Nvidia chystá GeForce RTX 3090 Ti: prý nový konektor, PCIe 5.0. Bude i RTX 3070 Ti 16GB

7
Zdroj: Nvidia

Nvidia zřejmě mění plány. Na přelomu roku vydá novou nejvýkonnější grafiku GeForce RTX 3090 Ti a 16GB model RTX 3070 Ti. Ale naopak zrušila karty Super. Přicházejí s tím i poměrně překvapivé zvěsti: o PCI Expressu 5.0 a opět novém novém napájecím konektoru.

Vypadá to, že Nvidia připravuje změny ve svém portfoliu herních grafických karet GeForce, do kterého zřejmě kolem přelomu roku přidá nové modely rozšiřující nabídku o nové možnosti. Před nedávnem jsme tu měli informace o několika modelech GeForce RTX 3000 „Super“, které měly vyjít. Jenže teď se objevily zvěsti, že to bude jinak. Firma naopak chystá GeForce RTX 3090 Ti a také grafiky s větší pamětí, které doteď chyběly.

Web VideoCardz a další zdroje před ním teď píší, že Nvidia zdá se do nabídky grafik GeForce přidá jen tři grafiky, ale nebudou to modely Super, které ukazovaly předchozí zprávy (dlužno říct, že od velmi spolehlivého zdroje, ale Nvidia v poslední době plány často mění). Dokonce se zdá, že tentokrát Nvidia jméno Super vůbec nepoužije.

Místo toho vydá nový model GeForce RTX 3090 Ti, jenž zřejmě bude odpovídat dříve uniklé GeForce RTX 3090 Super, dále pak novou verzi GeForce RTX 3070 Ti s větší pamětí – ta by mohla vzbudit dost zájmu – a nakonec pak GeForce RTX 2060 s 12GB pamětí, o které už jsme tu měli informace minulý měsíc.

GeForce RTX 3090 Ti: nový model jistící vedení Nvidie v highendu

První z karet má zřejmě zajistit, aby Nvidia dále držela symbolicky důležitý trůn nejrychlejší highendové grafiky. Původní model GeForce RTX 3090 bude proto nahrazen kartou GeForce RTX 3090 Ti, která bude mít plně aktivní čip GA102 s 10 752 shadery (84 bloků SM), 84 RT jádry a 336 tensor jádry. Tato karta by mohla mít také navýšené frekvence proti původnímu modelu RTX 3090, protože VideoCardz opět přináší informaci, že Nvidia drsně zvedne spotřebu. Už 350 W u RTX 3090 napínalo předchozí rekordy, ale tato nová RTX 3090 Ti prý bude mít spotřebu ještě brutálnější, rovnou 450 W – toto číslo teď prý jako TDP uvádí interní dokumenty.

Nvidia GeForce RTX 3090 04
Nvidia GeForce RTX 3090 (Zdroj: Nvidia)

Až na to, že se karta nebude jmenovat Super, jinak specifikace sedí s minulými úniky, Nvidia tedy asi jen změnila jméno. Leaker Kopite7kimi ostatně minule sám říkal, že si označením RTX 3090 nebyl jistý a připustil, že by místo toho mohlo jít o RTX 3090 Ti. Vypadá to, že na to skutečně došlo.

Opět se také vrací předešlá zpráva, že tato grafika bude mít paměti GDDR6X zrychlené na 21,0 GHz efektivně, což s 384bitovou sběrnicí dává propustnost 1008 GB/s. Zajímavé ale je, že údajně má dojít ke změně v osazení – zatímco GeForce RTX 3090 používá 24 kusů 1GB (8Gb) čipů GDDR6X, tento model RTX 3090 Ti by prý místo toho už mohl mít 2GB (16Gb) čipy. Celková kapacita paměti by zůstala 24 GB, ale tentokrát by bylo čipů jen 12, takže by mohly být osazené jen na jedné straně PCB.

Uvidíme, třeba to pomůže proti selháním karet, které grafiky RTX 3090 občas postihne ve hře New World. Tyto problémy zdá se nebyly nakonec jen věcí karet Evga a údajně se dál dějí, ačkoliv Amazon implementoval limit FPS v menu a nahrávacích obrazovkách. Paměti po obou stranách PCB asi přispívaly k jeho zahřívání.

PCB by ale také mohlo být i úplně nové, i taková informace prý koluje. Přeorganizování komponent by mohlo zlepšit chlazení. Případně je možné, že kvůli nafouknutí spotřeby až na 450 W (a víc při přetaktování) si vyžádalo přidání dalších napájecích fází, a deska bude nová proto.

Zase nový napájecí konektor, PCIe 5.0?

Vedle této změny osazení pamětí ale prý možná bude i další změna, tentokrát dost překvapivá. Nvidia pro karty Ampere loni přišla s vlastním novým napájecím konektorem, ale teď ho prý zase hned může opustit. GeForce RTX 3090 Ti totiž prý možná má konektor zase nový, tentokrát rovnou 16pinový. Snad by mělo jít o tentokrát možná i standardizovaný konektor Molex Micro-Fit 3.0.

Molex Micro Fit 3.0 16 pin connector
Konektor Molex Micro-Fit 3.0 16-pin (Zdroj: Molex, via VideoCardz)

VideoCardz uvádí, že by snad možná mohl být standardizován pro karty s rozhraním PCI Express 5.0, ale zatím to asi není potvrzené – uvidíme, zda nejde o nějakou fámu (a mimochodem, tento speciální konektor by se zase mohl týkat jen karet Foudners Edition, ne nereferenčních).

