Nvidia GeForce RTX 2080 Super je v prodeji. Jak dopadl nejrychlejší refresh Turingu?

31

Už je to čtrnáct dní, co Nvidia začala prodávat grafiky GeForce RTX 2070 Super a RT 2060 Super, tedy refreshe GPU Turing, přinášející vyšší výkon (byť za cenu o něco vyšších TDP). S nimi byl rovnou ohlášen také třetí model GeForce RTX 2080 Super pro výkonnější pásmo, který byl oficiálně vypuštěný do prodeje dnes. Současně s tím vyšly i recenze, takže se můžeme podívat, jak na tom refresh highendového modelu je.

 

RTX 2080 Super přináší plnotučné TU104

GeForce RTX 2080 Super je stále založená na čipu TU104 (nejsou tedy pravda dřívější spekulace o TU102), jenž byl v původním modelu RTX 2080 ořezaný, a měl tudíž rezervu. GeForce RTX 2080 Super ho bude mít se všemi jednotkami aktivními, což znamená 3072 stream procesorů v šesti blocích GPC. GPU bude nese 192 texturovacích jednotek, 48 RT jader a 384 tensor jader. Přítomná je plná 4MB L2 cache a GPU je vybaveno 64 ROP.

Nvidia GeForce RTX 2080 Super Founders Edition 02
Nvidia GeForce RTX 2080 Super Founders Edition

Paměťová sběrnice zůstala 256bitová a kapacita tím pádem také zůstává stejná, 8 GB. Nvidia ovšem zvýšila frekvenci pamětí, ty efektivně běží na 15,5 GHz, což dává propustnost 496 GB/s (o 10,7 % vyšší než u normální RTX 2080). Tento model je zatím jediná grafická karta, v níž pojede GDDR6 nad hranicí 14,0 GHz (efektivně). Zajímavé je, že přímo použité čipy mají oficiálně zvládat už i takt 16,0 GHz. Podle techPowerUpu Nvidia vysvětlila, že zatímco čipy tuto frekvenci umí, karta Super používá původní PCB pro model RTX 2080, které s takovou frekvencí nepočítalo. 15,5 GHz je údajně zhruba limit toho, co může Nvidia v rámci stock taktů spolehlivě zaručit, i když v rámci přetaktování se dá vymáčknout víc.

Specifikace Nvidia GeForce RTX 2080 Super
Specifikace karty Nvidia GeForce RTX 2080 Super z průvodce pro recenzenty (Zdroj: Andreas Schilling/Twitter)

Nvidia zároveň s odemčením dříve deaktivovaných jednotek navíc zvýšila i frekvenci GPU, což navýší výkon shaderů. Základní frekvence je 1650 MHz (o 135 MHz/8,9 % víc) a maximální boost 1815 MHz – ten je tedy o 105 MHz (6,1 %) vyšší proti 1710 MHz u původní RTX 2080, nicméně GeForce RTX 2080 Founders Edition měla takt boostu 1800 MHz, proti té už to tedy velké zvýšení frekvence není. Pokud si tedy vynásobíte zvýšení počtu shaderů a taktu boostu, vychází, že by karta měla mít o 10,8 % víc hrubého výkonu proti referenční (ne-FE) RTX 2080. Všimněte si, jak přesně sedí ke zvýšení propustnosti – hlavní hardwarové prostředky by tedy měly být u modelu RTX 2080 Super velmi podobně vyvážené (jen ROP a geometrie budou mít trošku menší nárůst výkonu).

Karta si jinak samozřejmě zachovává všechny vlastnosti a výbavu GPU generace Turing, tedy zejména podporu ray tracingu ve hrách, Variable Rate Shadingu (či také adaptive shadingu) nebo pro upscaling DLSS kombinovaný s antialiasingem, jenž využívá tensor jádra.

Nvidia GeForce RTX 2080 Super Founders Edition 03Ovšem stejně jako u ostatních grafik RTX 2000 Super toto zvýšení výkonu také doprovází zvýšení TDP, jelikož více jednotek a MHz také potřebuje víc elektřiny. TDP pro GeForce RTX 2080 Super je již 250 W (proti 215 W u RTX 2080 „Normal“). Napájení má ovšem karta Founders Edition stále jen jedním osmipinem a jedním šestipinem. Chladič i PCB karty Founders Edition bylo převzaté z původního modelu RTX 2080 „Normal“ a podobně to asi udělá i většina nereferenčních provedení.

