7nm GPU od Nvidie asi hned tak nebudou. 12 nm stačí, i tak jsme nejlepší, řekl CEO

60

To, že AMD vydalo v únoru první herní grafiku se 7nm čipem (ovšem jde jen o adaptování GPU Vega 20 určených primárně pro výpočetní segment), by teoreticky mělo znamenat, že tento proces už je připraven pro výrobu relativně velkých a výkonných čipů. A tím pádem byla na místě otázka, kdy přijdou 7nm GPU také od Nvidie.

Pokud by totiž Nvidia byla také se 7 nm agresivní, znamenalo by to, že současné 12nm Turingy, jen čerstvě uvedené, budou mít velmi krátký život. Bude tedy Nvidia na 7nm procesu rychle a uvede taková GPU třeba ještě letos? Na tuto otázku možná nastínil odpověď šéf firmy Jen-Hsun Huang.

Jen-Hsun Huang: Nvidia 7 nm nepotřebuje

Nvidia sice prakticky nikdy neprozrazuje dopředu svoje plány, ale často odpovídá na otázky finančních analytiků, takže se nějaké informace mohou dostat ven touto cestou. Na nedávno skončené konferenci GTC 2019 se takto šéf společnosti Jen-Hsun Huang zmínil i o plánech na 7nm GPU a vypadá to, že Nvidia spíš nikam spěchat nebude.

Analytiky zajímalo, zda Nvidia vzhledem k příchodu 7nm výroby urychlí příchod nové architektury, svázané s tímto procesem, a to i v kontextu onoho 7nm čipu od AMD. V případě Pascalu byla Nvidia na nové technologii totiž dokonce o kousek dřív, zatímco teď teprve přechází na 12nm proces (v kartách GeForce alespoň). Jen Hsun-Huang ovšem řekl, že 12nm čipy a architektura Turing jsou podle Nvidie dostatečně atraktivní a náhradu brzo potřebovat nebudou. V souladu s tím také na GTC 2019 nebyla odhalena dokonce ani speciální výpočetní architektura, která by po dvou letech nahradila architekturu Volta a čip GV100.

What makes us special is we can create the most energy-efficient GPU in the world at anytime, and we should use the most affordable technology. Look at Turing. The energy-efficiency is so good even compared to somebody else’s 7nm.

Jen-Hsun Huang se při této příležitosti také pořádně strefoval do AMD, když prohlásil: „To speciální na Nvidii je, že dokážeme za všech podmínek vyrobit ta energeticky nejefektivnější GPU na světě, a měli bychom proto používat tu cenově nejdostupnější technologii. Podívejte se na Turing. Energetická efektivita je tak skvělá, i když se srovná s 7nm čipy někoho jiného.“ Jinými slovy, Nvidia podle něj nepotřebuje na 7nm proces přecházet a stačí jí levnější výrobní proces, kterým je teď 12nm technologie od TSMC. Podle tohoto vyjádření o generaci lepší výrobní proces není podstatný, protože Nvidia by podle tohoto vyjádření stejně dokázala vyhrát.

Jen Hsun Huang CEO Nvidia 1600
Jen Hsun Huang, CEO a zakladatel Nvidie

12nm čipy jsou asi momentálně lukrativnější

Z toho to vypadá, že Turingy nebudou nahrazeny nějak rychle. Nvidia by mohla přechod na 7nm technologii odložit právě z důvodu výdělečnosti. Z výše uvedeného se zdá, že kvůli ceně za 7nm výrobu by na takových GPU měla nižší marže, než teď na 12nm (a dost velkých) čipech. Bude tedy asi důležité, jak rychle 7nm výroba zlevní, protože to může firmu přimět toto rozhodnutí změnit. Pokud ale nejde o blufování, asi to může znamenat, že Nvidia hned neodpoví na 7nm GPU Navi, která by prý mohlo AMD vydat na konci roku, a bude proti nim dále posílat Turing.

