Čtvrtletní tržby Nvidie přesáhly 3,2 miliardy. Z těžby kryptoměn získala víc než AMD

11

Minulý měsíc ohlašoval IntelAMD hospodářské výsledky po prvním kvartálu. Nvidia má účtování o něco posunuté, takže jí teď na konci dubna skončil první kvartál patřící už do účetního roku 2019, který začal únorem. Pro Nvidii skončilo hospodaření v tomto kvartálu vysoce úspěšně – dokonce se úplně poprvé dostala tržbami na nad 3 miliardy dolarů.

Výhled na první kvartál z února udával konzervativně, že tržby budou někde okolo 2,9 miliardy dolarů. Skutečný výsledek ovšem dosáhl až na 3,207 miliardy dolarů. Tedy dokonce více než v předchozím přirozeně silném vánočním kvartále (2,91 miliardy). Tyto tržby jsou o 66 procent vyšší než za první kvartál před rokem a navíc měla firma velmi vysokou hrubou marži. Ta dělala 64,5 %, což je dokonce víc, než u Intelu, přestože Nvidia nevyrábí ve vlastních továrnách. Provozní zisk dosáhl 1,295 miliardy dolarů a čistý zisk po zdanění 1,244 miliardy (1,98 $ na jednu akcii).

Finanční výsledky za Q1 FY2019 (únor–duben 2018)
Finanční výsledky za Q1 FY2019 (únor–duben 2018)

Rozdělení tržeb ukazuje, že se Nvidii dařilo inkasovat víc na všech frontách. Pozoruhodný je objem tržeb z datacenter na 701 milionů dolarů, což je meziroční nárůst o 71 %. Profesionální grafiky přinesly 251 milionů (o 22 % více než před rokem) a divize herních GPU pak 1,723 miliardy, což je nárůst o 68 %. Automobilový trh vytvořil tržby 145 milionu dolarů. A konečně divize „OEM + IP“ pak 387 milionů, což je nárůst o 148 % proti 156 milionům, které byly pod tuto kolonku zahrnuté před rokem.

Tržby jednotlivých divizí
Tržby jednotlivých divizí

Tržby z kryptotěžby až půl miliardy?

Důvodem, proč si tato část tak výrazně navýšila tržbu, je těžba kryptoměn. Do této kategorie spadají grafické karty vyráběné speciálně pro těžbu (tedy karty jako P106, P104 a tak dále). Jen jejich prodeje v Q1 v rámci této divize přímo podle oficiální zprávy dosáhly 289 milionů dolarů. To přitom byly čistě těžní modely, u nichž je určení stoprocentně jisté, a naopak toto číslo zdá se nezahrnuje žádné karty GeForce, které jsou zaúčtované v divizi Gaming. Řada grafických karet prodávaných běžně v retailu ovšem během horečky také byla skupována těžaři (o to více, že při vyšroubovaných cenách na ně hráči na rozdíl od horníků neměli nebo si nákup rozmyslili). Zdá se tedy, že tržby Nvidie z kryptománie musely být ještě vyšší a v závislosti na tom, jak velké množství GPU směřujících do karet GeForce pohltily, by teoreticky tato suma mohla být možná i půl miliardy dolarů nebo víc.

Pokud si vzpomenete, AMD uvádělo odhad, že v jeho případě v prvním čtvrtletí odbyt od těžařů přivál okolo 10 % všech tržeb. U Nvidie by oněch 289 milionů bylo 9 %, nicméně jak už bylo řečeno, jde jen o speciální těžní GPU, kdežto nějaký odhad podílu těžby v prodejích GeForce přidán nebyl. Každopádně z těchto čísel vypadá, že Nvidia nakonec z těžní horečky profitovala podstatně víc, než AMD. Pokud se tedy to hrubě nemýlí ve svém odhadu (což by nemuselo, protože GPU jsou u něj asi menší částí tržeb proti konzolím a CPU, celkových 10% tedy není nějak málo). Tento závěr ale asi není zas tak překvapivý. Díky postavení Nvidie na trhu, vyšším skladovým zásobám v absolutním měřítku – a zřejmě také lepší schopnosti posílit rychle výrobu karet (čímž se Jen-Hsun Huang před časem chlubil) – dokázala Nvidia udržet karty na pultech v době, kdy byly Radeony vyprodané. Vzniklý hlad zákazníků tak logicky uspokojovaly GeForce, které pravděpodobně absorbovaly velkou většinu zvýšené poptávky.

