Windows na mobilech jsou dnes mrtvá platforma, přešel jsem na Android

0

Dlaždice bez aplikací

V minulém roce jste mohli zaznamenat, že řada příznivců a příznivkyň Windows Phone z řad novinářské obce ztratila trpělivost a přešla na jinou platformu. Odliv pokračoval a před několika týdny, prakticky ve stejný den, kdy jsem se rozhodl, že i já končím, oznámil Radek Hulán, bezpochyby jeden z největších fanoušků, že nad dlaždicemi zlomil hůl. Svůj konec oznámili také jiní věrní fandové.

Proč jsme se v tomto rozhodnutí sešli tak najednou, může být způsobené probuzením stejným spouštěčem. Patrně jste pochopili, že dlaždicím málokdo fandí víc než já. Problém se slepicí a vejcem ale nikdy nedovolil, aby Windows Phone začalo používat dost lidí, tím pádem platformu nadále ignorovali vývojářské týmy a nedostatek aplikací nebyl nikdy vyřešen.

Co mne tedy vedlo k přechodu na Android, byl v první řadě nedostatek aplikací, potažmo nekvalita nebo mizení těch stávajících. A pak také vyhlídka na budoucnost v podobě Windows 10 Mobile.

Řada potíží s aplikacemi

Příslovečnou poslední kapkou aspoň pro mne bylo oznámení, že Spotify již nebude podporovat Windows Phone. Později bylo objasněno, že podpora nekončí a vyšla rovnou nová verze. Jenže nová verze Spotify dorazila po roce sucha, takže i kdyby původní zpráva byla pravdivá, tak jakýpak konec podpory. Spíš oficiální oznámení ukončení poskytování služby, která neexistuje. Spotify je zářným – nikoli však zářivým – příkladem toho, v jakém stavu se nachází Windows Phone.

Radost mi to nedělá, ale přišel čas akceptovat realitu. Problémů s aplikacemi je několik a střídají se. V každém případě pro vás kterýkoli z těchto problémů znamená znepříjemnění života:

  1. Oficiální aplikace neexistuje. (Např. Snapchat, YouTube, Periscope, bankovní klienty a další.)
  2. Oficiální aplikace neexistuje a neexistuje ani použitelná alternativa od třetí strany.
  3. Oficiální aplikace existuje, ale nové verze vychází sporadicky. (Např. Spotify nebo Twitter.)
  4. Oficiální aplikace vyšla a od té doby na ni nikdo nesáhl. (Např. Instagram.)
  5. Oficiální aplikace existuje a je funkčně podstatě chudší než verze pro iOS či Android. (Např. Twitter, Instagram, Spotify nebo Facebook.)
  6. Stávající aplikace z Windows Storu mizí.

Když už zmiňuji Spotify, demonstruji na něm situaci. Klient měl jisté chyby, které nebyly opraveny, takže jsem na ně narážel pořád dokola. Nepodporoval ani ovládání přehrávání připojených zařízení a celkově byl ukrutně pomalý. Z jeho repertoáru stojí za vypíchnutí šlágr o odmítání načtení stažených seznamů stop v režimu bez připojení. Někdy se seznamy nenačítaly ani při skvělém připojení.

Spotify pro Windows Phone nakonec nekončí. Vyšla verze 5.2Spotify pro Windows Phone nakonec nekončí. Vyšla verze 5.2Spotify pro Windows Phone nakonec nekončí. Vyšla verze 5.2
Spotify se ani v poslední verzi nevyrovná verzím pro Android a iOS

Někdy bylo řešením aplikaci ukončit, případně restartovat telefon. Někdy stačilo pár minut počkat. Pokud jedete pouze 10 minut autobusem a přehrávání se vám podaří zprovoznit skoro na konci cesty, je něco špatně.

Jistě, klienta by si měla spravit firma provozující Spotify, to není vina Windows Phone. Jsem platící zákazník a měl bych dostat dobrou službu. Pokud provozovatel nereaguje, máte možnost předplatné ukončit, ale migrujte celou svou knihovnu někam jinam. Nakonec jste rádi, že přehrávání tak nějak funguje – migrace na jinou platformu je náročná. Po delším používání mohu s jistotou tvrdit, že Spotify pro Android je kvalitativně o několik úrovní výš než verze pro Windows Phone.

