Netflix zpřístupnil HDR video na počítačích s Windows 10. Má striktní hardwarové nároky

0
Netflix
Netflix

Od HTPC, tedy počítače sloužícího k přehrávání filmů, se často čeká, že bude nejuniverzálnějším a nejméně frustrujícím zařízením pro konzumaci těchto médií. Jenže v poslední době se situace dost otočila. Pro nejkvalitnější obsah požadují jeho poskytovatelé velmi silné DRM a zpřístupnění tohoto exkluzivního materiálu na platformě PC patrně vidí spíš jako riziko (kvůli pirátství).

Přehrávání Ultra HD Blu-ray nebo streamování 4K videa z Netflixu tak paradoxně mnohem snáz zastanete nějakou hloupou krabičkou či Xboxem One S (nebo X). Úplně beznadějné to naštěstí není. Netflix, který již dříve zpřístupnil počítačům 4K video, nyní umazal další křivdu a pouští do nich už i HDR streamy – tedy inovaci, která je podle některých názorů potenciálně větší revolucí pro zážitek z obrazu, než 4K.

Netflix oznámil, že HDR video je nyní dostupné jak pro uživatele samostatné aplikace, tak na webu skrze Microsoft Edge. Jak už asi tušíte, podpora je poměrně úzká a omezuje se na platformu Windows 10, jiné operační systémy mají smůlu.

HDR Netflix vyžaduje procesor Intel architektury Kaby Lake nebo grafiku Nvidia generace Pascal
HDR Netflix vyžaduje procesor Intel architektury Kaby Lake nebo grafiku Nvidia generace Pascal

Netflix totiž potřebuje některá API a komponenty, které do operačního systému a Edge byly zapracovány v posledních verzích Windows 10. Jak Edge, tak aplikace Netflix by teď měly podporovat přehrávání a formátu HDR10 a zobrazení na monitoru či TV s 10bitovou barevnou hloubkou – tedy pokud máte zaplacenou příslušnou kategorii předplatného.

Požadavky na hardware

Bohužel, požadavky na hardware jsou v podstatě stejně přísné, jako pro přehrávání 4K streamů od tohoto poskytovatele. To je zatím zprovozněno jen na procesorech generace Kaby Lake nebo novějších (Coffee Lake), přičemž je u nich nutno zobrazovat obraz pomocí integrované grafiky. Později během letoška se pak přidala podpora přehrávání i na grafikách Nvidia GeForce, ovšem také jen v nejnovější generaci Pascal.

Pro HDR videa je to stejné – Netflix uvádí, že musíte mít procesor Intel 7. generace (přičemž to musí být alespoň Core i3, nikoliv třeba Pentium) a novější, nebo grafiku Nvidia GeForce GTX 1050 či jiný výkonnější model generace Pascal.

Netflix (Ilustrační foto)

Karta ale musí mít 3 GB paměti, což znamená, že reálně je třeba alespoň model GeForce GTX 1050 Ti, jelikož běžná GTX 1050 nese jen 2 GB. Pro provoz na kartách Nvidia je dále třeba ovladač 387.68 nebo novější a Windows 10 verze 1709 (Fall Creators Update). V případě Intelu je zdá se vyžadována jen verze 1703 Creators Update.

Zda se chystá přehrávání HDR (a 4K) videa i na kartách Radeon, není jasné. Přímo ve vyjádřeních Netflixu se o pracích na nějakém rozšíření podpory nic nezmiňuje. Hlavní požadavek je zřejmě na to, aby hardware poskytoval ochranu přehrávaného obsahu proti kopírování PlayReady 3.0, která závisí i na některých hardwarových funkcích procesoru či GPU. Zda je u AMD problém se softwarovou stránkou, hardwarem, nebo prostě jen časem a zdroji potřebnými na vývoj, to netušíme.

Netflix zpřístupnil HDR video na počítačích s Windows 10. Má striktní hardwarové nároky
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů