Hlavní navigace

Na GeForce RTX 3060 se navzdory Nvidii dá těžit, zámek na Ethereum nechytí jiné algoritmy

15. 3. 2021

Sdílet

Zdroj: Zotac
Krátce po vydání GeForce RTX 3060 to vypadá, že umělé omezení výkonu v těžbě kryptoměn nebude příliš úspěšné. Těžaři si našli cesty, jak ho obejít.

Než Nvidia vydala mainstreamovou GeForce RTX 3060, oznámila, že se pokusí zajistit, aby ji neskupovali těžaři kryptoměn, a „byla pro hráče“. Je to realizováno kombinací ovladače a zřejmě i podepsaného firmwaru, které zajišťují, že při detekci těžby kryptoměn se sníží výkon GPU.

Podobně jako ohledně účinnosti ochran proti kopírování se rychle objevily názory, že půjde o předem prohraný zápas, kdy se rychle povede omezení v ovladači buď „hacknout“, nebo obejít detekci těžby, aby GPU nepoznalo, že na něm běží těžící software. Vypadá to, že ať už první nebo druhou cestou se momentálně na těchto kartách vyplácí těžit, jako by zámek neměly.

Ohlasy, podle kterých se omezení dá obejít, se objevily celkem záhy, například od stejného kryptu fandícího youtubera či možná kryptobarona, který publikoval první pozorování toho, jak GeForce RTX 3060 těžbu zpomaluje. (GPU měl v rukou ještě před vydáním karet, takže možná jde o ilustraci toho, že výrobci jdou těžařům na ruku).krypto

Od té doby se objevily také tvrzení čínskýchvietnamských kryptokopů, že se jim podařilo omezení probourat a těžit s výkonem až 45, respektive 50 MH/s. Pro uměle nezpomalenou GeForce RTX 3060 se uvádí hashrate při těžbě Etherea okolo 46 MH/s, zatímco omezovač to sníží na 26 MH/s. Což je mimochodem dnes pořád výdělečné, takže Nvidia mohla nejspíš řezat s větší brutalitou). Tyto údajné hashrate by tedy skutečně znamenaly, že těžba jede na plný výkon, pokud jsou tvrzení pravdivá.

nští vývojáři tvrdí že se jim u GeForce RTX 3060 podařilo dosáhnout plného neomezeného vyýkonu při těžbě kryptoměn Čínští vývojáři tvrdí, že se jim u GeForce RTX 3060 podařilo dosáhnout plného neomezeného výkonu při těžbě kryptoměn (Zdroj: iLeakVN, via Guru3D)

Není úplně jisté, jestli se těmto dotyčným podařilo opravdu vyřadit z provozu detekci ovladače nebo samotný zpomalovací kód přímo při regulérní těžbě Etherea – což je hlavní a nejpopulárnější „kryptoměna“ těžená na grafikách.

Ono totiž zdá se úplně stačí netěžit Ethereum, ale jinou alternativní kryptoměnu. V dnešní bublině jsou totiž i ty podobně profitabilní pro těžaře a spekulanti je zřejmě skupují úplně stejně jako Etherum. Onen youtuber Cryptoleo se tak chlubil, že dokázal těžit s výdělkem 6,8 $ denně. Kryptoměny Conflux a Octopus s odlišným algoritmem a zdá se, že i nějaké forky Etherea jsou údajně na GeForce RTX 3060 těžitelné s plným výkonem, aniž by je ovladač detekoval a vzbouřil se jako u Etherea.

Je otázka, zda by Nvidia vůbec byla úspěšná, i pokud by se pokusila aktivně hledat „signatury“ nebo heuristicky detekovat i tyto další kryptotěžařské algoritmy. Pro vývojáře těžebního softwaru by asi nebylo těžké metodou pokus-omyl najít takové změny či obfuskace svého kódu, aby to GeForce RTX 3060 oblblo a přestala snižovat výkon. Nvidia na rozdíl od nich takto pružně reagovat nemůže, protože nemůže uživatele přinutit aktualizovat firmware a ovladače – když se programátorům jednou podaří detekci ošidit, mohou s takto upraveným programem těžit dokud se jim bude chtít.

Deska Asus B250 Mining Expert pro těžení kryptoměn (Zdroj: ASus)

Opatření ze strany Nvidie může pořád trošku pomoci – je možné, že někteří těžaři jednoduše nebudou chtít kupovat kartu, která by je tlačila do méně jistých alternativních kryptotokenů, čistě kvůli pohodlí. Ale efekt bude asi jen takový, že si tito lidé místo toho budou kupovat jiné karty jako RTX 3060 Ti a RTX 3070, takže ani pak to vše ve výsledku celkovému nedostatku GPU na trhu nemusí moc pomoct.

V tomto boji bohužel asi není moc možností, jak se kryptoměnovým těžařům dostat na kobylku, účinným lékem by mohly možná být maximálně nějaké regulační zásahy proti kryptoměnám, které by srazily jejich cenu (zájem o ně) a obecně kolaps jejich ceny, tedy prasknutí současné bubliny. Nějak zakročit proti těžbě kryptoměn například kvůli environmentálním dopadům a spotřebě elektřiny se ovšem zdá se většina velkých států nechystá (i když nyní probleskly nějaké náznaky v Číně).

Galerie: Notebooky používané v Číně na těžení kryptoměn

Zdroj: Guru3D

Byl pro vás článek přínosný?