Nezapomeňte, že za měsíc skončí podpora Windows Vista. Kdo ji ještě používá, měl by rychle upgradovat

Je to již více než 10 let, co Microsoft uvedl na trh produkt jménem Windows Vista. To také znamená, že je na konci životního cyklu a v příštím měsíci dostane poslední balík oprav.

6
Windows Vista
Windows Vista

Před deseti roky se po zásadních problémech během vývoje na trh dostal operační systém Windows Vista. Jeho předchůdce byl dostupný od roku 2001 a nezvykle dlouhá prodleva mezi těmito dvěma verzemi byla způsobená restartem vývoje, když Microsoft zjistil, že se dostal do slepé uličky. Protože už nemohl déle čekat, vydal produkt, na němž byla cítit uspěchanost.

Přesto nebyl tak špatný, jak vám někteří budou dodnes zarytě tvrdit. S počáteční verzí bylo spojeno několik technických problémů. Ty však byly po pár měsících opraveny. Co už systému zůstalo, byla ve své době skutečně vysoká hardwarová náročnost a ne zcela bezvýznamné narušení kompatibility ovladačů, které svět rozdělilo na éru před Windows Vista a na éru po Windows Vista.

Windows Vista
Windows Vista

Vista neprávem získala velice špatnou pověst. Ve spánku ale nikoho nezabila a prošlapala cestu dnes velice populárním Sedmičkám. A nenechte se mýlit, Windows 7 je jen dotažená Windows Vista. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že Sedmičky o něco méně obtěžují s dialogy Řízení uživatelských účtů, mají přepracovaný hlavní panel a díky signifikantním optimalizacím běží výrazně svižněji. Proč tohle všechno píši?

Windows Vista: nejdůležitější okamžiky

Všeobecně nepopulární operační systém, který dnes již používá skutečně jen malá skupina lidí, se dostal skoro na konec životního cyklu. Připomeňme si nejdůležitější data s ním spojená. Dne 8. listopadu byla Vista dokončena a do prodeje uvolněna 30. ledna 2007. První Servisní balíček Microsoft vydal 4. února 2008, druhý pak 28. dubna 2009. V říjnu téhož roku systém obdržel tzv. Platform Update, který ho vybavil řadou komponent z Windows 7.

Tím vylepšování Windows Vista skončilo. Po Vistě se Microsoft rozhodl vydávat novou verzi Windows pravidelně každé tři roky, s čímž souvisely minimální zásahy do funkčnosti již hotových produktů. Vista je připomínka dob minulých, kdy ještě existovaly Servisní balíčky a Microsoft pomocí nich ještě poměrně významně upravoval stávající systémy. (V jádru je tento model dnes živý s Windows 10.)

To už ale odbíhám. V dubnu 2012 se Vista přesunula do druhé části životního cyklu. Z fáze všeobecné podpory přešla do fáze rozšířené podpory, takže od té doby měla oficiálně přislíbené pouze rutinní opravy. V tomto bodě nesmím zapomenout na nápad Microsoftu dobu podpory operačního systému pro běžné spotřebitele a spotřebitelky zkrátit na pět let. „Inovativní“ přístup se s pozitivními ohlasy nesetkal, a tak Vista dostala plných 10 let podpory.

V říjnu Microsoft zabalí také podporu Office 2007.

Po 10 letech podpora končí

Deset let uplynulo jako voda a podpora brzy skončí úplně. Windows Vista obdrží poslední záplaty 11. dubna 2017. Kdybyste tento systém náhodou ještě používali mějte na paměti, že po tomto datu nebudou nalezené díry opravovány, takže se z funkčního systému velmi rychle stane děravý software silně nevhodný pro běžné používání. Tedy, ne na počítačích připojených k internetu. Podle Net Applications.com však dnes Vistu najdeme na 0,78 % počítačích.

Předchozí verzí Windows, jejíž životní cyklus dosáhl konce, byla Ikspéčka. K jejich odchodu z aktivní služby oficiálně došlo 8. dubna 2014. Naopak další na řadě je Windows 7, jehož podpora potrvá do 14. ledna 2020.

Nezapomeňte, že za měsíc skončí podpora Windows Vista. Kdo ji ještě používá, měl by rychle upgradovat
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

