Nvidia kvůli nedostatku grafik na trhu vrací do výroby GeForce GTX 1050 Ti s čipy Pascal

30
Zdroj: Nvidia

Chcete ilustraci, jak zlá je nedostupnost všech nových grafických karet? Nvidia kvůli souhře pandemie a kryptoměnové bubliny začala znovu nabízet grafiky Pascal z roku 2016.

Včera jsme psali o neutěšené situaci s dostupností grafik Nvidia v obchodech, u níž se dokonce teď předpokládá zhoršení kvůli čínskému novému roku (možná je ale dobré vyjasnit, že u konkurence to ale nejspíš bude podobné). Že je situace na nic, teď je názorně ilustrováno: do prodeje se vrací letité starší modely grafik – proto, že ty nové nejsou.

Už před pár týdny se objevila zpráva, že Nvidia obnovila dodávky čipů Turing, tedy 12nm GPU (vyráběných u TSMC, zatímco 8nm Ampere tvoří Samsung). Mělo se to týkat čipu TU106 a grafických karet GeForce RTX 2060, které Nvidia zřejmě mezitím (před nebo po vydání Ampere) už ukončila a přestala výrobcům karet prodávat. Ale zřejmě proto, že novějších GPU je nedostatek, údajně zase začala tuto variantu TU106 dodávat a výrobci karet obnovily produkci některých modelů. Tyto nově vyrobené GeForce RTX 2060 tak mohou aspoň trochu zmírní vakuum na regálech obchodů.

Kvůli kryptoměnám se znovu začnou prodávat grafiky Pascal

RTX 2060 by ovšem ještě nebyla tak zvláštní úkaz, jde o kartu dva roky starou, ale podporující aktuální technologii. Navíc prodej starší architektury na cenových pozicích pod novými modely Ampere by nebyl nic divného. Nvidia ale teď zdá se byla nucená sáhnout ještě hlouběji. Údajně znovu vrací do prodeje 14nm čipy GP107 s architekturou Pascal, které mají už věk přes čtyři roky. Také zde jde o grafiky v nižších patrech nabídky.

S těmito GPU se prý opětovně začaly nebo začnou vyrábět karty GeForce GTX 1050 Ti, které měly 768 shaderů s taktem 1290 až 1392 MHz (základ/boost) a 128bitovou paměťovou sběrnici osazenou 4GB paměti GDDR5. Tyto karty mezitím nahradily novější Turingy GeForce GTX 1650GTX 1650 Super, teď se zdá se vrátí jako výpomoc.

PCB karty s čipem GP107 (foto: ComputerBase)

Je možné, že Nvidia pro tento účel využila skladové zásoby GPU, které zbyly z předchozí doby. Nebo by tu mohlo jít o to, že na 14nm a 12nm (u TU106) procesu je teď volné místo, takže tyto karty lze vyrábět, i když na novější GPU scházejí kapacity. V případě GTX 1050 Ti také může pomáhat, že ještě používá starší paměti GDDR5, takže nesoutěží o potřebné čipy s novými grafikami (GDDR5 ovšem má i originální model GTX 1650).

Zdá se, že karty GeForce GTX 1050 Ti jsou skutečně teď zase v katalozích našich obchodů. Ale popravdě nemám představu, zda nejde o přetrvávajíc staré zásoby a zda vůbec mezitím bylo období, kdy tyto karty z tuzemské nabídky vypadly. Sesterský model GTX 1050 s ořezanou verzí stejného GPU už v nabídkách ale není.

Palit GeForce GTX 1050 Ti KalmX, pasivní provedení využívající jen 75W TDP modelu GTX 1050 Ti (Zdroj: Palit)

Nedá se na nich těžit

Mimochodem, GeForce GTX 1050 Ti (ale to i GTX 1650) by měla mít v dnešních neblahých časech jednu výhodu. Grafiky s kapacitou paměti 4 GB přestaly stačit k „těžení“ kryptoměny Ethereum. Tudíž by měly být uchráněné před zájmem horníků a být více dostupné pro pořízení do (méně výkonných) herních PC.

