Tržby Nvidie dosáhly v 1. kvartálu 5,661 miliardy $. Díky kryptu to příště může být 6,5 miliardy

90
Nvidia a šéf Jen Hsun Huang 1600
Nvidia a šéf Jen-Hsun Huang
-
Zdroj: Nvidia

Tržby Nvidie dosáhly 5,661 miliardy $, zisk přes 1,9 miliardy, v příštím kvartále může mít i víc jak 6,5 miliardy. Stovky milionů z toho ale mohou být podmíněné kryptoměnovou mánií a přesné procento není známé.

Po finančních výsledcích AMDIntelu už jsou tu opět i třetího z nejdůležitějších aktérů v oblasti PC a herního hardwaru. Nvidia v předchozím kvartálu, což bylo čtvrté čtvrtletí jejího účetního roku 2021, dosáhla tržbami už na celých pět miliard dolarů (za celý rok měla tržby 16,675 miliardy $) a už je skutečně mezi těmi největšími polovodičovými firmami, byť daleko od Intelu. A vypadá to, že v nynějším roce to bude pokračovat, protože firma teď oznámila výsledky za první čtvrtletí a tržby má ještě vyšší.

Přes 5,6 miliardy tržeb, skoro 2 miliardy zisku

Nvidia teď oznámila, že v Q1 účetního roku 2022 (což byl únor až duben 2021) dosáhla tržby 5,661 miliardy dolarů, což je o 13 % víc než v předchozím čtvrtletí. Zejména je to ale strmý nárůst proti jejím výsledkům před rokem, kdy měla tržby „jen“ 3,08 miliardy – proti tomu teď utržila o 84 % víc. Částečně za to může akvizice Mellanoxu, jehož tržby se teď přidaly k datacentrovým příjmům Nvidie, ale z většiny je tento nárůst díky zvýšeným prodejům a případně i prodejním cenám GPU.

Proti předchozímu kvartálu se Nvidii zvýšila i marže na hodně vysokých 64,1 % (o kvartál dřív to bylo 63,1 %, ale před rokem dokonce 65,1 %), což je mimochodem o plných devět procentních bodů víc, než teď má Intel. Čistý zisk díky tomu dosáhl 1,912 miliardy dolarů za jediné čtvrtletí (3,03 dolaru na akcii, což je rekord firmy). Zisku opět asi pomohlo i to, že Nvidia zdá se platí dost nízké daně (hrubý zisk byl 1,956 miliardy, čistý zisk po zdanění 1,912 miliardy), patrně je to díky využívání různých odčitatelných položek jako třeba toho, že se vyplácení zaměstnanců v akciích dá v USA strhnout z daní.

Finanční výsledky Nvidie za Q1 FY2022
Finanční výsledky Nvidie za Q1 FY2022 (Zdroj: Nvidia)

Jednotlivé segmenty

Z těchto tržeb pocházelo 3,451 miliardy dolarů z grafického a herního segmentu, 2,21 miliardy z datacentrového byznysu. Nvidia uvádí, že tržby divize Data Center byly 2,048 miliardy $, což je 8% nárůst proti předchozímu kvartálu, ale meziročně jde o skok rovnou o 79 %. Do této divize se zanořil Mellanox, jenž před rokem ještě nebyl součást Nvidie, a jeho započítání by mohlo dělat možná i přes polovinu tohoto nárůstu (ale Nvidia k tomu už neuvádí detaily).

Profesionální GPU a související produkty měly tržby 372 milionu dolarů, což je 21% nárůst jak meziročně, tak mezičtvrtletně. Automobilové produkty měly tržby 154 milionů dolarů (meziročně drobný pokles, proti předchozímu kvartálu ale nárůst o 6 %).

Nvidia Ampere GeForce RTX 3070 RTX 3080 RTX 3090 Founders Edition 1600
Karty Nvidia Ampere GeForce RTX 3070, RTX 3080 s RTX 3090 Founders Edition (Zdroj: Nvidia)

Vliv kryptoměn: částečně známý, částečně neodhadnutelný

Herní segment zaznamenal 11% nárůst proti již tak velmi silnému výsledku v předchozím kvartálu, Nvidia pro něj uvádí tržby 2,76 miliardy $. Toto by měly být grafiky GeForce a výsledek byznysu kolem nich je dokonce o 106 % lepší než před rokem. Nvidia uvádí, že zaznamenala rekord jak v desktopových, tak notebookových grafikách GeForce, přičemž prodeje ale narostly i u čipů pro konzole (Nintendo Switch).

Nvidia neposkytuje žádný konkrétní ani rámcový odhad toho, kolik z těchto prodejů tvoří prodeje GPU těžařům kryptoměn; podotýká, že je to nemožné zjistit. Je takřka jisté, že výsledek by byl bez kryptohorečky horší, protože jednak se těžbou nejspíš zvýšily prodeje co do počtu kusů, zejména se ale nafouklé koncové ceny zpětně promítly i do peněz, které má Nvidia z každého jednotlivého GPU, což dál příjmy zvýšilo i u toho zbytku GPU, který se nakonec prodal hráčům.

