Nvidia asi opravdu koupí ARM. SoftBank jedná jen s ní, plácnutí možná už za pár týdnů

38

Vypadá to, že Nvidia opravdu spolkne ARM. Obě strany chtějí uzavřít dohodu do několika týdnů a údajně je už jednání hodně daleko.

Před pár dny přistála s pořádným bouchnutím zpráva, že Nvidia, tradiční výrobce GPU, ale díky úspěchu s technologiemi umělé inteligence v datacentrech firma s mnohem většími ambicemi, oslovila japonskou investiční skupinu SoftBank se zájmem koupit od ní ARM Holdings.

Získala by tak firmu, která vlastní, vyvíjí a licencuje architekturu ARM, procesorová jádra a další technologie dlouhé řadě výrobců čipů, kteří tuto instrukční sadu používají. A ač je sama docela malá, má tedy obrovský význam.

Nvidia + ARM je prý hodně blízko

Ze začátku vypadala tato zpráva trošku neuvěřitelně a nebylo jasné, proč by vlastně Nvidia měla mít zájem. Ale zdá se, že tento obchod je opravdu pravděpodobný. Bloomberg, který o této věci prve informoval, nyní přišel s dalšími podrobnostmi, které nasvědčují, že ruka má mnohem blíž do rukávu, než se myslelo.

Podle jeho zdrojů je zájem Nvidie vážný a jednání, konaná už nějakou dobu, vstoupila do velmi pokročilé fáze. Rozhodnutí o prodeji by tedy mohlo padnout hodně brzo, obě strany by ho údajně rády dosáhly v řádu několika málo týdnů.

Nvidia je údajně momentálně jedinou firmou nebo zájemcem, s kterým teď SoftBank jedná, což může naznačovat, že věc opravdu spěje k uzavření. Ovšem není to záruku, Bloomberg upozorňuje, že kdyby jednání ztroskotala (kvůli výši nabízené/požadované) ceny, může se SoftBank zase vrátit na začátek a zkusit to s jinými zájemci.

CEO Nvidie Jen-Hsun Huang prezentuje datacentrová GPU (Zdroj: Nvidia)

Prodej ARMu komplikuje jeho přecenění, Nvidia ale může platit akciemi

Problém s ARMem je, že podle celkem často se objevujících názorů bylo původní odkoupení právě SoftBankem za přestřelenou cenu, což nyní činí těžším opětovné prodání. ARM má sice dnes enormní význam a rozšíření, ale objem licenčních poplatků, které ARM inkasuje, není zas tak velký, na tržby je tedy společnost relativně malá a tedy investice do ní je při zachování nynějšího obchodního modelu poměrně špatně návratná (pokud by se drasticky nezvedly ceny).

Předchozí prodej byl za asi 32 miliard dolarů a je možné, že nyní bychom se bavili o požadované ceně až třeba 55 miliardy dolarů. Nvidii by ovšem mohla hrát do karet jedna věc. Podle separátní zprávy Financial Times se jedná o tom, že by zaplatila částečně hotově a částečně svými akciemi. A ty v poslední době vylétly velmi vysoko (tržní kapitalizace Nvidie je vyšší než Intelu, zvlášť po jeho nedávném pádu).

Protože akcie Nvidie stouply na ceně za několik posledních let mnohonásobně, dovolily by jí zaplatit poměrně slušný kus akvizice. Pro SoftBank to ovšem samozřejmě znamená riziko – pokud by dnešní akciová bublina praskla, může přijít o velkou část peněz, které v akciích dostane.

Obchod mohou zkomplikovat obavy z potlačení soutěže

Proč by Nvidia měla chtít ARM koupit, když může jeho jádra či instrukční sadu celkem levně licencovat? Andrei Frumusamu ze serveru AnandTech si myslí, že by mohla mít v hledáčku lukrativní trh serverů. Jádra CPU Cortex a Neoverse, která ARM navrhuje, jsou poměrně pokročilá, a pokud by Nvidia přestala licencovat architektury ostatním společnostem, které se pokoušejí o serverové ARMy (Amazon, Ampere), mohla by jim vzít jejich tržní podíly a natlačit se sama do potenciálně hodně výnosného trhu serverových procesorů proti Intelu a AMD.