Toto je každopádně doklad nepřirozeného stavu, v kterém se trh grafických karet ocitl. Krize kvůli kryptobublině se bohužel asi vzájemně zhoršují s krizí kvůli pandemii koronaviru. U té druhé se snad povede znormalizovat situaci díky očkování. V tom prvním případě by pomohlo, kdyby splaskla bublina Bitcoinu (a dalších kryptoměn) – ale jestli je na to šance, to netušíme.

Zdroje: VideoCardz, Tech Yes City

Nvidia kvůli nedostatku grafik na trhu vrací do výroby GeForce GTX 1050 Ti s čipy Pascal
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92.73%) 11 hlasů

30 KOMENTÁŘE

 1. Úžasný, hráči si zase budou moct užít her… tak do roku 2018 (na minimální detaily). Toto ať si NVIDIA laskavě strčí někam. Už si brousím zuby na PS5 (taky si ještě počkám, ale za ty prachy…), PC hraní se může jít bodnout.

  • Evidentně díky nedostatku ostatních grafik i tyto jdou na odbyt. Řekl bych, že u velké části hrající populace převažují grafiky obdobného výkonu – stačí se podívat na Steam, kde je mimochodem 1050Ti druhá nejpoužívanější karta, po 1060. Na spoustu nejhranějších titulů (CSko, Dota, apod.) to bohatě stačí a při nastavení na low si na fhd zahraješ i nové hry – není to samo žádná sláva, ale jde to; každý nemá na výkonný herní stroj.

   • Přesně tak, naprostá většina běžné populace funguje na 1060, 1070, RX470, 580 atd..
    Jen hrstka dravců co můsí nějak nakrmit ten svůj (ke hraní zbytečný) 4K monitor a mít všechny „šavle“ vpravo a hlásá, že bez 120FPS a RTX karty život končí.

    A protože to hlásat „do zdi“ přejde každého, tak se techno nadšenci hojně pohybují na fórech a vymalovávají podpisy s konfiguracemi čtyřmi barvami.

    Všem ostatním stačí RX580, 1060 nebo prostě playstation s FHD.
    Pochybuju že by mi 4K nebo RayTracing pomoh přežít nudu s v Covidu nějak lépe 🙂

    • Tak myslim že 4K málokdo pořizuje primárně na hry, spíš na to aby měl velkou pracovní plochu, filmy atd… a to že na tom hraje i hry a musí to proto nějak uzáhnout grafikou je už další věc…

    • Každý má jiné zájmy, moje na PC jsou závodní simulátory ve VR a tam si s GTX 1050 Ti člověk fakt ani neškrtne. Ve výsledku tak na takový Assetto Corsa Competizione nestačí ani ve starých generacích VR brýlí GTX 1080 Ti. Proto jsem čekal, až bude dostupná a tím myslím nejen skladem ale i trochu cenově nová výrazně výkonnější generace. Ale vidím, že čekám marně. Jinak mám 1080p monitor a stačí a na nové 55“ 4K telce hraju PS2 a PS3 s naprostou spokojeností i v jejich dnes již archaických rozlišeních, aniž bych s tím měl problém. Takže ve výsledku mi mimo VR bohatě stačí i PS3.

 2. Také už vyhlížím PS5. Protože nikde nekoupíte grafiku nad 5000Kč a těžaři začali zkupovat i herní notebooky! A bude ještě hůř. Nejsou kapacity a Apple chce vyrábět 100+ milionů čipů do svých zařízení a prý ostrouhají nVidia, AMD i Nintendo..
  Ještě že mám PS4Pro a PC-amd rx470, s něma to snad ještě pár měsíců přežiju..

 3. JO: Ještě nedávno jsem viděl 1050Ti 4GB na Alze, ale už jsou pryč. Cena byla cca 5 tisíc. Ani na Alze, ani na CZC už nejsou. Ale jestli to byly staré zásoby, nebo závan z těch nových dodávek, těžko říci.