Finanční výsledky Nvidie za Q1 FY2022 tržby jednotlivých segmentů
Finanční výsledky Nvidie za Q1 FY2022 tržby jednotlivých segmentů (Zdroj: Nvidia)

Vliv kryptoměn zřejmě ukazuje také poslední divize či položka v rozpisu tržeb – OEM a ostatní. Právě pod touto hlavičkou by Nvidia měla účtovat prodej speciálních GPU přímo určených pro těžbu, které nabízí (řada karet Nvidia CMP). Tržby této divize se meziročně zvýšily o 137 % a nyní dělají 327 milionů dolarů (před rokem 138 milionů). Vliv těžebních karet je tu asi jasný, protože karty CMP firma uvedla teprve během prvního kvartálu. A v hned předcházejícím čtvrtém byly tržby ještě pořád jen 153 milionů $.

Mezikvartální růst tržeb je o 114 %/170 milionů, což asi můžeme brát takřka jistě jako tržbu z kryptománie (dlužno podotknout, že prodej těchto GPU běžel jen část kvartálu, kdyby byla těžební GPU uvedena dříve, mohlo to asi být ještě víc). Kolik k tomu je ještě třeba připočíst z prodejů herních karet GeForce, to jak již bylo řečeno, nikdo neumí říct či nechce hádat.

Finanční výsledky Nvidie za Q1 FY2022 trend tržeb
Finanční výsledky Nvidie za Q1 FY2022 trend tržeb (Zdroj: Nvidia)

Výhled na druhé čtvrtletí

Na druhý kvartál účetního roku 2022 (květen až červenec) mají tržby podle Nvidie narůst dokonce ještě víc, už na 6,3 miliardy dolarů (s tolerancí 2 %). Také má ještě stoupnout marže na zhruba 64,5 % (non-GAAP marže podle nestandardního účetnictví má dokonce dosáhnout plných dvou třetin ceny produktů, 66,5 %).

Běžně Nvidia uváděný nástřel tržeb vždy ještě překoná, takže by nebylo překvapivé, kdyby ve finále výsledek byl nad 6,5–6,6 miliardami $. Teoreticky by do toho teď ovšem mohly udělat díru ony kryptoměny, pokud by jejich cena teď prudce klesla a těžaři přestali nakupovat nové grafiky. Je nicméně možné, že kvůli nastřádané poptávce hráčů za poslední měsíce by pak ceny a zájem o GPU nešly dolů okamžitě, takže určitá kocovina z kryptohorečky by nejspíš nastoupila až v následujících kvartálech a v už běžícím druhém by se Nvidia ještě pořád spektakulárně vezla. Pokud ale bláznění kolem kryptoměn bude naopak pokračovat, pak by naopak růst mohl být ještě vyšší, než se čeká.

Kolik si myslíte, že z tržeb Nvidie v 1. kvartálu (únor-duben) dělal vliv těžby kryptoměn a jejích dopadů?

Zdroj: Nvidia

Tržby Nvidie dosáhly v 1. kvartálu 5,661 miliardy $. Díky kryptu to příště může být 6,5 miliardy
Ohodnoťte tento článek!
2.8 (55%) 8 hlasů

90 KOMENTÁŘE

   • To vůbec nepochybuj. Nabídka okamžitě několikanásobně převýší poptávku, a kryptokopové se budou snažit zbavit se toho za jakoukoli cenu – v těch kartách mají nějaký kapitál a nedává smysl je vyscrapovat (i když i na to asi dojde, jako tomu už jednou bylo při prvním krachu coinového letadla). Pokud nebudou mít pro ty karty využití, dává smysl zbavit se jich za jakoukoli cenu co nejdříve, protože čím později budou prodávat, tím saturovanější bude poptávka a logicky budou muset jít s cenou dolů – takže ta cena spadne zcela určitě.

    • Tak samozřejmě že cena spadne. Ale rozhodně ne na 5000. Do krypta nedělám, ale nejsou náhodou jiné měny, které se těží na GPU? Každopádně ten pád bude pozvolnej. Stejně tak jako byl s generací 10. A k většímu cenovému propadu dojde až při uvedení nové generace

     • jestli 95% GPU těží ETH a to přejde na PoS, co myslíš, že se stane s profitabilitou těch ostatních PoW coinů, až je zaplaví masivní hashrate z těch ETH karet? 🙂 Není tak těžké si udělat pár výpočtů a dát dvě a dvě dohromady..