Galerie: ARM procesory pro servery Ampere Altra a Altra Max se 128 jádry

Tip: Ampere letos uvede 128jádrový ARM procesor Altra Max. Máme parametry 80jader

Tip: Amazon uvádí procesor Graviton2: 7nm, 64 jader ARM, 30 miliard tranzistorů. Drtič Intelu?

Místo drobných za licence by pak inkasovala tučné marže za celé procesory, což by mohlo vynášet i pár miliard ročně a další na synergii s dalšími produkty – Nvidia by měla kompletní platformu CPU, GPU i konektivity (Mellanox).

Potenciálně velký problém pro akvizici ovšem představuje antimonopolní dohled. Zrovna výše zmíněný scénář by se asi moc nelíbil. Státní orgány dost možná budou chtít záruky, že Nvidia zachová rovné licencování technologií a IP ARMu pro všechny stávající i nové zákazníky. Na druhou stranu ale nějakou představu, jak získat výnos z investice třeba až 50 miliard dolarů během méně než 50 let, firma v hlavě mít musí, pokud se o tuto akvizici pokouší.

Myslíte, že by spolknutí ARMu Nvidií ohrozilo konkurenci v procesorech a vytvořilo příliš dominantního hráče na trhu?

Zdroje: Hexus, Financial Times, Bloomberg

Nvidia asi opravdu koupí ARM. SoftBank jedná jen s ní, plácnutí možná už za pár týdnů
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.25%) 16 hlasů

38 KOMENTÁŘE

 1. Ačkoliv nVidia v poslední době investovala do oblasti serverů, i spotřebitelský trh může být v případě ARMu dost zajímavý. Každé mobilní zařízení má procesorová jádra ARM, Apple na ně bude přecházet i v noteboocích. Je to obrovský ekosystém a kdo nemá licenci od ARMu, neškrtne si v něm. Dokud je ARM nezávislá entita, která svoje licence prodá komukoliv, kdo si o ně řekne, tak to funguje skvěle. Dostane-li se do rukou někomu, kdo chce zároveň prodávat svoje čipy a licencování ostatním podřídí těmto obchodním zájmům, to by mohlo dopadnout hodně ošklivě. Na druhou stranu, Android nemá tak silnou závislost na ARMu jako Windows na x86, takže pokud by nVidia chtěla konkurentům zatápět, Qualcomm, Mediatek a další se můžou rozhodnout hromadně přejít na RISC-V nebo MIPS.

  • Český zákon o životním prostředí ekosystém definuje jako „funkční soustavu živých a neživých složek životního prostředí, jež jsou navzájem spojeny výměnou látek, tokem energie a předáváním informací a které se vzájemně ovlivňují a vyvíjejí v určitém prostoru a čase.“

   • Nikde tady nevidím zmínku o českých zákonech. A velmi podobný popis: „Funkční soustava neživých složek, jež jsou navzájem spojeny předáváním informací a které se vzájemně ovlivňují v určitém prostoru a čase“ na množinu hardware, software a s tím souvisejících služeb sedí docela dobře…

  • MIPS je dnes víceméně mrtvej, RISC-V zase moc mladej, oba pak mají z pohledu ARM platformy docela zpoždění ve vývoji.

   Podle mě se nvidia soustředí na serverový trh, tam by problémy hrozily primárně. Jednak je to pro běžného uživatele poněkud odtažité téma a nvidia se případně utká s Goliášem (Amazon), takže to taky může skončit pěknou soudní tahanicí. ARM pro malé aplikace (mobily, tablety) asi nechají být, nebo jej odloží až na dobu, kdy budou mít opratě u serverových ARMů pevně v ruce. Bojovat proti Amazonu a Googlu najednou asi chtít nebudou. S ohledem na styl obchodního jednání Jen-Jsem-Lhal-a (které se dá přirovnat k řeznickému psu) to asi bude docela hodně zajímavé.

