První nízkoprofilový Turing: Zotac má GeForce GTX 1650 pro malé Mini-ITX skříně

5

Když Nvidia před měsícem vypustila GeForce GTX 1650 coby zatím nejnižší model grafických karet s generací Turing, stalo se toto GPU nejvýkonnější kartou, která nepotřebuje přídavné napájení a vejde se spotřebou do 75 W. To otevírá dveře k použití v kompaktních počítačích a k tomu, aby se tato grafika dala vyrábět v nízkoprofilovém provedení. A to teď skutečně přichází, první takovou nízkou kartou GTX 1650 teď vydává Zotac.

Tento model se jmenuje nekomplikovaně Zotac Gaming GeForce GTX 1650 Low Profile, právě podle sníženého PCB. Nicméně jako obvykle bude prodávána i se standardní vysokou záslepkou, takže použít půjde v obou druzích skříní. Určitou komplikací je ovšem, že chladič má tloušťku na dva sloty, takže grafika nepůjde použít tam, kde by byl ve skříni k dispozici jen slot jediný. Ovšem to je dnes už prakticky automatické, jednoslotové chladiče jsou dnes velmi vzácné jak u klasických, tak i u nízkoprofilových grafických karet.

Zotac GeForce GTX 1650 Low Profile 03

Zotac čip TU117 chladí pomocí hliníkového pasivu bez heatpipe a dvou axiálních ventilátorů, které ovšem mají náležitě zmenšený průměr (rotory by měly zhruba 40mm). Toto chlazení by mělo být zřejmě beze změn proti předchozím nízkoprofilovým kartám Zotacu (GTX 1050 Ti), které měly také 75W TDP. Zotac na kartu osadil výstupy DisplayPort a HDMI, plus je na druhé patro záslepky vyvedené ještě DVI. Ovšem jen čistě digitální, tedy bez analogových pinů, které umožňovaly nasazení jednoduchých pasivních redukcí. Karta je samozřejmě také bez přídavného napájení.

Zotac GeForce GTX 1650 Low Profile 01

Parametry by měly být referenční, tedy 896 stream procesorů na taktu až 1485–1665 MHz (pro základ/boost). Paměť pak standardně 4GB GDDR5 na frekvenci 8,0 GHz.

Cenu low profile verze zatím Zotac nesdělil, ale asi by se neměla příliš lišit od toho, za kolik se prodávají běžné modely. Cena by tak měla být okolo 150 euro/3900 korun. Zotac prodává také OC verzi GeForce GTX 1650 (u nás od 4700 Kč) a teoreticky by se model s továrním přetaktováním mohl objevit také v tomto nízkoprofilovém provedení.

Galerie: Zotac Gaming GeForce GTX 1650 Low Profile

První nízkoprofilový Turing: Zotac má GeForce GTX 1650 pro malé Mini-ITX skříně
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 12 hlasů

5 KOMENTÁŘE

  1. Moda. Mame takove dve modni PC v praci od Dellu, je v tom nejaky Xeon na urovni Core i7 a samostatna grafika ciste jako zobrazovadlo. Potrebujeme tam vykon procesoru, grafika je jedno. Je ten PC malicky, tichounky a obcas mam pocit, ze propali stul. Pritom mista je tam dost, klidne mohli koupit normalni ATX skrin.

    • Já tu jedno starší SFF od dellu mám taky, netopí to, nežere to, je to tichý a tohle se tam vejde tak akorát (byť je to primárně počítáno pro karty jako je WX4100 a podobné jednoslotové potvory). Navíc desky v těhlech strojích mají často x16pcie a pod tím ještě jedno x1, které by tímhle bylo zaflákáno, kdežto u jednoslotu to nehrozí (pak je samozřejmě diskutabilní, jak moc bude blokovat přísunu vzduchu potencionální karta pod tou jednoslotovou).

      A airflow v té kysně je dobré, protože ve předu je umístěn ventilátor, co vhání vzduch do nitra, na CPU je umístěn blower na bloku s několika HP. Fakt docela povedené, nevím jak aktuální modely.