GeForce RTX 2080 Super má cenu stanovenou na 699 dolarů, tedy stejně jako činí referenční/doporučená částka za původní GeForce RTX 2080 „Normal“. Nvidia zároveň opouští stodolarový příplatek za karty Founders Edition a s tím mizí rozdíl mezi referenčními frekvencemi a přetaktovanými takty karet Founders Edition. Některé nereferenční/OC karty by i teď ovšem mohly stát o něco více, jak tomu často bývá. Česká doporučená cena je 18 999 Kč. V ceně je ovšem také bundle dvou her – Control a Wolfenstein: Youngblood.

Výsledky v recenzích: výkon šel nahoru o 8 %, proti FE o pět

Recenze karet vyšly na PC Perspective, AnandTechu, Tom’s Hardware, německém ComputerBasetechPowerUpu. Ten má už také dvě recenze nereferenčních karet (ZotacMSI), zatímco ve většině ostatních testů jsou karty Founders Edition od Nvidie.

GeForce RTX 2080 Super je podle recenze techPowerUpu o 8% rychlejší než původní RTX 2080 a o 16 % proti RTX 2070 Super, AnandTech uvádí +8 % a +13 %. Weby, které srovnávají RTX 2080 Super s přetaktovanou GeForce RTX 2080 Founders Edition hlásí, že výkon se zvýšil o 5 % (PC Perspective, ComputerBase). Naproti tomu GeForce RTX 2080 Ti zůstává o hodný kus vepředu než karta RTX 2080 Super a nelze tedy mluvit o tom, že by ji referovávaný model doháněl, podle TPU je 2080 Ti o cca 18 % rychlejší, podle ComputerBase o 14–22 % rychlejší (14 % v 1080p, 19 % v 1440p, 22 % ve 4K).

Vykon Nvidia GeForce RTX 2080 2560x1440 techPowerup
Průměrný výkon Nvidia GeForce RTX 2080 v rozlišení 2560×1440 (Zdroj: techPowerup)

Galerie: Výkon GeForce RTX 2080 Super ve světových recenzích

Srovnání s grafikami AMD ukazuje, že RTX 2080 Super je o 16–18 % rychlejší než pomalu doprodávaný Radeon VII za stejnou cenu a o zhruba 24 % a rychlejší než nový Radeon RX 5700 XT (orientační hodnoty, rozdíl se bude hodně měnit podle skladby her) za 399 dolarů. Spotřeba karty se pohybuje někde mezi RTX 2080 Normal/Founders Edition a RTX 2080 Ti Founders Edition – zdá se, že je konzistentní s uváděným 250W TDP. Protože spotřeba stoupla, ale chladič zůstal nezměněný, musí se u karty Founders Edition počítat s vyšší hlučností (například ComputerBase uvádí o 2 dB vyšší výsledek, TPU o 1 dB).

Lepší poměr cena výkon

Díky vyššímu výkonu při zachované ceně tedy GeForce RTX 2080 Super stejně jako předchozí refreshované Turingy zlepšuje poměr cena/výkon. Alespoň pokud se bavíme o doporučených cenách. Karta tak byla v recenzích typicky oceněna, i když třeba ne tolik co RTX 2060 a 2070 Super, protože nárůst výkonu je tentokrát o něco nižší.

Nvidia GeForce RTX 2080 Super
Nvidia GeForce RTX 2080 Super

Toto je asi prozatím poslední refreshovaný Turing, nebo to tak aspoň momentálně vypadá. Nvidia údajně sdělila, že Super verzi od nejvyššího modelu RTX 2080 Ti nechystá. Nejvyššími modely v nabídce by tak stále měly být GeForce RTX 2080 Ti, pak její OC verze Founders Edition a nakonec Titan RTX.

