Držte si alobalové čepičky, Nokia na 5G síti dosáhla rekordní rychlosti 4,7 Gb/s

Nokia právě pokořila světový rekord v rychlosti 5G sítí. Podařilo se jí to v americkém Dallasu na vlastní technologii Nokia AirScale. Zařízení bylo souběžně připojené k 5G i LTE přes funkcionalitu ENDC.

5
Nokia AirScale BTS 2
Nokia AirScale BTS 2
-
Zdroj: Nokia

Nokia to má trošku zjednodušené, jelikož konkurence v podobě Huaweie je momentálně v 5G kvůli obchodní válce částečně paralyzovaná. Zatímco současné nejlepší smartphony, například Galaxy S20 Ultra, zvládne stěží 2 Gb/s, tak při testování maximální rychlosti nebyl použit běžný smartphone.

ENDC umožňuje využívat LTE i 5G najednou. Nokia dosáhla rychlosti 4,7 Gb/s na své 5G síti v Dallasu. Potřebovala k tomu spojit osm 100Mhz kanálů, tedy celkem měla k dispozici šířku pásma 800 MHz. Ktomu navíc 40 MHz od LTE, neboť připojení bylo současně k oboum technologiím.

Nokia využila milimetrové vlny, běžnější sub6 zvládnou nižší rychlosti

nokia airscale family photo 0
5G technologie Nokia Airscale

V případě 5G navíc nešlo o základní frekvence označované jako sub6, ale data se přenášela na milimetrových vlnách (28 a 39 GHz). Nokia vyrábějící 5G sítě a Nokia dnes vyrábějící smartphony nemají kromě názvu již nic společného. Ta druhá je vlastněná společností HMD Global.

Tip: Samsung a Huawei letos dominují trhu s 5G smartphony, každý má třetinu

zdroj: Nokia

Držte si alobalové čepičky, Nokia na 5G síti dosáhla rekordní rychlosti 4,7 Gb/s
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90%) 4 hlasů

5 KOMENTÁŘE

  1. To byla velká výhoda Huawei. Že jeho telefony jsou otestované s vysílači.
    V čechách jsou sítě postavené na Huawei, takže jeho telefony zde dobře fungují.
    Nové sítě bude stavět Nokia, která ani nevyrábí telefony. No to jsem zvědav, jak to bude fungovat.

    • Od toho je tady 5G *standard* aby mohly v poradku komunikovat zarizeni ruznych vyrobcu. Qualcomm taky nevyrabi ani mobily, ani zakladove stanice a 5G umi taky. To, ze jedeme v CR na Huaweii je pouze nase blbost, protoze jako zakaznici nam bylo jedno s cim pracuje operator. Az se to pro operatora stane dulezite z duvodu zakaznickeho tlaku, ani Huaweii nebude…