Některé aplikace pro Android jsou horší

Abych jen nehanil, některé oficiální klienty pro Windows Phone neexistují, ale doopravdy nám nikdy nechyběly, neboť některé klienty třetích stran jsou tak dobré, že po přechodu na Android si připadám jako druhořadý uživatel. Migrace tím pádem nebyla výhra v každém ohledu.

Přesto případů, kde bych si pohoršil, zase tolik není. Instagram pro Android je ošklivý, funkčně chudší a zdaleka ne tak pohodlný jako je 6tag pro Windows Phone. Android sice má oficiálně YouTube, které Google pro dlaždice odmítl vyrobit, ale zase především nepodporuje přehrávání na pozadí. I aplikace pro Windows Phone tedy mají své slavné okamžiky.

Nechci být druhořadý uživatel

Problémy s aplikacemi nicméně obecně nemizely a stav se nelepšil. Každý rok Microsoft na některých svých konferencích oznamuje, že má spoustu partnerů a že už mobilní Windows konečně porostou. Dlouho jsem tomu věřil, dlouho jsem dlaždicím fandil a dlouho jsem byl ochotný trpět některé nedostatky. Po mnoha letech čekání má trpělivost skončila. Neviním přitom samotný Windows Phone. Je to výsledek nepříliš šťastných okolností.

Windows 10 Mobile Insider Preview Build 10586.29Windows 10 Mobile Insider Preview Build 10586.29Windows 10 Mobile Insider Preview Build 10586.29

Pouze už nechci být druhořadý uživatel, na kterého kašle i samotný Microsoft. Pouze pro ilustraci: dlaždicový Skype toho moc neumí a je neohrabaný, integrovaná Office v mobilních Osmičkách se za celou dobu existence nezměnila a oproti tomu, co Microsoft předvedl na iOS, jde o špatný vtip. Pořádný poštovní klient nebo kalendář vyšli prvně pro konkurenční mobilní platformy a Windows Phone se promakaného pošťáka nedočká, byť aspoň v obilních Desítkách se situace obrátila k lepšímu. Je to ale příliš málo a příliš pozdě.

Microsoft vyvíjí řadu kvalitních aplikací, ale nemá nic exkluzivního pro dlaždice. Pokud nabízí řadu kvalitních aplikací pro iOS nebo Android, nezbývá nám mnoho důvodů vydržet s Windows. Mobilním Windows dnes zbývá prakticky jediná výhoda, a to sice samotné dlaždice. Jenže se ukazuje, že ty nejsou dostatečně silným motivačním prostředkem a pro uživatele a uživatelky budou vždycky důležitější aplikace, nikoli platforma, která nám umožňuje jejich spouštění.

Sliby, chyby a obyčejnost

 

Co Microsoft slíbil a nedodržel

Mohu se na chvíli zastavit u toho, že Microsoft uživatelkám a uživatelům leccos nasliboval, ale sliby nedodržel. Do Windows Phone 8.1 měly přijít efektní zamykací obrazovky. Dočkali jsme se jen jakési betaverze v podobě samostatné aplikace, která byla pomalá a nepoužitelná. Ve většině zemí není přítomná Cortana a Microsoft na ni nepochopitelně navázal funkci pro období klidu, kdy se vám dovolají pouze důležití lidé.

Do toho režimu telefon přechází automaticky, případně ho vyvoláte manuálně. Jenže jsme klidový režim nikdy nedostali. (Například v Androidu ho ovšem běžně najdete.) Microsoft sliboval úžasně integrovaný Skype. Ten začal přicházet až s Desítkami, byť nyní již platí pro změnu to, že si Microsoft integraci rozmyslel. Každopádně když se ohlédneme zpět, fanklub dlaždic byl v minulosti několikrát zklamán a chybějící aplikace určitě nejsou jediným důvodem k tomu, aby někdo nad mobilními Windows zlomil hůl.

