Více k GeForce RTX 3000: Nvidia se kvůli úniku zlobí, paměti GDDR6X, možné specifikace

38

Po úniku fotky GeForce RTX 3080 se objevily další podrobnosti k nové 7nm generaci GPU Nvidia Ampere. Mluví se o třech verzích, paměti GDDR6X či >300W TDP.

O víkendu mezi vámi vzbudily velký zájem fotografie GeForce RTX 3080, které se objevily na internetu a zřejmě ukazující poprvé, jak budou vypadat nové 7nm grafiky Nvidie s GPU Ampere (dlužno říct, že dost zajímavě). Igor Wallosek z webu igor’sLAB teď přinesl pár dalších podrobností souvisejících s uniklým návrhem a také už i s možnými specifikacemi grafik Ampere.

První věc, kterou Wallosek uvádí, je možné potvrzení vůbec autentičnosti úniku. Podle jeho informací údajně Nvidia na výrobě Founders Edition (tedy jejích vlastních referenčních) karet generace Ampere spolupracuje s Foxconnem a firmou BYD. Prosáknutí fotky na internet možná Nvidii pěkně nakrklo, protože údajně oznámila interní vyšetřování s cílem najít/potrestat viníka (doufejme, že se na něj nepřijde…). Design samotný byl údajně úzkostlivě střežen, lidé jako produktový a sales manažeři ještě sami neměli dovoleno ho spatřit.

Teoreticky je možné, že kvůli tomu, že byl design provalen, což skazilo Nvidii překvapení (které se třeba u Turingu povedlo, vzhled Founders Edition karet firma uhlídala do posledních dnů), budou provedené nějaké změny, aby ve finále takto grafiky nevypadaly. Nebo by dokonce mohl být zvolen úplně jiný připravovaný návrh – ale doufejme, že bossové nebudou tak krvežízniví.

PCB této karty „Founders Edition“ je označené PG133 a má jako na uniklé fotografii nepravidelný tvar s vyseknutým klínem v místě. Údajně zřejmě bude mít napájecí konektory osazené na kabelu připájenému k PCB jako před lety GeForce GTX 1060 Founders Edition, což umožní je vyvést na konec karty, nebudou muset být uprostřed.

Provedení karty má údajně stát až 150 dolarů, což by znamenalo, že půjde o velmi „prémiové“ zboží (když si připočtete 60% marži Nvidie, jste téměř na 400 $). Tato částka je ale podezřele vysoká, takže bych to bral s rezervou (asi by v ní musela být zahrnutá i cena za PCB a VRM, možná i paměti, nejen za chladič). Nvidia prý chystá i běžné obdélníkové PCB pro karty ostatních výrobců, které bude také relativně krátké (prý odhadem okolo 21–22 cm) a má označení PG132.

Fotografie GeForce RTX 3080 zdroj Chiphell
Fotografie GeForce RTX 3080 (Zdroj: Chiphell)

GA102 a nová technologie pamětí GDDR6X?

Wallosek uvádí, že se mu podařilo zjistit, že na desce PG132 (a asi i PG133) budou založené tři modely – karty GeForce, případně Titan a dvě GeForce. Všechny budou prý založené na čipu GA102 a také mají údajně mít novou technologii pamětí: GDDR6X.

To by bylo zajímavé, protože o ničem takovém dosud neunikly informace. Připomínalo by to překvapivé použití GDDR5X v grafikách Pascal v roce 2016, ovšem tehdy už uběhla o dost delší doba od příchodu GDDR5. Je proto otázka, zda může GDDR6X být takový velký pokrok. Sle pokud ano, mohlo by jít o velkou výhodu pro Nvidii, vyhradila-li by si na tyto paměti exkluzivitu.

Pro tyto tři varianty karet se objevily údajné, ale asi hodně orientační specifikace – tyto už ale nejsou asi čistě od igor’sLAB, ale jde o kolekci různých tvrzení různé věrohodnosti. Jedním z původců je například kopite7kimi na Twitteru, ale ten sám uvádí, že se nemusí vyplnit a Nvidia je může změnit. Následující tedy berte hlavně pro zajímavost a orientaci a nepočítejte s tím, že takto to musí vypadat přesně.

