Nová generace karet GeForce bude založená na evoluci Pascalu. Volta a HBM2 jen v HPC?

Místo herní Volty údajně Nvidia chystá paralelní větev GPU optimalizovaných na hry a vycházejících z DNA architektury Pascal.

28
Zdroj: Nvidia

Nvidia dříve mívala veřejné roadmapy na slušně dlouhá období dopředu, ale od tohoto zvyku v poslední době ustupuje. Oproti minulosti kvůli tomu nevíme, co přijde za architekturu po aktuálním Pascalu. Letos na jaře sice firma představila následníka Voltu, jenže zatím jen jako výpočetní čip GV100. Podle některých pramenů by to tak dokonce mohlo zůstat – architektura Volta by totiž mohla být paralelní větví vývoje pro superpočítače a strojové učení a kromě GV100 se možná do menších čipů pro hráče nedostane. Místo toho se prý pro karty GeForce údajně chystá architektura jiná.

Tvrdí to web Fudzilla, podle nějž Nvidia skutečně rozštěpila vývojovou linii na dvě – herní GPU pro karty GeForce a případně profi grafiky Quadro a výpočetní linii, představovanou architekturou Volta. Zatím jde samozřejmě o nepotvrzenou informaci, ale není zcela bez opor. Připomeňme, že čipy Pascal a Volta se v ovladačích objevily téměř současně, ovšem od Volty to byla právě jen výpočetní verze GV100, nikoliv menší odvozeniny pro běžné smrtelníky. Volta také byla původně v roadmapě hned po Maxwellu a až později se tam místo ní vynořil Pascal.

Podle Fudzilly tedy Volta bude stát samostatně a nová generace grafik GeForce bude mít odlišnou architekturu. Ta by údajně mohla být evolučním rozvinutím Pascalu (pokud se Fudzilla neplete). Stále by měla mít různé úpravy, vylepšení a nové funkce, ale údajně by nešlo o radikálně novou architekturu. Je však pravděpodobné, že pro tyto čipy bude stejně jako u Volty použit 12nm výrobní proces TSMC, jenž je vylepšenou evolucí 16nm procesu 16FF.

Čip GPU (Nvidia G80)
Čip GPU (Nvidia G80)

Fudzilla také uvádí, že tato architektura nemá používat paměti HBM2, což už web vyhlásil dříve. Ty jsou zřejmě vyhrazené jen pro výpočetní Voltu, kdežto herní následník Pascalu má používat levnější linii konvenčních pamětí GDDR. Podle Fudzilly to má být GDDR5X, ale tento detail možná nemusí být přesný. Máme zde totiž i „ubreptnutí“ firmy Hynix, podle níž už nějaká výkonná grafika plánovaná na začátek či první čtvrtletí roku 2018 bude používat GDDR6. V obojím případě by karta s 384bitovou sběrnicí měla mít poměrně dobrou propustnost.

Novinky Volty nejsou relevantní pro herní grafiku

To, že se vylepšení z Volty nedostanou do herních GPU, není vlastně zas tak odvážná předpověď. Většina novinek, které Nvidia prezentovala, je totiž specifická pro výpočetní nasazení. Schopnost počítat naráz FP32 i celočíselné (INT) výpočty, stejně jako Tensor Cores pro akceleraci maticové FMA v strojovém učení by z herní verze Volty byly pravděpodobně zase odebrány. Stejně tak by byla odstraněna i podpora pro rychlé výpočty v FP64, cílená na superpočítače. Dokonce by mohla být eliminována i schopnost provádět výpočty v FP16. Ta sice ve hrách potenciálně využitelná je, ale u Pascalu ji Nvidia ponechala stranou – možná kvůli zmenšení čipu, možná proto, aby levné karty nekonkurovaly Teslám P100. Nicméně následník Pascalu by už tuto politiku mohl přehodnotit.

Nvidia Tesla V100 s čipem GV100, modul SXM2
Nvidia Tesla V100 s čipem GV100, modul SXM2

Většina těchto na výpočetní úlohy stavěných funkcí Volty by obecně jen zvyšovala plochu zabranou jednou výpočetní jednotkou a také spotřebu čipu. GPU by tak prodražovaly a zároveň snižovaly užitečný herní výkon, který by se z něj dal vyrazit (s výjimkou podpory FP16). Eliminace takovéto „přítěže“ je přesně to, co Nvidia provedla u své úspěšné architektury Maxwell. Ta byla v podobné pozici, kdy se nemohla spolehnout na celogenerační pokrok výrobního procesu. Měla proto co nejvylehčenější architekturu a tento rys bychom možná mohli nalézt i v oné nové architektuře, která vznikne jako evoluční následník Pascalu.

