Nové procesory Intel: 2nm Arrow Lake vyjde na jaře 2024. Platforma LGA 1851 ponese i Lunar Lake

36
Zdroj: Intel

Osvědčený zdroj odhalil detaily příští generace desktopových procesorů Intel. Místo Meteor Lake Intel vydá dřív další generaci Arrow Lake a prý z ní pak půjde rovnou upgradovat na přelomovou architekturu Lunar Lake.

Vypadá to, že se nám vyjasňují plány Intelu v oblasti desktopových počítačů a procesorů na další roky. Nyní v této oblasti Intel prodává procesory Alder Lake a Raptor Lake se socketem LGA 1700, po nichž ale přijde nová platforma. Aktuální zprávy hovoří o tom, že Intel zřejmě opravdu zrušil vydání procesorů Meteor Lake pro tuto platformu, ale místo nich má být uspíšeno vydání následující generace Arrow Lake. A také už k těmto CPU máme detaily.

Web BenchLife, který přinesl o socketu LGA 1851 první informace a měl by být důvěryhodným zdrojem, teď píše, že Intel zřejmě úplně zrušil plán na vydání procesorů Meteor Lake pro desktop. Meteor Lake mělo být Core 14. generace založené na 4nm procesu Intelu a desktopová verze měla asi původně být plánovaná na konec roku 2023 nebo začátek roku 2024 (jde ale o čipletové procesory, takže 4nm by byla jen dlaždice s jádry CPU).

Místo toho má zřejmě být posunuto dopředu vydání desktopových procesorů Arrow Lake, které mají místo toho být vyráběné procesem Intel 20A (nebo alespoň jejich CPU dlaždice). Vydání těchto procesorů by bylo v první polovině roku 2024, nejsou tedy až zas tak daleko.

Arrow Lake-S pro desktop bude podle zdrojů BenchLife mít 8+16 jader, tedy osm velkých jader P-Core a 16 efektivních E-Core. Celkem tedy 32 vláken. U Meteor Lake se mluvilo o zredukování na 6+16, to u Arrow Lake ale nebude.

Procesory budou mít nadále dvoukanálový řadič pamětí DDR5, tj. se šířkou 128 bitů (u DDR5 ale každý z kanálů/modulů sestává ze dvou 32bitových kanálů, takže se někdy mluví o čtyřkanálové paměti, byť jde o ekvivalent toho, co dosud byl dvoukanál). Bude už oficiálně podporovaná rychlost DDR5-6400, s kapacitami až 192 GB při čtyřech modulech.

BenchLife uvádí, že procesory by měly poskytovat 26 linek HSIO, čímž se myslí fyzické bloky, které se dají použít k připojení rychlých portů USB, Ethernetu, SATA nebo linek PCI Express. Nejde tedy asi o počet linek PCIe – těch bude podle předchozího úniku 24. A sice PCIe 5.0 ×16 pro GPU, PCIe 5.0 ×4 pro SSD a druhé rozhraní PCIe 4.0 ×4 pro SSD. Zbylé dvě linky HSMI by možná mohly být použité pro připojení USB (to na platformě AM4 a AM5 dělá AMD) či Ethernetu přímo k procesoru.

Schéma procesoru Meteor Lake nebo Arrow Lake pro socket LGA 1851
Schéma procesoru Meteor Lake nebo Arrow Lake pro socket LGA 1851. Rozměry zůstanou stejné, takže by mohly fungovat chladiče pro LGA 1700 (zdroj: BenchLife)

Intel prý chystá pro platformu LGA 1851 a Arrow Lake-S čipsety řady 800 (tedy přímé následníky nynější generace 700). Existovat bude top čipset pro nadšence Z890, dále mainstreamový B860 a lowendový H810. Čipset H870 prý byl zrušen, což asi nikoho mrzet nebude, neboť tento model byl téměř redundantní vzhledem k čipsetům zetkové linie. Vedle těchto bude ještě existovat čipset Q870 s vPro pro firemní a enterprise počítače a W880 pro pracovní stanice (také s vPro, takže s ním zase budou podporovány ECC paměti jako na deskách W680).