Možné parametry a TDP

Nejvyšší karta by údajně mohla mít 384bitovou sběrnici s pamětí GDDR6X s čipy po obou stranách PCB – prý by totiž mohla mít 24 GB paměti – což by mohlo ukazovat na luxusní model Titan, ne na GeForce. TDP by prý mohlo být dost vysoké, údajně 350 W. Jenže toto může být odhadnuto podle napájecích konektorů a kaskády. Takže je třeba jen VRM předimenzované a GPU nebude brát tolik.

Parametry GeForce RTX 3000 Ampere Igor Wallosek
Parametry GeForce RTX 3000 Ampere (Zdroj: Igor Wallosek/igor’sLAB)

O stupínek nižší konfigurace má mít stejné PCB a čip, ale možná částečně ořezaný. Paměti mají být jen z jedné strany desky a bude jich jenom 11 GB, takže sběrnice by byla 352bitová. Nejnižší z těchto třech modelů má nést 10GB paměti a 320bitovou sběrnici.

Paměti a zřejmě také takty GPU mají být hlavní odlišení těchto dvou modelů. TDP by prý mohlo být u obou 320 W, ale opět, toto je nepotvrzené a kdo ví, zda nejde o nějakou spekulaci. Nepřekvapilo by nás, kdyby se spotřeba proti Turingu třeba i snížila.

Jak se tyto karty budou jmenovat, se teď asi vůbec neví. Zda tedy RTX 3070, RTX 3080 a RTX 3080 Ti, či 3070/3080/3090, nevíme. 24GB paměť by mohla znamenat také, jak už bylo nadhozeno, že nejvyšší plně aktivovaná verze s 24GB pamětí bude mimo běžnou řadu GeForce a půjde o Titan.

Kolik myslíte, že bude stát nejvýkonnější grafika Nvidia GeForce generace RTX 3000/Ampere?

Obrazové výstupy mají být tři DisplayPorty a jedno HDMI, kupodivu není zmíněný VirtualLink (je ale možná, že přítomen je, jen to není zmíněno). Kupodivu jenom největší 24GB konfigurace má poskytovat konektory NVLink, což by opět ukazovalo na Titan. Ovšem pokud jsou všechny karty založené na stejném PCB PG132, proč by NVLink chyběl na ostatních modelech (že by konektor byl z hotového PCB uštípnutý po výrobě)? A dále: Když je PCB132 určené pro karty partnerských výrobců a ne pro Founders Edition karty, proč by podporoval stavbu karty Titan? Tyto nejasnosti mohou naznačovat, že jde o nepřesné informace.

Neoficiální vizualizace

Značné množství lidí se vzhledem k tomu, že uniklá fotografie referenční GeForce RTX 3080 je poněkud nepřehledná, chopilo 3D aplikací, aby vytvořili neoficiální vizualizace. Některé můžete vidět zde v galerii – jen pozor na to, že věci jako umístění konektorů napájení, jsou u nich asi čistě spekulativní, toto se pravděpodobně bude lišit.

Nvidia GeForce RTX 3080 neoficiální viualizace autor JDSP_ Zdroj: JDSP_

Neoficiální vizualizace GeForce RTX 3080 podle uniklé fotografie

Zdroj: igor’sLAB, tor677 (Reddit), JDSP (Reddit)

Více k GeForce RTX 3000: Nvidia se kvůli úniku zlobí, paměti GDDR6X, možné specifikace
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (98.46%) 13 hlasů

38 KOMENTÁŘE

   • Já nevím, ale 250w+ hypoteticky 300w= 550w + zbytek tak do 150w (i když asi přepal) to máš 700w+ rezerva 100w a seš na 800w. Takže 850w by mělo stačit… Pak pokud bys chtěl jistotu, tak 1kw zdroj. Tak by mě zajímalo, kde si vzal 2kw

    • 2kW je samozrejme uplny nezmysel… Ale ako na druhej strane, tiez nechces bezat so zdrojom na maxime jeho moznosti alebo v jeho blizkosti, uz len skrz produkovane teplo a z toho plynuci hluk. Ale ako vravis, nejaky 1kW zdroj pri pripadnej 300W GPU a pretakovanom 10900K CPU rozhodne nie je odveci.

