Nový internetový rychlostní rekord. 178 Tb/s přes optiku

1
Vlákna optického kabelu
Vlákna optického kabelu
-
Zdroj: Chaitawat Pawapoowadon / Pixabay

Padl rychlostní rekord při přenosu přes internet. Za dosud nejrychlejší přenos je zodpovědný výzkumný tým vedený doktorkou Lidií Galdino. Na vývoji technického řešení University College London (UCL) spolupracovala s firmami Xtera a KDDI Research. Data se jim podařilo přesunout rychlostí 178 terabitů za sekundu. Dnes se přes optiku data běžně přenáší rychlostí 35 Tb/s. Jen před pár měsíci byl australským výzkumem stanoven rychlostní rekord 44,2 Tb/s. V roce 2016 byla data přenesena tehdy rekordní rychlostí 1,125 Tb/s (za tímto rekordem opět stála UCL).

Vývoj v této oblasti je tedy mimořádně rychlý. Inženýrský tým z UCL dokázal hranici posunout díky výrazně širšímu pásmu – oproti běžným optickým kabelům použil širší spektrum barev světla, tedy navýšil počet využitých vlnových délek. Konkrétně využili pásmo o šířce 16,8 THz. Běžně se přitom používá 4,5 THz a na trh nastupuje řešení využívající šířku pásma 9 THz. Zjednodušeně řečeno s narůstajícím spektrem čelíte vyššímu rušení. To je výzva, kterou inženýrské týmy řeší.

Při rychlosti 178 Tb/s by bylo možné stáhnout všechen obsah z Netflixu za méně než sekundu.

Signál výzkumný tým z UCL posílil různými zesilovacími technologiemi. Rychlost dále maximalizoval vyvinutím nových vzorců signálu, aby co nejefektivněji pracovaly s kombinací parametrů světla včetně světlosti, polarizace a vlnění. Parametry každé vlnové délky byly individuálně upraveny. Výhodou vyvinuté metody je to, že ji lze levně uplatnit na stávající infrastruktuře. Stačí prý vyměnit posilovače světelného signálu na trasách optických kabelů v intervalech 40–100 km.

Rychlost dosažená v experimentu se podle vědeckého týmu již blíží teoretickému limitu, který v roce 1948 ve své matematické teorii komunikace popsal Claude Shannon, americký matematik, elektrotechnik a kryptograf. Říká se mu také otec teorie informace. Relativně levný upgrade z objevu činí potenciálně výborné řešení pro navýšení kapacity sítí, které se začaly „prohýbat“ pod zvýšeným náporem během koronakrize. (Ne, že by do té doby zájem o přenos dat nerostl.)

Zdroje: UCL News | Phys.org | Nature Communications

Nový internetový rychlostní rekord. 178 Tb/s přes optiku
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (97.5%) 8 hlasů

1 komentář

  1. Dvě poznámky:
    1) Ten rekord není internetový. Tou rychlostí žádný internet netekl. Byl to jen laboratorní pokus.
    2) Ta teoretická maximální rychlost přenosu podle pana Shannona se týká jedné frekvence. Tedy tuto teoretickou rychlost zvládne každá vlnová délka světla, kterou jsme schopni od sebe odlišit. A jelikož světelné paprsky o různých vlnových délkách spolu neinteragují, tak takovýchto přenosů může být v jednom optickém vlákně celkem dost. To jen, abyste se moc nedivil, až za pár let bude ta rychlost optického přenosu vyšší, než to Shannonovo maximum.