      • cena tech coinu by sla raketove nahoru, ale POS na ETH nehrozi, jedna se vesmes jen o hybridnim, tedy ze by po dobu cca 2 let jela jak tezba, tak ETH2 na POS, ostatne stakovat to muze kazdy jiz docela dlouho

     • Upřímně? Pokud platí, že nvidia více než 3/4 roku chrlila grafiky plnou parou, tj. prakticky všechno je ve farmách, tak si myslím, že těch 5 litrů je ještě hodně (samozřejmě v Číně, ne EU, kde těch karet zase tolik není). Proto jsem taky psal, že se asi zase dočkáme fotek, kde jsou doslova na hromadách vyházené stovky karet.
      Stejně tak ta rychlost poklesu ceny – jak se urve prvních pár větších farem, spustí to velkou lavinu výprodeje (viz klasické burzy, tam je ten mechanismus úplně stejný)

  • Spíš ani nemyslím že by krypto kleslo tak moc, že by se už ani nevyplatilo těžit. Pokud bude výnos větší jak cena elektřiny tak těžit budou stále. Hodně jich bude čekat na další horečku… A taky se ty karty musí nějak zaplatit…

   • Ty cykly se opakují.. v minulém cyklu si myslelo dost lidí to stejný co píšeš. Já grafiky z farmy prodal (ten příspěvek je tu k dohledání) na zač. 2018 Crhovi a dalším popletům co naskakovali do hóódně rozjetýho vlaku a kupovali předražený grafiky na těžbu… Pak to slítlo a těžba minimálně v EU přestala být profitabilní…

    Čekat na co? Až vyjde další generace karet a ty stávající budou ještě víc k prdu? 🙂 Nebo čekat až ETH přejde na PoS a situace se skokově zhorší? 🙂 Zaplavení bazaru grafikama bude ještě horší než z dob Pascalu, mark my words. 😉

    • Hlavně EU je první oblast, kde se přestane vyplácet, protože tu máme prakticky nejdražší elektřinu…

     Jinak já už jsem smířenej s tím, že si tu 3080(Ti) koupím někdy příští rok….ale kdyby náhodou byly už třeba na podzim, tak to bude příjemé překvapení.

     Ty tržby Nvidie jasně dokazují, že objem výroby už je hodně velký. U AMD možná pořád není, protože konzole, ale u Nvidie moc není, co jiného by v rámcí těch $2.7B v Gaming divizi vyráběli…

 1. „Zisku opět asi pomohlo i to, že Nvidia zdá se platí dost nízké daně (hrubý zisk byl 1,956 miliardy, čistý zisk po zdanění 1,912 miliardy), patrně je to díky využívání různých odčitatelných položek jako třeba toho, že se vyplácení zaměstnanců v akciích dá v USA strhnout z daní.“

  Tomu moc nerozumím. Pokud by zaměstnance vyplácely penězi místo akcií, tak jsou to snad také daňově odečitatelné náklady(neplatí z toho daně).

  Nebo tím obskurdním výrazem „odečíst z daní“ myslíte něco speciálního a konkrétního?

  • No to zlepšení je hlavně o surfování na vlně kryptoměn. Nvidia na tom nemá zase tak moc zásluh. Navíc ta čísla mohla být mnohem lepší kdyby včas reagovali cenou na převis poptávky po grafických kartách. Ty peníze co nechali vydělat skalperům mohli mít ve vlastní kapse.

 2. „zejména se ale nafouklé koncové ceny zpětně promítly i do peněz, které má Nvidia z každého jednotlivého GPU“

  mvidia má nějaké peníze z každého jednotlivého GPU? Nvidia může mít peníze v neprofesionálním segmentu k terém je tato věta jen z FE GPU, které jsou nedostupné a nejdou ani objednat. A v neposlední řadě se nezměnila jejich koncová cena. Jinak nvidia prodává jen čipy vendorům. Z „nafouklých“ koncových cen nemá nic.

    • 3070 – dva modely, levnější za 1400eur
     3080 – jeden model v rámci gaming boxu za 2400eur

     …za to je seženeš i od scalperů na e-bay, dokud neubude 3080 za alespoň 1000eur a 3070 za max. 750eur řekněmes, tak bych se vůbec nebavil o „dostupnosti“, za trojnásobek MSRP je tak akorát zlodějina….

    • Česká Alza má skladem PC s 3080 za 90tis. (= 3500 eur) a s 3070 za 52tis. (= 2000 eur).

     Takže ceny grafik z té německé Alzy už se pomalu blíží tomu, jako by sis na české koupil celej PC a vyndal si z toho jen tu grafiku.

     A když bys prodal zbytek toho počítače za cenu lehce pod cenou těch komponent nových, tak by to vyšlo i levněj…

     • No, btw, kdybych do toho zbytku počítače hodil svou stávající 1080Ti, tak mám pocit, že bych ho na aukru vydražil za tolik, že by mě ve finále ta 3080 nestála moc přes MSRP…. 😀
      Ale čistě z principu to neudělám…

     • prave nakup tech skladacek nedava smysl, skladaj to z odpadu a jsou toho plne bazary prave bez grafik, treba ty OMEN to je neskutecnej shit sestavenej z cehosi co je OEM a jedine co v tom ma tu cenu je opravdu ta grafika 😀

      za nektere ty skladacky z Alzy bych nedal bez grafiky ani 20 euro, sak si najdi recenze tech skladacek od Alzy, to je jak kdyby vyskrabali nekde ve skladu OEM dodavatelu cosi co jim tam lezi a prasi se na to

   • Samozřejmě máte pravdu, že oba výrobci zvedli ceny. Ceny zvedli a to jistě, že hodně. To jak hodně je vidět právě ve finančních výsledcích Nvidie.

