Nová generace grafik Nvidia letos? Volta má prý vyjít už v létě coby řada GeForce „2000“

43

Včera jsme tu měli informaci, že procesory Intelu kódově označené Coffee Lake (lidsky řečeno 14nm šestijádro pro socket LGA 1151) by mohly přijít na trh o dost dříve, než se čekalo. Dnes tu máme podobnou zprávu v bledě modrém, jen to bude o Nvidii. Objevila se totiž šeptanda, že i od ní by budoucí produkty očekávané spíše až v příštím roce mohly přijít podstatně dříve – a týká se to GPU s novou architekturou Volta.

Tato zpráva se vynořila na čínském webu MyDrivers. Podle jeho zdrojů byla údajně GPU s architekturou Volta původně míněna k uvedení někdy na začátku roku 2018, nebo před koncem letoška. Tyto plány byly prý ale změněny a údajně je možné, že se Nvidia rozhodla tuto architekturu a s ní spojené nové čipy uvést dřív. Podle MyDrivers by prý mohly jít na trh už v třetím kvartále, tedy mezi červencem a zářím.

Podle MyDrivers by se prý z Volty měly stát grafiky GeForce generace GTX 2000. Zmiňuje také možnost, že by se trošku zamíchaly tržní pozice jednotlivých modelů a že by Nvidia mohla opět zvednout ceny modelů. Nicméně nevíme, zda přímo toto potvrdil nějaký informátor, nebo zda třeba nejde o spekulaci. Spekulativní by ostatně mohla být i celá zpráva, jak už to u Čínských zdrojů bývá, asi je zatím třeba ji brát s rezervou.

Uvedení ve třetím kvartále by znamenalo, že by se čerstvě vydaná GeForce GTX 1080 Ti (nemluvě už o Titanu Xp) na trhu ohřála třeba jen půl roku. To je podezřele krátký životní cyklus na to, že jde o hlavní model založený na daném čipu GP102. Čistě z načasování GeForce GTX 1080 Ti by tudíž dávalo smysl, aby nový highend vyšel spíše později. Asi ale existuje i určitá šance, že GPU Volta sice přijde, avšak nebude určeno pro segment herních grafik, ale toliko pro výpočetní trh. O této architektuře se totiž už hovoří delší dobu, vždy to ale bylo v souvislosti se superpočítači. Čip Volta, o němž je zde řeč, by teoreticky mohl být zaměřen čistě na tato určení, třeba jako GK210 v generaci Kepler nebo GP100 nyní. V takovém případě by v létě klidně mohl být odhalen, ale do žádné GeForce by se nedostal.

Roadmapa Nvidie z roku 2015: Volta je v ní naplánována na rok 2018 (Zdroj: AnandTech)
Roadmapa Nvidie z roku 2015: Volta je v ní naplánována na rok 2018 (Zdroj: AnandTech)

Tlačí Nvidii propad poptávky po grafikách?

Proč by byla Volta uvedena takto brzy, ačkoliv doposud Nvidia mezi architekturami držela dvouletý odstup? Vkrádá se samozřejmě interpretace, zda třeba tento krok není preventivní přípravou na Radeon RX Vega, jehož vydání by takto Nvidia mohla přebít. Podle MyDrivers je však motivace Nvidie k případnému brzkému uvedení grafik s architekturou Volta jiná, a to ekonomická. V prvním kvartálu roku údajně mělo dojít k zpomalení prodejů grafik, možná signalizujícímu, že se trh začíná současnou FinFETovou generací saturovat. Posunutí Volty dopředu by pak bylo pokusem opět rozhýbat kolo upgradů novými kartami, které by opět přinášely vyšší úroveň výkonu.

Jak to bude ve skutečnosti, se asi ještě nějakou dobu nedozvíme. Pokud by vydání Volty bylo skutečné, asi by se o chystaných kartách začalo více proslýchat nějaké dva, tři měsíce před uvažovaným uvedením na trh. Bude to ovšem záležet na tom, jak utajené přípravy budou. Například příchod Titanu Xp se Nvidii podařilo skrýt dokonale a dokonce i o GeForce GTX 1080 Ti toho moc předem neuteklo (ale za cenu, že po vydání dlouho nebyly dostupné nereferenční verze). Pokud tedy Nvidia i u Volty do začátku nachystá jen referenční karty, může být vydání opět stylem blesk z čistého nebe.

Nová generace grafik Nvidia letos? Volta má prý vyjít už v létě coby řada GeForce „2000“

Ohodnoťte tento článek!

43 KOMENTÁŘE

 1. IMHO bych taky čekal, že pokud něco s Voltou vyjde už v létě, bude to kdyžtak Quadro, protože 1080Ti a Titan Xp jsou úplné novinky a s přehledem technologická špička, takže divil bych se, kdyby jim Nvidia nedala nějaký ten čas k prodeji. Trh je sice jak píšete pořádně nasycen, ale to protože všichni upgradovali na 1050-1080. O 1080Ti je ovšem pokud vím velký zájem, sám znám 2 lidi, kteří ještě upgradovat nutně nechtěli, ale když viděli, jaký výkon to za cca. 22 tisíc nabízí, tak neodolali.
  Na druhou stranu Nvidia je letos samé předkvapení, takže člověk nikdy neví. Ale i tak bych čekal řadu GTX 2000 nejdřív někdy před Vánocema.

  Jinak nezdá se mi, že by to měla být odpověď na Vegu, která nejspíš půjde do prodeje až během léta a ještě se ani netuší její reálný výkon. Na tu se Nvidia připravila nečekaně atraktivní 1080Ti a slevněním méně výkonných karet. Voltu nemá v tuto chvíli proč nějak “na sílu” uspíšit. Pokud ji vydá dřív, tak to bude prostě tím, že ji bude mít už dobře připravenou, a ne že by spěchala, jako Intel s Coffee Lake, kterej je úplně v jiné (nepříjemné) sitauci.

