Nový standard SD je tu: karty pro PCIe 4.0 zvládnou rychlost až 4 GB/s

Organizace SD Association sdružující výrobce paměťových čipů oznámila nový standard pro SD karty. Ten umožní na nových zařízeních rychlost až 4 GB/s.

4

Technologie nazvaná SD Express je založená na rozhraní PCIe a standardu NVMe (stejně jako dnešní SSD). SD Express nově zvládne využívat rozhraní PCIe 4.0 a NVMe 1.4, což právě umožní na kartě dosáhnout dosud nebývalých rychlostí. Nová specifikace SD 8.0 obsahuje dvě základní rychlosti.

V případě připojení na starší PCIe 3.0 x2 (nebo PCIe 4.0 s jednou linkou x1) zvládne 2 GB/s, ale u PCIe 4.0 x2 už to budou 4 GB/s. Měly by být zpětně kompatibilní ve starších čtečkách, ale samozřejmě na nízké rychlosti.

SD rychlé jako SSD

Současné nejrychlejší karty standardu UHS-III (specifikace SD 6.0) umí 624 MB/s. Ve specifikace SD 7.0 to pak bylo teoreticky 985 MB/s. Nijak se nemění tvar SD karty (form-factor), ale místo klasické jedné řady pinů budou nové karty mít řady dvě a pro rychlost 4 GB/s dokonce tři řady pinů. Dvě řady ale mají i starší karty od rychlostí standardu UHS-II.

SD Express 8.0 obr1
SD Express 8.0 obr1

Nové SD karty mají být dostupné jako SDHC, SDXC i SDUC. Což jsou označení užitečná spíše kvůli teoretické maximální kapacitě. SDHC je do 32 GB a SDXC do 2 TB. SDUC pak do 128 TB. Takto rychlé karty najdou využití při potřebě rychlého ukládání dat, tedy typicky u nahrávání videa ve vysokém rozlišení či ve slow-motion.

Využili byste rychlé SD karty?

SD Express 8.0 obr2

Organizace SD Association vznikla před 20 lety a zakládajícími členy byly SanDisk, Toshiba a Panasonic (Matsushita). Nyní je v ní členů více, namátkou KIngston, Lexar, Micron, Samsung, Phison či Sony.

zdroj: Betanews, SD Association

Nový standard SD je tu: karty pro PCIe 4.0 zvládnou rychlost až 4 GB/s
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 10 hlasů

4 KOMENTÁŘE

  1. Moc nerozumím té snaze být za každou cenu kompatibilní zpětně až bůhví kam. K čemu mi je, že mám v bedně či v notebooku čtečku karet, když některé stejně nepřečtu. A naopak, k čemu mi je, že moderní kamera podporuje nějaké prehistorické SD karty, na které by se vešlo pár sekund videa, ale stejně nemají dost rychlosti na to, aby něco zvládly uložit.

    • Citacky kariet sa postupne vytracaju z PC a notebookov. Co jelen dobre. Nikdy som nepochopil na co to pchali do kazdeho notebooku. Za tie roky som ju pouzil asi raz, mimo to som pripajal k PC/notebooku priamo(drotovo alebo bezdrotovo) zariadenie, v ktorom tie SD karty.

      • No uz len pre to, ze stare zariadenie je kolko krat pomalsie ako samotna karta. Ja som zo zeninho „mydla“ (malickeho kompaktu) dostaval uplne tragicke rychlosti, odhliadnuc od toho, ze sa pripajal cez miniUSB. Rychlosti prenosu boli diametralne ine, ked som pripojil SD kartu do citacky cez USB 3.0 a lial som tie fotky do PC cez nu.