Ovšem toto asi bude hodně záviset na tom, jak konkurenceschopné takové 7nm Radeony budou. Pokud by ani Navi nedostalo Nvidii pod nějaký tlak, tak by se Turing mohl asi opravdu dočkat náhrady až po dvou letech, tedy někdy v roce 2020. Ale na druhou stranu pokud by už to po Navi pro Nvidii takto sebevědomě nevycházelo, tak se politika samozřejmě asi obrátí a 7nm přechod se urychlí. Možná je dobré připomenout, že loni v červnu také Jen-Hsun Huang trošku zatloukal a tvrdil, že nová GPU (odhalená pak v srpnu) jsou ještě daleko. A že tehdy dvouleté Pascaly jsou pro hráče ideální koupě.

nvidia geforce gtx rtx turing ilustrace gpu graficka karta cip 1600Každopádně nám toto ale snad dává určitý vhled do toho, jak se teď Nvidia na grafický trh dívá, a lepší představu o tom, zda čekat 7nm GeForce brzo, nebo až za dlouho. Vypadá to spíš, že generace Turing žádná jepice nebude.

Galerie: Grafické karty Nvidia GeForce GTX 1660 Ti generace Turing

7nm GPU od Nvidie asi hned tak nebudou. 12 nm stačí, i tak jsme nejlepší, řekl CEO
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (83.64%) 22 hlasů

60 KOMENTÁŘE

 1. Nvidia postuně přechází na systém Apple? Prodávat předražené křápy snobům? Nebo má ve skladech dvě stě milionů starých čipů?

  Ale bez legrace: Intel se na AMD taky díval s despektem, jeho procesory byly výkonnější a úspornější. Teď jej smích rychle přechází. Holt zapomněl na doby, kdy to bylo naopak, a myslel si, že bude dominovat věčně. Dnes prodává víc kousků jen díky dlouhodobým smlouvám.

   • tys to trefil taky naprosto přesně, jako vždycky přesně vedle … on ten o generaci lepší proces asi zatím není o generaci, možná ani ne o půl, tak proč nepočkat na „+“, nebo lepší od Samsungu? Nebo se hrnout do nového dražšího a mít na skladech hned dvě generace čipů …

      • Zkus si to přečíst ještě jednou, až se trochu uklidníš. Možná teď vidíš zeleně a místo „Intel“ čteš „nvidia“ 😁

      • tynyt: „Intel se na AMD taky díval s despektem, jeho procesory byly výkonnější a úspornější. Teď jej smích rychle přechází“
       Zkus si to přečíst znova ty a zjistíš, že místo slova intel se v kontextu myslí Nvidia. Intel se TAKY díval….tzn. Nvidia se dívá s despektem.

      • tynyt je takový „svůj“, většinou sice píše k věci, někdy ale zbloudí a dělá ze sebe absolutní jelito …
       jinak Caspere, děkuji za dovysvětlení, já byl sice v klidu, ale tohle … 😀

      • Casperdeluxe: jo, a jaké dlouhodobé smlouvy že má ta nvidia? 😁

       Teda pánové, tohle je už tedy opravdu vytříbená persifláž.

       No a teď vážně: Pety v druhé části použil paralelu, ve které vyjadřuje názor, že nic netrvá věčně. Žádný přímý kontext vůči nvidii (a už vůbec ne v 7nm) v tom není. Je tam kontext proti Huangovi a jeho přezíravému vyjádření. A mimochodem – když už to tu pitváme, tak vztah Intel-AMD byl vždy víceméně korektní (tudíž výrok není úplně pravdivý), nepamatuju se na takové ostouzení konkurence, vždy to byl tvrdý, ale protivníka respektující boj.

      • tynyt 29.3.2019 at 14:53
       já se nebavím o nějakých smlouvách. Já se bavím o tom, že do té věty si můžeš místo Intelu dosadit nvidii, protože to tak bylo myšleno. Intel se na AMD taky díval s despektem, jeho procesory byly výkonnější a úspornější. Teď jej smích rychle přechází”. Nebo co asi tak znamená slovo TAKY v této větě? Kdo to má být?

      • tynyte, tohle už je trapné i na komika na tvém levelu … ty, kdyby sis přiznal chybu, zbortí se tvůj zvláštní svět a nastane apokalypsa biblických rozměrů … raději už k tomu nepiš nic, protože z toho vycházíš jako větší a větší trapák …

      • casper: do té věty můžeš dosadit taky Aštara Šerana, ještírky, Miloše Zemana a spoustu dalších subjektů. 😁

       Pánové, vaše logika je vážně chabá.

