Těžní výkon RTX 3060 může být omezený i firmwarem, Nvidia možná zamkne i další karty

55

Vypadá to, že za umělým snížením výkonu GeForce RTX 3060 v těžbě kryptoměn by toho mohlo být víc než jenom ovladač. A nakonec by anti-krypto opatření zdá se mohla nastat i u již vydaných předchozích modelů GeForce RTX 3000.

Jak jsme včera informovali, Nvidia do nových grafických karet GeForce RTX 3060 přidá určitou ochranu nebo možná spíš „odpuzovač“, aby tyto karty nevykupovali těžaři kryptoměn. Sice na nich těžba bude fungovat, ale se sníženým výkonem. Původně se mluvilo jen o ovladači, ale teď máme další informace, podle kterých toto „DRM“ na těžení půjde hlouběji. A také by mohlo mít o dost větší důsledky, nakonec by se zpětně mohlo dostat i do vyšších modelů.

Jak bude omezení těžby vypadat v praxi, už ukázal test karty Zotac, která se již k někomu dostala: po spuštění měla aplikace pro těžbu plný výkon (to znamená, že nejde o případ, že ho uměle snižuje kompilátor), ale během asi minuty spadla „hashrate“ zhruba o tu avizovanou polovinu. Zřejmě tedy probíhá nějaký monitoring běžící zátěže, který nezakročí úplně hned.

Omezení výkonu ovšem asi není čistě věc ovladače. Už bylo potvrzeno, že se bude týkat jak Windows, tak Linuxu, a zřejmě by ho měl vynucovat i firmware karty, aby se nedalo tak snadno obejít. Podle ředitele PR Nvidie Bryana Del Rizza má ochrana víc prvků a využívá zřejmě kryptografické ověřování běžícího ovladače, ale asi i firmwaru, aby se omezení nedalo odstranit.

Zmínka o „secure handshake“ mezi čipem, firmwarem a ovladačem vede k hypotéze, že Nvidia možná použila něco, co u PC známe jako Secure Boot. To by znamenalo, že firmware grafiky dovolí použít s ní jenom podepsaný ovladač (čímž se vynutí, aby těžař nemohl použít hacknutý driver s plným výkonem kryptotěžby). Ale podle některých úniků se ani nedá flashnout firmware karty pro odstavení této ochrany, což by znamenalo, že GPU je zamčeno tak, aby akceptovalo opět jenom oficiální podepsaný firmware. Ani na této úrovni by tedy nešlo ochranu obejít. Bylo by tedy použito kompletního „chain of trust“ od samotného GPU až po ovladač.

To by mělo ten vedlejší efekt, že hardware bude o dost víc uzamčený než v minulosti a je otázka, co to bude znamenat třeba pro otevřené ovladače Noveau na Linuxu. AMD, které na Linuxu používá otevřené ovladače v jádru systému, by možná takovéto opatření ani nemohlo podniknout, protože by pak byly akceptované jenom podepsané binární ovladače, což s modelem „ovladač je začleněný v kernelu“ nefunguje.

Nereferenční karty Nvidia GeForce RTX 3060
Nereferenční karty Nvidia GeForce RTX 3060 (Zdroj: Nvidia, via VideoCardz)

Možná dojde i na ostatní GeForce RTX 3000

V předchozím článku jsme psali, že u RTX 3060 tato ochrana je umožněná tím, že karta teď přijde na trh, kdežto u ostatních Ampere by těžaři prostě mohli dál používat staré ovladače, takže nemá smysl u nich toto také v ovladači udělat. Ovšem vypadá to, že Nvidia by prý mohla problém obejít.

Podle leakera Kopite7kimi (ten o tomto opatření proti těžařům zdá se věděl předem) totiž prý plánuje, že současné varianty karet RTX 3060 Ti, RTX 3070, RTX 3080 a RTX 3090 přestane vyrábět a nahradí je novými, které budou mít změněná Device ID, takže nebudou staré ovladače akceptovat. A zřejmě by u nich také byl z výroby nahraný zamčený firmware a aktivní ochrana proti jeho přeflashování.

Nvidia by mohla současně změnit specifikace těchto karet (zvýšit takty, přidat jednotky a třeba i paměť, o čemž se od vydání Ampere pořád spekulovalo). Ale stejně tak je možné, že prostě jen použije stejné specifikace jako předtím, jen se změní identifikátory. Takové změněné karty by se mohly začít prodávat úplně potichu bez nějakého oznámení, takže by zákazníci ani nepoznali, že už koupili anti-krypto kartu – dokud by nezkusili použít starší ovladač (s tou výhradou, že teprv uvidíme, jak to bude s použitím ovladače Noveau na Linuxu).

