Neradostné vyhlídky W10M. Creators Update zřejmě mine populární mobily jako Lumia 830

A když píši populární, myslím v maličkém rybníku mobilních Windows. Budoucnost platformy růžově nevypadá – Microsoft se vydává cestou osekávání podporovaných SoC a poslední úprava představuje drastický řez. Windows 10 Mobile na řadě dlaždicových smartphonů končí.

18
Lumia 930
Lumia 930 (Ilustrační foto)

Windows je na mobilech prakticky mrtvý. Vývoj systému stále ukončen nebyl (existují důvody, proč to zatím neudělat), sám Microsoft ale výrobu telefonů zapíchl a mnoho nových zařízení na trh nepřichází. Čekáme, že to ještě zkusí s novým typem zařízení, jakýmsi Surface Phonem. Jenže ten je zatím nejspíše daleko.

I proto mi připadá důležité teď držet naživu existující přístroje. Možná jste zaznamenali informace o tom, že Creators Update představuje pro Windows 10 Mobile výrazné zlepšení a běží pěkně.

TipWindows na mobilech jsou dnes mrtvá platforma, přešel jsem na Android

Jenže došlo k zajímavému zvratu. Řada populárních dlaždicových smartphonů tuto verzi s nejvyšší pravděpodobností nedostane, protože Microsoft na poslední chvíli zřejmě osekává podporu SoC. To je horší i proto, že ti, kdo systém v uplynulých měsících testovali, potvrzují, že Creators Update na daných zařízeních fungoval více než solidně.

Připomínám, že k podobné situaci už jednou došlo. Testování šlo skvěle, ale finální verze Windows 10 v1511 nakonec řadu modelů nepodporovala. Stejně jako tehdy platí, že pokud vlastníte nepodporované zařízení a chcete Creators Update, ponechte si nainstalované sestavení z programu Windows Insider. Dál než za Creators Update se nedostanete, aspoň tuto verzi ale mít budete.

Creators Update pro mobily vyjde 25. dubna.

Kdo nový systém (ne)dostanete?

Nyní k tomu, na co čekáte. Došlo ke zdvižení minimálních nároků Windows 10 Mobile na hardwarePodporovány již jsou jen SoC Snapdragon 820, 810, 808, 617 a 210. Řada starších SoC ale chybí, např. i Snapdragon 400 a 800, což by v praxi znamenalo, že Creators Update mine mj. Lumie 830 a 930.

Jednoduše řečeno nebude nový systém dostupný pro zařízení, která na trh dorazila s Windows Phone 8.x. Nebo to tak aspoň vypadá. Shodou okolností nedávno Mary Jo Foley získala seznam zařízení, která by podporována t určitě měla. Na nich najdete nejméně dvě výjimky, které však popírají to, co jsem uvedl výše. Seznam samotný není zrovna bohatý:

 • Alcatel IDOL 4S
 • Alcatel OneTouch Fierce XL
 • HP Elite x3
 • Lenovo Softbank 503LV
 • MCJ Madosma Q601
 • Microsoft Lumia 550
 • Microsoft Lumia 640/640XL
 • Microsoft Lumia 650
 • Microsoft Lumia 950/950 XL
 • Trinity NuAns Neo
 • VAIO VPB051

Zmíněnými výjimkami jsou Lumie 640 a 640 XL z roku 2015. Tyto přístroje pohání Snapdragon 400. Stejný hardware se skrývá např. i uvnitř Lumie 830. Ta tak nebude podporována, protože je o několik měsíců starší? Pár otázek nám tedy zbývá. Mimochodem, pamatujete se na to, jak hlavně kolega Lukáš Václavík dlouhodobě kritizoval slabou podporu SoC? Uvedeným krokem se situace nezlepší.

Dlouhé čekání na Surface Phone

Že bude nový systém podporovat raději jen novější SoC, pochopit lze. Jenže Microsoft je v jiné situaci než např. Google. Zatímco Android vládne světu, Windows 10 Mobile umírá. Nové telefony skoro nepřichází a osekání podpory těch, které jsou v oběhu, lze těžko interpretovat jinak než jako pokud platformu zabít.

Navíc to schytají opět ti nejvěrnější fanoušci a fanynky platformy. Creators Update sám o sobě nepřináší nic revolučního ani nenastavuje novou strategii, díky čemuž by se podobný krok dal pochopit. Možná chce mít Microsoft méně práce, možná je mu osud Windows 10 Mobile už úplně lhostejný. Podporou starých mobilů se Microsoftu sice na tomto trhu vyhrát nepodaří, jenže takhle mu do vydání Surface Phonu nemusí zbýt žádné fanynky ani fanoušci.

