Netatmo představilo chytré zabezpečení domácnosti (IFA)

0

Francouzské Netatmo se proslavilo hned po svém založení v roce 2012 domácí meteostanicí, o rok později pak chytrým termostatem. Následovala interiérová a exteriérová kamera (test kamery), domovní zvonek či detektor kouře, v mezičase i prodej firmy pod křídla společnosti Legrand (mj. výrobce zásuvek a vypínačů pro elektroinstalaci). Nyní zkusí Netatmo prorazit s produkty pro zabezpečení domácnosti.

Novinka se jmenuje Inteligentní bezpečnostní systém a jde o soubor tří vzájemně spolupracujících produktů: kamery, sirény a čidel. Kamera je stará známá interiérová kamera Welcome, sirénu ukázalo Netatmo již na CESu v roce 2017 (ale do prodeje jde až nyní), takže nové jsou hlavně čidla a samozřejmě software a firmware kamery.

Netatmo si na zařízení, která potřebují kabel, příliš nepotrpí – tím zároveň vymezuje okruh zákazníků na ty, kteří preferují jednoduchost, než na ty, kteří si doma všude natahali kabeláž pro chytrý dům.To platí pro čidla, ale kameru musíte připojit přes LAN do sítě. U sirény si můžete vybrat, lze ji totiž napájet tužkovými bateriemi, ale i přes adaptér (není v balení). Konektorem je však pouze microUSB stejně jako na kameře.

Čidla otevření dveří či oken zachycují kromě samotného otevření i vibrace. V případě narušení spolupracují s kamerou a sirénou. Kamera má zachytit obličej a siréna spustí alarm o síle 110 dB. Na svůj mobilní telefon poté dostanete zprávu i s videem. Přes mobil lze pak sirénu ztlumit.

Rozpozná tváře = při odchodu nic neřešíte

Na tom by ještě nebylo nic moc chytrého, zabezpečovací technika tohoto typu je vcelku běžná. Netatmo k tomu ale přidává několik chytrých funkcí. Tou asi největší je rozeznávání tváří. Při odchodu či příchodu se nemusíte o nic starat, kamera totiž rozpozná kdo z rodiny je doma a alarm zapne jen když jsou všichni pryč. Sirénu lze využít i jinak – pro pravidelné přehrávání zvuků, jako je třeba štěkání.

Alarm pak spustí pouze při detekci neznámé tváře. To znamená, že si ty vaše musí nejprve zapamatovat, což se odehraje při instalaci. Celkem můžete mít 32 lidí, které bude Netatmo považovat za „rodinu“. Systém se průběžně učí, takže při změně vzhledu se vás občas aplikace může zeptat, zda jste to pořád vy.

Další chytrou funkcí je upozornění, že jste nechali dveře či okno otevřené příliš dlouho. V aplikaci si nastavíte, jestli dostávat zprávy pouze z kamery, nebo třeba pouze z čidel, případně oboje.

Produktové video výrobce:

Netatmo uvádí, že není potřeba žádné předplatné. To znamená, že ke službě nenabízí vlastní síťové úložiště, za které byste museli měsíčně platit. Což může být výhoda i nevýhoda, záleží na tom, jak tyto služby využíváte. Ukládání záznamů probíhá na microSD kartu, do sítě je dostanete buď přes vlatní FTP nebo Dropbox.

Celý systém se skládá z centrálního bodu – kamery, na kterou napojíte jednu sirénu a nejvýše dvanácti čidel. Kamer můžete mít více a siréna ani čidla bez kamery samostatně nefungují. Nelze ani připojit outdoorovou kameru místo indoorové.

Neatmo bude prodávat jak celou sadu (spekuluje se o ceně pod 10 000 Kč), tak samostatné produkty. Kamera přijde na 5999 Kč (dvě na 9999 Kč), siréna na 1999 Kč a balení tří čidel na 2599 Kč.

Netatmo představilo chytré zabezpečení domácnosti (IFA)
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (96%) 5 hlasů