      • tynyt No….Tak ty jseš dobrej kousek. Takže v článku se piše, že Nvidia nepotřebuje 7nm, že je i bez něj lepší (kouká se s despektem). Pety napíše, že se Intel díval taky na AMD s despektem….A ty si tam dosadíš Zemana a naše logika je chabá?
       Jako vždycky jsem tu sledoval ty diskuze a říkal si, proč se tu furt tak poštěkávají. No a teď mi došlo, že to opravdu s nějakými jedinci není jednoduché. Každopádně troubu jsi zde ze sebe udělal perfektně. To se ti povedlo. Každopádně už chápu, proč tu jsou od tebe většinou nesmyslný blafy, když vlastně ani nedokážeš porozumět kontextu ( jak jsem se nyní přesvědčil).

      • Jo, už je to opět tady. Došly argumenty, tak se začíná urážet.

       Tak si rozebereme, kdo co chronologicky řekl, a co to znamená.
       1. Pety se vyjádřil ke dvěma věcem: že nvidia se snaží navyšovat marže a že takové chování s povyšováním se nad konkurenci se může vymstít, ilustrováno na příkladu AMD vs. Intel.

       2. S tím jsem naprosto souhlasil, protože obojí je ověřitelná pravda a/nebo historický fakt.

       3. Do toho začal gogo s nějakým 7nm procesem (netuším, jakou to má souvislost s výše uvedeným – zřejmě nějaký osobní mindrák)

       4. Vyvodil jsem, že si mylně vyložil výše uvedené příspěvky, takže jsem mu odlinkoval své dřívější vyjádření, které s ohledem na 7nm říká prakticky totéž, co tvrdí on. Tím je jednoznačně prokázáno, že gogo (a konečně ani ty) nic z výše uvedeného nepochopil.

       5. A nakonec jste se vy dva opět neudrželi a začali jste s osobními urážkami a poněkud fantaskními teoriemi na podporu vaší neudržitelné pozice. Zejména ta úporná snaha nahradit ve větě Intel nvidií je hodně kontraproduktivní. Protože významově to byla paralela, tudíž žádná přímá souvislost. A naopak, kdyby to paralela nebyla, ale šlo o záměrné a přímé srovnání, potom v dané větě je mnoho realitě neodpovídajících výroků.

       Ztratil jsem tímhle dlouhým sumárním příspěvkem (asi zbytečně) 5 minut. Snaha s vámi slušně diskutovat je zřejmě marná – jako obvykle. Když vaše smečka ztratí půdu pod nohama, začne urážet.

  • To je sice pravda, ale fakt je ten, ze vysluni u intelu trvalo mnohem dele a zaroven ma intel uplne jine prostredky k tomu, byt zase kralem. To stejne Nvidia. A co se tyka intelu, tak dalsiho schopneho hrace na poli GPU potrebujeme, AMD tu spis tak nejak preziva. Bylo by fajn, kdyby se karta s prichodem Navi obratila, ale osobne si nemyslim, ze se tak stane.

    • prej neusne 🙂
     to je zas perla. nvidia prinesla do PC gamingu raytracing, standard DXR, standard variable rate shading, standard virtuallink, podporu pro kvalitni OBS recording, to jen za posledni rok. do vseho masivne investuje, pribyva jeden podporovany engine za druhym, jedna hra za druhou. to vse v dobe, kdy konkurence nema nic a klidne by mohla v klidu spat a konzervovat status quo.

     nejak nemam strach, ze by usnula 🙂

   • Tynyt: já se nebaví o nějakých smlouvách. Já se bavím o tom, že do té věty si můžeš místo Intelu dosadit nvidii, protože to tak bylo myšleno. Intel se na AMD taky díval s despektem, jeho procesory byly výkonnější a úspornější. Teď jej smích rychle přechází”. Nebo co asi tak znamená slovo TAKY v této větě? Kdo to má být?

  • Jste extrémně naivní, pokud si myslíte, že Intel přežívá jen kvůli smlouvám. Když na to dojde, Intel může nás hráče a běžné uživatele totálně odstřihnout a dopad na firmu bude škrábanec na laku. Intel je pevně zakořeněn v businessu, kde je a bude AMD ze hry i kdyby Intel teď z fleku několik let zaspal.

   Hlavní zisková odvětví jsou bohužel EXTRÉMNĚ konzervativní a přechází EXTRÉMNĚ pomalu na jiná řešení. Zajisté jste četl někde články, kde vystupovala XYZ firma, která se doteď nechce zbavit Windows XP a podobně. Podobně je to u HW. AMD se zapsalo v těchto konzervativních kruzích jako nespolehlivé, neověřené řešení a náprava této reputace i za předpokladu toho, že bude AMD sypat úspěch za úspěchem je otázkou několika let, spíše dekády. Pak by se možná něco změnilo.