    Jenom lidé kteří se neobtěžují na ta čísla uvedená v článku podívat a nebo ti co si myslí, že se vyrábí chipy v násobných objemech než v dřívějších obdobích dojdou k jinému závěru.

    • vykládáš tady, jako bys o tom něco věděl … pokud vím, vyrábějí se jen velké čipy, od 3060 nahoru, spousta nižších řad chybí a co vyrobí, to prodají … kdy by tedy měly ty výsledky růst, když ne teď? Vůbec to není o tom, že zvedli ceny a už vůbec ne hodně … blablabla jako obvykle

      • trte, jak bys nazval člověka, který v jednom postu napíše, že ta čísla jsou vysoká hlavně kvůli kryptoměnám, a že nvidia udělala chybu, když nezvedla ceny do nebes a nechala vydělávat skalpery, pak hned v dalším postu napíše, že ta čísla jsou vysoká proto, že čipů vyrobila stejně, ale prodáva je násobně dráž? Jak bys ho nazval? Debil? Nebo Hřib? Nebo jak?

      • To snad není tak těžké pochopit, že Nvidia zdvihla ceny a vydělala ale existence skalperů říká že ty ceny zdvihla málo. Díky tomu že cenu podhodnotila sama sebe poškodila a nechala vydělat skalpery. Logické ne?

       To byste nebyl Vy kdybyste místo otázky jak jsem to myslel nezačal urážet. Hlavně že mně tady vyzýváte ke slušnsosti „gogo1963 28.5.2021 at 13:55 nefilosofuj a piš, nebo nepiš nic, když nemáš co … tyhle šplechy akorát nasírají“

      • odpověděl jsi jen na jednu část, pointu jsi samozřejmě vynechal, mysliteli …

      • A na co jsem zapomněl? Já opravdu tuhle pointu nechápu a nevidím.

      • nemá smysl 😀 promiň, že jsem se o tebe otřel … otázky bych měl klást tomu, kdo umí odpovědět …

      • To ano ale Vy máte potřebu vnímat jen tu svoji pravdu. Nepochybujete o sobě a proto nepřemýšlíte o tom co říkají druzí protože to pro Vás jsou jenom …

      • Ale to také není odpověď na otázku „A proč se zdvihlo earning per share?“ I když pro Vás asi ano.

     • No v Nv alebo v AMD by boli pekne sprostí keby nechali všetku ryžu na nasledujúce časti trhu. Jasné že nezobrali všetko a nechali niečo aj pre výrobcov a predajcov. Vyšší segment sa vyrába preto, že je tam lepší pomer Mhash/mm2 a teda aj zisk pri výrobe.

      • Jo je tomu tak ale mohli mít lepší výsledky kdyby ceny zdvihli více a z trhu vytlačili skalpery. Té „ryže“ mohli mít mnohem více jak u AMD tak u Nvidie.

      • Dedo, ale to v tej dobe nikto nevedel že to takto vypáli, veď sa hovorilo ešte na jeseň že to bude vec 2-3 mesiacov a od nového roka sa budú GK dať pohode kúpiť a teraz je otázne či budú normálnejšie ceny na jeseň – zimu. Kryptomeny sú maximálne volatilná záležitosť, ich hodnoty sa neberú z neba, záleží len na tom koľko ľudí je ochotných dať do toho aký objem reálnych $$, na jedného človeka ktorému sa z toho podarí vytiahnuť 1M$ je tisíc čo prišli o 1k$ + cena za kW, nie skutočne sa tam nič iné ako odpadné teplo netvorí, žiadna reálna hodnota. Ďalšia vec, cena za prevody a vymožiteľnosť, ono to to treba naozaj chápať ako pyramídu a jediné čo to skutočne živí je čierny trh a ľudia čo na tom prerobia, niekedy aj celé majetky.

      • Ano jistě máte pravdu že „to v tej dobe nikto nevedel že to takto vypáli“ ale od toho přece mají AMD i Nvivia houfy lidí aby predikovali jak to bude v budoucnu vypadat a tu cenu nastavili správně. Já si ve stupiditě nedělám patent na to, že bych to udělal lépe ale znova oni byli a jsou placení od toho aby se tohle nestalo.

       Jistě spekulace byly a budou ale to co se dělo s grafickými kartami to je do nebe volající selhání Nvidie i AMD. Mohli oba „výrobci“ utržit více peněz a ty třeba vrazit do podpory výroby která kulhá na obě nohy. Místo toho inkasovali skalpeři.

