Letos budou v MacBoocích 10nm procesory Ice Lake. Intel pro Apple chystá speciální modely

Na internet prosákly nové 10nm procesory Ice Lake od Intelu. Budou zřejmě použité v letošních MacBoocích a částečně jde o nové modely speciálně pro Apple.

9

Před pár týdny jsme tu měli zprávu, že v operačním systému MacOS byla nalezena možná příprava či podpora pro běh s procesory AMD. Ovšem od toho je ještě dlouhá a nejistá cesta k tomu, aby Apple skutečně použil něco jiného než procesory Intel. Už tehdy existovaly informace, že v Macboocích by se měly naopak objevit nové 10nm procesory Intelu Ice Lake. A toto se také teď zdá se vyplňuje. Na webu se objevily benchmarky zřejmě chystaných zařízení Applu právě s procesory Ice Lake. A zajímavé je to v tom, že Intel pro něj zdá se dokonce vyrobil speciální modely v něčem odlišné od těch běžných.

Půjde o čipy s písmenem „N“ v názvu, čímž se liší od běžných modelů. Víme zatím o Core i7-1068NG7, Core i5-1038NG7 a Core i3-1000NG4. Jejich existenci vypátral twitterista Tum_Apisak v databázi benchmarků 3DMark. Konkrétně si prošly testem Time Spy, přičemž jako platforma údajně sloužil MacOS a mělo by zřejmě jít o stopy zařízení Apple, ať už finálních, nebo prototypů.

Tato modelová označení jsou nová, Intel čipy „NG“ zatím v nabídce neměl. Zatím bohužel nemáme žádné informace o tom, v čem by se tato řada mohla odlišovat. Teoreticky to může spočívat v nějakých přidaných funkcích (či naopak odebraných), mohlo by jít o změny parametrů GPU, vzhledem k tomu, že označení G1/G4/G7 u Ice Lake signalizuje úroveň grafického výkonu, a „N“ je hned vedle. Ovšem taky by mohlo jít jen čistě o označení, že jde o custom/běžně neprodávaný produkt pro Apple, a nic jiného.

Core i7-1068NG7 má základní takt 2,3 GHz a asi by se mohlo úzce podobat modelu Core i7-1068G7, vzhledem ke stejnému číslu. To je 28W čtyřjádro se stejným základním taktem a maximálním boostem 4,1 GHz, jde o nejrychlejší Ice Lake vůbec a také má plně aktivní grafické jádro se 64 EU. Core i3-1000NG4 má dle zdroje základní takt 1,1 GHz a tudíž by se zase mohl zakládat na běžném modelu Core i3-1000G4. Toto je dvoujádro s HT s frekvencí 1,1 GHz až 3,2 GHz a jeho grafika obsahuje 64 EU. Toto už je model z úsporné řady Y, jeho TDP je jenom 9 W. Možná by ho Apple mohl mít v modelech MacBooků a MacBooků Air. (Parametry všech původně uvedených Ice Lake jsme se zabývali zde.)

Ice Lake dostává víc 28W modelů

Třetí model Core i5-1038NG7 má základní frekvenci 2,0 GHz. Tento už nemá existující ekvivalent, zde tedy Intel buď Applu vyrobil úplně exkluzivní konfiguraci, nebo i5-1038G7 teprve chystá k uvedení. Každopádně jde tedy o novinku. Procesor by asi mohl být podobný Core i5-1035G7, což je čtyřjádro s HT (8 vlákny), 6MB L3 cache a frekvencí 1,2–3,7 GHz, k tomu pak grafikou s 64 EU. Ovšem tento model je 15W, kdežto Core i5-1038GN7 by podle osmičky v číslování měl asi být 28W model. Proto má základní frekvenci 2,0 GHz. Díky vyššímu TDP by také mohl mít vyšší maximální boost (3,8–4,0 GHz). Apple jej vzhledem ke stejnému TDP asi bude používat jako levnější alternativu k i7-1068NG7 ve stejném notebooku/šasi. Dost možná by to mohl být 13″ MacBook Pro.

Intel 10th Gen Wafer 2
Čipy Ice Lake-Y/U na waferu

Intel by zřejmě mohl Applu vyrobit i další Nkové modely, případně třeba ještě více 28W verzí s vyšším výkonem proti 15W modelům (které je možno nakonfigurovat na vyšší spotřebu/výkon také, ale jen do 25 W). Asi by se také dalo čekat více 9W modelů pro nižší řady notebooků. Tyto novinky by se snad měly objevit v příštím cyklu upgradů dotyčných notebooků, čímž by v nich mohla skončit dlouhá éra 14nm procesorů Intel.

Galerie: Odhalení procesorů Ice Lake: architektura Sunny Cove (Computex 2019)

Letos budou v MacBoocích 10nm procesory Ice Lake. Intel pro Apple chystá speciální modely
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlasů

9 KOMENTÁŘE

  1. Tum_Apisak musí být opravdu znuděný až na kost, když pátrá po něčem tak odporném jako je produkt od intelu. Já mám zahradu plnou stromů čekajících na předjarní řez, tak může přijet dělat něco užitečného.

  2. Celkem skoda. TigerLake by byl teda podstatne zajimavejsi. IceLake potenciani ocekavani nenaplnil a v principu vyjde s WhiskeyLake-U/CometLake-U nastejno. 10710U ho pak vykonove necha pohodlne za sebou a pro nekoho, kdo ma 1-2generace stare placky na praci, tak je to jediny CPU, ktery by stal mozna za upgrade.