 4. Ahhhh teď jsem pro srandu dohledal jeden svůj starý příspěvek…

  „Aznohh 10.12.2018 at 12:36
  Trochu chlapci zapomínáte, že BTC je stále 6x dražší než bylo před dvěma lety. 🙂 Doporučuju trochu juknout do minulosti na minulé cykly. Téměř stejných bear marketů už v BTC byla řada, tento je již téměř u konce, počítám s cenou $2800-$3200 jako minimem, v extrémním případě $1200, pak delší období konsolidace a nový bull market začne kolem dalšího půlení s cílem kolem $100000/BTC kolem roku 2021-2022. Kupujte, za pár let mi můžete poděkovat. 🙂“
  https://www.cnews.cz/alza-poukazy-bitcoiny-darek/#comment-200707

  Přesný odhad odrazu ode dna i časového okna pro nový bullrun. Cíl $100k může být letos lehce dosažen, tenhle bullrun ještě není u konce. 😉 Pls řekněte mi, že tu je aspoň jeden človíček co mě tehdy poslechl a vydělal „life-changing money“ …

  • Mám v kryptu nějaké investice od r. 2017, ale pořád to není úplně na úrovni „life-changing“ – byl jsem moc konzervativní. 😀 Každopádně si dělám co nejširší porfolio na důchod (jdu za cca 30 let 😀 ) a kryptoměny z tvoří z jeho aktuální hodnoty mnohonásobně víc %, než kolik jejich nákup tvořil z objemu peněz, které do toho porfolia šly, takže si nemůžu stěžovat. 🙂

   Disclaimer – ano, na jiném vláknu nadávám na krypto kvůli grafikám. Jenže já mám nakoupený především BTC, který se na nich dávno netěží. Štvou mě kryptoměny, které se na nich těží, čistě ze starosti o PC hraní…
   Navíc já investuji pro horizont desítek let. Nejsem spekulant a na krátkodobých kryptohorečkách a pak propadech nevydělávám ani neprodělávám, zajímá mě jen dlouhodobý trend. Proto z těchto rychlých změn zůstávám jak investor spíš v klidu a štvou mě dopady na grafiky jako hráče.

  • No já nevím, (osobní názor, ne novinářský vyjádření…) přijde mi to jako hra s nulovým součtem, vzhledem k tomu, že to nemá hodnotu a prostě to jenom jeden člověk spekulativně kupuje s tím, že to pak prodá se ziskem dalšímu. Když dojde zásoba „dalších lidí“, tak to praskne jako bublina/Ponzi scheme (česky podvod typu letadlo).

   Jako je možné, že tenhle druh v „důvěry“ v tu možnost to znovu prodat za víc to nějakým zázrakem potáhne dlouhodobě/navždy. Ale pokud ne a jednou to vybouchne, tak protože je to hra s nulovým součtem, tak to znamená, že peníze získaný všema těma, kteří tím spekulativním nákupem a pak prodejem vydělali (nebo i těžbou), nebudou nic jiného, než peníze, který někdo jinej na tomhle pump&dumpu ztratil.

   Takže se mi to celkově nelíbí a vždycky když vidím někde takový ty reklamy na zázračné zbohatnutí, tak si říkám, jestlipak to zrovna někoho neoblbuje, aby si nakoupil a eventuálně přišel o úspory ve prospěch těch chytráků, co si nakoupili dřív a teď dělají ten „pump“ (který jde ruku v ruce s následujícím „dump“) aby to prodali za víc tomu dalšímu bláznovi.

   • To se tu už řešilo v minulosti, nechce se mi to moc opakovat. O Ponzi slýcháme už 10 let, že by fondy z Wall Street a velcí Institucionální investoři byli tak tupí a investovali dolary do letadla? Že by nejbohatší člověk světa investoval miliardy dolarů do letadla? Ehh BTC už dávno není nějaká nerdská zábava. BTC je uchovatel hodnoty, protest proti inflačním měnám, prostředek diverzifikace rizika.

    USA vytiskly jen v min. roce triliony dolarů https://tradingeconomics.com/united-states/money-supply-m0 Klikni MAX a koukni co se děje. Bezprecedentní tisknutí nových dolarů, FED natiskl v r. 2020 pětinu všech dolarů v oběhu. Tohle je jeden z největších finančních ojebů v dějinách. Tu skrytou inflaci odsere nejchudší vrstva, která drží jen dolary, které masivně ztrácí hodnotu. Movití američani cpou rizikový dolar do nemovitostí, akcií, Bitcoinu, všechny tyhle věci masivně posilují vůči dolaru a proto bohatí budou ještě bohatší a chudí budou ještě víc chudí. FED rozdá těm chudým hlupáčkům pár tisíc v babek podpory ala ‚helicopter money‘ aby je uchlácholil a oni si ani neuvědomí, že je ti bohatí okrádají v přímém přenosu.