      • Kua dědo, tebe by mělo AMD i NV ihned najmout jako hlavního manažera. 😀 Čoveče úplně geniální myšlenky máš… ono to určitě nikoho v AMD a NV nenapadlo, na to musela přijít až jedna chytrá šedivá makovička z Čech. 😀

      • Ale to víte že je to napadlo jak u AMD i Nvidia a jistě se podle toho zařídí. Bohužel pro nás koncové uživatele ceny nových grafických karet budou jestli nepoleví kryptoměnový nápor hodně vysoké.

    • “ oba výrobci zvedli ceny. Ceny zvedli a to jistě, že hodně. To jak hodně je vidět právě ve finančních výsledcích Nvidie. “

     To je samozrejme nesmysl. Financni vysledky maji rekordni i vyrobci, kterym koncove ceny produktu klesly. Muze tam byt korelace, nikoliv pricinna souvislost.

     Takze nejaky zdroj pro toto tvrzeni o zvyseni cen cipu a za jake obdobi?

      • To je potom cira spekulace. Pokud vim, zvyseni cen cipu (obecne, bez vazby na gpu) bylo nedavno teprve predikovano. Nikoliv zpetne zjisteno.
       A to nemluvim o tom, ze maji vsichni take vetsi naklady. Vzpomenme na zruseni slev tsmc.

  • Je to už nějakou dobu a pokud uzavírali nové smlouvy mohli se ceny změnit. Přijde mi to logické.

   Ono to taky nemusí být tak, že zlá Nvidie s hodnou AMD zvedly ceny, ale v době kdy je nedostatek čopů mohl např. i někdo nabídnout víc za přednostní dodávky nebo víc kusů nebo…

   • áno áno, rovnako ako sa im zlaté časy skončili – podľa zaručených predpovedí AMDD fans – keď AMD „ovládlo“ konzole, a s Mantle, Vulkáááááánom a DX12, a keď Intel osadil do svojho CPU AMD grafiku, a s nástupom Fury X resp. teda Vegy 64, keď sa AMD zase stalo konkurencie schopným – od RX 5000 série, keď in akcie prvýkrát atakovali 300 USD – to už mal tiež nasledovať zošup a dalo by sa pokračovať „do blba“ koľko krát už ich cesta mala smerovať len a len dole…
    …no toto je už ozaj, fakt, čestné skautské a pionierske zaručený „Golden age is over“.

    Ibaže by sa (prekvapujúco) ukáže že to tak nebolo a pobavíme sa za 2-3roky o nVidii ktorá prekonala 1000USD za akciu 😀

    • Jo to jste mi připomněl zlatou doba fanATIků a Nvidiotů. Já byl tehdy Nvidiot. vy jste asi byl taky Nvidiot a jak vidím tak ještě Vás to nepustilo. Nepustilo Vás to a jako správný Nvidiot se pošklebujete namísto otázky co tím, autor myslel.

     Tehdy to byly jenom náznaky. Mantlem a Vulkán naznačili, že AMD je schopné rozpohybovat i Microsoft. Mnohem vetší význam mělo to ovládnutí konzolí. Tehdy jsem to nechápal ale bylo to asi to nejdůležitější co se tehdy událo. Zhruba před rokem vyšlo demo unreal enginu které mne uchvátilo. Co jsem nechápal bylo že to běželo na konzoli od Sony. Myslel jsem si, že to je tisková chyba ve článku ale byl to fakt. Ani to neznamenalo, že by se u Epicu obrátili k PC zády. Běželo to na hardwaru od AMD který to vše spojoval. Tím je dáno, že vývojář vyvine hru v unreal engine a ona ta hra poběží ne jen na PC hw ale i na konzolích které mají AMD hw. To je ohromná výhoda kterou Nvidia nemá a její technologie jsou proti tomu jenom ptákoviny.

     Nvidia začala připravovat Hopper těšil jsem se na to jak si to s AMD rozdají dvě chipletové grafiky. Ale ouha bude Lovelacea a prý má být monolitická. To jak nyní dává zabrat AMD Interlu v procesorech se domnívám bude opakovat na grafickém poli s Nvidií. Monolit dostane na frak od chipletů.

     Nvidia nemá vlastní procesor a proto chtěla koupit ARM. To ji nevyšlo proto bude mít problém. Duopol Intel AMD ji mezi sebe nepustí a oni nebudou schopni nabídnout svůj vlastní ekosystém s CPU plus GPU. Nevím na co čekají a proč si nekoupili licenci na výrobu ARM jako ostatní. Asi jsou opilí z toho jak se jim dobře daří a chtějí jenom celý ARM.

     Je to zkráceně protože Nvidie nemá RDNA, chiplety, vlastní procesor a ke všemu AMD začíná experimentovat s vrstvenými chiplety na procesorech. Prostě Golden age is over. Skončila zlatá doba Intelu končí zlatá doba Nvidie a je zaděláno na ukončení zlaté doby Steamu.

