Teď už nebudou ani SSD a HDD. Nová kryptoměna se těží pomocí disků, Číňani je prý skupují

58
Ilustrační foto: SSD v provedení modulu M.2
-
Zdroj: Kingston

Protože se kvůli těžbě kryptoměn prakticky nedají koupit grafické karty, vymyslel teď někdo kryptoměnu, díky které už nebudou ani HDD a SSD.

Většina z vás má patrně plné zuby toho, jak se kvůli kryptoměnám nedají koupit grafické karty a nové i bazarové kusy jsou výrazně předražené. Ale nikdy nebylo tak zle, aby nemohlo být hůř. Teď se k tomu přidaly zprávy, že nejnovější vývoj ve světě kryptoměn přišel s inovací, díky které by těžaři mohli začít skupovat i disky SSD a HDD a udělat z úložišť stejný luxus jako z GPU.

Běžné kryptoměny nějaký ten diskový prostor potřebují, ale v těžebním „rigu“ je typicky jen menší SSD na několik karet, takže toto doposud nebyl problém. Bohužel ale teď na scénu přichází kryptoměna, která si klade speciálně za cíl nezneužívat výkon GPU, CPU nebo ASICů, ale naopak místo na disku.

Jde o kryptoměnu Chia, jejíž tvůrcem by prý měl být autor Bittorentu Bram Cohen. Její nápad je použít jako základ ověřování ne náročné výpočty (Proof of Work), ale metodu nazvanou Proof of Space and Time. To v praxi znamená, že těžební výkon váš počítače nezískává přes výpočetní sílu, ale tak, že na svém disku uložíte řetězce dat. Ty jsou podobně jako výpočty u jiných kryptoměn samy o sobě naprosto zbytečné a jen vám budou zaplácávat místo. Ale systém funguje tak, že čím víc jich uskladníte, tím větší máte v těžební loterii šanci, že „vytěžíte“ blok a dostanete pár mincí této kryptoměny.

Záměr údajně má být ekologický v tom smyslu, že disky nežerou tolik energie jako GPU. A měly by být pro uživatele dostupnější, takže by přístup k provozování těžby měl být demokratičtější (v praxi ale obyčejný uživatel PC bude nejspíš podobně znevýhodněný proti profesionálům s „farmou“, jako teď ukrypta těženého na grafikách).

Kryptoměna Chia
Kryptoměna Chia: logo (Zdroj: Chia Network)

Pokud by disky tiskly peníze, zapomeňte na to, že budou dostupné

V principu tu ale je stejný problém pro trh s hardwarem. Pokud bude vlastnictví disku SSD nebo HDD a jeho vyplnění balastními daty výnosné, budou kryptotěžaři motivováni si jich nakoupit co nejvíc. To povede k jejich nedostatku na trhu a nedostupnosti, protože výroba NAND má své limity dané kapacitou továren. Tu výrobci nechtějí nikdy navyšovat moc do rezervy, protože to historicky vedlo k nadbytku těchto pamětí a pádu jejich cen. Nečekané nárůsty poptávky proti plánu tak způsobují její zdražení i o desítky procent.

Pokud by se jen nečinným plněním disků daly vydělávat peníze, byla by SSD a HDD rázem nesmírně atraktivní, protože proti GPU těžícím Ethereum nebo ASICům s Bitcoinem by teoreticky mohla být spotřeba, a tedy provozní náklady nižší. To by ale asi nevyhnutně vedlo k nárůstu cen pro běžné uživatele. Podobně jako u grafiky vám nikdo nebude prodávat SSD za dva nebo tři tisíce na běžné používání, když by se s ním dala vydělávat třeba pětistovka, tisícovka měsíčně – hodnota takového hardwaru tím pádem vyskočí nahoru.

10TB HDD Western Digital Ultrastar DC HC330 1600
HDD Western Digital Ultrastar DC HC330 (Zdroj: WD)

V Hongkongu už prý některé disky zdražily 3×

Z tohoto důvod by bylo dobré, kdyby tento pokus o další z kryptoměn, které mají údajně být budoucností internetových finančních transakcí, vyhořel a byl vyvezen na smetiště dějin. Bohužel to vypadá, že v Číně se už panické spekulace na rozjezd Chia rozběhly a kryptotěžaři údajně začali skupovat pevné disky s kapacitami 4 TB a víc, ale i 1TB a 2DB SSD. Na některých místech se údajně rozběhla panika a výrobci a prodejci SSD v Hong Kongu očekávají, že by kvůli ní měly výrazně stoupnout ceny. HKEPC cituje obchodníka, uvádějícího 3× zdražení neupřesněného SSD a výrazně zvýšení prodeje dalších disků. MyDrivers zase uvádí, že čínský výrobce SSD Jiahe Jinwei zaznamenal výrazný nárůst prodeje a prý plánuje vydat pro těžbu speciální modely.

