Nvidia a AMD prý chystají speciální verze grafik jen pro těžbu kryptoměn. Bez výstupů

11
Vzorek referenčního Radeonu RX 570 (Zdroj: VideoCardz)

O víkendu jsme zde psali o dopadu rostoucího zájmu o těžení kryptoměn na trh grafik – tento faktor by prý měl stát za tím, že jsou Radeony RX 580 a 570 vyprodané s dodací lhůtou nejméně 2–3 týdny. Zájem o těžení je zřejmě skutečně masivní, jelikož se objevily zprávy o tom, že se na něj výrobci rozhodli zaměřit speciálními produkty. Tento „obor podnikání“ tím bude takříkajíc oficiálně legitimizován.

Nějak speciálně pokrýt trh těžařů chtějí podle webu VideoCardz údajně obě dvě firmy, tedy Nvidia i AMD. Informace v tomto duchu údajně uvádí vícero zdrojů – už před VideoCardz o tomtéž mluvil také web BenchLife.info (viz zde). V plánu je údajně pro těžící zákazníky vyrobit speciální verze grafik a nasměrovat je na ně, aby již neskupovali modely určené pro hráče a nečinili je nedostupnými nebo příliš drahými.

Více informací je o těžícím speciálu, který chystá Nvidia. Údajně půjde o verzi GeForce GTX 1060, s GPU označením GP106-100 – tedy novou variantou či konfigurací čipu (stávající karty jsou zančené GP106-400/410 a GP106-300). Podle VideoCardz i BenchLife by tato verze prý nebyla vůbec použitelná jako herní grafika, přinejmenším nebude mít vůbec žádné výstupy na monitor. Zda bude třeba nějak zamčená možnost použít herní komponenty ovladačů (takže by se dal použít jen GPGPU kód v OpenCL nebo Cuda, nikoliv DirectX či OpenGL a Vulkan) nebo vypnuté rasterizační a texturovací jednotky, z dostupných informací těžko soudit.

Čip GP106, zde v plné verzi 6GB karty (Zdroj: NordicHardware)
Čip GP106, zde v plné verzi 6GB karty (Zdroj: NordicHardware)

Tyto modely mají údajně normálně produkovat a prodávat stávající výrobci karet, najdeme je tak asi i v běžné distribuci. Údajně také mají být levnější než klasický herní model. Nevýhodou však je, že na ně bude výrazně zkrácená záruka, jen 90 dní.

Také AMD prý podle VideoCardz nějaký speciální model plánuje, údajně by měl být založen na některém z čipů Polaris (10 nebo 20). K němu však další detaily ještě známé nejsou. Teoreticky by ale mohl mít podobná omezení, například absence výstupů by byla ze strany výrobce karty logická, neboť neosazením se ušetří nějaké ty náklady.

Zafungují speciální těžící verze?

Za situace, kdy je GPU na trhu nedostatek k ukojení poptávky, se speciální těžící modely pravděpodobně prodají i s uvedenými omezeními. Přinutit však těžaře, aby kupovali jen tyto karty, už bude těžší. Z prosáklých informací totiž vypadají poněkud nevýhodně. Zkrácená záruka nás díky evropskému právu na ochranu spotřebitele, které nám garantuje tak jako tak dva roky, nemusí zajímat. Ale absence výstupů a nepoužitelnost těchto GPU pro normální provoz už je závažnější. Pokud by tyto karty celý život strávily těžbou, nešlo by o problém, ale v praxi to takto úplně nefunguje. Starší GPU s rostoucí efektivitou nových generací ztrácejí konkurenceschopnost a musí být z těžby vyřazována, aby se neprodělávalo na elektřině.