     • ty když jíš písmenkovou polévku a jsou v ní jen písmena řekněme “ S “ , ta eska ti na hladině polévky vytvoří nápis AMD a ty v tom vidíš Boží prozřetelnost … nechtěl bych bydlet ve tvé blízkosti, fanatiky opravdu nesnáším …

      • Vám asi nikdo nikdy nevysvětlí a bohužel k Vaší vlastní škodě, že nesouhlas se dá vyjádřit i slušně a věcně. Ale jestli jste si ulevil a budete mít sobotu snesitelnější budiž Vám odpuštěno.

      • koho poučuješ, troubo? Odkdy ty se chytáš na „slušnou“ oponenci? Začneš se kroutit jako had a vykládáš o tom, jak ti, co s tebou nesouhlasí, tomu nerozumí a plácáš linky na pofiderní „odvěcáky“ … já si neptřebuji ulevovat, na rozdíl od tebe … soudíš podle sebe, evidentně … na tu snůšku blábolů a hloupostí které jsi napsal, slušně reagovat nelze. To je vše.

      • Víte měl jste možnost moje hypotézy rozstřílet. Místo toho se jenom pošklebujete. Ale tím mi nepřímo říkáte že tomu co píšete vůbec nevěříte. Kdyby opravdu byla pravda Vaše “ je neuvěřitelné, kolik hloupostí dokáže jeden naplácat pár větami …“ tak mi moje hypotézy rozstřílíte jako domeček z karet.

       Produkujete jenom emoční výlevy nic jiného.

      • No to jste docela mimo. Stach by Vám k tomu dal i ban za popírání víry pravé. Ať již DD nebo Obr byly nebo jsou lidé co mají na starosti web. Protože potřebují peníze tak se nechali najmout do služeb výrobce a dělají mu marketing. Za svoje peníze dělali PR články a moderovali diskuse aby to bylo v souladu s potřebami jejich chlebodárců. Já jsem jenom jeden člověk co se nudí a nic z toho nemám.

       Nakonec vy i gogo máte možnost přijít se svojí hypotézou nebo tu mojí rozstřílet. Nikdo Vás kvůli tomu nezabanuje ani nebude mazat Vaše příspěvky. Vy oba jenom máte potřebu prudit a užíváte si toho plnými doušky.

      • Nepochopil. A hlavně že ta Vaše „hypotéza“ z 29.5.2021 at 6:53 je sama o sobě domeček z karet. Ale sněte dál.

      • Nesním odhaduji jenom čas ukáže jak mám nebo nemám pravdu. A proč je to domeček z karet mi neřeknete protože to nevíte?

      • Aha, tak Vy odhadujete? Že tam není ani náznak toho že jde o odhady. Stachova škola se nezapře.

      • Emočně se vyléváte a fakticky nic neříkáte. I ten Stach na rozdíl od Vás uvádí alespoň nějaká fakta. Je to od Vás taková myšlenková impotence.

     • co mají lidi furt co za halucinace, ze chipletová konstrukce má nějak zvýšit výkon. z hlediska výkonu budou chiplety kvůli interconnectu vždy méně výkonné při stejné velikosti plochy a příkonu (a stejném procesu), jak monolit. chiplety mají jen jednu jedinou výhodu – zlevňují výrobu, respektive umožňují výrobu virtuálně větších čip(let)ů levněji. nic víc a nic míň.

      • Plus umožní výrobu většího čipu než u monolitu. Ale vždy to je také o tom, jak moc čipletů se ještě vyplatí právě kvůli té komunikační režii.
       Do budoucna vyhraje ne ten kdo bude mít nejlepší čiplet, ale ten kdo je dokáže nejlépe pospojovat. Kdo přijde s nějakým bomba nápadem v tomto směru. Je to dnes vidět například na Ryzenech různých generací, jak se to posunuje, vylepšují nebo předělávají se úzká místa.

      • Ano máte pravdu i nemáte. Pravdou je ta komunikační režie. Chiplet ale má také výhodu v tom, že rozseká výpočtovou část procesoru core (co nejvíce hřeje) a odděluje ji i od zbytku procesoru i/o. Díky tomu zlepšuje chlazení. Lépe chlazený procesor se pak jeví jako výkonnější i když má větší režii s komunikací. Hlavně je to díky uvedenému celé snadněji a levněji vyrobitelné.

      • Jj, když vezmu jeden monolit a čipletový procesor o stojné ploše, tak se určitě ten čipletový lépe chladí. Ještě nějaká pohádka by nebyla na dobrou noc?

      • Ne to je prostá logika. Roztáhne se to vetší plochy a kolem core které nejvíce hřeje nejsou další součástky které by ho ohřívaly. To je snad logické ne?