Momentálně ještě Chia není obchodovatelná a teprv se bude otevírat uživatelům, takže v tuto chvíli vykupují disky spekulanti, kteří se do těžby chtějí pustit na samém startu. Asi nezbývá než doufat, že zájem nevydrží, nebo že se to nerozšíří dál. Různých alternativních kryptoměn jsou mraky (kdo by si nechtěl natisknout vlastní peníze a přesvědčit svět, že jsou opravdové…) a většina jich zapadne.

Podle zpráv o charakteru těžby Chia není u disků důležitý jen úložný prostor, ale data jsou také zapisována a přepisována. Ke všemu tedy ještě používaná SSD bude těžba opotřebovávat. Z tohoto důvodu prý asi hlavním objektem zájmu budou mechanické disky, kterým ale také nepřetržitý provoz úplně nesvědčí. U ziskuchtivých těžařů nejspíš převáží krátkodobé hledisko a popasou i po běžných SSD, třebaže je jejich životnost omezená.

Crucial P5 NVMe SSD M 2 modul sloty PCI Express ilustrace 1600
NVMe SSD Crucial P5 (Zdroj: Crucial)

Rozšíření tohoto nápadu by při velké popularitě těžby mohlo být pro počítačový hardware docela ochromující, protože zatímco bez samostatných GPU lze přežít, nemusíte-li hrát nové hry, bez úložišť se PC neobejdou. Minulý týden jsme tu měli zprávu, že kvůli nedostatků továrních kapacit můžou dojít zvukovky a síťovky Realtek a zadrhnout se výroba desek, PC a notebooků, a kdyby ještě byla nesehnatelná SSD…

Tip: Není dost audio čipů a síťovek, Realtek nemá kapacity. Může to zastavit výrobu PC a notebooků

Kromě toho je také nešťastné, že pokud by se výrazně zvedla poptávky po SSD na těžbu, zvedla by poptávka také ceny samotných pamětí NAND Flash. Kvůli tomu by zdražily i klíčenky, paměťové karty a podobná média, a výrobci mobilů by nebo notebooků by začali šetřit na kapacitě osazeného úložiště, nebo zdražili celý produkt. Už jste to asi z tónu článku poznali, ale osobně přeju Bramu Cohenovi, aby mu tento podnikatelský projekt v maximální možné míře zkrachoval.

Chtěli, aby se volným prostorem na disku dala těžit kryptoměna?

Zdroj: Tom’s Hardware

Teď už nebudou ani SSD a HDD. Nová kryptoměna se těží pomocí disků, Číňani je prý skupují
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (82%) 20 hlasů

58 KOMENTÁŘE

 1. Ale systém funguje tak, že čím víc jich uskladníte, tím větší máte v těžební loterii šanci, že „vytěžíte“ blok a dostanete pár mincí této kryptoměny.
  > To znamena že HDD jsou o hodne výhodnější než SSD ne?

  Rozšíření tohoto nápadu by při velké popularitě těžby mohlo být pro počítačový hardware docela ochromující, protože zatímco bez samostatných GPU lze přežít, nemusíte-li hrát nové hry, bez úložišť se PC neobejdou.
  > V praxi lidem ty jejich disky jen pochcípaj. Domací HDD ani SSD to dlouhodobě nedaj. Lidi vydělaj stovku a chcípne jim SSDčko za 2tisice.

  • Ano ale pred tazbou/farmarcenim si potrebujes vygenerovat hashe(listky do loterie,vola sa to plotting) a na to sa pouzivaju SSD. S nimi je to ovela rychejsie. Na vygenerovanie jedneho setu hashu o kapacite 100GB potrebuje zapisat 300GB, takze preto SSD.
   Na nasledne farmarcenie su samozrejme vyhodnejsie HDD, lebo tam ide hlavne o kapacitu. Preto horzi nedostupnost ako SSD, tak aj HDD.