Propracované aplikace nabízí až Desítky, třetí strany ale nemají motivaci

Je minimálně pravda, že mobilní Desítky zlepšují situaci s domácími a některými dalšími klíčovými aplikacemi. Ve Windows 10 Mobile můžete konečně pracovat v plnohodnotném balíku Office, e-maily přijímáte a posíláte v pořádném poštovním klientu a noví klienti pro Twitter nebo Facebook nejsou zdaleka tak zastaralí a ušli pořádný kus cesty. Jenže minimálně u Twitteru se můžeme hádat o tom, jak dlouho vývojářům a vývojářkám nadšení vydrží. Desítky samotné stále neřeší problém neexistujících aplikací třetích stran.

Nokia Lumia 925

Pokud se bude historie opakovat, po slavnostním oznámení se dočkáme útlumu vývoje. Nic nenasvědčuje tomu, že by se prodeje smartphonů s Windows lepšily nebo měly zlepšit, naopak se aspoň prodeje Lumií nachází na čtyřletém minimu, takže patrně nic nebude motivovat vývojová studia k tomu, aby řádně podporovala své aplikace nebo tvořila nové. Pravděpodobně bude pokračovat postupný odliv stávajících aplikací.

Ani Spotify dosud neoznámilo, že vytvoří univerzální přehrávač šitý na míru Windows 10. Někteří se sice snaží, protože musí, ale velké firmy, které oproti malým studiím paradoxně mají dostatek financí na vývoj, stejně nejsou motivovány, aby podporovaly mobilní dlaždice. Microsoft se také snaží, a to, a to maximálně usnadnit vývoj, ale s nízkými prodeji dlaždicových smartphonů a několik let stagnujícím a zanedbatelným tržním podílem je vidina na zlepšení motivace prakticky nulová.

Desítky zhoršují uživatelský zážitek

Druhým významným podnětem k rozvázání poměru s dlaždicemi pro mne byla vidina Windows 10. Patrně víte, že jsem s tímto systémem měl problém a dodnes mám jisté výhrady k edici jak pro počítače a tablety, tak pro smartphony. A necítil jsem se nadšený, když jej Microsoft vloni poprvé předvedl na mobilech. Od té doby se moc nezměnilo. Negativní proměny by vydaly na samostatný článek, jeden jsem koneckonců sepsal. Je v podstatě dodnes aktuální, zase tolik se toho do té doby totiž nezměnilo.

Takže to vezmu krátce. Protože strategie s jedinečnými a unikátními Windows Phone nefungovala, opustil Microsoft designový styl Metro. Ten vystřídal sice stále poměrně jednoduchý, ale dle mého názoru nevzhledný design. Ztratily se báječné ovládací prvky s tím, že je ovládání více směřováno do horní části obrazovky, kam dnes s velkými pádly pochopitelně jednou rukou nedosáhnete. Přibyla hlavní nabídka s hamburgerovým tlačítkem, které je tradičně umístěno na nejhorším možném místě, pokud ovšem nejste leváci.

Levý horní roh je pro praváka nejhůře dostupným bodem displeje, aspoň když telefon držíte v jedné ruce. Unikátní vlastnosti Windows Phone se vytrácely nenápadně už dřív, systém se postupně přibližoval tomu, co bylo považováno za úspěšný střední proud. Integrované uzly se rozpadly na samostatné aplikace a začalo nás obtěžovat centrum s oznámeními. V pozdějších fázích Microsoft začal odsekávat aplikace značky Nokia/Lumia.

SMS na mobilu i PC
Desítky teprve budou zajímavé. Redstone nabídne i posílání SMS přes PC

Desítky však představují zdaleka nejvýraznější odklon v historii Windows Phone. Změnil se vzhled a styl ovládání. Mít unikátní systém bylo málo, nevím ale, jestli může současná strategie fungovat. Pokud máte systém, který vypadá skoro jako Android, není důvod nepoužívat originál, tedy Android. Na něm aspoň dostanete všechny aplikace, po nichž toužíte. Prakticky jediné, co mi jako fanouškovi Windows Phone zbylo v Desítkách, jsou právě dlaždice. Všechno ostatní je jiné, neunikátní, obyčejné.