Galerie: Nvidia GeForce RTX 2080 Super Founders Edition

Nvidia GeForce RTX 2080 Super je v prodeji. Jak dopadl nejrychlejší refresh Turingu?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 6 hlasů

31 KOMENTÁŘE

  • Počet RT jader škáluje s počtem jednotek a frekvence jde s nimi současně nahoru; RTX hry jsou kombinace výpočtů na shaderech a na RT jádrech, takže by nejspíš měly být nárůsty cca odpovídající nárůstu výkonu v ostatních hrách. Je to pořád ta samá architektura a i to samé GPU, takže to není až tak zapeklité, jako kdyby se porovnávaly různé mikroarchitektury GPU…

  • Protoze JO spravne porovnava doporucenou cenu S versus s doporucenou puvodni no-S cenou, a ty jsou totozne. Ze se nova S jako novinka realne neprodava za doporucene ceny a naopak stavajici no-S sla s cenou dolu je celkem logicke, to neni specialita produktu NV. To jen jinde se z toho dela „halo“, protoze je to NV. 🙂

   • Na tom neni nic spravneho ani spatneho. Oba dva pohledy jsou spravne,jak MSRP, tak aktualni cena.
    Kdyz si ji pujdes koupit, zaplatis aktualni cenu a ne MSRP, ktere je ti k hounu. Kdyz chces porovnavat mezigeneracni vyhodnost v dobe uvedeni, porovnavas zase MSRP.

    • Kdybys nemel vic zubu nez mozkovejch bunek, pockal bys tyden dva az naskladni vetsi pocet karet a cena se stabilizuje. Ze je Soucek z deep in __it malej pindour uz vime roky. Tam se zadny prekvapeni nekona 😀

     • Kdyby jsi nebyl pacient v Bohnicich, tak by jsi si precetl, ze soucek citoval akorat to co je napsano jinde a nepotrebujes neustale dokazovat, ze neco je lepsi a ty mas cetsihonkokota, nez nekdo jiny.
      To ze jsi mentalne postizeny jedinec, te neomlouva.

      • Vy jste mu na ten trik skočil?
       Vtip spočívá ve výběru toho, co cituje. Jako zdejší diskutéři. Prostě si našel co se mu hodí a to použije jako zdroj. A je nezávislej a objektivní.:-)

       P.S. Nejen citoval, dal tam i vlastní výpočty pro podporu té myšlenky.

      • Nevim na co bych mel skakat. Originalni clanek jsem cetl v nemeckem originale, z toho pohledu clanek nelze. Podobne srovnani se daji najit treba na hwunboxed.
       Ze to neni jediny pohled, ktery se da pouzit, by melo normalnimu cloveku byt jasne. Fanatickemu pablbovy samozrejme ne.

      • „Nevim na co bych mel skakat.“

       Zajímalo by mně, proč si myslíte, že zvolil právě tento článek.
       Může to být náhoda, ale zkuste si všimnout, že o AMD se tam vždy informuje pozitivně a o Nvidi a Intel negativně.

       „Ze to neni jediny pohled, ktery se da pouzit, by melo normalnimu cloveku byt jasne. Fanatickemu pablbovy samozrejme ne.“

       Toto si uložím do oblíbených a připomenu Vám to (nejen) až zase budete zachraňovat diskuze před špatnými názory.

      • @tombomino 25.7.2019 at 9:49
       Toto je Váš pohled na věc. Ze to neni jediny pohled, ktery se da pouzit, by melo normalnimu cloveku byt jasne. Fanatickemu pablbovy samozrejme ne.

      • @tombomino 25.7.2019 at 9:49
       Myslím, že to označení sedí dokonale na Vás.

       Raději Vám to vysvětlím:
       V tomto komentu obhajujete právo na to mít svůj pohled na věc a označujete za fanatiky ty, kteří to nechápou(mají jiný názor).
       A tím jste prozradil, že nechápete, že Váš pohled není jediný a proto jste fanatický pablb.