   Pochcipaju im asi len tie SSD pri generovani hashov(tu su odporucane serverovske SSD s vecsou vydrzou). HDD pri farmarceni niesu nijak extra zatazovane.
   Ideal je mat dva kompy. Jeden vykonnejsi s SSD na generovanei hashov a druhy orientovany na spotrebu a max kapacitu na farmarcenie.
   V tom tkvie to „eko“ tejto kryptomeny.
   Tu je tabulka tabulka s referncnym HW na plotting
   https://github.com/Chia-Network/chia-blockchain/wiki/Reference-Plotting-Hardware
   Tu je taulka s referencnym HW na farming
   https://github.com/Chia-Network/chia-blockchain/wiki/Reference-Farming-Hardware

   Inac je to rovnaky blud ako aj ine kryptomeny. Len tu sa bude plytvat HDD/SSD.

      • Stane sa, lebo je tam toho vela naviazaneho. V podstate vsetky farmy by sa zavreli a urcite sa medzi nim najdu ak take, cosi na HW pozicali. Tipujem, ze ich nebude malo.
       Bude prebytok HW na trhu, jeho ceny klesnu, vyrobcovia budu mat problem. Kym sa to znormalizuje, tak to chvilu potrva a nebude to bez ujmy.
       Aj ked tam nebudu investovane pozicane peniaze, tak aj tak sa nieco stane a vyvola to problem. Krizu mozno nie ale je to mozne.
       Napriklad Bitcoin padne na nulu, tak napriklad taka Tesla pride o nejaku tu miliardu a to ju zaboli. Jej akcie urcite klesu. Rovnako aj inych a ktovie kto vsetko ma v krypte ake peniaze. Ak by ich bolo dost, tak to krizu moze kludne vyvolat.

      • Ano máte pravdu v tomhle „Tím, že se někomu nevrátí investice, nevzniká krize.“. Ale obávám se že co do vlivu na trh je to bohužel srovnatelné s investicemi do amerického hypotečního trhu. Tam se stalo něco podobného a jaká krize přišla po splasknutí hypoteční bubliny všichni víme.

       Vy jste přes čísla. Jestli máte nějaké srovnání krypto-bubliny a hypo-bubliny sem s tím. Budu jedině rád když mi to vyvrátíte.

      • zákaz používaní kreditních karet k nákupu BC v USA odstartoval pád krypto v únoru 2018 … takže bych si nedovolil tvrdit, že málokdo investuje půjčené … a co třeba penzijí fondy, hedge atd. .. Musk taky nedával ze svého …

      • Ono to je opačně. Při krizi se ukáže, kdo ty peníze reálně má, a kdo má v ruce jen bezcenné papírky (nebo dnes kryptoměny).
       Ten, kdo peníze investoval a nevrátily se mu, ten je „spálil.“ Princip je stále stejný. A stane se to, že ti co si mysleli, že mají dobře investováno, tak najednou nemají nic – teda budou mít v ruce bezcenný bitcoin.

       Upřímně, nehledal jsem reálný objem obchodu s BTC, ale věřím, že drtivá většina objemu je obchod s deriváty.

      • gogo: ad kreditky – blbost

       tynyt: Tak argumentovat penězi je celkem vtipné, zrovna peníze bych tedy v krizi držet nechtěl..
       „V loňském roce centrální banky natiskly 9,2 bilionu dolarů, což je trojnásobek oproti předchozímu rekordu z krizového roku 2008“

      • DedekHrib:
       Rozdílů mezi kryptobublinou a hypotéční bublinou je hrozně moc. V podstatě je rozdílné úplně všechno. Takový nejzásadnější rozdíl je v tom, že kryptoměny mají naprosto spekulativní rating, tedy investují do nich jen ti, kdo opravdu spekulují. U těch cenných papírů zajištěných hypotékami to bylo přesně opačně. Ty cenné papíry měly nejvyšší ratingy, což znamenalo, že je mohou do svých bilancí kupovat penzijní fondy, banky a jiné serióznější instituce. A to byl problém. Ty hypotéky se dostaly do bilancí těch, kteří měli nastavenou minimální míru rizika. Když zkrachuje jednotlivec, co dal všechno do kryptoměn, nic se nestane. Když zkrachuje banka, tak tím ovlivní tisíce až miliony další subjektů. A zatím asi nehrozí, že by banky v nějak velké míře do kryptoměn šly. Ony je začaly či začnou prodávat svým klientům, což je v pořádku, pokud o to klienti vysloveně žádají, ale samy do nich své rezervy dávat nebudou.