Windows 10 mobile již podporuje jen novější přístroje, kterých není moc
Windows 10 mobile již podporuje jen novější přístroje, kterých není moc (Foto: Microsoft)

První pochybnosti o seznamu, jenž zveřejněna Foley, jak se zdá, jsou rozptýleny. Upravená dokumentace naznačuje, že není náhoda, že je tak hubený. Lze předpokládat, že ačkoli nyní na řadě starších přístrojů Creators Update stále běží, a to díky programu Windows Insider, budou tyto přístroje po oficiálním uvedení této verze systému od nových sestavení odstřiženy. Stejně to bylo v případě Windows 10 v1511.

Ještě si ale počkejme na oficiální vysvětlení situace, protože dokumentace nakonec stejně nemusí poskytovat správné informace. Chybná může být také jejich interpretace. Microsoft rozlišuje mezi SoC, na nichž běží W10M (tabulka č. 4), v další tabulce pak uvádí SoC v zařízeních s Windows Phonem, která mohou být upgradována na W10M (tabulka č. 6; viz sekce 2.1 v dokumentaci).

V požadavcích W10M v1703 nicméně je vágně uvedeno, že podporovány jsou SoC ze sekce 2.1. Má interpretace je taková, že zařízení s WP, která mohou být upgradována na W10M, nemusí být upgradována na nejnovější vydání W10M. Naopak první tabulka se týká aktuální verze systému, tedy i Creators Updatu. Vzhledem k vágnímu popisu v dokumentaci, jak správně podotkl čtenář v diskuzi pod tímto článkem, bude dobré počkat si na oficiální potvrzení od Microsoftu, jak jsem uvedl výše.

Neměl bych ani opomenout, že na výše uvedeném seznamu podporovaných SoC chybí ty nejvýkonnější. Což je škoda, zvlášť pokud chce Microsoft ještě zkusit uspět s režimem Continuum, kde se každé procento výkonu navíc hodí. Fakt, že Microsoft nepřidává novější SoC, ale jen odebírá starší, opět nevzbuzuje příliš velké naděje ohledně platformy. Paradoxně byl podle všeho Surface Phone odložen kvůli neuspokojivému stavu softwaru. Věnuje mu ale Microsoft dostatek péče?

Ohodnoťte tento článek!

18 KOMENTÁŘE

 1. Tomu se říká „štěstí”… Lumií 550 vlastním jen něco málo přes rok. Ještě před tím jsem byl vlastníkem Lumie 800, kterou jsem koupil pár měsíců před oznámením, že bude končit podpora WP7, na druhou stranu jsem si o tom nic předem nezjišťoval –> má chyba. Ale s touto zprávou mě MS už pořádně naštval, oni se snad opravdu snaží mobilní Windows pohřbít. S tímto přístupem za chvíli ztratí i ten zbytek věrných, který zatím nedá na tento OS dopustit.

 2. To je zase clanek hodny nejake anticeny.

  Ta zarizeni samozrejme Windows 10 budou mit dal. Nedostanou Creators Update, ale vsechny Windows 10 aplikace (aktualni i budouci) a veskere featury Windows 10 samozrejme na tech zarizenich porad pojedou a vsechny aktualizace budou ta zarizeni porad dostavat. Stavajici verze Windows 10 Mobile, zalozena na Anniversary Update, totiz ma podporu jeste nekolik let – rozhodne po celou dobu zivotnosti tech zarizeni.

  Vsechno je to dane tim, ze vyvoj Windows 10 je nyni iterativni. Zadna dalsi „velka“ verze nebude, bude se jen vylepsovat stavajici a vylepsuje se. Ale kdyby se to misto Creators Update jmenovalo treba Windows 11, pozadavkum na silnejsi hardware by se nikdo nedivil, protoze to mezi predchozimi verzemi bylo normalni (Windows XP/Vista/7/8/8.1/10).

  Takze zase tady pisete nesmysly. Bohuzel. Tohle uz vypada na cilenou kampan proti MS a Windows 10 (Mobile).

   • A dočte se tam něco, co by rozporovalo jeho příspěvek? Vždyť má pravdu! A neustálé narážky redaktora na „stav“ systému to doráží úplně.
    Tohle bývala poslední bašta seriózní počítačové a mobilní novinařiny. Ale začínají se řítit ke dnu stejnou rychlostí, jako konkurence. Ta má akorát jednu výhodu, nemá už kam padnout.

    • A pokud tedy redaktoři nemluví pravdu o „stavu“ OS, jak bys ho popsal ty? Když pomalu neumírá, tak tedy stagnuje, nebo dokonce vzkvétá? Pro malé procento lidí, kteří tento systém používají Microsoft připravil další ránu a to, že telefony značné části z nich už nebudou dál podporovány novými aktualizacemi. Spousta uživatelů o tom ani nebude vědět, ale fanoušci už nedostanou ani žádný nový Insider Build? Tím spíš je to divné, když na telefonech řady x40 fungoval ten poslední dobře a Lumia 640 dostala výjimku (se stejným HW). Statistiky mluví jasně, procento mobilních Windows se stále zmenšuje, kde tedy redaktoři lžou?