     • Jasné, 2kW môže napísať len naprostý babrák. Druhá otázka ešte znie, pri akej činnosti, respektive aplikácii sosajú v jednom okamihu max. príkon CPU i GPU, osobne som taký stav nezažil.

      • Třeba streamovaní? Tam mi běží skoro pořád nadoraz RX 5700XT i Ryzen 9 3900x…

      • backpa, dej si to někomu předělat … úplně normální to není … rendering, to je jiná …
       … streamovalo se i když byly jen čtyřjádra a řádově slabší grafiky …

      • @Gogo
       Zalezi, kde nechas streaming bezet. Pokud pres CPU, tak jej samozrejme vytizis min nebo vic v zavislosti na pouzitem kodeku a jeho nastavenich.
       Jinak i Streaming/enkoding pres GPU vyzaduje nejakou CPU utilizaci. Ono to neni tak, ze by to CPU v ten moment nic nedelalo.

  • Bez odpovědi na top produkt ze strany AMD a umístěním 24(22GB)GB NVIDIA snadno zdůvodní cenu vyšší než 1600 US$/EURO (nakonec chtěla 1200US$ za 11GB v poslední generaci). Content producenti ji stále uvítají místo daleko dražších Quadro. Pokud zůstane v High-Endu opět sama bude cenotvorba pouze jen o tom co trh snese. S ohledem na patrně omezenou produkci velkých die na 7nm není kompenzace pomocí větší produkce(prodejů) při nižších maržích asi reálnou alternativou.

 1. podle mě je nejvíc lákavá ta 320bit/10GB – už to chce se i v mainstreamu odpíchnout od osmigigovek a zas netřeba luxusní násobek. Ovšem ta předpokládaná Ti verze jen s 11GB už opticky tak dobře vypadat nebude jako současný rozdíl.

 2. „…údajně oznámila interní vyšetřování s cílem najít/potrestat viníka (doufejme, že se na něj nepřijde…).“

  „Nerád: trollové, nespravedlnost, snobí hardware, prosciutto“

  Co je spravedlivého na poškozování strategie firmy/porušování dohod?

  • No, je to porušení dohod, které ten člověk uzavřel, nebo které uzavřel jeho zaměstnavatel a on by je měl dodržet, to je samozřejmě pravda.
   Ale bez těchhle porušení bychom nevěděli nic dopředu o nadcházejícím hardwaru. Psát o věcech jenom v momentě, když oficiálně vyjdou, by mě osobně nebavilo. A i když odhlédnu od pracovního pohledu, tak ani sledovat vývoj hardwaru by nebyla potom taková legrace. Takže mi holt nezbývá než doufat, že to ty firmy zas tak nepoškozuje (myslím finančně, mimo otázky pýchy a budování značky etc :).

   Ta poznámka samotná byla spíš o tom, když jsem si představil, že toho člověka najdou a třeba ho nejen vyhodí, ale zkusí ho zažalovat a vymáhat na něm nějaký likvidační pokuty. To bych nikomu, kdo vlastně nikomu moc neublížil, nepřál.

   • Já to samozřejmě lidsky chápu, že byste neměl moc o čem psát a nebavilo by Vás to. Koneckonců i já sleduji tyto úniky i „úniky“.
    Ale překvapilo mne, že je to důvod schvalovat či tolerovat porušování dohod/poškozování pro někoho, kdo sám sebe vidí jako někoho, kdo nemá rád nespravedlnost?