Pakliže si koupíte některou z nových high-endových Lumií, dostanete oproti stávajícím zařízením z dob Osmiček navíc přihlašování pomocí skeneru duhovky, jenž ovšem na čtení otisků prstů stejně nemá, a pak Continuum. To je ovšem v první verzi natolik omezené a vy máte kolem sebe beztak tolik počítačů, že jej reálně nevyužijete. Také ho musí začít podporovat aplikace, což nás vrací k základnímu problému, jehož se Microsoft nedokázal zbavit.

Redmondští zůstávají silní pouze na klasických počítačích, kde máte na výběr programů nepočítaně. Ani smartphony uvedené na trh již s Windows 10 Mobile vám tak nedávají moc důvodů, proč byste si měli vybrat právě je. Jsou jen pro fanoušky a fanynky. Ovšem jen pro ty, kteří ještě neztratili trpělivost.

Příliš mnoho nových začátků

Dohánění konkurence

Dalším bodem, proč někdo může být z mobilních Windows otrávený, jsou časté rozsáhlé změny v systému, které za prvé neskutečně otravují vývojáře a vývojářky, dále zapříčiňují vracení nazpátek z hlediska funkcionality. Lze pochopit, že Microsoft musel opustit staré jádro, takže jsme vydrželi, když Windows Phone 8 zanechala kus minulosti v nedohlednu. Jenže se Desítkami se děje něco podobného.

Zůstává nám jádro, jen mladší a lépe optimalizované, v tomto ohledu Desítky dotahují to, co začaly Osmičky. Opět ale dochází k přepisování aplikací. Ano, výhody vidíme, budeme mít v podstatě jednu aplikaci pro široké spektrum platforem. Jenže když je těch restartů platformy moc, pohár trpělivosti přeteče. V tomto případě se to mohlo stát jak u vývojářek a vývojářů, tak na straně uživatelů a uživatelek. Proč i u nich?

Restarty jsou spojené i se zásadním přepisováním částí systému, což vede k tomu, že se funkce musí znovu naprogramovat. Jeden příklad z dob Windows Phone 8: poslech rádií FM se vrátil až ve WP8 GDR2. Pokud jste vývoj sledovali a dlaždicová zařízení sami používali či ještě používáte, sami si odpovězte, jak kolikrát jsme v minulosti s novým systémem ztratili dosud přítomné funkce a jak dlouho trvalo Microsoftu, aby je zase doplnil.

Microsoft Lumia 550

Někdy k tomu nedošlo. Je to tak také v případě Windows 10 Mobile. Problém je to v podstatě dočasný, protože třeba za rok bude jistě mnoho funkcí zpátky. Ale stávajícím uživatelům a uživatelkám zařízení s Windows Phone 8.1 nemusí upgrade na Desítky nabídnout okamžité benefity. Nebo spíše tyto benefity nevyváží aktuální nedostatky platformy.

Tím, že Microsoft často restartuje a pak musí řadu základních věcí znovu dodělávat, mu nedává tolik prostoru pro inovace. Proto následně v mnohém dohání konkurenci, která podobné funkce nabídla již dříve. Nebo nám nabízí to, co jsme měli k dispozici v některé z přechozích verzí systému. Nových začátků bylo dost, nelze čekat donekonečna, než platforma dostatečně dospěje.

Desítky a horká jehla

Bylo to tak v případě desktopových Desítek a stalo se to také na mobilech. Jde opět o problém dočasný, ale kdo časně upgradoval, pocítil nepříjemnou nedodělanost. Novinářská obec se ve většině shoduje na tom, že Windows 10 Mobile zklamala v oblasti, kde Windows Phone vynikal. Rychlost systému byla bídná a na poslední chvíli se povedlo provést optimalizace, které nám vrátily přechozí úroveň standardu. Skoro.

Zaprvé aspoň tento stav považuji za vyřešený, za druhé nároky systémů zkrátka postupně rostou a platí to rovněž pro Android nebo iOS. (Jde o to, aby systém běhal rychle na soudobém hardwaru.) Co ale budete pociťovat dodnes, jsou chyby. I v tomto případě musím zdůraznit, že se situaci povedlo z části zachránit, po Novém roce byla mobilní Windows v podstatně horším stavu. Přesto si při používání Windows 10 Mobile říkáte, jak byl jejich předchůdce bezproblémový a aplikace stabilní.

