Nejnenáviděnější software míří do Windows Storu. Ano, Apple iTunes

8
Apple iTunes míří do Windows Storu
Apple iTunes míří do Windows Storu

Když v roce 2003 poprvé vyšel iTunes pro Windows, byla to výhra hlavně pro Applu. Miliony uživatelů nejrozšířenějšího operačního systému mohli rázem použít populární iPody a obchod iTunes Music Store.

Na včerejší konferenci Build jsme se dozvěděli, že Apple koncem roku (zřejmě po velké podzimní aktualizaci Desítek) pošle iTunes také do Windows Storu. Tentokrát je to výhra pro Microsoft. Ve Storu potřebuje populární software, zvlášť když v nové edici Windows 10 S to bude jediný způsob, jak se k novým aplikacím dostat.

Zatím ani jedna z firem nepotvrdila, jestli Apple převede iTunes do univerzální podoby (UWP), nebo jen přebalí současný program pomocí Desktop Bridge. Druhá možnost je jednodušší a pravděpodobnější. Leda že by Apple chtěl dostat iTunes a svůj hudební obchod a půjčovnu i na jiné platformy než PC – například Xbox One. Pak by UWP mělo smysl.

iTunes obecně nemá dobrou pověst. Jablečný software pro Windows nebyl nikdy moc dobře vyladěný (což platí i pro QuickTime nebo dříve Safari). iTunes je navíc těžkopádný a s nedomyšleným ovládáním. Dnes už naštěstí není tolik důvodů, proč jej používat. Stále se ale někomu může hodit pro poslech Apple Music, nákup filmů či lokální zálohu/obnovu iZařízení.

Ohodnoťte tento článek!

8 KOMENTÁŘE

 1. Nesouhlasím s větou „Tentokrát je to výhra pro Microsoft. Ve Storu potřebuje populární software“. Na iTunes jsem snad neslyšel kladné slovo, takže mi jako populární nepřipadá :-).

  Z QuickTime mám dodnes osypky 🙂 S iTunes jsem tu čest neměl, ale stačí mi si o tom číst. Co se týká Safari, tak jsem ho sice produkčně nepoužíval, ale na testy stránek a problém jsem s ním neměl.

  • Paul Thurott psal, že je to po Chromu druhý nejpoužívanější 3rd party software na Windows. Nevím, odkud to má. Každopádně lidí s iPhonem nebo iPadem je hodně a ne všichni mají Mac, tudíž iTunes pro ně dává smysl.

   • Hm, tak to s druhým nejpoužívanější 3rd party software bych tedy neřekl (čímž to nezpochybňuji, jen mě to velmi udivuje). Vím, že ten, kdo má iPhone/iPad, tak nemusí mít Mac, ale myslel jsem, že je jich většina, protože to pak díky integraci teprve dává pořádný smysl.

    • Kdyby většina lidí, kteří mají iPhone či iPad měli i Mac, tak asi nebude v prodejích někde kolem zanedbatelna, že? Vzhledem k tomu, kolik činí podíl iPhonů na celkovém objemu prodaných mobilů…

  • Safari: Ono je Safari vážně lepší než chrome. Mód „picture-in-picture“ co apple přidal v OS Sierra je super.
   Navíc safari žere tak 50-60% RAM z toho co chrome… A je to asi jedinej prohlížeč, kterej zobrazí loading bar stránky.

   Co se iTunes týče, používám i na Windows, jakožto ultimátní ID3 tagger. Mám v něm kompletní „kolekci hudby“, která je správně otagovaná a můžu jednoduše přenést soubory i do Androidu jednoduchým označením alb a přetažením do úložiště telefonu.
   Z nějakého důvodu má iTunes na MacOS mnohem rychlejší start než na Windows (ačkoliv app vypadá stejně)…