    Jestli je tu něco Ponzi, tak je to nekonečné tisknutí dolaru nekonečně se zadlužující ekonomiky. To je ta pravá bublina, která až praskne, tak to bude pořádnej fičák. Nebo občanská válka.

    • I tulipany v holandsku boli uchovavatel hodnoty a vieme ako to skoncilo. BTC bude fungovat dokial v to budu ludia verit(lebo je to len o viere) akonahle prestanu, tak to uplne krachne. To sa moze stat zajtra, o rok alebo aj nikdy. Spolu v kombinacii, ze BTC nema alternativnu hodnotu(ako ine uchovavace hodnoty – drahe kovy a podobne) alebo aspon nejaku externu garanciu/krytie(ako napriklad tie hnusne peniaze), tak je to je bublina.
     Najviac sa mi paci ako ti vsetci investori a aj najbohatsi clovek na svete urobili z ineho cloveka najbohatsieho cloveka na svete vdaka ich hluposti. Tym clovekom samozrejme myslim Satoshiho.
     Nepride ti nahlavu, ze ako lahko prisiel Satoshi a vsetci, co tazili na zaciatku k velkemu objemu BTC? Aj celkvo ten system tazenia. Za mna je to nova forma pyramidy.
     Ak by to mal byt uchovavac hodnoty, tak nemoze fungovat na takomto principe.

     • Jóoo tulipány ty tu chyběly… 😀 Fakt tohle je tu každý rok stejná diskuse, ponzi, tulipány, pyramida, bublina… prostě klasika. Satoshi? Když pominu, že je téměř jistě mrtvej, tak jeho 1mil vytěžených BTC je 10 let bez pohybu. Pokud by k nim někde měl přístup, už by je dávno aktivoval, aby si to bohatství jak říkáš mohl trochu užít.
      Drahý kovy to je taky pěkná bublina, se zlatem jsem dřív hodně obchodoval, naprostá většina lidí vlastní zlato jen papírově. Banka, broker apod ti dá papír vlastníte zlato. LOL! Tolik zlata kolik ho je oficiálně prodáno fyzicky vůbec na Zemi neexistuje. Kdyby najednou všichni chtěli reálnej produkt, tak celá zlatá bublina zkolabuje. Ponzi jak vyšitý.

    • „FED natiskl v r. 2020 pětinu všech dolarů v oběhu. Tohle je jeden z největších finančních ojebů v dějinách.“

     No právě tyhle peníze jsou jenom další důvod, proč jsou investice do věcí, např. i akcie tak nahoře. Akci a úplně stejně krypto. Tohle právě nejspíš je další doklad, že je kryptoměna bublina. Ale logicky by měla prasknout s o dsot větší procentuální ztrátou pro držitele než akcie, které by neměly ztratit tolik ze svojí hodnoty, protože jsou to pořád akcie a ne token doslova na nic.

     „že by fondy z Wall Street a velcí Institucionální investoři byli tak tupí a investovali dolary do letadla? Že by nejbohatší člověk světa investoval miliardy dolarů do letadla?“

     Když vidí pump&dump, na kterým se dá zbohatnout, proč by zůstávali mimo? Vidí, že se na tom napakovávají internetoví týpci a chtějí to mít taky. Nejspíš se jim podaří včas prodat, aby jim zůstal zisk.
     Jejich strategie je úplně stejná: prodat někomu jinému za víc, než za co koupili. Na konci ale bude nějakej „bagholder“, co si to odskáče.

     • Takže jsi potvrdil, že akcie i komodity jsou taky bublina. Tak pak nevím o čem je tu řeč, když je všechno kolem v bublině díky nekonečnýmu tisknutí centrálních bank. 🙂 Americké akcie se už dávno odtrhly od finanční reality firem a staly se prostředkem spekulace. S tím jak se nákup akcií přiblížil retailu (robin hood, revolut apod.) tak má prakticky i nejchudší vrstva snadný přístup k nákupu akcií na pár kliknutí v mobilu. Stačí se podívat na akcie firem oblíbených retailem, např. Teslu, jejich hodnota je naprosto odtržená od reality. O nedávné P&D Reddit akci na Gamestop raději ani nemluvím.