Podle Fudzilly se tato nová architektura objeví až za delší dobu („won’t launch anytime soon“), ale těžko říct, co přesně si pod tím představit. Patrně se nedočkáme třeba již v třetím kvartále letoška (což by bylo brzy i s ohledem na to, kdy byla uvedena GeForce GTX 1080 Ti). Nicméně příchod v prvním kvartále roku 2018 by možná nereálný být nemusel.

Nová generace karet GeForce bude založená na evoluci Pascalu. Volta a HBM2 jen v HPC?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

28 KOMENTÁŘE

 1. No, takže sa môžeme pripraviť na to že najbližších tak 12 – 18 mesiacov budeme od skalných AMD fanboy-ov počúvať ako si oni tie grafiky nikdy nekúpia lebo nemajú tie super mega úžasné HBM pamäte ale len tie trápne a zastarané GDDR5X/6 😀

  Ale vážne, „“stávka““ nVidie na GDDR5X vyšla, grafiky s nimi majú parádny výkon a sú už vyše roka na trhu, 16nm a efektivita je super, priepustnosť nepredstavuje nejaký problém. nVidia je rozbehnutá a tak nejak si myslím že „GTX 2080“ Volta na 12nm s GDDR5X/6 bude raketa (jednoznačne nad Titanom Xp) niekedy koncom Q1 2018, začiatkom Q2/2018, rok po 1080Ti, dávno po Titane X – prečo aj nie ?

  Ale uvidíme…

  • Veru tak ! AMD sa môže aj s Vegou ak niekedy vyjde vycpať !, všetci presne vedia ,že grafiky od Nvidie sú ALE aj budú a vždy boli v každom prípade lepšie. AMD je naozaj na smiech neviem ako je možné ,že ešte neskrachovali .

    • na tom není nic divného, firma nVidia vyplácí AMD peníze za patenty, intel také ale i za grafiky na své CPU. Tím si ji drží jako přidušenou konkurenci, která ohlodává kostičky, čím tvoří štít proti dalším firmám.
     Je to stejné jako u koncernu, kdy nejlevnější klasické auta jsou Škodovky a Seaty, dražší jsou VW, pokud chcete ještě víc tak Audi a končí u lamborgini a bentley. AMD tady tedy vyplňuje low-low end a tím zajišťuje, že si nikdo nekoupí N/A čip třetí společnosti čímž by mohla vzniknout konkurence. Prostě kartel.

   • tak bych to nebral – byli tam berani hlavně za Roryho kdy se prakticky nebrala v potaz softwarová stránka, to ohromně ublížilo. Nyní to napravují, ale to je běh na dlouhou trať, stejně jako ta bažina s Bulldozerem. Inženýry zahleděné do budoucnosti v pararelismu neměl kdo usměrnit do mnohem šedivější reality „normálních“ programátorů…

   • “ v niektorých situáciách je Paskal dosť brzdený pamäťami“

    Daj link na nejaký herný test na základe ktorého to tvrdíš, potom sa môžeme baviť.

    Lebo ja osobne si neviem vybaviť nijaký test kde by napr. len pretaktovanie pamäti zvýšilo reálne výkon (reálne nemyslím o 2%) – a teda dokázalo že limitom aspoň niekde teda nieje výkon samotného jadra ale priepustnosť pamätí…

    • evidentně si NV myslí něco jiného když vydala 1060tky s o 1Ghz rychlejší pamětí. Na některé novější aplikace je výkon Pascalu na obyč 8Ghz paměti naddimenzovaný. A nejvíc je to vidět u algoritmu etherea kde oc vram dá víc než přetakt jádra. A to platí i u gtx1070. HBM by tam určitě slušely víc, ale cena by taky byla jinde a dostupnost zřejmě taky.