     • Jistě, prodejní čísla klesají, ale ono se není taky čemu divit. Ten telefon má dlouhou podporu, není to „rok a nový“, ale třeba i tři, čtyři roky pohodového provozu. To od konce.
      Dál je zajímavé, že oficiální web MS tvrdí něco jiného, než zde citovaný zdroj.
      Zbytek nekomentuji, netýká se mého příspěvku, ale nějaké pseudo-vize.

 3. Já teda nevím, v odkazovaném materálu na msdn je následující.

  2.1 SoC
  Table 4: SoCs with integrated modems supported in devices that run Windows 10 Mobile:
  Snapdragon 820, 810, 808, 617, 210
  Table 6: SoCs supported in Windows Phones that can be updated to Windows 10 Mobile:
  Snapdragon 810, 808, 801, 800, 617, 410, 400, 210, 200, S4 Plus

  Přičemž výše je jako požadavek pro W10M 1703 uvedeno:
  Processor: One of the SoCs listed in section 2.1

  Z čeho článek vyvozuje, že jsou podporovány právě jen SoC z tabulky 4 (resp. 5), ale už ne ty další z tabulky 6? Nějak to v tom nevidím, možná jsem nějakou větičku přehlédl?

  Navíc odkaz na původní zdroj (Neowin) nyní vede na 404.

   • No dobře – jednoznačné potvrzení, že i starší SoC 1703 dostanou, tam není.

    Když ale otázku otočím, tak já tam tedy ani náznakem nevidím nic, co by říkalo, že podporovány naopak nebudou. Vy snad ano?

    Jinými slovy chci říct, že materiál z MSDN nepotvrzuje, ale zároveň ani nevyvrací ten seznam od Mary Jo Foley, ačkoliv se to tam někteří snaží hledat.

    • Ten materiál není doslovný. I proto píši „zřejmě mine populární mobily“ nebo „Ještě si ale počkejme na oficiální vysvětlení situace“. 😉 Nicméně, podle té dokumentace to pořád vidím tak, že podporovány jsou jen konkrétní SoC. Ty, které na seznamu nejsou, nemohou být podporovány. Leda, že byla chyba v dokumentaci, což je také možné.

     • Přesně tak, podporovány jsou „SoC uvedené v sekci 2.1“.

      A v sekci 2.1 jsou dva (zjednodušuji) seznamy:
      1/ Zařízení dodávaná s W10M
      2/ Zařízení dodávaná s WP, která lze updatovat na W10M

      Mně pouze uniká vaše dedukce, podle které se W10M 1703 týká právě jen ten první seznam, když je jako důvod pro rozdělení na dva seznamy uvedeno něco úplně jiného (tj. jestli je SoC podporován i ve WP, nebo ne). A zrovna toto tvrzení v článku předkládáte dost jednoznačně, žádné spekulace.

      Když k tomu přidám ještě tu úvahu o „výjimce“ pro L640/L640XL, tak už mi ta argumentace postavená na seznamu č. 1 přijde úplně postavená na hlavu.

      Moje vysvětlení je takové, že W10M 1703 jsou podporovány na všech SoC ze sekce 2.1, avšak pouze některé telefony s těmito SoC W10M 1703 skutečně dostanou – ať už kvůli jiným HW požadavkům, nebo třeba i z „politických“ důvodů.

      Takže jak říkáte, počkejme si na oficiální vyjádření. Nemělo by to trvat déle než pár týdnů.

     • Maudit: Smutné je, že ignorujete jiný fakt ze článku. Podle dokumentace nejsou podporovány nové výkonné SoC, bez nichž budou dlaždicové mobily s konkurencí bojovat těžko. To je jednoznačná rezignace ze strany Microsoftu, vyhlídky jsou neradostné.

 4. Microsoft od nástupu Nadelly mobilní Windows prostě nechce. Amen, basta, konec a dost. Teď už podporuje jen šmatlafouny vlastní výroby a nehlásí se k produktům Nokie – tu prostě odepsal se všim všudy ještě dřív, než se ji pokusil integrovat do svých struktur. A s pěknou ztrátou. Na podzim možná podpoří už jen ty přístroje, které vydal s W10M – a v létě 2018 už vůbec žádný. A bude to.

  Na naději na špičkový mobil značky Surface klidně zapomeňte, je to jen fata morgana, čísi nesplnitelný sen. I kdyby se MS najednou splašil a dal do placu krásný mobil se špičkovou výbavou za pár šupů, stejně jich neprodá víc, než pár tisíc. Lidi si to prostě už nekoupí. A přiznám se, že já taky už ne, ačkoliv je mi z Androidu na blití a za iOS ty peníze nevyhodím.

  Syejně tak nevěřte tomu, že chystané Windows Cloud mají něco společného se snahou dělat mobily s desktopovým OS. Nemají. To je jen snaha nabídnout výrobcům tabletů a levných noťasů polofunkční OS zdarma jako odpověď na ChromeOS a na další pokusy, jak používat desktop s Androidem a jeho milionem aplikací pro mobily. Ostatně Apple prý chystá něco podobného.