Vývoj tržeb Nvidie za posledních 24 měsíců
Vývoj tržeb Nvidie za posledních 24 měsíců

Příště opět přes tři miliardy

V příštím kvartále (Q2 účetního roku 2019, květen–červenec) se vlivem obecného propadu zájmu o těžbu tyto tržby zmenší. Z oněch 289 milionů za speciální těžní karty v divizi OEM + IP má údajně prodej klesnout „jen“ na 100 milionů. Podle očekávání Nvidie tedy s těžením ještě zdaleka není konec, protože jde stále o docela slušné přilepšení. Ovšem vyšší než očekávaný podíl kryptoměn a jejich negativní výhled zřejmě mírně znervózněl investory, protože v pátečním obchodování akcie ztratily 2,15 % ze čtvrteční závěrečné ceny 260,13 $ (před oznámením výsledků). Je to však po masivním růstu během posledních dvou let, takže drobná korekce není příliš překvapivá.

Celkově se ale tento propad podepíše na celkových výsledcích za nadcházející období, u nichž je prognóza o něco nižší – „jen“ na 3,1 miliardy dolarů plus minus 2 %. Což je ale pořád vysoká, až dechberoucí částka, když si připomenete, že v historicky nedávné době mívala firma tržby okolo miliardy. Tuto prognózu navíc i přes propad těžby pravděpodobně předběhne, takže je celkem reálné, že nakonec předčí tržby za první kvartál. Celoroční tržby firmy by pak mohly spět někam do rozmezí 13–14 miliard dolarů.

Čtvrtletní tržby Nvidie přesáhly 3,2 miliardy. Z těžby kryptoměn získala víc než AMD
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (94.29%) 14 hlasů

11 KOMENTÁŘE

 1. Takže 1,244 miliardy za kvartál v čistom, sila no, za celý účtovný rok 2016 mali čistý zisk 1,66 mld USD čo bol svojho času rekord…

  V porovnaní z 2015-14-13… kde sa točili ročne okolo 500-600mega zisku sú aktuálne čísla šialené.

  A to ubehlo čo, relatívne kratučká doba, 3-4-5 rokov…

 2. Co se divite, marketing nad zlato. To nevidite, rano se probudim a na strope reklama na Nvidii. Zapnu radio, reklama na Nvidii. Zapnu televizi, reklama na Nvidii. Zapnu notas, reklama na Nvidii. Jdu na hajzl a na hajzlpapiru reklama na Nvidii. Uz se bojim otevrit konzervu.

   • Karty už dražší jsou, paměti šly nahoru o desítky procent a ceny karet se díky tomu navyšovaly.

    Příští generace bude stát více právě díky vyšším cenám pamětí. Jestliže dnes výrobci platí za 8GB GDDR5 cca 72 USD (před rokem 50USD), tak v případě GDDR6 se bavíme o 90 USD. HBM2 pak vychází až na 150USD za 8GB.

    Tzn v nové generaci NV karet s GDDR6 bude cena minimálně o 40USD vyšší, ale to je jen rozdíl vstupních nákladů, reálně to bude více. Ale konec konců už tu šlo že případná 1180 bude mít zřejmě cenovku 700 USD oproti 1080, která měla cenovku 600USD. Otázkou je zda ta karta bude mít jen 8GB paměti nebo více. Někde už těch 8GB přestává stačit. 12GB pro 1180 a 16GB pro 1180Ti by byly rozumné hodnoty. Ale pak se bavíme o dvojnásobné ceně paměti jen na výrobních nákladech.

    Jinak NVIDIA nemá důvod ke zdražování karet, mít drahou kartu neznamená ji prodat. Cena musí zůstat na hladině, kterou jsou ještě zákazníci ochotni platit. Příkladem je uvedení Pascal karet před dvěma lety. Byl tu Maxwell TitanX za 999 USD, GTX1080 ho výrazně překonala a byla levnější, ba 1070 která s ním je +- na stejné úrovni a cenovka byla 380 USD, přitom mohla být výrazně vyšší, i tu 1080 by lidi za 999 díky výkonu brali. Také to bylo vidět, první várky karet vyšuměly max za pár minut.