      • Koukam Simeline, ze ti neustale lezim v zaludku :))
       To tady bylo kecu jako na jarmarku, ze „pouze“ odpovidate a bla bla..jedine co Vas doopravdy sere, je moje malickost. Konecne to z Vas vypadlo v ryzejsi podobe bez tech kudrlinek.
       Chtel jsem k Vam byt slusny, ale koukam, ze jste jen dalsi pitomec do sbirky, ktery chodi do diskusi prudit, protoze se nedokaze ovladat, kdyz vidi prispevek nekoho jineho :)….gratuluji :))
       ps: vy se jinak samozrejme ovladate a samozrejme, ja jsem to letadlo..:D
       S odpovedi se nemusite namahat..jste na stejne ubohem levelu, jako chudak hnizdo..

      • Vis bezznoho, ja s nikym svoje nazory nekonzultuji za vydatne spotreby Indulony, to je domen vas rudych bratru. Zvykni si, ze ruzni lide mohou mit ruzne nazory 🙂

      • Koukám, že jsem tě asi slušně triggnul… když máš potřebu mi dětinsky komolit nick. 🙂

    • Ano, oba pohledy jsou spravne, nicmene pointa byly jinde – rozdil je v tom, ze na cervenem DIITu napr. nevysel zadny clanek v tomto duchu pro srovnani RX580 a RX590, rozdil ve vykonu 8%, rozdil v cene 22%. Jesteze tu mame EHW…neni treba chodit na tendencni weby cist tendencni clanky…

      • Mozna by ses mel vratit do skoly, kde by ti znovu vysvetlili vyznam slovniho spojeni „v tomto duchu“, zrejme jsi zrovna chybel, kdyz jste to probirali.
       Takze driv nez zacnes nekoho napadat, mel by sis pocvicit chapani psaneho textu, evidentne s tim mas velky problem, kdyz mezi temi clanky nevidis ten zasadni rozdil.

      • Leprapard: no já naopak toho ducha v tom článku vidím. Je tam jasně napsáno, že 10% nárůst výkonu je za cca 10% vyšší cenu. Zároveň autor kritizuje vydání karty s bundlem her a vyšší cenou.

      • Tak tim zkomolenim meho nicku jsi mi to opravdu nandal…mentalni uroven odpovidajici zackovi zakladni skoly… 🙂

       Ohybani reality (v tvem pripade lhani) uz ti ale moc nejde, nejenze v tom clanku nikde neni narust vykonu 10% za 10% vyssi cenu – tam jsou v tabulce uvedeny odpovidajici ceny, tedy 22% narust…a dale, ten clanek nerozebira realne ceny v obchodech, resp. jejich srovnani, ale ceny definovane AMD. V tom je mezi temi clanky „tak trosku“ rozdil.

       A ta kritika autora – to je jako toto?
       „Troufal bych si říct, že větší část uživatelů by ocenila kartu bez her za cenu kolem $250, ale rozhodnutí padlo a výrobce k němu patrně má nějaké důvody.“

       …ale mas pravdu, uz to taky vidim, ty clanky o NV a AMD na zmineme webu, co se tyce stylu psani, jako by si z oka vypadly… 😀

       Jejich autor musi mit vskutku radost, urcite ma takovych uzitecnych idiotu, co ho takto slepe obhajuji, vice…

  • Jednoduché výrobci karet přinesli na trh prémiové modely, je to zcela běžné, nejdříve naplní trh, v době většího zájmu drahými variantami karet a levnější přijdou později. Proto se potkává cena za základní edice 2080 a cena za prémiové edice 2080S a v tomto směru skutečně k nárustu ceny došlo.

   Nejlevnější RTX2080 na Alze je za 18390, nejlevnější RTX2080 Super je 20990 v době kdy to na Diit vyšlo byla nejlevnější skladová 2080S za 22990, takže se srovnával MSI Ventus vs MSI Gaming X Trio. Aktuálně 2080 v té Trio edici stojí 21990, takže jen o 1000 rozdíl, tedy 4.5% a to bude zajímavé 2080 se budou doprodávat a cena jde dolů, takže 2080 může, dokud bude na trhu být výhodnější koupí

 1. Hlavně až ji půjdete kupovat, tak pozor na to, že i starší karty mnohých výrobců mají ve jméně Super. V e-shopech je vesele zařazují do skupiny Nvidia Super. Vždy si zkontrolujte parametry.