Tip: Těžaři kryptoměn už skupují i herní notebooky s mobilními GeForce RTX 3000

Galerie: Notebooky používané v Číně na těžení kryptoměn

Zdroje: VideoCardz (1, 2)

Těžní výkon RTX 3060 může být omezený i firmwarem, Nvidia možná zamkne i další karty
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (94.67%) 15 hlasů

55 KOMENTÁŘE

 1. konečně jim to došlo – čeho je moc toho je příliš a ta mánie už jim očividně škodí a tudíž vadí, kvůli otročení ve farmách si nedávali tolik práce a ještě jim pak těžaři mohli škodit znovuprodejem opotřebených ale pro hry dostačujících karet.
  Pokud to bude fungovat tak bude AMD v kleštích protože zájem se přesune na Radeony a hráči už neuvidí ani kartu…

 2. Ono to je taková dvousečná zbraň. Na jednu stranu je to vítaný krok, na druhou stranu je to nahouby pro lidi, kteří si jenom spustí těžení v době, co nehrajou. Já mám víceméně PC zaplé 24/7, takže když nehraju, tak si to těžení třeba zapnu, jelikož většina jiných věcí se dá dělat i s tím těžením na pozadí. Je to spíše takový bonus. Začal jsem těžit minulý měsíc a pokuď to bude něco vynášet, tak to tak budu dělat pořád.

 3. Aneb hráči tak dlouho řvali, až je nVidia střelila do nohy, aby měli proč řvát. Musím se přiznat, že jim to přeju. Když někdo řve po nějakých změnách a není schopen ani ochoten promyslet následky, tak si nic jiného nezaslouží. Na dostupnosti se nezmění nic, na ceně se nezmění nic a hráč si domů odnese zkryplenou kartu. Vítězství na všech frontách.

   • Protože tímhle opatřením nevyrobí ani o čip víc.
    Že si těžaři nebudou kupovat zkryplenou grafiku, je dost naivní představa. Jednak si myslím, že to v pohodě obejdou (ať už na straně hacku karty nebo na straně zásahu do těžícího algoritmu, kde bude možná stačit změnit pořadí nějakých výpočtů, anebo jednoduše tím, že budou těžit nějakou jinou kryptoměnu), a i kdyby ne, tak cena Etherea je na cca pětinásobku hodnoty z října, kdy už byla současná těžební horečka v plném proudu, takže na faktu, jestli se vyplatí nebo nevyplatí těžit, se nic snížením výkonu na polovinu nezmění.

    • Týmto opatrením sa zníži dopyt po herných grafikách, lebo klesne výnos z ťaženia na polovicu. Je otázne, za aký čas zarobí taká karta na seba pri cenách elektriny v EU. Zároveň uvidíme, či sa tie karty konečne dostanú do obchodov za normálne ceny pre hráčov. Ak to nepomôže, tak o 3 mesiace môže nVidia vydať novú sériu hernych grafik, kde klesne výnos z tých kariet o 90%.

     • I Vy naivko poptávka po kartách se nesníží jenom se zvýší poptávka po úpravách biosu a ovladačů.

      Nedávno mne poslal Asus k šípku když jsem chtěl rozchodit boot disku z PCI karty. Řešení bylo jednoduché nový bios který nebyl z dílny Asusu. Tady to dopadne podobně. Navíc u těchto grafických karet bude možnost downgrade.

      • Asus = Aušus.

       hehehehe když si vzpomenu na tu bandu kříčí na mě všechny možné nadávky, jak je Asus nejlepší firma na světě a má nejlepší BIOSy na světě a nejlepší kondenzátory…

      • Tak tragicky bych to neviděl. Krom tohohle zaškobrtnutí si na kapitalistické Číňany ze svobodného ostrova nemohu stěžovat.

    • Myslím si to taky. Není žádný způsob, kromě modifikace samotného čipu, aby se dalo zajistit, že taková karta nepůjde „předělat“ na model těžbu podporující. Je to jen otázka času a peněz, kterých mají těžaři dost (a věřím, že tomu půjdou naproti i někteří AIB).

     • Cesta nejmenšího odporu bude asi upravit algoritmus, aby ho ta heuristika nepoznala.

      Ono to prý je specificky zaměřené proti Ethereu, ale viděl jsem nějaký zmínky, že to snad nějaké forky a jiné kryptoměny propouští normálně :/

 4. Ono to není tak, že by nVidia potřebovala potesit hráče. Moc dobře vědí, že když udělají takové opatření, AMD bude muset reagovat taky. Pokud nezareaguje, stane se z nVidie společnost na herní grafiky a z AMD na těžení. nVidia tak převezme (dle mého názoru, možná to tak není) stabilnější a stále si myslím větší část trhu, která generuje stálé obraty a není ovlivněna kryptovlnama. Pokud zareaguje AMD, má nVidia v nabídce speciální výpočetní karty, které jsou k tomuto přímo stvořené a patřičně naceněné. Což je segment, který AMD má spíše hodně okrajově. Takže tak jako tak na tom nVidia vydělá a ještě se jí dostane skoro zadarmo obrovská mediální popularita a minimálně dočasná výhoda, když v obchodech budou (na chvíli než zareaguje AMD) dostupné jen její karty.

 5. Není to zbytečná starost? Nedokáži si představit, že by někdo používal Nouveau pro RTX 30×0. Osobně jsem zatím neměl odvahu zkusit ani na vlastní GTX 1060.

  Nebo snad poslední dobou došlo k takovému zlepšení, že by Nouveau už dokázaly konkurovat Nvidia ovladačům?

 6. Nešlo by při masivním zapojení hráčů (majitelů vhodných GPU) do těžby Etherea způsobit nabytek této kryptoměny a tím docílit snížení její ceny a z toho následně vyplývající omezenou poptávku po HW?