Nvidia prý chystá dvě nová GPU: GV104 a GV102. Herní čipy Volta místo Turingu?

15
Zdroj: Nvidia

Před chvilkou jsme tu měli informace o údajných datech vydání a jménech prvních tří modelů nových grafických karet Nvidia GeForce s čipy Turing. Tyto informace měly pocházet z mailu, který údajně rozesílal distribučním partnerům jeden z výrobců a mluvil o kartách GTX 1180, GTX 1170 a GTX 1160, které měly vyjít v rozmezí 30. srpna a 30. října. Vzápětí však přichází informační průsak jiného druhu, který místo o kartách mluví o zatím nevydaných čipech GPU, které Nvidia chystá. Pozoruhodné je, že to s předešlou informací na první pohled úplně nesedí, přitom jde ale o střípek pocházející z docela dobrého zdroje.

Tím je webová stránka programu HWiNFO32 (respektive HWiNFO64). Tam se totiž v poznámkách k chystané budoucí verzi v5.87 objevila zmínka o přidání podpory pro dvě GPU Nvidie: čipy GV102 a GV104. Když jsem to viděl poprvé, tak jsem pod vlivem předběžných očekávání nejdřív myslel, že musí jít o nová GPU pro výše zmíněné karty generace Turing, ovšem v názvu je místo písmene T písmeno V, jak si asi pozornější čtenáři všimli hned. Tedy jako kdyby šlo o GPU architektury Volta, u které jme přitom očekávali, že z ní vzejde jen ono jediné výpočetní GPU GV100, které už se nějakou dobu vyrábí. GV102 a GV104 je tedy docela zvláštní novinka, vyvolávající mnohé otázky.

My čekali Turing, a zatím přišel Volta…

Je možné, že čipů Volta bude nakonec víc? Stát by se to asi mohlo, Nvidia by je kromě serverů (výpočty, strojové učení) asi mohla zamýšlet třeba do automobilů. Ale pak je další otázka, zda by tyto karty opět nebyly zaměřené mimo herní trh (s podporou Tensor Cores, výpočtů s dvojitou přesností a dalších funkcí, které pro herní grafiku nejsou potřeba). Opět by se totiž pak asi nemusely dostat do herních grafik GeForce, takže by nebyly tak úplně těmi novými GPU, které teď vyhlížíme.

HWiNFO32/64 avizuje přidání podpory pro nová GPU Nvidie: GV104 a GV102
HWiNFO32/64 avizuje přidání podpory pro nová GPU Nvidie: GV104 a GV102

Na druhou stranu je možné, že přes všechny dřívější předpoklady nakonec herní GPU Volta vznikla a jsou to právě ona, která Nvidia použije do nové generace karet GeForce, jež má být na konci prázdnin uvedená. Ačkoliv by to nebylo moc systémové, může samozřejmě Nvidia nazvat GPU architektury Turing GV104/GV102. Je ostatně možné, že je mezi těmito architekturami příbuznost, kteoru by pak toto názvosloví ukazovalo – zvlášť, pokud jsou obě vyráběné na stejném 12nm procesu TSMC. A ovšem také je třeba počítat s možností, že ono véčko je chyba autora programu HWiNFO.

Nová generace GPU se pravděpodobně opravdu jmenuje Turing
Nvidia už architekturu Turing začala docela okatě avizovat a vypadalo to jako hotová věc, takže nové Volty jsou docela překvapení

Čipy GV104 a GV102 versus mainstreamové karty

Pokud by každopádně byly GV102 a GV104 čipy použité pro nadcházející GeForce, pak by asi GPU GV104 mělo být použito v kartách GTX 1170 a GTX 1180, neboť tak to u Nvidia doposud vždy bylo, Gx104 bývá čip s 256bitovou sběrnicí. Ono GV102 by pak ale mělo být highendové GPU s 384bitovou sběrnicí, na kterém by asi měla být založená karta GeForce GTX 1180 Ti. Nebo možná Titan, pokud Nvidia nejprve tento čip vyhradí jen tomuto extra drahému highendu (tak tomu bylo o čipu GP102 v generaci Pascal). Ovšem o ani jedné z těchto karet předchozí informace nic neříkaly a naopak mluvily o mainstreamovém modelu GeForce GTX 1160. Jenže ten by zase měl být založen na čipu GV106 – pokud by Nvidia dodržovala tradice – o kterém HWiNFO nic neříká.

Trošku se proto zdá, že by tyto informace mohly spolu kolidovat. A to by teoreticky mohlo znamenat, že údajný email ukazovaný Youtuberem Gamer Meld by mohl být zfalšován (autorovi videa ho mohl snadno podstrčit někdo, tvářící se jako insider). Zatím tedy podoba nových karet GeForce zůstává záhadná, možná dokonce záhadnější než předtím, protože tento kousek Puzzle se do dosavadního obrázku moc nehodí. V následujících týdnech se ale snad už začne víc vyjasňovat a zjistíme, jak to s tím rozporem Volta–Turing bude.

Nvidia prý chystá dvě nová GPU: GV104 a GV102. Herní čipy Volta místo Turingu?
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (89.33%) 15 hlasů

15 KOMENTÁŘE

  • jaký napětí, jediný v čem jsou zákazníci napnutý je datum uvedení a kolik si nV řekne, jinak je vastně jedno jestli bude nová generace posouvat výkon o 20% nebo o 40% protože konkurence beztak žádná nepřijde, ani jako fanoušek si nebudeš moci užít flamewars pod článkama s AMD fans protože už teď se pod novinkama o nových kartách skoro nediskutuje, ale jak jde o Ryzen vs coffe, to jsou slohy pod článkama jak blázen

   • @Arg, šéfe, žiadne flamewars ? Tak to sakra podceňuješ komunitu 😀

    Dnes je síce v GPU diskusiách mŕtvo ale až výjde „GTX1180“ a potom „GTX1170“ ver tomu že bude živo, porovnávanie z Vegou 64, 1080Ti, spotreba, cena, DX12,výpočetný výkon…

    Jedna strana ktorá bude vzdávať holdy nVidii za jej majstrovstvo, nadpozemský výkon či spotrebu a naopak nadávať na AMD z jej slabou a žravou Vegou 64 a na druhej strane opozícia s komentami „ale veď tá NV nemá HBM4 tak je to šmejd, nie je 110% kompatibilná z DX12.87, kúpi len blázon, počkať za AMD Navi 64 ktorá ju v roku 2024 zaručene odrovná“

    + do toho OBOR ktorí si situáciu a vedenie nVidie zaručene vychutná ako v recenziách tak v novinkách a komentujúci mu to dajú na opátku v diskusiách vyžrať a samozrejmee aDDDDDDmin ktorí bude kontrovať súvislosťami, faktami a uistením že jediná objektívna recenzia v galaxii bude tá jeho a diskusie sa budú premazávať.

    Jeseň bude horúca 😀 😀

 1. U mna je hlavny problem, ze po dlhej dobe ten vykon proste nepotrebujem. 2x1080Ti mi v tom, co hram a mojim poziadavkam na plynulost pre 4k proste staci. Kym nebude 5k 32″ DP 1.3 monitor, nekupujem. Nie je skratka dovod.