    • Jj, ale vysvetluj to nekomu, ze? Jinak jsem tu nedavno daval tabulku doporucenych cen pres generace a Nvidia vzdy dava cenu plus minus podle velikosti cipu v kombinaci s cenou vyrobniho procesu. Ale je jasne, ze cena pameti tam taky hraje roli, hlavne kdyz se pouzije nejaka novinka. Zajimave, ze u AMD nekteri breci, jak HBM pameti prodrazuji karty, ale napriklad u GDDR5X to naopak popiraji.

     • Bohužel ceny GDDRX neznám, u HBM2 by to mělo být až 150USD za 8GB a 20-25USD za interposer.

      A když pomineme růst cen pamětí, tak minimálně roste jejich kapacita., přitom ceny zůstávají +- na stejné úrovni. Ano s Pascalem to u 1080 a 1070 NVIDIA neodhadla s Founders Edicí, která nakonec nebyla exkluzivní právě pro NV shop a partneři toho využili jak si navýšit marže, protože proč prodávat kartu za 600USD, když mohou prodávat kartu za 700USD. Po téhle zkušenosti už se to u ostatních karet současné generace neopakovalo.

  • pravda pravda, veď dokonca IT guru „Belka“ na istom blogu jasne píše že „u nvidie jde vic penez do marketingu nez do vyvoje“ – tak to predsa musí byť pravda !

   Ale vážne, odhliadnuc od názorov a „zaručených“ ale absolútne ničím nepodložených tvrdení o tom čo stojí za úspechom sú tu čísla predajov, podielov a aj ziskov ktoré nepustia.

   nVidia karty majú v segmentoch zrovnateľný výkon ako konkurenčné AMD (1060-580/1050-560/1080-V64) ale menšie jadrá + obyčajné pamäte ale pri tom aj vyššiu cenovku, nVidia má pre seba highend trh 1080Ti/Xp/V + herné notebooky, + ako sa píše v článku pravdepodobne rýchlejšie a lepšie zareagovala na dopyt po kartách a „prikúrila“ výrobu + peniaze z ostatných segmentov a vu-a-lá – máme tu ekonomické orgie.

   Či sa to niekomu páči alebo nie.

   • Cisla tady mluvi celkem jasne i bez kryptohorecky..Huang ma s prichodem Pascalu fakt dobre namazano. Podle tech zprav o Turingovy, to nevypada jinak ani po zbytek roku a pristi rok. AMD dobihaji veci, ktere jeste zacali v dobe, kdy asi fakt meli omezene zdroje a je to znat… Monza, ze AMD prijde s necim zajimavejsim tak 2020…

    • @tombomino
     + to, že doteď jsou ceny AMD grafik přepálené… Kdo chce nyní grafiku tak jsou AMD grafiky díky těm cenám nezajímavé… Za to však můžou spekulanti a překupníci…

     Bylo jasné, že se nVidii podaří líp využít „těžební“ horečky. AMD grafiky velmi brzo zmizely z trhu (co se vyrobilo se ihned prodalo) A tak se začalo težit na nVidia grafikách. nVidia měla líp pokryté výrobní kapacity (což bylo vidět právě v obchodech kdy byť dražší, tak přeci jen dostupné byly)

     Vím že tu srdíčko některých odpůrců AMD plesá 🙂 Nicméně já v tom vidím pozitivum i pro AMD, které se zvedá a i díky těmto virtuálním měnám budou mít peníze na vývoj. Nu a je teď na nich jak se předvedou… Souhlasím s tím, že ale nyní budou cca do 2020 spíš jen do počtu… Tak třeba se jim povedou aspoň grafiky střední třídy. Ostatně HD48XX byly taky jen grafiky střední třídy a i díky nim se grafická divize pěkně zvedla a dost dlouho dobře fungovala. Ve chvíli kdy ale chybí peníze… Tak se není čemu divit. A je to můj osobní názor ale myslím si, že Grafická divize držela celé AMD pěkně dlouho nad vodou.

     Vidím ještě jedno pozitivum a to, že se Intel chce taky zapojit do vývoje grafik.