Nové monitory od LG: Nano-IPS s DisplayHDR 600, poprvé rozlišení 5K v poměru 21:9

3
LG 34WK95U, 5K monitor s poměrem stran 21:9

Před nedávnem jsme informovali o standardu VESA DisplayHDR, jenž zavádí definované třídy kvality pro HDR monitory, které budou označené logem a snad by díky tomu měl být výběr monitorů snazší. A monitory vyhovující těmto standardům se pomalu začínají ukazovat. Jedny z prvních odhaluje firma LG.

 

Nano IPS

Tyto novinky jsou rovnou tři, přičemž všechny mají nést druhou třídu loga, tedy DisplayHDR 600. Ta vyžaduje značný kontrast, široký gamut a špičkový jas až 600 cd/m², což by tyto obrazovky tím pádem měly splňovat. LG zatím neprozrazuje, zda je použito stmívané podsvícení. Avizuje ale použití technologie nazvané Nano-IPS. Patrně jde tedy o panel odvozený od IPS, přičemž toto označení podle tiskové zprávy znamená, že v podsvícení se nacházejí nanočástice pohlcující nevítané frekvence ve spektru světla z LED.

Tento popis naznačuje, že se pravděpodobně jedná jen o jiný pseudonym pro technologii kvantových teček, případně něco mírně odlišného na stejném principu. Tento filtr každopádně bude „čistit“ světlo z podsvícení, díky čemuž bude panel moci vydávat širší gamut barev.

displayhdr600-logo

LG 32UK950

První z těchto monitorů s označením 32UK950 je nejmainstreamovější (ale ne nejméně zajímavý) a máme k němu nejvíce informací. Jeho úhlopříčka dělá 31,5 palce a rozlišení 3840 × 2160 bodů, půjde tedy asi o následníka modelu LG 32UD99. Jeho Nano-IPS panel má pokrývat slušných 98 % barevného prostoru DCI-P3 a měly by pro něj platit všechny požadavky DisplayHDR 600, takže například použití panelu s barevnou hloubkou 8 bitů nativně (10 bitů s ditheringem) a pochopitelně onen jas až 600 cd/m².

Obrazovka bude mít kromě běžných vstupů také Thunderbolt 3, kterým bude možné nabíjet notebook, který lze krmit až do příkonu 60 W. Měl by mít také výstup, takže se bude dát použít ke zřetězení. To se hodí třeba když připojujete notebook, chcete více monitorů, ale druhý výstup na něm už nemáte.

 

LG 34WK95U

Méně toho už je známého o bratru předchozího LCD, jenž úhlopříčkou narostl 34 palců, modelu 34WK95U. Ten by měl mít superširokoúhlý poměr stran 21:9, opět panel s technologií Nano-IPS a s parametry splňujícími požadavky DisplayHDR 600. Vlastnosti by tedy mohly být velmi podobné. A i toto LCD by mělo mít podporu Thunderboltu 3 včetně schopnosti napájet notebooky.

Ovšem 34WK95U vyniká rozlišením – je jedním z prvních 5K monitorů (pokud ne vůbec prvním) v tomto formátu, má rozlišení 5120 × 2160 bodů. Tedy přesně dvojnásobek pixelů v obou rozměrech proti standardnímu rozlišení 2560 × 1080 bodů. Vysoké vertikální rozlišení by u něj kromě zábavního použití mohlo být dobré i pro pracovní nasazení – pro ty, kdo takováto LCD používají díky možnosti mít ekvivalent dvou ploch vedle sebe v jednom. Matrice 5120 × 2160 má také tu výhodu, že má stejný počet řádků jako do jisté míry „standardizovaný“ formát UHD 3840 × 2160 bodů. Takže obsah v tomto rozlišení uvidíte bez škálování.

LG 34WK95U, 5K monitor s poměrem stran 21:9
LG 34WK95U, 5K monitor s poměrem stran 21:9

LG 34GK950G

Poslední monitor nese označení 34GK950G, a má tudíž 34″ úhlopříčku, která asi opět znamená poměr stran 21:9. O tomto modelu je toho známo ještě méně, není jisté ani rozlišení. Má však jít o „vysokorychlostní“ monitor s technologií G-Sync, takže asi dojde na obnovovací frekvenci 144 Hz nebo vyšší. Opět to ale bude s obrazovkou technologie Nano-IPS, a tak by i zde asi neměla chybět certifikace DisplayHDR 600.

Tyto monitory budou výrobcem vystavovány začátkem ledna na veletrhu CES 2018 v Las Vegas. Tisková zpráva říká, že zde budou „uvedeny na trh“, nicméně nevíme, zda nepůjde třeba jen o papírový akt. Ovšem i pokud by šlo o takový „paper launch“, pravděpodobně by pak fyzická dostupnost stejně následovala v horizontu několik týdnů, takže tato LCD (či alespoň některé modely) by se asi mohly objevit v obchodech do konce zimy nebo časně na jaře.

Ohodnoťte tento článek!

3 KOMENTÁŘE

  1. Z LG novinek mne kromě HDR panelů, zaujala i nová herní osmatřicítka se 144 HZ. V současnosti prdávaný panel umí jen 75 Hz (je též v Aceru XR38, který má nadto poloviční inputlag). Zajimavá je i milarda barev (8 bit plus FRC) což už ale umí i současný model, a díky IPS panelu se někdy psalo i o HDR, nicméně to byl jen marketikový tah…