      • Radek Holeček 19.4.2021 at 21:06

       No to jste mne moc neuklidnil. Hypotéky nebyly spekulacemi? Teď když víme jak hypotéky krachly tak se mi jeví jako super rizikové. Jediný rozdíl je v tom, že tehdy se jevily jako nespekulativní super investice. Kdo chtěl tak i tehdy viděl rizika kdo chtěl tak viděl zbohatnutí.

       Když trochu zapátráte tak uvidíte, že do těchto spekulativních vod se pouští hodně institucí které byste do kategorie spekulátor dříve nezařadil.
       https://byznys.ihned.cz/c1-66878840-moznosti-jak-investovat-do-kryptomen-je-stale-vic-vydelavat-na-nich-jde-i-pres-fondy-nebo-neprimo-pres-akcie
       https://www.novinky.cz/internet-a-pc/clanek/prvni-velka-americka-banka-umozni-investice-do-bitcoinu-40354388

       a jistě najdete i další. Máte jistě pravdu, že naštěstí existuje dost lidí co před kryptoměnami varují. To je ale jediný rozdíl mezi těmito dvěma bublinami. Je to pochopitelné protože zkušenosti z prasknutí bubliny hypoték už máme za sebou. Bohužel je ale hodně lidí co chtějí vydělat a doba jim v tom u kryptoměn hodně nahrává.

       Kurz kryptoměn, množství elektriky co se spálí na těžbu, neustále změkčování přístupu ke kryptoměnám to vše nás posouvá k prasknutí bubliny.

      • DedekHrib 20.4.2021 at 7:31
       Co ale vy zrejme netusite je, ze cryptomeny, zejmena Bitcoin, pouzivaji i ruzne organizace, ktere provozuji nelegalni cinnosti. Cryptomeny jsou excelentni zpusob, jak schovat platebni transakce pred muzi zakona, ktere jsou skoro nevystopovatelne.
       Bublina cryptominci urcite jednou splaskne, ale rozhodne ne natolik, aby se uplne prestaly pouzivat. Hodnota cryptominci je prave v transakcich a decentralizaci.

      • Alich 20.4.2021 at 10:09

       Jsem si vědom jenom s tím neoperuji protože by tohle bylo těžko doložitelné. Tohle je další destabilizující fakt co nás posouvá k prasknutí bubliny.

      • Alich: Co ale vy zrejme netusite je, ze penize, zejmena USD, pouzivaji i ruzne organizace, ktere provozuji nelegalni cinnosti. 😀

      • honcka 21.4.2021 at 10:07
       Skvely poznatek! Ukol pro vas: „Studium blockchain a rozdilu oproti bezne (bankovky, kreditka/debetka, bankovni prevod) platebni transkakci“.

  • A nutí vás někdo?
   Zařiďte se tak, jak chcete. Ale nevyčítejte jiným, že se taky zařizují podle svého. Když někdo vymyslí kryptoměnu založenou na kapacitě, je to naprosto v pořádku. A když ji někdo chce těžit, pardon farmit, tak je to taky v pořádku. Je to jejich volba.
   Z pohledu zákazníka kupujícího disky je úplně jedno, jestli někdo farmí na 40 TB diskové kapacity nebo jestli Nomad má 40 TB diskové kapacity volné v šuplíku nebo jestli já mám 20 TB v NASu a 20 TB v šuplíku se zálohou toho NASu. Všechno to je disková kapacita, kterou si lidé koupili za své proto, že měli pocit, že ji potřebují. A na co ji potřebujeme, může být ostatním ukradené.

    • To je dost špatný příklad, protože tím by ubližovali přímo ostatním. V našem případě nikdo přímo ostatním neubližuje, jen zvedá poptávku po jednom druhu zboží. Ale poptávku po jednom druhu zboží zvedá kde co a taky proti tomu neprotestujeme. Když je třeba olympiáda, zvedá se prodej televizí. Mám být naštvaný, že olympiáda existuje? Nebo mám být naštvaný, že se z ní dělají přímé přenosy? Anebo prostě akceptuju fakt, že je úplně jedno, jestli si někdo koupí televizi kvůli olympiádě nebo kvůli čumění na zprávy, anebo třeba jen kvůli tomu, že televizi používá jako monitor k počítači nebo jen jako kulisu s běžícím krbem či akváriem.
     Zaplatí za ni tržní cenu, nikoho neokrádá, takže je to v pořádku.

