Nvidia možná v březnu odhalí novou generaci GPU, chystá prý herní čip nazvaný Turing

18

Na trhu grafických karet panuje momentálně situace, která by se dala nazvat totálním zmarem: většina karet vhodných pro herní počítače je buď nedostupná, či brutálně předražená (nebo ideálně obojí zároveň) a čeká se, zda třeba nepraskne bublina okolo kryptoměn, což by snad mohlo situaci umravnit. Přes tuto situaci se ale údajně chystá premiéra nové generace GPU od Nvidie.

Že by letos mělo něco vyjít, se čeká tak obecně, protože Nvidia v poslední době pracovala v dvouletých cyklech a uplynou dva roky od premiéry GPU Pascal v roce 2016. Zdá se ale, že by nová generace mohla vyjít dříve, než se možná čekalo. Podle agentury Reuters by ji Nvidia mohla vynést na stůl dokonce už příští měsíc, v březnu. Tato informace se mimoděk objevila v komentáři k finančním výsledkům firmy a její zdroj není úplně jasný. Je sice citována v souvislosti s „očekáváními“ analytiků, ovšem na spekulaci je trošku moc konkrétní. Je možné, že zde byla vyzrazena nějaká informace nacházející se pod embargem.

Nové GPU Turing?

Podle Reuters je „očekáváno“, že Nvidia příští měsíc (tedy v březnu) uvede nové GPU, které má prý mít označení Turing. To je překvapivé, protože nová GPU dosud se mělo za to, že to bude s architekturou Volta, nebo dle některých zdrojů Ampere. Ovšem Turing (dle vědce Alana Turinga, kterého už můžete znát i z Hollywoodských filmů) by asi mohlo být kódové označení konkrétního čipu nebo produktu, nikoliv architektury. Ty Nvidia také dosud nazývala po fyzicích, kdežto Turing byl kromě jiného hlavně matematik. Na druhou stranu, názvosloví se mohou měnit a je možné, že tímto Nvidia zohledňuje přeorientování výpočetních GPU z oblasti fyzikálních simulací na strojovou inteligenci, ke kterému v poslední době došlo.

Turing nicméně nemá být další GPU pro strojové učení, Reuters o něm totiž mluví jako o herním čipu, tedy o produktu primárně určeném pro karty GeForce (které pravda jsou dnes skoro víc kryptotěžní než herní). Na jiném místě je pak zase řečeno, že by tento nový produkt či produkty měly přenést architekturu „Volta“ z výpočetní sféry do herního segmentu a karet GeForce. Ovšem nemusí to asi být nutně Volta, neboť podle některých zdrojů Nvidia paralelně vyvinula jinou architekturu a Volta zůstane jen jako specializovaná výpočetní linie. Hlavní zde asi je, že by šlo o novou krev, ať už se jmenuje jak chce. Pokud tedy nejde o nějaký omyl, měla by ještě teď v prvním kvartálu být nová generace grafických karet Nvidia uvedena nebo alespoň poodhalena.

Čip GPU (Nvidia G80)
Čip GPU (Nvidia G80)

Nvidia právě na březen chystá konferenci GTC 2018, na níž by se takové odhalení mohlo odehrát. Konat se bude mezi 25. a 29. březnem, takže na tuto dobu si můžete udělat poznámku v kalendáři. Pokud by v těchto dnech byla už odhalena nějaká konkrétní grafická karta (a nejen obecná architektura), začne se ale asi prodávat až o několik dní později, čímž by fyzická dostupnost sklouzla do dubna. Ovšem to už by takový velký rozdíl nebyl.

Ohodnoťte tento článek!

18 KOMENTÁŘE

  1. Vubec bych se nedivil, kdyby vydali karty s umyslne vypnutymi prvky, ktere umoznuji akcelerovane tezeni a zaroven vydali cipy ciste na mining. Dava to smysl, protoze za:
    a) v hernim cipu je spousta veci, ktere jsou na mining k nicemu (texturovaci prvky atd.)
    b) budou moct prodavat herni GPU hracum
    c) v pripade prasknuti mining bubliny by se na trhu neobjevila spousta levnych grafik, ale tyhle specializovane cipy, takze jejich core business by to neovlivnilo

    To by taky mohlo vysvetlovat dve kodova jmena. Ale jsou to jen spekulace, neberte to jinak.