   • Jak se můžeš vůbec k tomuto tématu vyjadřovat? beznadějný AMD fanatic až do morku kostí tu chce psát na co se Nvidia soustředí a jaký je pohled Nvidie do budoucnosti? to si dělaš srandu ne?

    • pan VšechnoVímVšechnoZnám se ozval, alias Brouk Pytlík v akci :o)
     Nvidiu známe všichni roky a snad každý ví, co dělá, když koupí firmu – např. PhysX. Nebo máš jiný příklad? Zkus jednou místo urážek napsat něco k tématu, ale dost pochybuju, že to zvládneš. Zatím ses moc nepředvedl – nadávat umí každý

 2. Otázka je zda by se nechal Samsung,Apple a ostatní velcí výrobci mobilů a spol. nějak komplikoval život. Mnohem pravděpodobnější je to že by hezky šlápli nVidii do úsměvu.:) Než přecházet na ne ARM chipsety.Další otázka je co pozitivního přinese nVidia potencionálně do vývoje ARM…

  • Je to trošku šialená teória, ale všetky tie firmy by mohli lobovať u Samsungu a TSMC, aby bojkotovali ARM od nV a neposkytli jej výrobné kapacity, len by to museli nejako v grafoch a tabuľkách vysvetliť že sa to oplatí aj im v konečnom dôsledku.

  • ad přínos: Teoreticky by mohli ARMu přinést vlastní grafické jádro a protiváhu Qualcommovu Adrenu. ARMovský Mali není určitě špatný, ale není to úplná špička. Na druhou stranu, Samsung si zalicencoval AMD GPU a je tedy z kola ven, nicméně Mali osazují primárně činští výrobci, takže tam by to pro ně mohlo být velmi zajímavé, ten trh je velký.

   ad komplikace: tady IMHO nelze čekat okamžitý obrat, tj. že by nvidia začala nekale odrovnávat konkurenci. Ale souhlasím, že tu je možný důvod s ohledem na to, že Apple ohlásil přechod právě na ARM – třeba snaha nějak dostat technologie nvidie na Apple platformu. Těch variant se dá vymyslet spousta, co bude realita (a zda vůbec nV skutečně ARM koupí), na to si budeme muset počkat.

 3. Nvidii vnímám jako majitele ARMu problematicky. Zdá se, že svět si bude muset vymyslet nový ARM. A nebo x86 procesory dostanou novou šanci uspět tam odkud je vytlačil ARM. Jsem také zvědav jak na to zareagují ti co vyrábí jablka.

 4. NVidii fandim, aby ARM koupila, bylo by to skvele. NVidia by konecne mela moznost plnohodnotne konkurovat Intelu a AMD. Navic by NVidia pomohla ARM se postavit na nohy a poradne zacit vydelavat.
  Co se tyka licencovani, tak bych rekl, ze NVidia bude mit zajem o servery a pokud tam prida neco ze sve patentove zakladny, tak to urcite nebude nabizet dal nebo za mnohem vyssi cenu. Co se tyka consumer sfery mobilu s Androidem a Applu, tak tam si myslim, ze NVidia nema zajem se tam nejak tlacit a necha vse pri starem. Maximalne bude pozadovat ferovou cenu za licence.

 5. Tak či tak si myslím, že poplatky za licencie bude musieť ARM zvýšiť. Ak majú teraz tržby, nie zisk, okolo 4 miliardy USD za rok, a len telefónov sa predá viac ako miliarda a k tomu ďalšie zariadenia ako tablety, tv boxy, routre, NASy, a neviem čo všetko, tak to majú z jedného zariadenia len niečo cez 2 USD. Aj keby už brali iba poplatky a nemali žiadne náklady, tak pri cene 55 miliard USD by sa vracala investícia vyše 20 rokov.