      • to ze roztahnete cip do vetsi plochy zlepsi potencial jeho chlazeni jen a pouze tehdy, pokud se tepelna emise celku nezvysi. coz neni tento pripad, kdyby se tak stalo, budeme mit vetsi chip slozeny z chipletu, ale se stejnym vykonem a tepelnou emisi.
       nebo jinak – vetsi plocha neznamena mene tepla, pouze vice plochy k uchlazeni. to je sice dobre, ale tady se snazime mit vice cipu s maximalnim vykonem, tedy maximalni tepelnou emisi – a jsme na tom prinejlepsim stejne jako predtim – plus rezie komunikacnich rozhrani.
       co by mohlo byt nejak spolecne je distribuovany radic ram, tam by se dalo usetrit.

    • Zapomněl jsi na tyto perly:
     – když NVIDIA v tuším 2010 končila úplně s herními grafikami
     – když AMD odešla od TSMC a NVIDII neměl kdo vyladit nový výrobní proces
     – když se všechny hry začaly dělat výhradně na AMD hardware

      • Co je tam za lži? Stačí si dohledat diskuze z těch časů. Kdo lže si můžeme říci tady za rok.

      • Ale jsou to lži a ten kdo to tehdy tvrdil a vydával za fakt lhal. Nebo mi snad chcete říci, že něco v tom Vašem příspěvku je pravda? HWSpeedy 29.5.2021 at 12:37

       To co jsem napsal jsou fakta ale i hypotézy. U hypotéz se může stát, že se nepotvrdí.

      • Vy jste dobrej troubelín. Jestli jste to nepochopil, tak to jsou myšlenky co tady v té době razili Vám podobní. A přesto tady NVIDIA stále je a nějakým záhadným způsobem pořád posiluje.

      • Nikoliv to jsou lži. Kdo tehdy přemýšlel tak na nic takového nemohl přijít jedině když ho někdo zaplatil aby ostatní manipuloval.

      • Musim upozornit ze stachuj tyhle a podobne dezinfo jede kazdy den. Ovce to pochopitelne prenasi na ostatni fora. Vsechny tyhle pseudoargumenty padly tady nebo jinde.

  • vzpominam si na dobu kdy jsem tu coby drzitel akcii Nvidie byl temer kamenovan 😀 nakupoval jsem 2007 za cca 24 kus a byl oznacovan za hlupaka ze Nvidia bud krachne nebo to sleti, jo sletelo to o slusnych asi 2650% nahoru a na krach to vypada porad 😀 meztim to slo az tusim na 6 za kus, divne ze i tak to porad davalao mensi dividenda

 3. je uzasne jak si nekteri diskutujici myslej ze kdys jde dolu cena BTC tak ze pomalu konci tezebni „horecka“ 😀 , ne nekonci, i pri soucasnych cenach grafik a s cenama elektriny jake mame v Evrope, tedy vysokejma, tak se vyplati tezit dokud cena za ETH bude nad 400 dolary

  ten kdo se karet bude mozna zbavovat budou jen mensi tezari s jednotkama kusu karet, a bude to pravdepodobne dost pozvolne, zaroven s tim ale jak bude klesat cena karet, tak se opet nekteri rozhodnou pro tezbu, aneb bude to stejnej boj o pozice jako v samotnem cryptu, klesne cena karet a razem se o ne zvysi zajem a zase pujdou cenou nahoru, vesmes dulezita je hlavne cena poplatku na blockchainu, cim vice se obchoduje crypto, tim tyto poplatky rostou, cim neme se obchoduje tim klesaji, v tuhle chvili jsou poplatky relativne nizko, 3090 dva za den nejakych 6-7 eur, coz se vesmes nevyplati v kratkodobem horizontu, ale velci tezari nejedou na kratkodobej horizont, maji plan treba na 2-3 roky, a pokud nastoupili do RTX3070+ tak urcite nebudou prodavat jen proto ze jim klesne denni vynos z kusu na nejakych treba 5 nebo treba 3 eura, i na tech 3 eurach porad maji za rok treba 1100 eur (kdys se na burzach sili a poplatky rostou, coz bylo ted pokazde kdys cena BTC sla dolu na 30 a pak na 31k, tak 3090 dvala za ten den klidne 25 euro, za jediny den z jedne kary po odecteni nakladu na elektrinu)

  ja treba tezbu nebudu vypinat pokud nedojdu k bodu zero, tedy ze by me tezba nebyla schopna ani zaplatit elektrinu co to propali, i ve chvili kdy to bude na hodnote 0,001 tak to porad necham tezit, coz treba u me znamena ze 3090 by za den musel aklesnout tezba pod 0,75 eura, to je u me bod zero kdy to tezbou nevydelava, i tak bych ale samozrejme grafiky neprodaval a nechal proste klidne i par mesicu lezet ladem, to ze me tam nekde stoji par PC me nic nestoji, pripadne by se a to je pravdepodobnejsi jen prepinalo na tezbu jineho coinu

  jen pro predstavu, porad se vyplaci treba i tezba Monera na CPU a jeho cena jde ted slusne nahoru, jako ze fakt za poslednich 24 hodin neskutecna pumpa 😀
  https://unmineable.com/?ref=etu5-jse3