Zkušenost také říká, že těžící mánie prochází obdobími bublin, které netrvají zas tak dlouho a dnešní atraktivnost těžby tedy pravděpodobně nepotrvá dlouho. Proto je asi rozumnější počítat s nějakým plánem B pro případ, že by se cena dotyčných kryptomincí zase snížila a těžící hardware se stal nerentabilním. S běžnými herními grafikami se pak dá „exit“ provést lehce jejich prodáním na second-hand trhu. Ovšem speciální těžící modely, které nebudou použitelné jako grafická karta v PC, budou zcela k nepotřebě a vyrazit z nich nějakou zbytkovou hodnotu bude těžké až nemožné. Což je ale možná i záměr, aby poté nekazily prodeje nových grafik. Pokud navíc „těžítka“ nebudou na nákup výrazně levnější (o čemž lze pochybovat, neboť výrobci na nich sotva budou akceptovat výrazně horší marže), pak nejspíš zákazníci na těžení stále budou skupovat i běžné herní modely a jejich nedostupnosti se tudíž touto cestou zabránit nepodaří.

Ohodnoťte tento článek!

11 KOMENTÁŘE

 1. Ono to bude hodně záležet na ceně, pokud ji dají rozumně níž, než bude cena srovnatelné normální grafiky, pak OK. (třeba o 20% níž ). V opačném případě to nebude mít smysl a nikdo to nekoupí, protože těžaři počítají s tím, že grafiku po „odeznění vlny“ prostě prodají a peníze se jim aspoň částečně ještě vrátí

 2. „výrazně zkrácená záruka, jen 90 dní“ – to znamená, že min. v EU bude neprodejná – zákonnou 2letou záruku by museli krýt prodejci. Hádám, že půjde čistě o produkt na Asijský trh – kde je ostatně taky nejvíc těžařů.

 3. Je to docela dilema:
  1) Buď vyrábět jen klasické grafiky s tím, že je případně těžaři při nějaké kryptovlně „sežerou“ všechny a zákazník co chce grafiku na hraní či práci má problém. Výrobce karty rozprodá vše, což je pro něj dobře, ale špatně bude až opadne kryptovlna a prodané grafiky se vrátí do oběhu pomocí bazarů apod.
  2) Nebo udělat speciální karty na těžbu, což zase sežere nějaké výrobní kapacity a prostředky (materiál atd.) a časem ty karty budou naprosto bezcenné.
  A teď babo raď co je lepší 😀
  Podle mě je lepší varianta 1. Var.2 mi přijde jako větší mrhání prostředky. Na to se ale asi nikdo ptát nebude, v první řadě jsou důležité prachy, prachy, praaaaaachyyyy 😀

  • Já myslím, že výrobci nejvíce nechcou právě ty záplavy zánovních GPU v bazarech. 🙂 Když těžaři nakoupí něco, co je pro hráče nepoužitelné, byť třeba s menší marží pro výrobce, tak pořád pro výrobce výhra, protože hráči pak koupí více nových. 😉

 4. Kdyby jim chyběly jen výstupy, ale jinak by uměli i DX, tak se dají ještě použít na nějaké cloud gaming aplikace. Nebo jako druhá karta do crossfire. U NV by to mohly být levné CUDA akcelerátory.
  Čeho se bojím, aby to nemělo jen pcie x1.

   • Kromě PCIe 1x by absence portů umožňovala udělat i jednoslotové verze s mřížkou ven. Specializované verze biosu a driverů by pak umožňovaly trochu zlepšit i výpočetní výkon proti běžným grafikám, stejně jako profesionální grafiky jsou optimalizovanější pro OpenGL, aby to mělo pro těžaře větší smysl. Sedm takových v jedné ATX desce svou logiku má. Rozhodně to ale nebudou vyrábět proto, aby se ochránil trh s grafikami před vyprodáním, protože nVidia i AMD je úplně jedno, kde své čipy udají. Spíš jim to umožní prodat i horší čipy s defektními grafickými jednotkami nebo provozovatelné na nižších taktech bez turba při zachování výpočetního výkonu v GPGPU. Proto asi ta kratší záruka.

  • na druhou stranu, kdyby NV chytila příležitost za pačesy a současně nakopla skomírající PhysX tak by tyhle věcičky mohly být využitelné i jako akcelerátory fyziky. Mnohem lepší řešení jak druhá obyč grafika i než zaplevelování dalších vláken univerzálního cpu.