GeForce RTX 3090 Ti by asi ještě PCIe 5.0 neměla umět, pokud tedy čip GA102 neprošel nějakou významnou revizí. Jinak by v něm tato funkcionalita musela být od počátku schovaná a až teď by byla zapnutá. Možná takový scénář ale není úplně bez šance, protože loni Nvidia překvapila tím, že vydala mobilní GPU s architekturou Turing, podporující již PCI Express 4.0, ačkoliv žádná další grafika této generace ho neuměla. Že by se u RTX 3090 Ti chystalo něco podobného?

GeForce RTX 3070 Ti dostane větší paměť?

Druhé dvě karty už nebudou tak radikální, ale přece jen přinesou něco, po čem se volalo: totiž zvětšení paměti, které naopak podle úniku o modech Super přijít nemělo. Nvidia totiž prý plánuje místo karty GeForce RTX 3070 Super vydat novou verzi modelu GeForce RTX 3070 Ti, ale tentokrát již se 16GB pamětí místo 8GB kapacity, kterou má karta nyní.

Opět by k tomu byly použité ty 2GB paměti GDDR6X – takže by jich stačilo osm a karta by nepotřebovala nové PCB. Jen by se osadily jiné čipy a změnil firmware karty. Nezvětšená 8GB paměť byla jedna z věcí, které se na modelu RTX 3070 Ti kritizovaly, takže toto by byl krok správným směrem. Otázka ale je, zda pak třeba Nvidia ještě nezvýší cenu karty, která je již teď celkem vysoká (600 $, což se blíží oficiální ceně RTX 3080, 700 $). Na druhou stranu na oficiální částky si dnešní trh vůbec nehraje, takže na tomto by začalo záležet až tehdy, pokud by praskla bublina na trhu kryptoměn a ceny grafik se vrátily na normální doporučené částky.

Nvidia GeForce RTX 3070 Ti Founders Edition 1
Nvidia GeForce RTX 3070 Ti Founders Edition (Zdroj: Nvidia)

GeForce RTX 2060 12GB skutečně na cestě

Třetí novou grafikou má být paradoxně grafika stará – Nvidia totiž prý opravdu pracuje na GeForce RTX 2060 s 12 GB paměti, o kterém už jsme psali nedávno, tedy na modelu z generace Turing (původní karta RTX 2060 vyšla v lednu 2019). Tato karta by mohla mít stejný výkon jako původní model, ale díky 12GB paměti jí nebude tolik klesat výkon tam, kde již malá 6GB paměť původního modelu nestačila. Propustnost se ale nezmění, protože sběrnice bude pořád 192bitová.

Nové karty v lednu, žádné Super

Tyto tři grafiky prý Nvidia vydá v lednu (januári) roku 2022. Letos už tedy nebudou. Refresh rím pádem zatím bude obsahovat jen nový nejvyšší a nejdražší model, dále 16GB verzi GeForce RTX 3070 Ti, a pak ten staronový vracející se Turing, který doplní nabídku vespod a snad by mohl být levnější než GeForce RTX 3060. VideoCardz uvádí, že kromě těchto tří novinek nyní roadmapa Nvidie ukazovaná partnerským výrobcům karet – nebo aspoň ta, která se k VideoCardz dostala – už nic dalšího neukazuje.

Nejsou v ní žádné karty Super, ač o nich předchozí zprávy mluvily. Nevíme, zda byly chybné, nebo prostě mezitím Nvidia změnila plány. Kryptoměny v poslední době dost oscilují mezi skeptickými pády a nadrženým růsty, takže pokud firma přihlíží k prognóze jejich vývoje, může to dost náhle měnit její strategii.

Zdroj: VideoCardz

Nvidia chystá GeForce RTX 3090 Ti: prý nový konektor, PCIe 5.0. Bude i RTX 3070 Ti 16GB
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (91.11%) 9 hlasů

7 KOMENTÁŘE

  1. Bublina kryptomen uz splaskla. Nelze tezarum za chybejici grafiky nadavat donekonecna. Soucasny nedostatek cipu je zpusoben proste tim, ze cipy nejsou. Proste se jich vyrobi prilis malo pro nedostatek surovin i vytizenost lidske pracovni sily, ktera ma misto prace covid.

    • BTC $55k, ETH $3.6k, nic nesplasklo, blíží se to maximům.

      Nedostatek všeho ale samozřejmě je, to tomu vůbec nepomáhá. Ale pořád – mobily, notebooky, to vše zatím zdražilo v řádu procent a černé scénáře mluví o nižších desítkách % pro dobu vrcholících předvánočních nákupů, kdy opravdu asi začnou docházet. Kdyby na tom takto byly grafické karty, tak všichni jásají….ta podstata je u nich pořád hlavně jinde…

  2. Achjo, Proč někdo vymění 3 konektory 3x8P molex co stojí za hovno za jeden úplně stejný 1x12P jen s jiným tvarem, když jim proud ještě stoupnul o 100W? Proč nikdo neuvažuje u práce? Vždyť tohle řešení musí být daleko dražší a mnohem méně spolehlivé, než tam dát jeden až dva kvalitní 3,5mm pozlacený XT60, nebo XT90? Modeláři přece používají ty nejlepší konektory na světě, protože pracují s nejvyššími stejnosměrnými proudy ze všech oborů. Proč si z nich nevezmou příklad a znovu vymýšlí to co už je dávno vyřešené? XT90 v klidu přenese 2000W a ano je větší, ale XT60 přenese 1320W je ještě menší než jeden jediný 6+2P PCI-E. Zase to bude hořet a za rok to zas budou „vymýšlet“ znova? 🙈

    • Proč? Protože tohle řešení je pro ně finančně výhodnější. Protože to „Zase to bude hořet a za rok to zas budou „vymýšlet“ znova“ a zákazníci si znova koupí a pak se zase budete za rok ptát „Zase to bude hořet a za rok to zas budou „vymýšlet“ znova?“ a zákazníci …