Dlužno dodat, že Microsoft si byl vědom, že nutit stávající zařízení do upgradu smysl nemá, takže došlo k odložení. Místo loňského roku se tak kolo upgradů rozjelo až v březnu, ale zato již zařízení dostávají verzi Windows, která je poměrně dobře odladěná. Někoho nepotěšilo, že upgrade nakonec nedostal, ale rozhodnutí je možné brát jako moudré. O tom případně píši více v samostatném článku.

V oblasti stability systém doplácí jednak na změněný vývojový cyklus, kvůli němuž jsme se rovněž měsíce potýkali s nestabilitou a aktualizacemi rozbíjecími dosud funkční součást systému. Druhým dopadem je nutnost nezdržovat vydání. Desítky pro osobní počítače byly pořádně nedodělané a o něco méně to platí pro mobilní edici. Nedodělanost může být dalším důvodem, proč se od platformy odvrátit, byť dnes již ne tak zásadním. Přesto si Desítky podobnou pověst stabilního, rychlého a bezproblémového systému, jakou měla Windows Phone, nezískaly. Aspoň zatím.

Cílová stanice je na dohled

Kdyby vám připadalo, že je těch hřebíčků do rakve málo, Microsoft samotný přiznal, že v tomto roce nebudou mobilní Windows jeho prioritou. Prodeje Lumií jsou rekordně nízko a i ti největší optimisté pochopili, že dojíždíme do cílové stanice. Po letech bojů o uživatelskou základnu a aplikace, kdy se nedaří ani jeden z cílů dostatečně naplnit, nevidím východisko. Možná Microsoft další vlak vypraví, ale na tento spoj si v lepším případě počkáme – letos to nebude. V horším se nedočkáme.

Byla by škoda, kdyby dlaždice zanikly, oproti nim jsou statické ikony a miniaplikace v Androidu jednoznačně o pár úrovní níž a lze je objektivně považovat za překonané. Vyladit si launcher na Androidu, kde každá miniaplikace vypadá jinak a má jiný tvar než kulaté ikony, je práce na mnoho hodin. Přitom se obávám, že s výsledkem nemohu být nikdy zcela spokojen. To je ale na jiný článek. Přesto je nakonec důležité, že na Androidu máte dostatek aplikací.

Windows 10 Continuum

Pokud se někdy mobilní Windows postaví na nohy, nebude to díky dlaždicím. Jak jsem naznačil, uživatele a uživatelky bude vždycky více zajímat, jestli si na svém telefonu spustí Instagram, Facebook, YouTube, Snapchat a jestli se přes něj dostanou k bankovnictví. Nebudou se přitom starat o to, co mají za telefon, resp. co v něm běží za systém, jak vypadá a jestli má pokrokovější ovládání nebo uživatelské prostředí. To je lekce, kterou se Windows Phone naučila.

Pokud se mobilním Windows začne dařit, bude to spíš díky klíčovým inovativním funkcím. Naději spatřuji v Continuu, jež má potenicál, ovšem od první verze se zázraky čekat nedaly. Microsoft jej však do příštího roku stihne posunout dále, lépe ho odladí, lépe také odladí samotné Desítky. Pokud pak uvede bájný Surface Phone, mohl by proniknout aspoň do určitého segmentu trhu. Další šanci mít v nejbližších letech nebude.

V tuto chvíli však na případné úspěchy nebo neúspěchy a na optimalizace, funkce a aplikace se svou Lumií v ruce čekat nehodlám. Patřil jsem k nejdéle přežívajícím fanouškům, ale po ztrátě naděje na zlepšení jsem se rozhodl začít naplno žít. Mobilní Windows loni spěla ke svému konci a dnes je považuji za mrtvou platformu. Uvidíme, co bude dál.

Windows na mobilech jsou dnes mrtvá platforma, přešel jsem na Android

Ohodnoťte tento článek!