GPU v kartách Nvidia GeForce RTX mají dvě různé třídy. Co jsou zač „áčkové“ čipy?

7

Chvíli předtím, než by měly vyjít recenze (zítra 19. září) nových grafických karet Nvidia GeForce RTX 2080/2080 Ti s architekturou Turing, se nám objevila zajímavá informace o těchto GPU. Vypadá to, že když budete karty generace Turing kupovat, přibude jeden parametr, který bude třeba u konkrétní karty sledovat. Čipy Turing se totiž údajně budou objevovat ve dvou kvalitativních sortách.

 

Turingové první a druhé kategorie

Podle zprávy webu techPowerUp Nvidia bude čipy Turing distribuovat ve dvou verzích. Jedna bude označená písmenkem A na čipu – tedy například TU102-300A. Tyto kódy již byly k vidění na zatím zveřejněných snímcích PCB/GPU. Podle techPowerUpu se ale zároveň objeví i verze bez písmenka A. Nepůjde ale o dvě rozdílné konfigurace GPU, v obou případech by měl čip mít stejně jednotek a představovat stejný model grafické karty (což je vyznačeno tou číslovkou například 300). Například GeForce RTX 2080 tak může existovat jak s čipem TU104-400, tak s TU104-400A. Liší se však identifikátory Device ID. V ovladačích jsou tím pádem pro každou kartu dvě položky, jedna pro obě verze čipu. Pro pořádek – toto písmenko A není označení revize, to je samostatně až na konci kódu („-A1“).

Toto značení podle techPowerUpu rozlišuje dvě různé jakostní kategorie čipů. Nvidia údajně čipy třídí na lepší a horší sortu. Verze s A by zřejmě měly být schopné dosahovat lepšího výkonu, v kartách asi budou schopné běžet na vyšších frekvencích. Projevit by se to mohlo vyšším potenciálem pro přetaktování, nebo možná i lepšími provozními vlastnostmi při daném taktu. Nvidia patrně bude čipy ze sorty A prodávat výrobcům karet dráž.

V ovladačích jsou položky pro GeForce RTX zdvojené, protože varianty čipu A a ne-A mají vlastní Device ID
V ovladačích jsou položky pro GeForce RTX zdvojené, protože varianty čipu A a ne-A mají vlastní Device ID (Zdroj: VideoCardz)

Čipy A jsou podle techPowerUpu jak v kartách Founders Edition přímo od Nvidie, tak v kartách ostatních výrobců. Ony dva různé identifikátory tedy nerozlišují Founders Edition od nereferenčních karet dalších výrobců. Web dokonce píše, že zatím ve všech kartách viděl jen a pouze áčkové čipy. To asi souvisí s tím, že do recenzí směřují lepší a dražší modely nereferenčních karet, protože právě těm chtějí výrobci udělat reklamu a blýsknout se s nimi. Plus samozřejmě u přetaktovaných nereferenčních karet jsou FPS v benchmarcích vyšší.

Podle techPowerUpu by se čipy z kategorie ne-A měly objevovat v levnějších grafikách, tedy typicky těch, které budou směřovat na cenu blízkou oficiálně doporučeným částkám (699 $ za RTX 2080 a 999 $ za RTX 2080 Ti). Naopak verze s čipy A by pak byly v kartách, které mají cenu stanovenou nad doporučenou úrovní.

Čip TU102-300 ve variantě A (Zdroj: Expreview)
Čip TU102-300 ve variantě A (Zdroj: Expreview)

Karty s levnější variantou čipu nesmí mít tovární OC

S čipy kategorie ne-A se má pojit jedno hlavní omezení. Výrobci karet je nesmí prodávat s továrním přetaktováním. Toto omezení je možná vynuceno i v rámci ovladače (vzhledem k tomu, že GPU této verze mají vlastní identifikátor). Levnější karty tím pádem budou vždy mít jen referenční takty. Toto by se ale mělo týkat jen výchozího stavu. Po zakoupení už bude zcela normálně možné kartu přetaktovat manuálně obvyklými nástroji. Situace je zde tedy asi stejná jako loni u GeForce GTX 1070 Ti, kde Nvidia nedovolila výrobcům prodávat přetaktované modely, ale ruční OC bylo stále proveditelné. GTX 1070 Ti tak možná byly tak trochu pokusným králíkem.

GPU v kartách Nvidia GeForce RTX mají dvě různé třídy. Co jsou zač „áčkové“ čipy?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 9 hlasů

7 KOMENTÁŘE

  1. Pokud to nebude v názvech/modelech a specifikacích karet explicitně uvedeneo, tak z výchozích taktů GK to bude možné asi jen odhadovat (ví se ref. takty pro 20×0?). To u aktualizované GT 1030 se snad ve specifikacích daly ty DDR4 dohledat.

  2. Tak už v Keynote padlo že RTX FE budou mít výběrové čipy pro max OC. Teď je tu nové info že ty čipy půjdou i pro AIB.

    PetebLazar: ano ref. takty jsou známé. FE je již OC, o 90MHz Nicméně base takt nic neříká, podstatný je finální boost a tam krom kvality čipu bude rozhodovat i chlazení. 1080 FE na vzduchu v defaultu boostila tak na 1730-1750MHz, dal jsem ji na vodu (o cca 28-35° nižší templota) a boostí na 1860-1886MHz aniž bych cokoli nastavoval.

  3. to snad ne, že by poučení od Intelu? Klidně to může dopadnout tak že ty „grade B“ budou rovnou pro přetaktování mít zákaz v biosu. Něco na způsob „K“ modelů, další odporná segmentace. Už aby byla konkurence, nějaká dýchavičná Vega a „oldies“ Polaris nejsou konkurence ani v jednom parametru…

    • Hmmm .. take to tak vnimam, praktiky Nvidie se mi uz dlouho nelibi. Az (jestli) se AMD nekdy zmuze na kartu, co bude zivit muj monitor, tak utecu od zelene. jak rychle to pujde. Doted jsou ale pro me AMD GPU tragedie. A nebo je varianta pockat dalsi na Plejko s obstojnym VR, vyladenym SW na miru a kaslat ne cele nerdPC hrani.