      „token doslova na nic“ – zaujatost proti kryptu z tebe přímo čiší.. doporučuju nastudovat něco o DApps, DeFi, Smart contracts apod ..
      Tesla nechce na Bitcoinu vydělat, Tesla chce diverzifikovat riziko, protože nevěří dolaru jako světové rezervní měně.

      • „Takže jsi potvrdil, že akcie i komodity jsou taky bublina. Tak pak nevím o čem je tu řeč“

       O tom, že je v tom trošku rozdíl? Obrovskej tlak peněz navyšuje cenu všeho, ano. Ceny akcií i komodit, spekulace do všech věcí jsou spojité nádoby, takže když je moc peněz, nafukuje se to všude. Ale přijde mi úplně evidentní, že u komodit a akcií asi nebude tak velká odtrženost, protože komodita nebo akcie je ‚zboží + nějaká spekulační přirážka‘ a ‚kus firmy + nějaká spekulační přirážka‘. Bitcoinu jediná jediná podstata je „doufám, že to ode mě jednou někdo koupí za spoustu peněz“, takže ze 100 % spekulace.

       „Americké akcie se už dávno odtrhly od finanční reality firem a staly se prostředkem spekulace.“

       Když vadí utržení reality u akcí, kde je částečné, tak by mělo o to víc vadit u kryptoměn, kde je 100%.

       „O nedávné P&D Reddit akci na Gamestop raději ani nemluvím.“

       Přesně tak, byl to pump & dump, jinými slovy iniciátor se napakoval na úkor lidí, který zblbnul. Existence bubliny mě teda neospravedlňuje další, ještě větší bublinu.

       „Tesla chce diverzifikovat riziko, protože nevěří dolaru jako světové rezervní měně.“

       Moc mi nepřijde jako „rezerva“ mít peníze v bitcoinu, který několikrát ztratil přes dvě třetiny hodnoty v posledních pár letech… Kolem dolaru se dá memovat*, ale proti kryptu bych si na něj vsadil vždycky. I když je pravda, že kolektivní šílenství dokáže zázraky a ukazuje se to relativně často.

       *BTW různý kryptohypery jsem často viděl tvrdit, jak všechny klasické peníze ztratí hodnotu a „nocoineři“ budou všichni v háji, ale kolikrát za těch několik let, co to ti lidi tvrdí, zkolabovalo krypto a kolikrát zkolaboval dolar/euro?

      • Máš to celé založené na úplně zcestné premise, že Bitcoin nemá žádnou hodnotu. To je samozřejmě naprostý nesmysl. To je jak tvrdit. že FIAT měna nemá žádnou hodnotu. FIAT měna je založená pouze na důvěře ve stabilitu emitujícího státu, stejně tak Bitcoin je založen na důvěře v jeho síť, transparentnost blockchainu, decentralizaci, jasně definovanému fungování, pevně daném množství atd..

       „jediná podstata je „doufám, že to ode mě jednou někdo koupí za spoustu peněz, takže ze 100 % spekulace“ – to si myslí možná krátkodobí spekulanti, naopak lidé co BTC berou jako uchovatele hodnoty s ním počítají dlouhodobě, protože nevěří inflačním FIAT měnám a o nějakých penězích nemůže být vůbec řeč. Na co peníze, když si za BTC můžeš koupit Teslu. Tvoje Bitcoiny získá Tesla a vyplatí je zaměstnancům ve mzdách, tak jak to už spousta firem umožňuje. A zavírá se kruh. Deflační decentralizovaná měna je tu a žádné ojeby centrálních bank a ožebračování chudých vrstev inflací. Jsme ale pořád na začátku, early adopters.. ale kdy by řekl, před pár lety, že Bitcoin bude tam kde je teď..