     • Ethereum je navrženo tak, aby záviselo na paměti. Hry jsou úplně o něčem jínem. Každopádně si také myslím, že Nvidia vsází na jistotu a neblbne s HBM2, které jsou sice úplně skvělé, leč je problém s dostupností a cenou. Třeba se AMD podaří s Vegou prorazit, ale pokud bude Vega nedostatkové zboží, třeba i kvůli paměti a na trhu bude mnohem více GTX čipů, na které čipy bude optimalizace častější? Aneb proč jakožto výrobce her bych se měl snažit optimalizovat na neexistující čipy, které možná někdy budou?

     • evidentne si nepozeral testy tých GTX1060 či 1080 s rýchlejšími pamäťami…

      …pamäte GTX10x0 brzdia len minimálne keď napríklad tebou spomínané GTX1060 s 9 Gbps sú oproti 8 Gbps HERNE výkonnejšie o 2-3% (pri o 12,5% rýchlejšej pamäti) a GTX1080 s 11Gbps sú oproti 10 Gbps HERNE výkonnejšie o 3-4% (pri o 10% rýchlejšej pamäti).

      No, to nevyzerá žeby boli „dosť brzdené“, ibaže pokladáš za dosť 3-4%.

      A btw. Ethereum, to je aká hra, nikde na steame ju nemôžem nájsť 😀

 2. :oD No je vidět, jak se hned vynořili zaslepenci a začali bránit svoji milovanou nVidii, a přitom tady nikdo na nVidii neútočí, to už je fakt psychická nemoc, obzvlášť Phanteom je teda totálně ujetej, tak už ani doktoři nepomůžou – je zajímavý, že jeho lži vám nevadí, ale aspoň máme o vás obrázek.
  Jaroušek samozřejmě nezklamal, tak nejde čekat nic jinýho :o)

  jinak jestli je tam HBM nebo GDDR je snad jedno, ne? Akorát HBM šetří místo na PCB a „šťávu“ – na druhé straně jsou dražší s nutností interposeru. Nevím, proč by tu někdo vytahoval že HBM je výhra.

  • No já bych spíš řekl, že frustrace z toho, že slibovaná Vega už tu měla být před rokem a stále nic. Nvidia mrská akce jednu za druhou a AMD se zmůže na ušmudleného Dooma, který padnul na třetinovou cenu už před půl rokem. Stačí se podívat na fóra po Internetu, kde spousta čekatelů na Vegu to prostě vzada a pořídili GTX 1080 / Ti.
   Tohle přece není o zaslepenectví, ale o tom, že jedna firma tvrdí, jak jsou jejich karty nepřekonatelné, protože mají XY udělátek, ve výsledku jsou ty karty pak pomalejší/nenažranější než konkurenční, která sílí a nasazuje nehorázné ceny. A to je také jeden z důvodů, proč jsou lidé naštavní na AMD.

    • hlavně ať investují do PR oddělení, nebo do mě pokud by potřebovali pomoct, já jim udělam takovej lunch produktu, že by se z toho pokakali aji v nVidii aji v intelu aji v NASA. Ale jestli to zas bude tichej lunch v potemělé místnosti produktu v riflích s kytičkou a čtyřkama kozama skovanýma v halence tak bude jasný že to zas bude zabitá grafika. O tom že tady měla být už před rokem raději pomlčím.
     Wendak: Jsi jen malé dětsko z PCT, když nevíš základní rozdíly a přínos HBM pamětí, pak bys tak hloupou větu, že cituji: „je tam HBM nebo GDDR je snad jedno, ne?“ nikdy nenapsal.

     • Jaroušku, já na rozdíl od tebe kartu s HBM doma mám, myslíš, že o tom nic nevím? Teď si mě fakt rozesmál. Ty víš něco o teorii a já znám i tu praxi. ¨
      Máš ještě něco, abych se mohl zase zasmát?

   • Tak o tom, že Vega tu už měla být, se asi nikdo přít nebude. Ale před rokem to by extrémně předehnala nVidii. Stačilo Vegu vydat na jaře, když se vydával 1080Ti.

    Nicméně nechápu, proč se tu mluví o Veze, když je to článek o Voltě, připadá mi to jako: já o voze a on o koze. Připadá mi to směšný, čekal jsem tu spekulace proč by měla být Volta jen Výpočetní čip a ono se stejně mluví o Veze.
    A hlavně o ní mluví lidi, co ji ani nechtějí a rozhodně nikdy nekoupí !!! No není to k smíchu? Prostě hospodští kritici, kteří ví všechno nejlíp, ale nikdy nic nedokázali.