Netflix po obrazu zlepšuje také zvuk. Slibuje studiovou kvalitu

11

Největší online videotéka již od roku 2010 streamuje prostorový 5.1 zvuk Dolby Digital Plus, od roku 2016 podporuje také špičkový formát Dolby Atmos. Oproti zvukovým stopám stjných formátů dostupných na discích Blu-ray ale jejich kvalita byla slabší. Netflix šetřil internetovým pásmem. To se ale mění.

Firma včera prozradila, že kvalitu obou formátů navýší. Nabídne vyšší datové toky a vůbec poprvé také adaptivní streaming. U videa je běžné, že se kvalita/rozlišení mění dynamicky podle rychlosti připojení, u zvuku ale Netflix až doteď používal statický model. Nově ale bude bitrate audia průběžně upravovat stejně jako u videa.

TIP: Netflix už má skoro 150 milionů předplatitelů

DD+ doposud využíval datový tok jen 192 kb/s, což Netflix považoval za dobrou kvalitu. Teď ovšem může stoupnout až na 640 kb/s a nabídnout více zvukových detailů, které předtím komprese skryla. U Atmosu se tok z původních 448 kb/s může zvyšovat až na 768 kb/s. Více informací najdete na technickém blogu Netflixu.

Netflix nově hovoří o studiové kvalitě zvuku. Stále sice využívá ztrátovou kompresi, ale jeho kvalita je prý perceptuálně nerozlišitelná od té, kterou nabízejí kina nebo Ultra HD Blu-raye.

Dolba Atmos je dostupný jen u nejvyššího tarifu Premium v ceně 319 Kč měsíčně. Ten jako jediný nabízí i video ve 4K a HDR, navíc lze streamovat až na čtyři zařízení současně.

TIP: Netflix posiluje. Nabírá překladatele a rychle přidává nové titulky

Zdroj: Netflix

Netflix po obrazu zlepšuje také zvuk. Slibuje studiovou kvalitu
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 8 hlasů

11 KOMENTÁŘE

 1. A tarif na zvuk nebude? Něco jako:

  SD rozliseni a mono – 199Kc
  SD rozliseni a stereo – 299Kc
  HD rozliseni a stereo – 399Kc
  HD rozliseni a Dolby – 449Kc
  4K rozliseni a stereo – 499Kc
  4K rozliseni a Dolby – 549Kc

  😀

  Netflix si fakt neporidim, zlaty HBO Go s jednim prumernym tarifem.

  • HBO je tisíc let za opicemi. Někdy se na její produkci nedá ani dívat kvůli těm artefaktům. Kdo dnes nemá 4K a hlavně HDR, opovrhuje zákazníky. A nabízet dnes jenom trapné stereo, to může stačit opravdu jen těm, kteří rádi platí za nesmysly a podřadné zboží

  • HBO Go se sterozvukem je šílenost, a přitom by to neměl být problém, protože na satelitu ty stejné pořady vysílá alespoň v DD5.1. Je naprosto šílené, že platící východoevropští uživatelé HBO Go si stejně musí stahovat filmy pokoutně, jestli je chtějí v rozumné technické kvalitě!

    • Máte pravdu, že mimo HBO Go je tady buď Netflix nebo Amazon Prime Video, které nemají dostatek pořadů lokalizovaných, což ho zejména pro starší generaci činí neatraktivním, nebo Filmbox Live UHD, který zase nemá dostatečně kvalitní obsah.

     Jinak já mám Apple TV, takže na filmy občas využívám iTunes – jsou tam často prodejní akce, kdy i docela nové filmy si lze natrvalo koupit do knihovničky za 79Kč nebo 89Kč v kvalitě 4K + Dolby Vision obraz a Dolby Atmos zvuk. Případně si je zapůjčit ke shlédnutí na 2 dny za ceny 59Kč nebo i 39Kč. U všech jimi nabízených filmů jsou české titulky a u většiny i český dabing (většinou ale pouze stereo). Proto zejména u Applu věřím, že až spustí tu svoji streamovací službu i pro ČR, že lokalizovaného obsahu bude dost.

    • Já jsem psal Dolby Digital 5.1, protože tak to uvádí přímo HBO. Dnes už je DD 5.1 zastaralé, ale šestikanálový zvuk přesto výrazně zlepšuje filmový zážitek oproti stereu a pro HBO Go by to klidně stačilo.

     Jinak dnes je standardem od společnosti Dolby Laboratories pro zvuk Dolby Atmos a pro obraz varianta HDR nazvaná Dolby Vision. V obou případech se jedná o metadata, která interpretují, jako má procesor pozicovat zvuk resp. nasvěcovat pixely obrazu, takže je to mnohem univerzálnější, než fixních 6 resp. 8 kanálů, ale vyžaduje speciální hardware.

     Proto třeba když dnes budete kupovat televizi (nebo AV receiver), tak je důležité se podívat, jestli podporuje právě tyto standardy. Třeba Panasonic teď prodává za velmi lákavou cenu loňské modely OLED televizí, ale právě problém je, že nepodporují ani Dolby Vision, ani Dolby Atmos – to právě podporují až letošní modely.

 2. Typické balíkování služeb, které ne každého zajímají. Hluchý člověk musí platit za tarif s nejlepším zvukem pokud chce 4k obraz. Člověk s domácím 1080p kinem musí platit 4k obraz, jenom protože chce pořádný zvuk. Vždycky bude někdo nespokojený, ale mně přijde, že spousta lidí platí za něco co ani nepotřebuje nebo nechce, jenom protože je to v balíku s tím co chce, ať už jsou to auta, internet, VoD, mobilní tarify, atd. A to mluvím o službách a výrobcích, kde pro to není důvod, je to modulární služba a omezení jen na tři debilní tarify je jen marketingový tah, a to ještě dost často ten nejnižší je třeba 10x dražší v poměru cena/výkon, aby lidi donutili jít alespoň do toho středního.