  • 1080Ti andi TitanXp novinky nie su. Su zalozene na skoro rok starom a dostupnom GP102. A naopak Volta bude len taka viac-menej polgeneracia. 12nm = 16nm na steroidoch, HBM ma aj Pascal (GP100). Takze to kludne niekedy ku koncu roka vydat mozu.

   • Jasně, GP102 je rok starej, ale myslel jsem tak, že jako produkt je to pro zákazníky novinka, protože 1080Ti (původní titan) najednou poskočila z 1200 na 700 dolarů, takže dostala mezi novou skupinu zákazníků a Nvidia určitě chce aby se jí pořádně nasytili.
    Stejně tak Titan Xp, ten by vůbec nevydávali, pokud by ho chtěli už v tom Q3 nahradit nástupcem.

    Ale spíš to opravdu bude jak píše Maudit, že vydají nástupce 1060-80 a hi-end karty až později.

  • Kazdopadne ocakavam, ze az vyjde v lete VEGA, vsetci AMD fans budu ‘objektivni’ a presne ako minuly rok v lete radili ohladne 1080tky ju v ziadnom pripade NEKUPOVAT, lebo uz na jesen pride VEGA “co ju rozseka”, radit z toho isteho dovodu ju v ziadnom pripade nekupovat, lebo uz na jesen pride Volta, co ju “rozseka”. 😀

   • Ano, to zní dost reálně, GTX 1060-80 už budou mít víc jak rok, takže tam je nová generace logická.
    Ale nelze čekat, že by byl o Volty hned takový zájem, jak když vyšly loni první Pascaly, protože Pascal byl tak nečekanej výkoností skok, že upgradovali úplně všichni i ti kdo nechtěli (já sám jsem ještě neplánoval dávat GTX 770 pryč, ale jak v březnu přišlo to slevnění, tak už mám GTX 1070 😀 ).

 2. já bych řekl že bude reálné vydání dvojice 2080/2070 a někdy na podzim aby se pohodlně stihla vánoční sezóna tak 2060. Nynější dvojice 1080/70 už bude na trhu rok a nová nabídka opět pořádně nakopne prodeje.

   • Tak nějak. “hype” obrovský, a když to tu máme tak ani AMD fanoušci neví, kam to zařadit. Já jsem Nvidii chtěl opustit, ale tak nějak nevidím jediný důvod, proč pořídit RX 480 / 580, když ty karty nemají oproti 1060 snad jedinou výhodu (kecy typu “je to lépe připraveno na budoucnost!” už mě ani nebaví poslouchat – ty karty jsou lépe připraveny na budoucnost od cara Klacka, jen ta “správná budoucnost stále nějak nepřichází”).
    Každopádně teď jsem dostal chuť na VR tak možná zvážím i 1080 / 1070 (v červnový Koduriho přímotop už jsem také přestal nějak věřit).
    Je ale škoda, že AMD po vcelku vydařeném Ryzenu zase příjde s něčím (580) co akorát nahrává konkurenci a odnášíme to my zákazníci na ceně.

    • No já nevím, cena/výkon by měl být podle recenzí OK?

     Minimálně by se nemělo zapomínat, že GTX 1060 hodně chybí podpora VESA adaptive-sync. Samozřejmě že má svoji alternativu, jenže v tom pásmu kolem těch šesti až osmi tisíc za grafiku podle mě ten cenovej rozdíl g-sync a freesync monitorů znamená docela dost (ať už uvažuju, že ten člověk bude brát 144Hz monitor, nebo nějakej univerzální neherní 60hz model – i u těch je to fajn feature). Takže kupec 1060ky buď rezignuje na adaptivní obnovování, nebo ta karta má efektivně o dost vyšší cenu, než to podle cenovky vypadá.

     I když nevím, jak moc se ty g-sync/freesync monitory kupujou. Jestli většina lidí zůstává na běžném LCD, co už mají z dřívějška a jenom mění grafiku, tak na to asi nehledí a je jim to jedno.

     • Ano, to je samozřejmě validní poznámka. V této cenové oblasti je příplatek za G-sync opravdu dost.
      Já jsem samozřejmě mluvil jen za sebe. Já nějak nemám rád přimotopy v počítačích z různých důvodů, druhá věc jsou ovladače a SW a přístup k otevřeným ovladačům (linux), což staví oba dva výrobce mimo můj objekt zájmu (Nvidia jsou …. v přístupu k opensource, AMD jsou …. v oblastni spotřeby). Nicméně v tomto případě nemám moc na výběr a nějaké zlo si holt vybrat musím. Dalším parametrem je výkon/cena, což je v případě RX 480, 580 a GTX 1060 prakticky plichta (4k je stejně mimo výkon těchto karet a já ani vlastně 4k nepotřebuji).
      Momentálně zvažuji i VR, kde asi nemá cenu jít pod GTX 1070 nebo možná Vegu (ale stejně si myslím, že to bude podobný poměr co se příkonu a výkonu týče, jako je u RX 480/580 a GTX 1060).
      Jinak to už jsem také někde zmiňoval, že Nvidia má teď lepší nabídku her ke kartám, dle mého, nebo alespoň nabízí relativně čerstvě Áčkové moduly, proti starému Doomu, který se dnes nabízí za 300,- (a i na tohle hodně zákazníků nalákají).
      Každopádně aby AMD produkovalo dobré a konkurenceschopné produkty potřebujeme, stejně tak jako Nvidia nesmí usnout na vavřínech. Jakýkoliv výrazný technologický rozdíl jedné firmy oproti druhé se negativně odráží na ceně, kterou zaplatí spotřebitel.