   • 2,
    „Ta poznámka samotná byla spíš o tom, když jsem si představil, že toho člověka najdou a třeba ho nejen vyhodí, ale zkusí ho zažalovat a vymáhat na něm nějaký likvidační pokuty. To bych nikomu, kdo vlastně nikomu moc neublížil, nepřál.“

    Co si představujete není IMO, až zas tak podstatné, spíše snaha o emoce. Nvidii nebude zajímat jeden člověk, ale spíše firma pod NDA.
    To že nikomu neublížil je opět Vaše představa a snaha o bagatelizaci.
    Se spravedlností to opět nemá nic společného, spíše jste se pasoval do role soudce a obhajobu i žalobu jste si vymyslel.

 3. Heh, som si spomenul na toto AMD decko 😀
  A ako si veril chalan 😛

  „KrteCZeq 6.6.2020 at 12:31
  Žebrování bez jakéhokoliv airflow je jaksi k ničemu, lopatky zatavené do rámečku ventilátoru, atd…
  Jen si někdo hrál s 3D tiskárnou – fake jak poleno“

  Ty si teraz fake jak poleno 🙂

  • Je to dost na 7nm, ale pokud tomu bude odpovídat pořádnému nárůstu výkonu např. jako u Pascalu, tak s tím nemám problém. 1080 Ti už v referenci měla max power limit na 300W, takže by se historie jen zopakovala.

  • NV pry zvedla jeste o 150-200Mhz frekvence. Udajne maji ty chipy jet nekde na hranici 2500Mhz. To by celkem tu zvysenou spotrebu vysvetlovalo. Zaroven by to mohla byt indikace toho, ze velka Navi bude podarena karta.

   • To z toho IMHO vůbec nyvyplývá. O výkonu nejsou vůbec žádné indikace, takže bych nespekuloval.

    Jestli jsou pravé ty údajné velikosti čipů (505 mm2 pro top Navi 2x – https://www.cnews.cz/amd-radeon-architektura-rdna-2-tri-gpu-navi-23-navi-22-navi-21-velikosti-cipu/ ), tak se klidně může stát, že AMD zase bylo příliš konzervativní ve velikosti čipů.
    Nvidia ho bude mít většího a získá výhodu už jenom tím, ještě než se připočítají různé network effects v optimalizaci her/knihoven a případný náskok v architektuře/efektivitě.

    • „To z toho IMHO vůbec nyvyplývá. O výkonu nejsou vůbec žádné indikace, takže bych nespekuloval.“
     .. no to zalezi, jake zdroje berete.Zdroj na ktery se divam ja, tvrdi (samozrejme bez zaruky) ze frekvnce jsou vysroubovane az k tem 2,5Ghz. Pokud vezmu toto jako platny predpoklad, tak z toho zvysena spotreba vyplyva. Chytrejsi budeme samozrejme az to vydaji.

     Jinak ja netvrdim, ze velka Navi bude rychlejsi, dneska si spis myslim opak. Co si ale myslim (a muzu se mylit) ze muze byt dostatecne rychla na to, aby NV ty frekvence vysroubovala nahoru => zvysila si spotrebu. Jinak moc nevidim duvod to hnat az k 350W.
     Nebo mate jine vysvetleni pro tak vysokou spotrebu, za predpokladu, ze je to pravda?

    • Nebo jeste jinak…pokud je pravda ze bude TBP top karet 320-350W, tak je to docela minus bod pro NV, ktera ma cast image zalozeny prave na tom, ze jeji karty jsou efektivnejsi nez konkurence. Proc by to TDP navysovali?

      • ALe jo to mate asi pravdu. Nebo to bude oboji. Asi to bude dalsi „maxi“ chip, takze to bude topit jako za mlada.
       Ja spis vychazel z toho, ze NV si zaklada na tom, ze ma lepsi provoni vlastnosti. Tyhle monstra tomuhle moc nenapomahaji.
       Jinak tohle ma byt A102 chip. Puvodne mela NV chtit pouzit slabsi, ale nechtela AMD podcenit 🙂