       „Přesně tak, byl to pump & dump, jinými slovy iniciátor se napakoval na úkor lidí, který zblbnul.“ – no tady docela vaříš z vody řekl bych. 🙂 Možná někdo vydělal a hloupej koupil nahoře, tak už to chodí, ale tam šlo primárně o demonstraci toho, že retail dokáže v dnešní době (kdy může obchodovat jednoduše prakticky každý pomoci mobilní appky na dvě kliknutí) short squeeznout hedgové fondy, což se podařilo. Fondy přišly o miliardy dolarů. Nechci tady zbytečně zabíhat do detailů, i když je to velmi zajímavé téma, ale když jsi v shortu, např. Melvin Capital měl obrovské shorty na Gamestop (přišli o cca polovinu kapitálu, 6mld dolarů) tak pokud ten short jsi nucen zavřít (ať už ručně, nebo likvidací u brokera) tak to znamená, že kupuješ akcii na trhu (protože musíš vrátit tu půjčenou akcii, kterou jsi na začátku shortu půjčil a prodal). Tzn vůbec netušíme kolik z těch nákupů nahoře za draho byly ty ukončené a zlikvidované shorty. Ale vzhledem k tomu, že fondy přišly o miliardy, tak mohlo klidně jít o většinu. Tohle byla zpráva pro Wall Street od běžných lidí.

       Bitcoin nikdy nezkolaboval, to je naprostý nesmysl.. pouze funguje v cyklech, protože celá síť je stále na začátku a bude řadu dalších let, než se stabilizuje. 99,9% majitelů Bitcoinu má nyní větší USD hodnotu, než za kolik investovali. Se vzrůstajícím počtem institucionálních investorů, kteří nemají ‚weak hands‘ jako retail, se dá očekávat vzrůstající stabilita.

      • „Máš to celé založené na úplně zcestné premise, že Bitcoin nemá žádnou hodnotu. “

       Nevidím v tom komentáři nic co by ukazovalo, že je zcestná. Myslím že vidíš hodnotu v tom, že se to prosadí jako uznávaná měna, ale tomu brání fundamentální problémy jako mizivá kapacita transakcí za sekundu a šílená efektivita, kdy to málo transakcí za chvíli bude potřebovat dvouciferný počty elektráren čistě pro sebe ještě předtím, než se s ní reálně nějaký větší placení začne provádět. BTC je prostě nefunkční, kdyby měla být budoucnost placení kryptoměna, tak to musí být něco jinýho. Nahoře to drží jenom slepá víra/přání otcem myšlenky (a to, že spekulanti na té slepé víře můžou skvěle trhnout?)

       Ad ten GameStop – já vím, že tam šlo o short squeeze, sledoval jsem to. Ale i s tím je to pump and dump, protože eventuálně by cena Gamestopu tak jako tak šla do háje, jelikož fundamentálně na vysokou nemá. Short Squeeze byl použitej jako akcelerátor/pomůcka, ale jinak je to pořád kanonickej případ pump and dump. O to, že to byla demonstrace jakou sílu má masa (manipulace ze strany masy? nebo manipulace masy, těžko říct 🙂 jsem se vůbec nehádal.

       „Bitcoin nikdy nezkolaboval, to je naprostý nesmysl.. pouze funguje v cyklech“

       Jak to hned to tak zní líp… A „pozor ta cena může zkolabovat“ se řekne „investoři by se měli pripřavit na zvýšenou volatilitu“, 😉

       Jenomže jsou to cykly bublina-kolaps… Ukaž mi kdy dolar za tu dobu ztratil 70% ze své hodnoty. Jako něco co se takhle chová prostě není použitelné jako měna ani uchovatel hodnoty.

      • Jednoduše, už jen to, že kryptoměny slouží k přenosu nějakých finančních hodnot a to prakticky kdekoliv na světě a i u lidí, kteří vůbec nemají přístup k bankovním službám (1+ mld) přiděluje celému systému určitou hodnotu. Paypal má hodnotu $350 mld, tržní kapitalizace Bitcoinu je teď $900 mld. Ty systémy jsou z části podobné. Jen Bitcoin je decentralizovaný a místo akcionářů vydělávají těžaři.

       Efektivita už se tu v minulosti řešila, tam souhlasím, že je potřeba ještě silně inovovat. Např. Lighning Network je první hvězdičkou. Dříve jsem srovnával současný stav krypta se začátky automobilismu. První auta byla vysoce neefektivní, spotřeba značná, emise vysoké. A víme kde je automobilismus nyní.