     • To je sice všechno moc hezký, ale když pak kvuli tomu lidi nemaj šanci sehnat HW… Já mam to štěstí že sem herní (+grafické) PC upgradoval ještě včas, ale mam kamarády co to nestihli, maj už dost zastaralý mašiny a momentálně už čekaj měsíce na dostupnost HW aby si mohli pořídit novej PC nebo NTB na multimédia, střih videa a nový hry. Jestli vám přijde normální, kvůli virtuálním penězům a spekulacím zruinovat celý trh s PC pro normální lidi, tak mě to teda nepřijde. Když se z nějakýho zboží stane nedostatkový tak potom často v obchodech bejvá něco ve smyslu maximální počet produktu na osobu. To by se mělo udělat i u HW.

      Takže s tim příměrem „protože tím by ubližovali přímo ostatním“ to naopak docela sedí.

      Je to jako u nemovitostí, tam kvůli spekulantům a lidem co vydělávají na pronájmech, jsou ceny bytů tak vysoko, že pak rodina co chce normálně bydlet to má o dost těžší.

      • Jenže to je problém těch výrobců HW a ne kryptotrhu. Kdyby výrobci chtěli, tak grafiky můžou hráčům prodávat napřímo stylem 1 grafika – 1 adresa, ale vypadá, že zájem nemají, protože je pro ně jednodušíí někomu prodat kontejner než po jedné grafice.

      • Nezajem nejaka SSD, mne proste bohate staci tech 5TB (1+2+2) co mam ted. 🙂 (Kdyby se snad nekdo chtel divit, tak hry instaluju, ale jiz je po dohrani nesmazu, ale necham na disku.)

      • Tzv sběrač. Lidí s podobnou úchylkou je hodně co syslí terabajty zbytečnýho haraburdí, jakože se to jednou bude určitě hodit…

      • Aznohh 20.4.2021 at 8:56
       Plus ten „uklid dat“ se pak vyrovna vyklizeni domu po stoletem stryckovi.
       Jsem si ted vzpomnel na stary 40MB disk. Prakticky nenastala doba, kdybychom tam nemeli alespon 20MB volneho prostoru. Pak jsme poridili 700MB a dik byl stale blizko 100% zaplneni. Od tech dob kazdy disk stale plny, nez jsem si rekl, ze „haraburdi“ nehodlam sbirat. A najednou je mista stale dostatek 🙂

 2. Škoda, že Honza do článků poslední dobou neustále vkládá svůj osobní názor, nutí všechny čtenáře nenávidět to, co jemu není po chuti. Ocenil bych větší neutralitu na dané téma a trochu se zdržel vlastních pocitů a doměnek.

   • Preco nie? Ak by plotting PC/farma nebola na tom istom mieste ako farming PC/farma.
    Pri dnesnych linkach ratam, ze to aj tak bude vyuzivane.
    Jeden plot na mojej 250Mbit linke stiahnem za necelu hodinu, co mi pride uplne v pohode a to je nic-moc linka.
    Takze kludne sa dohodnu viaceri. Niektory budu mat doma vykonny plotting PC a druhy nadupany PC z pohladu kapacity.

    • A k čemu by to bylo, mít to na různých místech? Pokud to někdo bude myslet vážně, tak ty počítače nebudou dělat nic jiného, než plotovat a farmit, tedy není jediný důvod, nemít je na stejné síti.

     • Co tak pooly? Ako sa to deje pri inych kryptach.
      Ludia sa zgrupia do poolov a tam budu mat rozdelene ulohy.
      Cast z nich bude plottovat a distribuovat vygenrovane plotty pre zvysnych farmarov. Mi to pride ako uplne legitimny sposob.
      Aj kolegovia mali(maju) taky plan. Jedna vykonna masina s SSD, kde by sa gnerovali plotty a tie by sa distribuovali medzi ostatnych, ktory by len farmarcili.

  • No u nás se těžko takhle ptát, když je nevolíme dost na to, aby se dostali do parlamentu (IIRC stejná situace na Slovensku a v celém postkomunistickém bloku). Třeba u pirátů u nás mám obavu, že ač tam možná nějaký ekologický proudy jsou, tak zrovna ta strana asi proti kryptu nic dělat nebude.

   • My sme malí páni (CZ/SK)
    To by sa museli do toho oprieť iné kapacity a celosvetovo
    A samozrejme tí ktorý by s tým niečo mohli spraviť tak sú v tom zaangažovaný
    Keby bol s toho aspoň nejaký osoh (napr. výpočet modelu počasia alebo také niečo)