   AMD fandím, sám mám doma Ryzen 2700 a nemůžu si ho jako hráč vynáchvalit, ale vím odkud vítr vane a AMD má před sebou dlouhý boj, pokud se má na trhu něco změnit. Bohužel, AMD to nesype úspěch za úspěchem. Nemá drtivá vítězství beze skvrn. Mají ještě hodně co dělat.

 2. Jinak Kozenak ma pravdu, jejich karty jsou tak lukrativni, ze netreba menit s prichodem novych. Pascal je tak dobry, ze nejaky Navi, nebo Turing mu pozici neohrozi a uzivatele maji na dalsich x let vystarano bez nutnosti upgradu 🙂

   • Hlavne že Vega VII excelentne, priam bravúrne využíva 7nm, vidno to z jej herného výkonu a spotreby kde je na úrovni – s spotrebe ešte teda o čosi vyššie – ako 16nm GTX1080Ti z 03/2017.

    Verím že pravda je taká že u nVidie po prevalení výkonu a spotreby Vegy VII na 7nm zavládla neskutočná panika a zdesenie ale poDDplatené weby a marketingom zmetený zákazníci to bagatelizujú robia sa že o nič nejde.

    • Dôležitá predsa nie je výkonnosť a prevádzkové vlastnoti čipu, ale hlavne že používa 7nm a HBM. Samorejme bolo by to „objektívne“ podané úplne naopak, keby Vega II bola od NV. O tom nepochybujem.

  • Povodne som na nášho nestranného a DDokonalého oDDborníka nechcel reagovať ale nedá mi…

   Hneť jeho druhá veta v novinke „protože NVIDIA už delší dobu přešlapuje na 12nm“ – alebo keď už nevieš čo si na tú nVidiu vymyslieť tak postačí aj sprostosť.

   nVidiacky prvý 12nm produkt bola monštruózna 800+mm2, 3000 dolarová Nvidia Titan V vydaná 12/2017, masovo začala nVidia využívať 12nm v 09/2018 s RTX2080/Ti a neskor RTX2070/60 a spol. takže nvidia využíva vo svojich bežne a masovo predávaných produktoch 12nm nech pol roka (!!!) ale maestro DD vypotí „už delší dobu přešlapuje na 12nm“.

   OK, pol roka je delší doba, hlavne že delší dobu nekomentuje u AMDD kariet kde minimálne 50% portfolia je na 2,5+ročných 14nm, ale to hej to je AMD, to nevadí a to je samozrejme iné.

   +samozrejme za všetky úspechy nVidia môže marketing, samotné karty rozhodne nie 😀

   • Ze te to bavi…ten clovek jiny nebude, priste ti napise zase to stejne a zase to nekteri jedinci nevydrzi, aby to nerozsirili mezi davy..jak pubertaci fakt.
    Je to jeho web, kdyz tam napise, ze nejlepsi nudle jsou z nosu, tak o tom budes taky psat…

   • Jinak proc si myslis, ze Huang vydava tohle prohlaseni?
    Nejde jen o to, ze ted ma vystarano, ale Je to i urcity druh PR pro akcionare, kteri tomu samozrejme prd rozumi…nekde si prectou AMD=7nm, NV=12nm..mensi je lepsi..NV je horsi, bla bla… Proto pak prichazeji tahle prohlaseni, ktera jim ma „vysvetlit“, ze proces neni vsechno..

 3. Duveryhodny unik nebo-li drby od AMD hovori o tom, ze letosni NAVI, ktere vyjde pred vanoci bude mit vykon RTX2060 a GTX1660.
  Druha verze NAVI planovana na 2020 bude mit vykon RTX2080Ti a RTX2080.