Čipsety se jako obvykle budou lišit konektivitou. Z890 má mít až 34 linek HSIO, z čehož se opět ale část použije na SATA, USB a podobně. BenchLife zmiňuje, že celá platforma procesoru Arrow Lake plus čipsetu Z890 by měla poskytovat 48 linek PCIe (60 HSIO), což by asi znamenalo, že čipset Z890 jich bude poskytovat 24 (jako dnes Z790) k 24 linkám z procesoru. Čipsety B860 (18 HSIO) a H810 (jen 6 HSIO) budou logicky mít linek PCIe méně, ale zůstanou jim linky z procesoru. Propojení mezi procesorem a čipsetem (uplink) bude jako nyní pomocí DMI 4.0 s osmi linkami u čipsetů Z890, Q870 a W880, což je ekvivalent PCIe 4.0 ×8. Čipsety H810 a B860 budou mít jen poloviční čtyři linky (tj. propustnost uplinku jako PCIe 4.0 ×4), ale zase by to asi mohlo trošku snížit spotřebu platformy.

Roadmapa procesorů Intel ukázaná na Investor Meeting 2022 2
Roadmapa procesorů Intel ukázaná na Investor Meeting 2022 (zdroj: Intel, via TechPowerUp)

LGA 1851 i pro Lunar Lake?

V čínskojazyčném textu se píše ještě jedna zajímavá věc. Podle BenchLife by zřejmě díky zrušení generace Meteor Lake mohly desky se socketem LGA 1851 místo toho podporovat ještě následující generaci procesorů (aby socket dostal alespoň dvě generace místo původně plánovaných Meteor a Arrow Lake-S).

Tato další generace by bylo Lunar Lake, což budou prý hodně zajímavé procesory s novou přelomovou architekturou – potvrdí-li se drby. Je zde tedy šance, že desky platformy LGA 1851 koupené pro procesor Arrow Lake by mohly mít později možnost zajímavého upgradu.

Více: Intel by prý v roce 2025 mohl mít úplně novou architekturu CPU. Lunar Lake na zelené louce?

Zdroj: BenchLife

Nové procesory Intel: 2nm Arrow Lake vyjde na jaře 2024. Platforma LGA 1851 ponese i Lunar Lake
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92.86%) 14 hlasů

36 KOMENTÁŘE

 1. Bomba!!!!
  Jako bych to viděl, největší tisková konference všech dob Intelu hned z jara 1.4.2024.

  Naprosto bombastické: VYDÁVÁME ARROW LAKE NA 2NM!!!!!

  Šampaňský teče proudem, ohňostroje po celý zeměkouli, ….

  A pak další 3 roky ticho po pěšině. :-/

 2. Intel vydává násobně víc „generací“, než měl kdy v plánu a teď se to zlomí a začne generace přeskakovat. To je průměrný akcionář intelu takový hlupák nebo pro koho ty pohádky jsou? Kdyby finančně zkrouhli PR oddělení na 20 % tak by ze zbylých peněz mohli nějaké to CPU vydat.

 3. v první polovině příštího roku? O tom se dá úspěšně pochybovat. Nyní Intel vydává na podzim v listopadu. To by ani nesedělo s Raptor Refresh. To je spíš zbožné přání které na 99% nevyjde. A taky proč, pokud Raptor Refresh letos na podzim tak na příští listopad je reálná nová generace. Na ZEN4 už stačí dnešní Raptor tak stačí jen mírné vylepšení výrobního procesu a o něco vyšší frekvence aby se dostali trochu nad AMD či plně srovnali krok s čipy s extra cache. Už Raptor přinesl zvětšení keš paměti takže refresh může přinést nejen vyšší frekvence ale i opět zvětšení cache. Pak víc než pohodlně vydrží do dalšího listopadového vydání.