  • a to mam celkem nevyhodnou tezbu, neb ja PC nestavel jako tezebni rig za par supu kde cenu maj jen ty grafiky, ale jako rendrovaci stroje, takze mam grafiky na minimalne PCIe 8x a dane PC neni nekde na zemi na nejakym ramu, ale normalne v rackove kejse s poradnyma redundantnima zdrojema (komplet to mam na Supermicro), nekde i dvema CPU ktere aby nelezeli ladem tak taky tezi prave Monero + diskove pole k tomu tezi XCH na enterprise plotnach ktere jsou mnohem drazsi nez nejaky extreni MYhome nebo jak se to jmenuje, i tak se to vyplaci jeste asi 8-9 nasobne jen co se grafik tyce, takze ti co maj ciste mining rigy kde cenu maj jen ty grafiky, tak musi mit i pri soucasnem stavu cen krypta a nizkych poplatcich na blockhainu tak 11-12 nosobky

   cite odhadem, aby se nevyplacelo tezit, tak pocitam ze BTC by myselo spadnout tak na 2-3 tisice dolaru pro hodlery treba na Nicehash a podobnych sluzbach k jednotlive tezbe, coz by znamenalo ze i ETH by slo nekam hluboko pod 400 dolaru, BTC ma ted cca 35k a ETH cca 2380 dolaru

    • jen na ETH to nevisi, a nikdy ani viset nebude

     cena BTC je dnes z velke casti zavysla i na tom kam to nechaji zajit instituce ktere v tom maji jiz zrejme vetsinu, posledni bojuvky s padem BTC maj nasvedomi vesmes velrybky ktere se snazi likvidovat pozice jinych velrybek, kdyboliv e n ablockchainu objevi nejak avetsi paka, tak je snaha to dostat pod tu paku a hned pote to diky ordrum raketove roste, coz maji tezari radi, cena poplatku jde v tu chvili do nesmyslu 🙂

     nejaky krach BTC je v tuhle chvili spise zbozne prani par blaznu, stejne tak ETH ktere je jiz provazane i do klasickeho platebniho systemu jen tak narychlo dolu nepoleti, nepusti ho dolu prave ti velci hraci co v tom jiz jsou, a vesmes tomu nahrava i prave to jak BTC jede na cykly, za soucasneho stavu e asi pod cca 12k na BTC nepodivame a realne hrozi ze se nepodivame ani pod 25k, ostatne zrovna ted to na burzach zase jede a postupne je tlak snizit ted BTC k 33k, jede to tak od vcerejska a jsou tam podle burz hned 4 boti co prodavaji po „malych“ castkach aby trh sel pomalu dolu, a kazi jim to v urcitych hladinach jen nastavene nakupni ordry kdy to vzdycky vystreli nahoru, a pak zase pomalej posun smer dolu 🙂 to same se delo ted nedavno pri padu na 30 a pak 31k, nekdo chce proste nakoupit ve sleve

      • kazda transakce ktera se udela tak se o ni vi, a samozrejme adresy kde je vetsi mnozstvi BTC nebo jineho crypta jsou pod drobnohledem, takze kdys si nekdo prevede na burzu treba 1000 BTC tak se to vesmes hned vi, a kdys pak dana penezenka na burze zacne prodavat nebo nakupovat tak se to opet vi
       a kdys jako treba pri poslednim poklesu na burze prispa paka na obchod proti BTC, tedy ze nekdo vyuzije k obchodovani vic nez na burze skutecne ma (jestli nevis jak funguje finacni paka, tak se to douc) , a pri te posledni se proste na reditu dohodlo par verlyb a poslali proti tomu svoje obchody a cilem bylo dostat BTC pod 30k, cims dana paka nevysla a dany obchodnik musel nasledne zaplatit cca 300 milionu dolaru o ktere tim prisel, pro nas hodlery to znamenalo nakup ve sleve, me se naplnili dva ordry

      • Tak já vím jak to chodí.. whale alert a aggr trades mi běží 24/7. Ale ty jsi psal něco o páce na blockchainu, což je blbost..
       Jinak posílání 1000 BTC ma burzu dělají kámoši, když potřebujou trochu stlačit cenu dolů na lepší nákup. 😀 Stejně tak já dělám buy walls na shitcoinech, když je potřebuju dostat nahoru.. tak zas těm zaručeným transferům na burzu k prodeji tolik nevěř. 😉

  • Proto jsem uvedl dvě jasně definované podmínky: „Pokud skončí tento krypto cyklus a nebo ETH přejde na POS“.
   Až do toho Vitalik hodí vidle PoSem.. což je teď, kdy se začalo hodně debatovat o energetické náročnosti krypta, možná mnohem blíž než si mnozí myslí, tak ta panika prodávajících minerů bude famózní. 😀