       Do Bitcoinu je nejlepší investovat averagingem. Tedy např. každý měsíc přikoupit za číst mzdy. O tom, že Bitcoin má cykly /bull+bear markety/ a velké propady ví dnes snad už každý. Tohle asi opravdu nemůže dnes nikoho překvapit a je každého svobodná vůle jak a kdy investuje. Více o stabilizaci ceny viz můj předchozí příspěvek. Můžu ti ukázat X měn, které ztratily 99% své hodnoty, to že dolar zatím nezkolaboval, neznamená že se to nestane. 😀 Nejspíš proto nejbohatší lidé světa diverzifikují do zlata či Bitcoinu.

      • „Paypal má hodnotu $350 mld, tržní kapitalizace Bitcoinu je teď $900 mld. Ty systémy jsou z části podobné.“

       Pardon, ale jak je sakra možné srovnávat tržní kapitalizaci společnosti s hodnotou Bitcoinů? To je přece úplný nebe/dudy.

       „Do Bitcoinu je nejlepší investovat averagingem. Tedy např. každý měsíc přikoupit za číst mzdy. “

       No je hezký, že někdy se mi z tý výplaty 75 % vypaří a někdy z ní budu mít 4x. Ale co když si budu chtít vzít hypotéku a budu potřebovat 2 miliony na začátek a o bitcoin zrovna bude „volatilní“ takže budu mít jenom 500K a smůla (a budu doufat/čekat, že mě příští bublina zachrání).
       „Cpěte do toho peníze dlouhodobě“ mi fakt nepřijde jako řešení základního problému, že má „měna“ volatilitu jako… no nevím s čím to vlastně srovnat.

       “ Můžu ti ukázat X měn, které ztratily 99% své hodnoty, to že dolar zatím nezkolaboval, neznamená že se to nestane. “

       Mezi jinýma měnama jsou věci jako měny Zimbabwe, Zápotockýho Koruna a pod. To je irelevantní. Dolar, euro jsou prostě o mnoho řádů bezpečnější než Bitcoin, kolem toho se dá snažit okecávat, můžeš se snažit dělat kolem nich FUD, ale ta pravda se nezmění, krypto je mnohem rizikovější a snažit se tvrdit opak…

      • Srovnat to s určitou mírou nadhledu lze velmi jednoduše. Stačí přemýšlet nad tím, co tržní kapitalizace znamená. https://cs.wikipedia.org/wiki/Tr%C5%BEn%C3%AD_kapitalizace Je to ohodnocení produktů/služeb dané společnosti resp. kryptoměny i s přihlédnutím k jejich budoucímu vývoji. Bitcoin narozdíl od Paypalu neumožňuje jen posílání peněžních prostředků, ale vzhledem k jeho pevně danému množství plní i sekundární funkci uchovatele hodnoty. Tam kde u Paypalu tvoří tržní kapitalizaci akcie, tak u Bitcoinu tvoří tržní kapitalizaci měna samotná. Pak se už jen stačí zamyslet nad tím, jaké služby poskytuje Paypal a proč je jeho tržní kapitalizace tak vysoká jaká je.

       To co píšeš dál jsou nějaké obecné blbosti. Pokud není člověk vyloženě blbec, tak ví, jak se investuje do volatilní investice. A ano Bitcoin je hlavně investice, stejně jako zlato apod. Na nějakou stabilní měnu (což se tu furt snažíš vnucovat) má ještě dlouhou cestu, kde základem je mnohem větší adopce. Je volatilní jako spoustu jiných investic. Takové zlato běžně ztrácí v cyklech 40-70% své hodnoty. Amazon ztratil 95% btw.

       Evidentně nerozumíš diverzifikaci rizika. Já nikde netvrdím co je a co není rizikovější, to sis vymyslel. Já tvrdím, že je kravina nediverzifikovat majetek. 10 let tu lidé jako ty mluví o bublině, nulové hodnotě Bitcoinu apod.. mezitím nejbohatší člověk světa nakupuje Bitcoin za 1,5mld aby diverzifikoval riziko (spolu s nákupem zlata a dalších assetů). Byl bych úplně padlej na hlavu, kdbych držel větší množství jakékoliv FIAT měny! Inflační FIAT měna je nejhorší možná forma držení majetku.