6 KOMENTÁŘE

 1. Ohrazuji se proti „novinářskému“ (a to jsem mu ještě hodně přidal:-)) stylu pana Petra Urbana. Už jsem na cnews přečetl vícero jeho článků a připadá mi, jako nějaký „zakuklený“ agent Microsoftu, který vytváří mylný dojem (i nadpisy svých článků), že když hnedka neupgradujete na Windows10 nebo vypnete funkci Windows Update, či vám přestanou docházet aktualizace, že dojde k nějaké závažné bezpečnostní katastrofě.
  Já osobně již několik let používám různá PC, se staršímy Windows než je Vista i novějšímy. Všechny PC jsou připojeny na internet, většinou používám k surfování a kancelářským pracím, a upgraduju je tak maximálně 2x do roka (automatický update Windows mají vypnutý) a jednou za čas je proskenuju (Eset, MBA) a zatím jsem nezaznamenal žádnou virovou nebo malware infekci. Ono je to o dodržování základních bezpečnostních zásad. Když je problém mezi klávesnicí a židlí, sebelepší antivir či záplatovaný systém nepomůžou (tzv. tu havěť si většinou dostávají uživatelé do PC sami, když na něco bez rozmyslu kliknou, spustí a mají k tomu administrátorská práva). A to nemluvím o tom, že při vypnutí Windows Update jsem byl ušetřen dementních a neustále vnucovacích hlášek typu „měl byste přejít na Windows10“. Co já vím, tak tyto hlášky lidi z mého okolí dost otravovaly, a co horšího, když to odklikli, tak se jim někdy stávalo, že jim po instalaci nefungovaly třeba síťové nebo grafické karty, protože ty prostě pro ten konkrétní hardware nebyly ve Windows10 k dispozici. Už před lety jsem tušil, že Microsoft bude funkci Windows Update zneužívat k vnucování vlastního software, nechtěné reklamy, a bohužel se to jen potvrzuje (nemluvě o několika případech, kdy Microsoft záplatou způsobil nefunkčnost Windows na určitých hardwarových kombinacích:-)).
  Takže když si přečtu třeba takovýto článek pana Urbana, měl bych (jako BFÚ – běžný Franta uživatel) nabýt dojmu, že mi ten notebook s Widows Vista přestane nějak fungovat nebo se snad stane obětí nějakého hackerského útoku? Myslím že ne. Soudobí hackeři se většinou soustředí na nejrozšířenější verze OS, takže si Windows Vista ani nemá smysl nijak oficiálně upgradovat, a tudíž bych ho bez obav provozoval dál. Minimálně do té doby, než klekne ten notebook, na kterém běží:-). Rozhodně nejsem „hysterický“ zastánce hned si kupovat nový hardware i software (včetně OS), když ten stávající ještě slouží a jsem jen „uměle“ nucen do koupě novějších, aby z toho někdo měl, za každou cenu, kšeft;-).

  PS: A ten článek o funkčnosti Skylake a Keby Lake na starších Windows je dalším PR článkem pro Intel a Microsoft pane Urbane?:-))

  • Pan Urban je prostě Windows (resp. Microsoft) lover a láska je jak známo slepá, to je nepopiratelný fakt, ale agent? To je silné slovo 😉 Umí svým stylem i obsahem článků lézt pěkně na nervy, to je pravda, ale tak, zase … pokud je to to jediné o čem má přehled, tak ať píše o tom o čem má přehled a je právě na Vás jak se k tomu postavíte 😉 Vidíte „Autor:P.Urban – Titilek Microsoft to a tamto, Windows to a tamto …“ nečtěte to no, je to furt dokola, nic co už byste nevěděl se zpravidla nedoszvíte, je to ztráta času, tak to prostě přeskočte na další článek který je o něčem 🙂 Zase to berte tak že on je alespoň transparentní. Už z nadpisu poznáte, jestli to máte číst, nebo si raději půjdete zdřímnout a výsledek bude stejný. Mě třeba baví jak se dokážou popsat stovky webových stránek o tom jak „vyšlo nové sestavení Windows 10“ každý týden dvakrát a když to pak nainstalujete, tak zjistíte, že je to furt to samé, nebo by se změna (k lepšímu) dala popsat dvěma řádky …. ale o něčem se psaát musí prostě.
   PS: Ten kdo to s Vistou vydržel až do dnešních dnů, by měl být uveden do Microsoftí síně slávy a měl by obdržet krabicovou verzi Windows 10 zdarma 😀

 2. Pravda, původně jsem chtěl taky napsat, že všechny články pana Petra Urbana jsou o h***ě, ale bylo by to asi příliš strohé:-). Nicméně mě celkem děsí, že si vůbec nějaká redakce takový typ neobjektivních přispěvovatelů drží ve svém týmu, a co horšího, ještě je za to platí:-o. Už jen ta ztráta času tyto PR „bláboly“, vydávané za seriózní článek, vůbec číst. Hlavně, že má dotyčný pán stylovou fotku:-).

  CTRC-C + CTRL-V + mozek OFF žurnalistika RULEZ!!!

 3. Zbytecne to tu hrotite.
  Fakt je, ze Urban je proste klasickej uzivatel Windows a urcite by mu neuskodilo, kdyby nahledl i mimo svet Microsoft, jeho clankum by to prospelo.
  Nicmene v zasade ma pravdu, proste Vistam konci podpora a tim se z toho pro bezneho Frantu stava riziko.
  Otazka je kolik takovych ten system dnes jeste pouziva.

  Jinak teda ja osobne mam Visty na notasu a nejsou ovladace pro nic jineho, takze nemam moc na co prejit, maximalne na linux, ale na notasu mam radeji Windows.

  Mimochodem teda Windows Update pro starsi systemy je stejne nefunkcni, Microsoft ho zamerne rozbil a teda stejne nemam uz pres pul roku ty Visty aktualizovane. Asi bych mel jeste jednou udelat posledni update, ale nejsem si jist, kolik novych chyb tam Microsoft at uz zamerne nebo omylem vyrobil, tak to jeste zvazim.

  Planuju teda i novy notas, ale spis nekdy v budoucnu, uvidim s cim prijde RyZen Mobile.