat tak počítačový průmysl do normálního stavu.

Respektive, nejen počítačový. Na těchto stejných zdrojích dnes závisí spotřební elektronika, ale třeba i automobily, jejichž výrobci také možná budou muset zastavovat výrobu, protože jim budou chybět součástky (nedávno to zdá se již postihlo Teslu). A toto se postupně může objevovat v řadě dalších oblastech zboží, než celá ekonomika zareaguje navýšením výrobních kapacit a věci se ustálí.

Zdroje: Tom’s Hardware, DigiTimes

Není dost audio čipů a síťovek, Realtek nemá kapacity. Může to zastavit výrobu PC a notebooků
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (95%) 16 hlasů

27 KOMENTÁŘE

 1. To je anketa 🙂 v starsi desce Rivet / Intel a v nove Realtek / Intel … ani jednou jenom jednu sitovku, takze nevyberu a pocitam, ze to bude mit drtiva vetsina po dvou. Treba to naopak pomuze rychlejsimu rozsireni tech drazsich 5G a 10G 😉 Uz je to zoufale jen s tim gigabitem vsude.

 2. Počítám že zvukovka je od Apple… případně M-Audio nebo TC Helicon (GoXLR pokud zapnu PC). K tomu je zvukovka v docku od I-TEC, kdo ví co to je zač, tam je i síťovka. Co to je za čipy netuším, jako grafika tam ale je DisplayLink

  Jaká je LAN a zvukovka v PC nemám potuchu, prostě je tam zvukovka kterou stejně nepoužívám a LANka, která je na každé desce, jaké čipy je pohání mě je u zadele

 3. Jezismarja, tak holt at prestanou vyrobci davat do tezarskych kryplomasin zvukovky, ktere tam stejne nevyuziji a hned bude vseho dost.
  Nebo mam este lepsi napad, ZAKAZAT KRYPLOMENY!!! Budou i grafiky. 🙂

  • Tak jestli myslíš že 18 grafik vs 1 zvukovka je nějaký problém… Však i ty grafiky jsou zvukovou kartou. Bez zvukové karty na desce se obejdeš, stejně to spousta lidí vůbec nepoužívá a kvalita je obecně mizerná.

 4. Tohle bych chtěl vysvětlit, k čemu jako potřebuju v počítači zvukovou kartu, když mi zvuk do recieveru Marantz jde přes HDMI z grafiky nVidia ?
  Dřív bylo běžné, že základky zvukovy neměli a kupovali se externí karty. Podle mě to bylo lepší, protože se výrobci alespoň snažili něco vyrobit kvalitního a byla soutěživost. Dneska je jedna zvukovka SoundBlaster a ta stejné nemá výstup HDMI. Tak jako OMG, vraťme se zpátky na stromy. Je spousta počítačů, které má osazeny zvukovky zcela zybtečně a nepoužívá je (pracovní stroje).

  • Spis je zajimava ta nahla potreba pocitacu, leta letouci nam tvrdili, ze zajem o PC klesa, pocitace uz nikoho nezajimaji a najednou je zajem takovy, ze vyrobci nestihaji vyrabet.
   Pri nasycenosti americkeho a evropskeho trhu me teda zajima, kam jdou vsechny ty pocitace? Jaka zeme si tak radikalne polepsila, ze jeji obyvatele potrebuji vsichni nove kompy? 🙂

   Osobne bych pocitac bez integrovane zvukovky asi nechtel, ikdyz teda je pravda, ze ji moc nevyuzivam: jedny sluchatka jsou pres bluetooth a druhe maji pripojeni pres vlastni zvukovku na USB.

   • Jenom v ČR je zhruba 1,5 milionu žáků a studentů (bez vysokoškoláků) a ti všichni náhle potřebují počítač k výuce. I kdyby jen 10-20% jich předtím pc nemělo pořád jde o velký nárust. A teď si představ kolik je to celosvětově.
    Když přičteme firemní nákupy pro homeoffice, domácí nákupy pro komunikaci třeba se staršími příbuznými atd. atd.
    Tady je problém, že jde o velký skokový nárust během jednoho roku a spuštění nových továren přeci jen něco trvá.

    • Vsichni co znam uz pocitac meli a kvuli te manii nic spesl nekupovali, snad vyjma nejakych konzoli, aby se deti nejak zabavili. Je mozny, ze to je urcitou bublinou, ve ktere ziju a je tu okolo me hodne IT vzdelanych lidi.

     • Tak to je argument jak noha. Já znám naopak dost lidí, kdo si nový počítač pořídili, protože nebylo zbytí. Ono, když má člověk víc dětí a ty děti mají různé koníčky a počítače to nejsou, tak dosud měly společný jeden počítač, s kterým si vystačily. Jenže teď, když každé potřebuje pořád vysílat, a když nevysílá, tak dělá úkoly zase na počítači, potřebuje každý svůj.
      A občas to ještě komplikují rodiče, kteří dříve na počítači dělali v práci a doma o něj ani nezavadili. A najednou u něj doma musí sedět celý den a pracovat vzdáleně.

 5. Čipy od Realteku jsou obecně brak. Z mého ntb jsem musel vyhodit právě Realtek wifi/bluetooth kartu. Wifina pomalá a jen 2,4GHz a BT naprostá katastrofa nepřipojitelné. Ještě štěstí že Lenovo do mého typu ntb tehdy osazovali i wifi od Broadcomu 5GHz. Naprostá spokojenost. Jinak zvukovka Realtek, na běžné poslouchání dostačuje. Poslech na kvalitní aparatuře dost slabé ploché zašumněné.
  Nejsem si jistý jestli při poslechu přes BT je využívaná i samotná zvuková karta ntb. Mám dojem že není potřeba tudíž se nepoužije.