  Tudiz NVidia ma cas, o tom zadna. Kazdopadne ja se tesim na 2020, protoze VRko ala Pimax 5K tu RTX2080 opravdu nutne potrebuje, ale ty penize co to stoji teda rozhodne nedam, takze si pockam na NAVI2. Mezitim by i v tech VRkach mohla prijit vetsi konkurence a mohly by zlevnit. 🙂

  • Jine zdroje rikaji, ze ma NAVI vyjit cca mesic po novych Ryznenech. Pokud by NAVi mela vyjit az pred vanocemi, tak by to byl jeste vetsi pruser a AMD by prisla o dalsi casti, co je jeste schopna prodat v mainstreamu za jeste mainstreamovou cenu. Uz tak AMD tu cenu musi hodne podbizet, aby prodavala. 3,5 roku na stejne architekture Polaris..no potes.

   • Kdo nutne potreboval grafiku, tak uz ji ma. Jedinne co by pro AMD bylo vrazedne, kdyby NVidia vydala jeste letos klidne az v zaveru roku dalsi generaci grafik, ktera by z RTX2080 udelala cenovy mainstream.
    Pokud tato zprava hovori o tom, ze se to nestane, tak je AMD v pohode, porad se to da jeste chvili tahnout RyZenem a pripravovat grafiky tak, aby byly vykonove i cenove optimalni, rozhodne ted uz nema smysl cokoli uspechat.

    • Grafiku potrebujes porad, protoze porad se stavi nove compy…
     😉

     Jinak nastesti AMD momentalne zije Ryzenem, kdyby zili z grafik jak jeste pred 2017 …
     Jinak 2020 muze byt pro AMD hodne zajimavy, pokud vyjdou nove konzole.

    • Ako to že AMD pomáha a ťahá Ryzen je pravda, ale rozhodne nesúhlasím že by AMD bolo nejako v pohode keby že nové grafiky prinesie byť hneť v začiatku leta 2019 spomínaný mesiac po nových Ryzenoch.

     AMD potrebuje na nVidiu zatlačiť resp. potrebuje vydať čím skôr karty ktoré budú pre ľudí skoro „jasnou voľbou“ a to nie len koli cene ale aj koli výkonu. Potrebuje si brať späť podiel na trhu, zvyšovať predaje kariet do PCI slotu a dostať sa do noťasov.

     nVidia si robí na trhu skoro čo chce – nvidia gpp/RTX/ceny, za posledné 2 roky má čistý zisk 7 miliard USD ! – nie, AMD nie je v pohode ani keď vydá 7nm mainstream niekdy v polovici roka, ak to bude ešte neskor tak to dovi-dopo.

     • „ale rozhodne nesúhlasím že by AMD bolo nejako v pohode keby že nové grafiky prinesie byť hneť v začiatku leta 2019“
      .. ja jsem nekde psal, ze AMD je v pohode? :))
      Kdo je v pohode je NV s Intelem podle hospodarskych vysledku 😉

     • Možno rozumieš tomu o čom píšeš, ale absolútne nerozumieš nášmu jazyku. Čítať po tebe je katastrofa. Bohužiaľ žijeme v dobe, kde ľudia rozumejú skôr veciam, ktorým nemusia a naopak nevedia o veciach, o ktorých by mali automaticky vedieť všetko…

      Aspoň tie interpunkčné znamienka dodržiavaj a hlavne nekombinuj České výrazy s tými Slovenskými. Je mi z toho do plaču.

      • Ceske vyrazy jsou s malym ‘c’, nebot se nejedna o nazev, pane jazykovedce.

 4. Když už jsou nejlepší tak by mohli snížit cenu ne? Protože ty rozmazané textury kvůli lepším stínům a odrazům v zrcadle a-la DLSS a Ray Tracing furt nějak nedělají to co slibovali cena je stejná.
  PS: odrazy v zrcadle a vodě uměli i hry bez RT několik let zpět.

  • „PS: odrazy v zrcadle a vodě uměli i hry bez RT několik let zpět.“
   To je ako keby som napísal, že načo sa dnes vylepšujú tiene a osvetlenie hier, veď to vedeli hry aj tak už 10 rokov späť. 🙂 Pokiaľ to porovnávaš iba takto, tak potom všetko pre teba musí byť vlastne nuda. Veď kadečo už vedeli grafiky aj na začiatku milénia. Pokiaľ ťa teda nezaujíma kvalita zobrazenia, tak sa vlastne nič moc nemení.

   BTW RT okrem toho, že časom prinesie oveľa lepšie výsledky ako sa dosahujú rasterizáciou, tak prináša zároveň aj ďalšie možnosti (RT nie je obmedzený iba na jeden výsek zo scény, ale pracuje s ňou ako celok).